Bieg Rzeźnika 2011

 Redakcja  /  SPECIAL OPS 4/2011  /  31-08-2011
Bieg Rzeźnika 2011
Bieg Rzeźnika 2011 Fot. Bartosz Szołucha

24 czerwca w Bieszczadach po raz ósmy odbył się Bieg Rzeźnika, pod specjalnym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego, w tym roku włączony w cykl Salomon Trail Running jako najtrudniejszy etap. „SPECIAL OPS” objął patronat medialny nad biegiem, który jest ekstremalnie trudną imprezą biegową o unikalnej formule i morderczej trasie.

Trasa Biegu wiedzie czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek, a następnie poprzez Połoniny Wetlińską i Caryńską, aż do Ustrzyków Górnych, czyli praktycznie przez całą polską część Bieszczadów. Mimo morderczego dystansu liczącego 78 kilometrów oraz około 6500 m przewyższeń w pionie, w tegorocznej edycji wystartowało łącznie 402 zawodników i zawodniczek, startujących w dwuosobowych zespołach. Wymóg biegania parami miał swoją genezę w chęci dbania o bezpieczeństwo, jednak z biegiem czasu na stałe wpisał się w formułę Biegu Rzeźnika.

Okazało się bowiem, że po pierwsze, ukończenie biegu jednocześnie przez dwie osoby jest zadaniem o wiele trudniejszym niż dokonanie tego w pojedynkę, a po drugie, taka formuła wymusza i krzewi ideę współpracy zespołowej, uczy odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i za partnera z drużyny. Przyjęta formuła jest ściśle przestrzegana. Organizatorzy ostrzegają, że nie zawahają się zdyskwalifi kować nawet prowadzącej ekipy, jeśli złamie zasadę nierozdzielania się na trasie. W przeciwieństwie do innych imprez o zbliżonym charakterze, w przypadku Biegu Rzeźnika masowe uczestnictwo oraz profesjonalizm organizacji nie zniszczyły jednak czysto towarzyskiego ducha tych zawodów.

Jak co roku, o wschodzie słońca, o godzinie 3:00 rano, wójt gminy Komańcza dał sygnał do startu wystrzałem z karabinu skałkowego. Na odległej mecie czekały na biegaczy zimne piwo i ciepły posiłek. Zarówno na starcie, jak i na mecie zawodnikom towarzyszyły odgłosy bębnów zagrzewających do wysiłku, zadbał o to zespół „Wiewiórka na Drzewie”.

Tradycyjnym utrudnieniem w trakcie biegu jest zazwyczaj bieszczadzka pogoda – nieprzewidywalna, deszczowa bądź upalna. W tym roku już na starcie padał mocny deszcz, który utrzymywał się przez pierwsze kilka godzin zawodów, potem przeszedł w piekące słońce, również niepomagające uczestnikom. Mokre, błotniste i gliniaste podłoże było przyczyną kontuzji, które zmusiły kilka drużyn do wycofania się z trasy. Zdarzyło się również, że musieli interweniować ratownicy Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Ostatecznie do mety dotarły 144 zespoły, ze wszystkich, które rozpoczęły zawody. Najlepsza okazała się drużyna Salomon Suunto Team, która poprawiła o aż 40 minut dotychczasowy rekord trasy uzyskując czas 8 godzin i 32 minut. Ostatni zawodnicy dotarli na metę w Ustrzykach po ponad 17 godzinach...

Nie sposób nie wspomnieć także o sześciu zawodnikach, którzy uznali pokonany dystans biegu za niewystarczający i kontynuowali zawody w przewidzianej regulaminem dodatkowej kategorii Hardcore – po przybiegnięciu do Ustrzyk pokonali dodatkowo liczącą niemal 30 kilometrów i kolejne metry przewyższeń trasę przez Halicz i Tarnicę aż do Wołosatego.

Sponsorem tegorocznej edycji Biegu były firmy Salomon i W.L. Gore. Salomon oraz Suunto ufundowali także bardzo atrakcyjne nagrody rozlosowane po biegu wśród jego uczestników. Kolejna edycja Biegu odbędzie się 7 czerwca 2012 roku, szczegóły zostaną wkrótce ujawnione na stronie internetowej Biegu (www.biegrzeznika.pl). Impreza nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc patronów, sponsorów oraz współpracujących z organizatorami gmin Cisna i Komańcza, Bieszczadzkiej Grupy GOPR, placówki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Wetlinie oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Patronem medialnym imprezy był „SPECIAL OPS”.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl