Polska. Zawody medyczno-taktyczne odbyły się w Trójmieście

 MD  /  26-10-2012

Policjanci z komendy wojewódzkiej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Gdańsku byli organizatorami zawodów i warsztatów medycyny taktycznej „Paramedyk”. W piątej edycji tej imprezy udział wzięły 23 ekipy z kraju i zagranicy. Polskę reprezentowały zespoły sił specjalnych podległe MON i MSW.

Bieżąca edycja zawodów odbywała się na terenie obiektów znajdujących się na Terenie Trójmiasta. Zespoły musiały między innymi odbijać okręt, wkraczać do ciemnych pomieszczeń w celu neutralizacji zagrożeń oraz wyprowadzania rannego zakładnika.

Zawody trwające dwa dni podzielone zostały na poszczególne etapy. W czasie pierwszej doby trwania rywalizacji ekipy musiały wykazać się faktyczną wiedzą z zakresu medycyny taktycznej. Zawodnicy przed przystąpieniem do wykonywania zadań turniejowych nie znali ich wcześniej. Sędziowie oceniali zarówno wiedzę medyczną uczestników jak też ich podejście taktyczne do wykonywanych zadań.

Zobacz galerię zdjęć z Ogólnopolskich Zawodów i Warsztatów Medycyny Taktycznej "PARAMEDYK 2011" >>

Każde zadanie polegało na eliminowaniu zagrożeń oraz udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym. Jedno z zadań polegało na dostaniu się przez zawodników na statek od strony wody, zneutralizowaniu istniejącego zagrożenia. Następnie należało wyprowadzić rannego zakładnika i udzielić mu pierwszej pomocy medycznej. W kolejnym etapie drużyny musiały wkroczyć do zaciemnionego pomieszczenia, w którym terroryści rozpylili gaz. Siły specjalne musiały zneutralizować napastników a następnie wyprowadzić ranną osobę i udzielić jej niezbędnej pomocy. Kolejna konkurencja polegała na ewakuowaniu przez funkcjonariuszy osób, które zostały ranne w eksplozji ładunku wybuchowego. Po ewakuacji należało znów udzielić pomocy medycznej.

Po wykonaniu zadań konkursowych komisja wyróżniła drużyny Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, Biura Ochrony Rządu oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Łodzi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Drugi dzień „Paramedyka” poświęcony był na warsztaty, w trakcie których, odbywały się wykłady oraz spotkania ze specjalistami pokazujące najnowsze trendy z zakresu medycyny pola walki. Uczestnicy mieli także możliwość przetestowania nowoczesnego sprzętu używanego na świecie przez paramedyków. Tegoroczne zawody oprócz policjantów z komendy wojewódzkiej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Gdańsku zorganizowano także z Centrum Symulacji i Treningów REAGO, Komendą Miejską Straży Pożarnej w Gdyni oraz Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Gdańsku.

Głównym celem przyświecającym imprezie było zwrócenie uwagi na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych a także pomoc w systemowym wprowadzeniu do polskich jednostek TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Kolejne zdanie to przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC co pozwoli na  zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.

W obecnej V edycji „Paramedyka”  uczestniczyły oprócz zespołów z Polski także drużyny z Ukrainy i Niemiec. Zawodnicy mieli możliwość wymienienia się doświadczeniami, sprawdzenia wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu medycyny taktycznej. Zdobyte umiejętności w rywalizacji i w trakcie warsztatów i wymiany doświadczeń pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie wiedzy i umiejętności praktycznych w codziennej służbie.

Źródło: Policja.pl

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl