Rosja. Eksplozje na poligonie wojskowym w pobliżu Orenburga

 MD  /  09-10-2012

Na poligonie wojskowym pod Orenburgiem doszło dziś do szeregu eksplozji. Jak podaje agencja Interfax, opierając się o wiedzę ze źródeł wojskowych, eksplodowała zgromadzona  amunicja i materiały wybuchowe przeznaczone do utylizacji.

30 kilometrów od Orenburga na południu Rosji w pobliżu granicy z Kazachstanem, około godziny 10.45 czasu miejscowego, nastąpiła seria silnych eksplozji materiałów wybuchowych przeznaczonych do zniszczenia. Według prokuratorów wojskowych eksplozji uległo około 4000 ton materiałów wybuchowych - podaje Interfax.  

Wśród eksplodujących materiałów były między innymi: 1379 ton100 mm pocisków armatnich, 400 ton bomb lotniczych, 2300 ton 280 mm pocisków typu „Huragan” podało w komunikacie przekazanym przez Interfax. Rzecznik prasowy wojska w okręgu Orenburg w wydanym oświadczeniu poinformowała, że wybuch nastąpił w miejscu składowania materiałów na otwartej przestrzeń po odjeździe wagonów z bocznicy kolejowej. Przyczyny eksplozji nie są znane i zostaną zbadane przez specjalnie powołaną komisję powołaną przez wojsko.

Po dokonaniu zwiadu lotniczego nad miejscem wybuchu okazuje się, że materiały zostały rozrzucone na ternie około 15 – 20 ha. W efekcie wybuchu nastąpiło zapalenie się suchej trawy na poligonie.

Po eksplozji cały personel wojskowy został ewakuowany z miejsca zdarzenia. Według wstępnych ustaleń nikt z żołnierzy przebywających w tym czasie na poligonie nie zginął powiedział pułkownik Jurij Konaszenkow z Ministerstwa Obrony Rosji.

Wybuch był tak silny, że był odczuwalny w oddalonym o 30 km Orenburgu. Z dala widoczny jest ogromny słup dymu przypominający mieszkańcom grzyba. W miejscowościach znajdujących się w pobliżu  poligonu w niektórych mieszkaniach wypadły szyby z okien.

W pobliże miejsca katastrofy z Orenburga udały się karetki pogotowia ratunkowego w celu udzielania pomocy ewentualnym poszkodowanym.

W samym Orenburgu powołany został sztab do spraw sytuacji nadzwyczajnych w celu kierowania działaniami podległych służb mających opanować i wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Po wybuchu władze okręgu Orenburg podjęły decyzję o natychmiastowej ewakuacji ludności zamieszkującej rejon dwóch miejscowości: Pierwomajska i Eksperymentalna, w sumie około 10 tysięcy ludzi. W okolicy Orenburga ewakuowano tylko 19 osób, w tym 9 dzieci. Mieszkańcy bardziej boją się złodziei, którzy mogą się pojawić niż wybuchów, powiedział przedstawiciel lokalnych władz.

W związku z eksplozją na poligonie w okolicy Orenburga Minister Obrony Federacji Rosyjskiej skierował tam ekipę wojskowych specjalistów w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności zdarzenia.

Należy zaznaczyć, że w sierpniu i wrześniu tego roku na poligonie w Donguzie nastąpiły trzy zdarzenia wskutek których śmierć poniosło 6 żołnierzy. Pierwszy z nich miał miejsce 30 sierpnia przy prowadzeniu prac związanych z utylizacja materiałów wybuchowych. Rannych zostało wtedy 4 żołnierzy służby zasadniczej. 4 września dwóch żołnierzy zostało rozerwanych w czasie wybuchu, a dwóch kolejnych poniosło śmierć w czasie niekontrolowanego wybuchu jaki miał miejsce 13 września.

W ciągu ostatnich 3 lat na rosyjskich poligonach składujących i neutralizujących amunicję i ładunki wybuchowe nastąpiło 20 niekontrolowanych eksplozji.

Źródło: agencja Interfax

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


 Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » 

kamizelka taktyczna

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zmieści Crafter »

plecak taktyczny

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

WOT i PKP S.A. – Razem Dla Bezpieczeństwa

25 maja br. Wojska Obrony Terytorialnej podpisały porozumienie o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. Głównym celem porozumienia jest wzmocnienie zdolności obronnych Polski i...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl