Album i film o "Ponurym" oraz IV Marsz Pamięci

Sebastian Miernik  /  25-09-2012
Album i film o "Ponurym" oraz IV Marsz Pamięci
Album i film o "Ponurym" oraz IV Marsz Pamięci

31 sierpnia b.r. przypadła setna rocznica urodzin mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Z tej okazji trzej przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięci "Ponury" - "Nurt" w osobach: Marek Jedynak, Wojciech Königsberg oraz Szczepan Mróz zaprezentowali wersję próbną albumu, który powstał ich staraniem w 100. rocznicę urodzin Komendanta „Ponurego”. Album ten już we właściwej oprawie ukaże się niebawem.

Również z okazji urodzin "Ponurego" Szczepan Mróz - Prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury" - "Nurt" wraz z Michałem Tamioło z TV Starachowice postanowili stworzyć film o Janie Piwniku. 14 września w Starachowickim Centrum Kultury odbyła się jego uroczysta premiera. Dzień później miłośnicy ponurowskiej legendy wzięli udział w IV Marszu Pamięci, który odbył się na Wykusie.

- Naszą ideą było uczczenie setnej rocznicy majora Jana Piwnika poprzez nakręcenie o nim filmu dokumentalnego. Razem z Michałem Tamiołło zaczęliśmy pracę nad nim pół roku temu - przyznaje Szczepan Mróz.

Przejechali prawie 3000 km odwiedzając żyjących jeszcze towarzyszy "Ponurego", jego podkomendnych. Nagrywali ich wspomnienia z czasów kiedy jako młodzi chłopcy służyli w Armii Krajowej, w oddziałach partyzanckich, które swój dom miały właśnie na Wykusie. Podróżując po Polsce odwiedzili między innymi Leszka Zahorskiego "Leszka Białego", który służył w plutonie ochronnym dowódcy, braci Wroniszewskich Jana Zbigniewa "Znicza" i Józefa Kazimierza "Konrada", Lucjana Krogulca "Lutka" oraz najmłodszego żołnierza Zgrupowań Henryka Fąfarę "Sokolika", którego jako 14-letniego chłopca chcącego pomścić śmierć brata Stanisława, Jan Piwnik przyjął do swojego oddziału. Właśnie ten - wówczas 14-letni chłopiec - obecny był 14 września na uroczystej projekcji filmu w SCK w Starachowicach.

Uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin Piwnika rozpoczął koncert zespołu "Leśne Echa" z Wąchocka w składzie: Ryszard Rogala, Tadeusz Karyś, Jerzy Maurer oraz solistka Agnieszka Dróżdż. Muzycy wykonali kilka utworów partyzanckich, w tym część własnego autorstwa. Konferansjerem koncertu był Jacek Tarnowski. Wśród widzów obecni byli członkowie Stowarzyszenia Pamięci "Ponury" - "Nurt", miłośnicy historii Armii Krajowej oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 11 noszącej imię mjr. Jana Piwnika "Ponurego" pod opieką Pani Dyrektor Doroty Próchnickiej i Pani wicedyrektor Lili Adamczyk.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

- Trwający 80 minut film noszący tytuł  "...aż po kres życia" przedstawia losy Jana Piwnika od momentu jego urodzin we wsi Janowice, poprzez edukację, służbę w Policji Państwowej, a następnie w Armii Krajowej do bohaterskiej śmierci na Nowogródczyźnie, gdzie zginął 16 czerwca 1944r. Wzbogacony o nieopublikowane dotąd fotografie oraz cenne wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń. Ten film przeniósł mnie w czasie. Znów stanąłem przed Komendantem, który jest wdzięczny Szczepanowi i Michałowi za to, czego dokonali. W Jego imieniu i w imieniu Jego żołnierzy dziękuję Wam za ten film - mówił wzruszony Henryk Fąfara "Sokolik", zwracając się do prezesa Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury" - "Nurt".

Drugiego dnia, w sobotę odbył się na Wykusie czwarty już Marsz Pamięci. Przedsięwzięcie, którego twórcą i organizatorem jest Szczepan Mróz. Na rozpoczęcie marszu przybył "Sokolik" wraz z rodziną, dziękując raz jeszcze za zaproszenie i wspaniałe przeżycia, których doświadczył. Uczestnicy marszu przemierzając leśne szlaki odwiedzali miejsca, gdzie kiedyś stały obozy partyzanckie, groby poległych w walce partyzantów: "Szylinga", "Mietka", "Zjawy", a także żołnierzy "Inspektora Jacka", którzy zginęli broniąc radiostacji. Odwiedzona została również polana na Wykusie, gdzie w czerwcu obchodzone są uroczystości kolejnych rocznic śmierci legendarnego dowódcy oraz leśna łąka na Barwinku – miejsce brawurowego zwycięstwa partyzantów nad Niemcami, którzy organizując na polskie wojsko stacjonujące w lesie obławę, sami stali się jej ofiarami. W każdym z miejsc członkowie stowarzyszenia przedstawiali jego historię, przypominając zdarzenia które się tu rozegrały. Zapłonęły też znicze.

Marsz trwający 5 godzin zakończył się w miejscu, w którym się rozpoczął, czyli na Kropce, w dawnym obozie partyzanckim. Cała grupa zasiadła do wspólnego posiłku - wspaniałego bigosu, następnie do ogniska, śpiewając partyzanckie piosenki. Do zobaczenia za rok, w połowie września na V Marszu Pamięci.

materiały: Wokół Wykusu ( http://ponury-nurt.blogspot.com )

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl