Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

Sebastian Miernik  /  15-11-2012
Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika
Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

W 2011 r. nakładem wydawnictwa „Rytm” ukazała się książka „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”. Jej autorem jest młody historyk Wojciech Königsberg. Jest to pierwsze tak szerokie, całościowe ujęcie biografii słynnego dowódcy Armii Krajowej, cichociemnego mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Do tej pory najlepiej były znane losy Piwnika, jako dowódcy Zgrupowań Partyzankich AK „Ponury” oraz VII batalionu 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie.

Wstęp do książki napisany został przez ppor. cz. w. Zdzisława Rachtana, „Halnego”, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy „Ponurego”, autora książki poświęconej cichociemnemu Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”, oficerowi walczącemu u boku „Ponurego”, zastępcy dowódcy a następnie dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Königsberg na podstawie bogatego materiału źródłowego, odtworzył, a następnie przedstawił życie Jana Piwnika - chłopskie pochodzenie, nauka w szkole podstawowej i ostrowieckim gimnazjum, uwzględniając uzyskane przez Piwnika oceny, szkołę podchorążych, służbę w Policji Państwowej, udział w kampanii wrześniowej, pobyt w Anglii i szkolenie na cichociemnego, przerzut do Polski, udział w akcjach „Wachlarza”, w tym najsłynniejszej - uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia w Pińsku, pracę w charakterze instruktora w Kedywie, organizację i chwalebną i jednocześnie tragiczną walkę dowodzonego przez niego partyzanckiego zgrupowania w Górach Świętokrzyskich, dowodzenie VII batalionem 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie.

Książkę można kupić w Księgarni Militarnej >>

Na szczególną uwagę zasługuje wyjaśnienie białych plam w historii Piwnika, jakimi były jego losy, począwszy od kampanii wrześniowej do pobytu we Francji, które udało się odtworzyć na podstawie dwóch zachowanych, a nieznanych do tej pory źródeł - osobisty kalendarzyk „Ponurego” oraz dziennik kancelisty jednostki policji państwowej z Golędzinowa, w której służył Piwnik. Autor zwraca także uwagę na niektóre nieścisłości pojawiające się dotąd w niektórych publikacjach, jak np. miejsce i rok ukończenia szkoły policyjnej. Tam gdzie były wątpliwości w ustaleniu ostatecznych faktów, podaje wszystkie dostępne w literaturze informacje.

Ponadto Ponury w książce nie jest przedstawiony wyłącznie jako dowódca oddziałów AK, ale obszernie i dokładnie opisana jest jego praca w Policji Państwowej, służba w szkole podchorążych i służba w rezerwie. Königsberg nie przedstawia „Ponurego” wyłącznie w białym świetle, wskazuje na jego twardy i bezkompromisowy charakter, który był niewątpliwie jedną z przyczyn złych stosunków z Komendą Okręgu, podkreślając przy tym, co potwierdzają jego podkomendni, że był sprawiedliwym dowódcą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ci, którzy znają losy „Ponurego” z innych publikacji, mogą w trakcie jej czytania czuć lekki niedosyt, że autor mniej miejsca poświęcił epizodom z walki w Górach Świętokrzyskich, roli „Motora” w niepowodzeniach dowodzonego przez niego Zgrupowania. Moim zdaniem był to jednak zabieg celowy, gdyż ten okres został doskonale opisany, np. przez Cezarego Chlebowskiego w znakomitej książce „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”.

Natomiast wcześniejsze etapy życia Piwnika, zawsze pozostawiane były jakby z boku. Tymczasem jak wykazał Königsberg, Piwnik był nie tylko świetnym dowódcą partyzanckim, ale też wzorowym policjantem i żołnierzem rezerwy, o czym świadczą załączone opinie ze służby oraz fakt otrzymania Krzyża Zasługi za służbę w Policji. Przedstawienie tego okresu z jego życia, pokazuje jak niezwykle konsekwentny w swojej postawie i służbie Polsce był „Ponury”.

Całość książki uzupełniona jest o listę dotychczas wydanych publikacji poświęconych „Ponuremu”, czerwcowych uroczystościach na Wykusie utrwalających jego pamięć, zdjęcia archiwalne oraz miejsc związanych z „Ponurym” i pamięcią o nim.

Droga Ponurego” to książka o niezwykle dużych wartościach poznawczych, godna polecenia  nie tylko miłośnikom historii i wojskowości, cenna dla edukacji historycznej i patriotycznej, oddająca należny hołd bohaterowi, którego pamięć była tak plugawiona przez propagandę PRL. Jedyny minus książki w mojej ocenie jest taki, że w dwóch miejscach miałem odczucie, że pewne fragmenty zostały zamieszczone jakby na siłę, bez większego związku z resztą tekstu, bez szerszego wyjaśnienia.

Za tę książkę Wojciech Königsberg, został nagrodzony prestiżową nagrodą im. prof. Tomasza Strzembosza przyznawanej od 2008 r. dla najlepszych młodych autorów książek o najnowszej historii Polski przez Fundację Tomasza Strzembosza.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl