Irak. Zakończenie roku pod znakiem zamachów

 MD  /  31-12-2012

Pod znakiem krwawych zamachów kończy się w Iraku rok 2012. Według irackich służb bezpieczeństwa w 13 miastach Iraku dokonano dziś 15 zamachów. Ostatnie informacje podane przez źródła medyczne wskazują na to, że śmierć poniosło 22 osoby a 83 zostały ranne. Liczba ofiar eksplozji ciągle wzrasta.

Dzisiejsze zamachy miały miejsce w różnych częściach Iraku. Ofiarami była zarówno ludność szyicka, policjanci próbujący rozbroić ładunek wybuchowy jak też przypadkowe ofiary.

Na południe od Bagdadu, w miejscowości Mussajab, zdetonowany został ładunek wybuchowy w pobliżu domu zamieszkiwanego przez ludność wyznania szyickiego. Śmierć poniosło siedem osób z jednej rodziny, w tym kobiety i dzieci. Policja podejrzewa religijne podłoże zamachu.

Ataku, przy użyciu samochodu-pułapki, dokonano na jadący konwój w mieście Hilla na północy kraju . Celem zamachu był gubernator prowincji zamieszkiwanej w większości przez szyitów. Polityk wyszedł z opresji bez żadnych obrażeń, natomiast w wyniku eksplozji śmierć poniosła co najmniej jedna osoba.

Na północy kraju dokonano kolejnych zamachów. Tu powodem ataków prawdopodobnie nie było podłoże religijne. W Kirkutu ludność jest zróżnicowana etnicznie, a władza sprawowana jest zarówno przez rząd centralny jak i kurdyjskie władze autonomiczne. W trakcie rozbrajania przez policjanta podłożonej bomby nastąpiła eksplozja ładunku powodując śmierć trzech kolejnych osób. 

Irak, pomimo wycofania się z jego terytorium żołnierzy amerykańskich, jest krajem mało stabilnym politycznie i nękanym falą zamachów. Rebelianci dokonują zamachów na żołnierzy, policjantów, przedstawicieli sił bezpieczeństwa, polityków oraz ludność cywilną zdarzają się prawie każdego dnia. Osobną falę zamachów stanowią ataki na ludność szyicką, stanowiącą mniejszość w Iraku. Każdego miesiąca w zamachach ginie około 100 osób.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Pierwsze neutralizacje min w zespole NATO

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zrealizował swoją pierwszą bojową operację pod dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego – PKW Morze Północne. Na wodach terytorialnych...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl