Po zakończeniu budowy całość produkcji FB Łucznik-Radom zostanie przeniesiona do nowych budynków – obecnie odbywa się ona w kompleksie fabrycznym liczącym niemal 100 lat. Warto tutaj nadmienić, że jest to tylko część zabudowań fabrycznych należących do radomskiego przedsiębiorstwa – w czasach świetności zatrudniało ono ponad 12.000 pracowników, zaś w ostatnich latach liczba zatrudnionych nie przekracza 500 osób. Dotychczas podstawowym wyrobem oferowanym przez FB Łucznik-Radom były karabinki AK/AKM oraz ich następca – karabinek Beryl. Oprócz tego w ofercie fabryki znajdowały się pistolety (P-64, P-83, obecnie P99 i RAD), pistolety maszynowe Glauberyt oraz broń sportowa i myśliwska bazująca na karabinkach Kałasznikowa i pochodnych.
Zobacz także galerię: Z wizytą w Fabryce Broni Łucznik-Radom
W nowym kompleksie fabrycznym ma zostać uruchomiona produkcja Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS-5,56, który od kilku lat jest opracowywany wspólnie z Wojskową Akademią Techniczną. Jeżeli wojsko wyrazi zainteresowanie nową bronią, to możliwe będzie podjęcie jej seryjnej produkcji już w połowie 2014 roku.
Przeczytaj także: Radomska premiera
MSBS jest bronią nowoczesną, cechującą się unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i wzbudzającą zainteresowanie nie tylko w kraju, ale również za granicą – w dniach 22-24 października MSBS miał swoją międzynarodową premierę podczas targów AUSA. Stanowić może bardzo ciekawą ofertę dla wojska, ale – w wersji samopowtarzalnej – może zainteresować również cywilnych odbiorców. Niestety, to zainteresowanie skupione będzie raczej poza granicami Polski, gdyż restrykcyjne przepisy dotyczące nabywania i posiadania przez osoby prywatne broni palnej skutecznie ograniczą rynek krajowy dla tego ciekawego karabinka.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |