Działalność Zgrupowania Wojsk Specjalnych w XI zmianie PKW w Afganistanie

 MD  /  02-11-2012

Zgrupowanie Wojsk Specjalnych biorących udział w XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zakończyło swą sześciomiesięczna działalność we wrześniu 2012 r. W tym czasie żołnierze ZWS przeprowadzili ponad 70 operacji, zatrzymali około 200 osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną, przejęli i zniszczyli 30 ton niebezpiecznych środków wybuchowych.

Zgrupowania Wojsk Specjalnych XI zmiany PKW w Afganistanie stanowiło zaledwie 8%  stanu osobowego polskiego kontyngentu. W jego skład wchodzili żołnierze Dowództwa Wojsk Specjalnych, Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów oraz Jednostki Wojskowej NIL. Jednak, to nie liczba żołnierzy, a profesjonalizm działań a także bardzo dobra współpraca z innymi komponentami wchodzącymi w skład PKW w Afganistanie zadecydowały w ostatecznym rozrachunku o skuteczności podejmowanych działań. Współdziałanie i wsparcie otrzymywane przez ZWS ze strony służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz Polskich Sił Zadaniowych pozwoliły na wysoką skuteczność, dużą efektywność i wysokie tempo wykonania operacji specjalnych.

Dzięki tej współpracy działania ZWS pozwoliły zapobiec ponad 300 atakom na ludność afgańską oraz siły koalicyjne, w tym także na polskich żołnierzy działających w Afganistanie w ramach misji ISAF.

Należy podkreślić, że wykonanie ponad 70 operacji specjalnych odbyło się bez ofiar śmiertelnych w polskim kontyngencie. Aż 12 z tych operacji przeprowadzonych przez żołnierzy ZWS było operacjami „wysokiego ryzyka”, tak zakwalifikowało je dowództwo sił specjalnych ISAF w Afganistanie. Operacje te wymagały od wykonujących je operatorów szczególnych umiejętności, gdyż były to zadania o najwyższej skali trudności i znaczeniu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Materiały wybuchowe i amunicja, które przejęli operatorzy wojsk specjalnych nie zdążyły zostać użyte do ataków przeciwko żołnierzom ISAF i ludności cywilnej. Zniszczone przez operatorów improwizowane ładunki wybuchowe nie zostały użyte nigdy przez rebeliantów.

Do kolejnych sukcesów należy zaliczyć zatrzymanie przez ZWS trójki rebeliantów będących na liście najbardziej poszukiwanych przez siły koalicji i władze Afganistanu terrorystów.

Żołnierze wojsk specjalnych, wykonując mandat ISAF, przygotowywali także do wykonywania trudnych zadań swych afgańskich kolegów. Prowadzili i zakończyli proces szkolenia kompanii antyterrorystycznej policji afgańskiej tzw. PRC. Wyszkoleni przez polskich instruktorów antyterroryści mogą prowadzić samodzielnie operacje w prowincjach Ghazni i Paktila. Należy podkreślić, że wyszkoleni przez polaków antyterroryści są pierwszą w Afganistanie jednostką przygotowana do samodzielnego wykonywania tego typu operacji. Jest to bardzo ważne, w kontekście przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju samym Afgańczykom. Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, Afgańczycy mają przejąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa i ludności do końca 2014 roku.

Działalność Zgrupowania Wojsk Specjalnych w Afganistanie została bardzo wysoko oceniona w trakcie odbytej, w dniu 24 października 2012r w, Warszawie międzynarodowej konferencji „Wojska Specjalne w systemie obronnym RP aspekty organizacyjne, doktrynalne i modernizacyjne”. Organizatorami konferencji byli Akademia Obrony Narodowej, Dowództwo Wojsk Specjalnych i Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.  

„Przykład polskich Wojsk Specjalnych jest podawany, jako modelowy sposób osiągania przez państwo NATO poziomu państwa ramowego ze zdolnością dowodzenia, prowadzenia i wspierania operacji specjalnych na poziomie sojuszniczym” – stwierdził  płk dr Dariusz Dachowicz (z DWS).

Źródło: oficjalna strona Dowództwa Wojsk Specjalnych

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 



Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl