XI zmiana PKW w Afganistanie zakończyła służbę

 MD  /  01-11-2012

W ubiegłym tygodniu, 24 października, odbyło się przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie nowemu dowódcy gen. bryg. Andrzejowi Tuzowi przez kończącego służbę gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego. Tym samym zakończyła się misja XI zmiany PKW w Afganistanie. W uroczystości zakończenia misji i przekazania dowództwa udział wziął szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef Dowództwa Regionalnego Wschód, któremu podlegają Polacy, gen. William C. Mayville.

XI zmiana PKW zakończyła się bez ofiar śmiertelnych po stronie polskich żołnierzy. Jednak 49 z nich zostało rannych w czasie jej trwania.

XI zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła ok. 2500 żołnierzy. Trzon tej letniej zmiany PKW stanowili żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Gliwic i Bielsko-Białej.

Pozostałe komponenty to:

49 Pułk Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, 56 Pułk Śmigłowców Bojowych z Inowrocławia, 10 Brygada Logistyczna z Opola, 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy, 5 Pułk Inżynieryjny ze Szczecina, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 11 Mazurski Pułk Artylerii im. Józefa Bema z Węgorzewa, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 23 Pułk Artylerii z Bolesławca, 2 Korpus Zmechanizowany z Krakowa, 2 Ośrodek Radioelektroniczny z Przasnysza, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 9 Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór, 2 Pułk Saperów z Kazunia, Żandarmeria Wojskowa

Głównym zadaniem XI zmiany PKW w Afganistanie w czasie ostatnich sześciu miesięcy było zapewnienie poprawy bezpieczeństwa w swojej strefie odpowiedzialności – prowincji Ghazni. Niemiej ważnym zadaniem było przygotowanie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego (ANSF) do przejęcia w niedalekiej przyszłości odpowiedzialności za tę część kraju. Polscy żołnierze nie ograniczali się do działań typowo wojskowych. Wspierali także lokalną administrację, poprawiając efektywność jej działania oraz prowadzili działania mające na celu poprawę codziennego życia ludności w strefie swego działania.

Wykonując powierzone zadania żołnierze XI zmiany PKW przeprowadzili szereg operacji i działań bojowych. W trakcie 140 operacji i prawie 2500 innych działań bojowych wykryli i zniszczyli ponad 100 improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED), przejęli a następnie zneutralizowali 30 ton materiałów do produkcji IED oraz duże ilości uzbrojenia i amunicji będących w posiadaniu rebeliantów.

W trakcie prowadzonych działań żołnierze ściśle współpracowali z oficerami Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Dzięki informacjom pozyskanym przez SKW zatrzymanych zostało ponad 127 terrorystów. Wśród nich znajdowało się kilku liderów ugrupowań rebelianckich, którzy poszukiwani byli listami gończymi, jako najgroźniejsi terroryści w Afganistanie. W trakcie działań zabitych zostało 19 rebeliantów, natomiast 97 odniosło rany.

Kolejne zadanie, jakie stało przed XI zmianą PKW to przygotowanie żołnierzy i funkcjonariuszy ANSF do samodzielnego prowadzenia własnych działań operacyjnych. Zadanie to wykonywano poprzez wspólne wykonywanie zadań operacyjnych, szkolenie, działania doradcze dla funkcjonariuszy wojska i policji uwzględniających poprawę bezpieczeństwa w prowincji Ghazni. W trakcie szkoleń prowadzonych przez instruktorów z Polski wyszkolono 1298 funkcjonariuszy i żołnierzy afgańskich.

Polscy żołnierze nie ograniczali swej działalności do działań czysto wojskowych. Zdając sobie sprawę, że do prawidłowego funkcjonowanie państwa konieczna jest stabilizacja życia jego mieszkańców, udzielali pomocy mieszkańcom Afganistanu oraz wspierali administrację prowincji w zakresie odbudowy. Żołnierze m.in. remontowali oraz modernizowali infrastrukturę drogową oraz systemy energetyczne, wspierali edukację, opiekę medyczną, nieśli pomoc humanitarną pozwalającą na przeżycie mieszkańcom szczególnie w okresie zimy.

Żeby możliwe było wykonanie zadań w czasie XI zmiany PKW, konieczna była doskonała współpraca wszystkich polskich jednostek biorących udział w misji w Afganistanie. Znakomite współdziałanie z żołnierzami Polskich Sił Zadaniowych ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych oraz służbami specjalnymi: wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przyniosło bardzo dobre efekty. Dzięki niej uniknięto wielu ataków na siły koalicji, polskich żołnierzy a także na ludność cywilną Afganistanu.

Zadania postawione przed XI zmianą PKW i jej dowódcą gen. bryg. Bogdanem Tworkowskim zostały zrealizowane. Powoli ciężar odpowiedzialności za planowanie i prowadzenie działań operacyjnych spoczywać będzie na funkcjonariuszach policji i wojska Afganistanu.

Osobną kartę w czasie trwania XI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zapisało Zgrupowanie Wojsk Specjalnych.

Źródło:  oficjalna strona MON

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl