XI zmiana PKW w Afganistanie zakończyła służbę

 MD  /  01-11-2012

W ubiegłym tygodniu, 24 października, odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie nowemu dowódcy gen. bryg. Andrzejowi Tuzowi przez kończącego służbę gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego. Tym samym zakończyła się misja XI zmiany PKW w Afganistanie. W uroczystości zakończenia misji i przekazania dowództwa udział wziął szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef Dowództwa Regionalnego Wschód, któremu podlegają Polacy, gen. William C. Mayville.

XI zmiana PKW zakończyła się bez ofiar śmiertelnych po stronie polskich żołnierzy. Jednak 49 z nich zostało rannych w czasie jej trwania.

XI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła ok. 2500 żołnierzy. Trzon tej letniej zmiany PKW stanowili żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Gliwic i Bielsko-Białej.

Pozostałe komponenty to:

49 Pułk Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, 56 Pułk Śmigłowców Bojowych z Inowrocławia, 10 Brygada Logistyczna z Opola, 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy, 5 Pułk Inżynieryjny ze Szczecina, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 11 Mazurski Pułk Artylerii im. Józefa Bema z Węgorzewa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 2 Korpus Zmechanizowany z Krakowa, 2 Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 9 Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, 2 Pułk Saperów z Kazunia, Żandarmeria Wojskowa

Głównym zadaniem XI zmiany PKW w Afganistanie w czasie ostatnich sześciu miesięcy było zapewnienie poprawy bezpieczeństwa w swojej strefie odpowiedzialności – prowincji Ghazni. Niemiej ważnym zadaniem było przygotowanie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego (ANSF) do przejęcia w niedalekiej przyszłości odpowiedzialności za tę część kraju. Polscy żołnierze nie ograniczali się do działań typowo wojskowych. Wspierali także lokalną administrację, poprawiając efektywność jej działania oraz prowadzili działania mające na celu poprawę codziennego życia ludności w strefie swego działania.

Wykonując powierzone zadania żołnierze XI zmiany PKW przeprowadzili szereg operacji i działań bojowych. W trakcie 140 operacji i prawie 2500 innych działań bojowych wykryli i zniszczyli ponad 100 improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), przejęli a następnie zneutralizowali 30 ton materiałów do produkcji IED oraz duże ilości uzbrojenia i amunicji będących w posiadaniu rebeliantów.

W trakcie prowadzonych działań żołnierze ściśle współpracowali z oficerami Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Dzięki informacjom pozyskanym przez SKW zatrzymanych zostało ponad 127 terrorystów. Wśród nich znajdowało się kilku liderów ugrupowań rebelianckich, którzy poszukiwani byli listami gończymi, jako najgroźniejsi terroryści w Afganistanie. W trakcie działań zabitych zostało 19 rebeliantów, natomiast 97 odniosło rany.

Kolejne zadanie, jakie stało przed XI zmianą PKW to przygotowanie żołnierzy i funkcjonariuszy ANSF do samodzielnego prowadzenia własnych działań operacyjnych. Zadanie to wykonywano poprzez wspólne wykonywanie zadań operacyjnych, szkolenie, działania doradcze dla funkcjonariuszy wojska i policji uwzględniających poprawę bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. W trakcie szkoleń prowadzonych przez instruktorów z Polski wyszkolono 1298 funkcjonariuszy i żołnierzy afgańskich.

Polscy żołnierze nie ograniczali swej działalności do działań czysto wojskowych. Zdając sobie sprawę, że do prawidłowego funkcjonowanie państwa konieczna jest stabilizacja życia jego mieszkańców, udzielali pomocy mieszkańcom Afganistanu oraz wspierali administrację prowincji w zakresie odbudowy. Żołnierze m.in. remontowali oraz modernizowali infrastrukturę drogową oraz systemy energetyczne, wspierali edukację, opiekę medyczną, nieśli pomoc humanitarną pozwalającą na przeżycie mieszkańcom szczególnie w okresie zimy.

Żeby możliwe było wykonanie zadań w czasie XI zmiany PKW, konieczna była doskonała współpraca wszystkich polskich jednostek biorących udział w misji w Afganistanie. Znakomite współdziałanie z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych oraz służbami specjalnymi: wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przyniosło bardzo dobre efekty. Dzięki niej uniknięto wielu ataków na siły koalicji, polskich żołnierzy a także na ludność cywilną Afganistanu.

Zadania postawione przed XI zmianą PKW i jej dowódcą gen. bryg. Bogdanem Tworkowskim zostały zrealizowane. Powoli ciężar odpowiedzialności za planowanie i prowadzenie działań operacyjnych spoczywać będzie na funkcjonariuszach policji i wojska Afganistanu.

Osobną kartę w czasie trwania XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zapisało Zgrupowanie Wojsk Specjalnych.

Źródło:  oficjalna strona MON

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


100% byczej skóry »

  


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i olsztyński SPKP w akcji przeciwko pseudokibicom

Rezultatem śledztwa prowadzonego przez olsztyńskie CBŚP i Prokuraturę jest kolejne uderzenie w gang powiązany z pseudokibicami jednego z klubów sportowych. Podczas akcji policjanci zatrzymali...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl