Polsko-ukraińskie ćwiczenia antyterrorystyczne przed EURO 2012

Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 11-12/2009  /  17-12-2010  /  2

21 października br. rozpoczęły się na Ukrainie trzydniowe, wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne polskich i ukraińskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Stronę polską reprezentowali przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Żandarmerii Wojskowej, Ministerstwa Infrastruktury i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Na czas trwania ćwiczeń uruchomiono stałe łącze audio-wideo z ukraz  porwanego samolotu rejsu Kijów -Warszawa. W szturmie uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału V Działań Antyterrorystycznych i Zabezpieczenia Realizacji ABW. Przeprowadzone testy pozwoliły na sprawdzenie skuteczności przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak również na poziomie współpracy międzynarodowej.

Wypróbowano w praktyce nowoczesne środki wymiany informacji oraz procedury współdziałania  krajowych koordynatorów ochrony antyterrorystycznej CAT i ATC. ińskim centrum antyterrorystycznym. 22 października odbyła się wideokonferencja pomiędzy Centrum Antyterrorystycznym ABW a ukraińskim Anti-Terrorist Center (ATC), w której uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz – po stronie polskiej – minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller wraz z podsekretarzem stanu w MSWiA Adamem Rapackim i zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Pawłem Białkiem.

Jednym z elementów ćwiczeń była operacja uwolnienia zakładników z porwanego samolotu rejsu Kijów-Warszawa. W szturmie uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału V Działań Antyterrorystycznych i Zabezpieczenia Realizacji ABW. Przeprowadzone testy pozwoliły na sprawdzenie skuteczności przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak również na poziomie współpracy międzynarodowej. Wypróbowano w praktyce nowoczesne środki wymiany informacji oraz procedury współdziałania krajowych koordynatorów ochrony antyterrorystycznej CAT i ATC.  

Ćwiczenia odbywają się na podstawie Wspólnej Deklaracji Szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naliwajczenki, podpisanej 2 września tego roku we Lwowie. Dotyczyła ona współdziałania przy rozpoznawaniu, przeciwdziałaniu, zapobieganiu i zwalczaniu m.in. przestępczości zorganizowanej, przestępstw terroryzmu, nielegalnego obrotu bronią masowego rażenia i środkami jej przenoszenia oraz innych przestępstw i zagrożeń godzących w bezpieczeństwo obu państw.

Aktualność pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 11-12/2009

Komentarze

2
pchor / 03-10-2011, 01:02
Chyba komuś się daty pomyliły. 21 paździerik dopiero przed nami!
m / 03-10-2011, 10:17
To informacja z 2009 roku :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl