Polska: Ćwiczenia sztabowe 2012

Sebastian Miernik  /  06-10-2012

4 października 2012 r. na terenie powiatu pińczowskiego przeprowadzono skoordynowane ćwiczenia świętokrzyskich funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej oraz ratowników medycznych. Celem przeprowadzonych symulacji zdarzeń nadzwyczajnych było m.in. doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów w sytuacji kryzysowej oraz współdziałania z podmiotami pozapolicyjnymi w zakresie prowadzenia działań pościgowych.

Temat tegorocznych ćwiczeń to „Rola i zadania sił policyjnych podczas współpracy z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej w przypadku ucieczki skazanych z Zakładu Karnego w Pińczowie oraz powstania pożarów w Zakładzie Lafarge Gips w Leszczach i Schronisku dla Nieletnich w Gackach”.

Podczas ćwiczeń sprawdzany jest stopień przygotowania sił policyjnych w sytuacjach kryzysowych oraz stopień przygotowania do działań pościgowych. Sprawdzana i analizowana jest również właściwość przyjętych kalkulacji sił i środków do działań, a także możliwości sił i środków Policji podczas prowadzenia różnego rodzaju działań.

W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w  Pińczowie, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Kielcach, Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Kielcach, a także funkcjonariusze Sztabu Policji KWP w Kielcach oraz funkcjonariusze Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej.
 
Założenia ćwiczeń:
 
Awaria na terenie Zakładu Lafarge Gips w Leszczach

PSP w Pińczowie otrzymała informację o wystąpieniu poważnej awarii na terenie Zakładu Lafarge Gips w Leszczach. W trakcie przepompowywania butanu z cysterny do zbiornika magazynu, w wyniku przemieszczenia cysterny samochodowej następuje uszkodzenie przyłącza i uwolnienie gazu.

Ucieczka skazanych z Zakładu Karnego w Pińczowie

Dyżurny KPP w Pińczowie otrzymuje od Dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie informację o ucieczce osadzonych. Z informacji wynika, że trzem osadzonym udaje się zbiec z terenu zakładu. Wsiadają oni do podstawionego nieopodal ZK pojazdu i odjeżdżają.

W tym samym czasie na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i 11 Listopada ciągnik siodłowy z naczepą – cysterną wykonuje manewr skrętu. Sprawcy ucieczki nie zauważają cysterny i dochodzi do zdarzenia drogowego. Uciekinierzy wydostają się z uszkodzonego pojazdu i uciekają w kierunku miejscowości Bogucice.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Pożar w Schronisku dla Nieletnich w Gackach

Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Pińczowie otrzymuje informację o wystąpieniu pożaru podczas prac remontowych w Schronisku dla Nieletnich w miejscowości Gacki.

Zsunięcie się samochodu osobowego ze skarpy do wody na zalanym wyrobisku kopalni gipsu w miejscowości Gacki

Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Pińczowie otrzymało informację o zsunięciu się ze skarpy do wody samochodu osobowego na zalanym wyrobisku kopalni gipsu w Gackach.
 
Ciąg dalszy - Ucieczka skazanych z Zakładu Karnego w Pińczowie - zatrzymanie

Policjanci wydziału kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie uzyskują informację, że trzej sprawcy poruszający się białym Citroenem Berlingo byli widziani w okolicy zbiornika wodnego w Gackach.

Sprawcy poruszający się po drodze powiatowej zostają zmuszeni poprzez wystawienie posterunku blokadowego do wjechania w drogę polną prowadząca bezpośrednio do zbiornika wodnego.

Podczas pościgu sprawcy ostrzeliwują się z broni palnej. W wyniku działań taktycznych Sekcji Antyterrorystycznej, Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej oraz działań pościgowo-blokadowych policjantów z KPP w Pińczowie uciekinierzy zostają zmuszeni do zatrzymania pojazdu. Dwóch sprawców zostaje zatrzymanych bezpośrednio w pojeździe przez policjantów Sekcji AT z KWP w Kielcach, natomiast jeden z nich próbuje uciekać pieszo, jednakże zostaje zatrzymany przez Grupę Interwencyjną Służby Więziennej.

Sprawcy zostają przewiezieni do budynku Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie.

Przedstawione wydarzenia przeprowadzone zostały zgodnie z przygotowanym scenariuszem. Były to jedynie ćwiczenia, jednak opisane sytuacje mogą mieć miejsce w rzeczywistości. Ćwiczenia policyjne przygotowano zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa identycznych jak w przypadku realnego zagrożenia. Mają one być sprawdzianem służb, ale jednocześnie dobrym doświadczeniem przydatnym w realnych sytuacjach kryzysowych.

Źródło: KWP w Kielcach

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  5

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

V Maraton Selekcja - zgłoś się już dziś

Już 9 października 2021 r. o godzinie 5.00 w miejscowości Cisna wystartuje V Maraton Selekcja. Ten pierwszy w Polsce górski bieg z przeszkodami wzorowany na selekcji do Jednostek Wojsk Specjalnych...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl