To już trzeci incydent w tym roku, jaki miał miejsce w spornym regionie, jakim jest Kaszmir. Armia Pakistanu oskarżyła wojska indyjskie o przekroczenie w niedzielę rano (6 stycznia 2013 r.) granicy i dokonanie ataku na posterunek graniczny Sawan Patra. W wyniku ataku jeden żołnierz pakistański poniósł śmierć a drugi został ciężko ranny.
W odpowiedzi na te słowa, rzecznik armii indyjskiej w Kaszmirze, pułkownik Pandey, odpowiedział, że wojska jego kraju jedynie odpowiedziały użyciem broni ręcznej na ostrzał z moździerzy i broni automatycznej ze strony pakistańskiej,. Według niego ostrzał moździerzowy spowodował zniszczenie domu mieszkalnego zamieszkałego przez cywilów.
Do następnego incydentu doszło między obydwoma stronami już we wtorek. Tym razem to wojska indyjskie podały informacje o śmierci dwóch swoich żołnierzy. „Zostali oni zabici w niesprowokowanym ostrzale pakistańskich oddziałów” - podano do wiadomości. Oczywiście przedstawiciele wojsk pakistańskich zanegowali te doniesienia.
Dzisiaj (tj. we czwartek) doszło ponownie do incydentu zbrojnego między obydwiema armiami. Tym razem śmierć poniósł żołnierz pakistański.
Po niedzielnych i wtorkowych incydentach, w których zginęli żołnierze po obydwu stronach, MSZ Indii wezwało w środę na rozmowę ambasadora Pakistanu.
Jeszcze przed rozmową z wezwanym ambasadorem Pakistanu, minister obrony Indii A. Kurien Antony poinformował o „nieludzkim potraktowaniu ciał indyjskich żołnierzy”. Według informacji prasowych jednemu z zabitych żołnierzy odcięto głowę, drugiemu zaś poderżnięto gardło.
Kaszmir jest spornym obszarem między Indiami i Pakistanem od 1947 roku. Konflikt wybuchł po wycofaniu się z tych terenów wojsk brytyjskich z tzw. Imperium Brytyjskiego. Wielka Brytania uznała suwerenność Indii i Pakistanu, lecz granice między tymi państwami nie zostały jasno określone. Regionem zapalnym stało się terytorium Kaszmiru. Obszar ten znajdował się w północne części Imperium Brytyjskiego, przy granicy z Chinami. Po wycofaniu się Brytyjczyków Kaszmir został siłą przyłączony do Indii w roku 1947.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Jednak Pakistan nie chciał pozwolić na wcielenia Kaszmiru do Indii i w tym samym roku rozpoczął interwencję zbrojną w celu przyłączenia Kaszmiru do terytorium swojego państwa. Wojna między państwami trwała w latach 1947 – 49 w bardzo trudnym terenie oraz w bardzo złożonej sytuacji etnicznej - Indie zamieszkane były głównie przez wyznawców hinduizmu, Pakistan natomiast jest krajem muzułmańskim.
Pierwsza wojna o Kaszmir zakończyła się podziałem jego terytorium między Indie i Pakistan. Indie zachowały większą, południowo-wschodnią część Kaszmiru, natomiast Pakistan zajął północno-zachodnie terytoria. Obie strony uznały zaproponowaną przez ONZ linię demarkacyjną oraz ustaliły przeprowadzenie plebiscytu na spornych terytoriach w porozumieniu z Karaczi w 1949.
Po tym okresie doszło już do dwóch kolejnych wojen między tymi państwami o sporny region. Kaszmir został podzielony między te dwa mocarstwa, dysponujące od 1998 roku bronią jądrową w taki sposób, że południową częścią regionu zarządzają Indie, natomiast rządy w części północnej sprawowane są przez Pakistan. W konflikt między Indiami i Pakistanem zaangażowały się wielkie mocarstwa światowe: USA, ZSRR oraz Chiny. Te ostatnie też zgłaszały swoje roszczenia do części terytorium Kaszmiru.
Kolejna wojna wybuchła w roku 1965, zakończona zostaje pokojem w Taszkencie.
W 1971 z części terytorium Pakistanu Wschodniego (tzw. Bengalu Wschodniego) powstaje nowe państwo Bangladesz, rozpoczyna się III wojna kaszmirska. Kończy się ona tzw. porozumieniem z Simli z 1972.
Obszar Kaszmiru jest bardzo niespokojnym terenem. Oprócz walk między Indiami i Pakistanem w regionie tym od ponad dwudziestu lat trwa rebelia islamska. Obszar Kaszmiru zamieszkiwany jest głównie przez muzułmanów. Według oficjalnych danych w trakcie trwającej rebelii śmierć poniosło 47 tysięcy osób.
W roku 2003 Indie i Pakistan podpisały zawieszenie broni na granicy biegnącej przez Kaszmir. Uzgodniona została tak zwana „linia kontroli” między obydwoma państwami. Jednak, mimo podpisanego rozejmu, co jakiś czas dochodzi do drobnych potyczek i wymiany ognia. Przeważnie nie kończyły się jednak śmiertelnymi ofiarami po którejś ze stron. Władze indyjskie informują o 75 incydentach, w których śmierć poniosło 8 żołnierzy tego państwa.
Do drastycznego pogorszenia stosunków dyplomatycznych między Indiami i Pakistanem doszło w 2008 roku. W listopadzie tego roku dokonany został wtedy zamach terrorystyczny w Bombaju (port w Indiach). Władze indyjskie oskarżyły o dokonanie zamachu przez ekstremistyczne ugrupowanie islamskie Lashkar-e-Taiba (LeT), które wg Delhi wspierane jest przez część armii pakistańskiej. Oczywiście władze Pakistanu zaprzeczyły stanowczo tej informacji. Do rozmów pokojowych przedstawiciele obydwu stron wrócili w roku 2011. Od tego czasu na linii kontroli w Kaszmirze panował względny spokój.