Commando 2012 - relacja ze Specjalnego Obozu Szkoleniowego

 Redakcja  /  17-09-2012
Commando 2012 - relacja ze Specjalnego Obozu Szkoleniowego
Commando 2012 - relacja ze Specjalnego Obozu Szkoleniowego

W dniach 18-25 sierpnia 20012 roku odbyła się szósta edycja Specjalnego Obozu Szkoleniowego „Commando 2012”. Organizatorem jest Młodzieżowa Sekcja Wojskowa Związku Polskich Spadochroniarzy w Łodzi promująca Wojsko Polskie ze szczególnym naciskiem na oddziały powietrznodesantowe i specjalne, aktywny styl życia  i sport  spadochronowy.

Impreza miała za zadanie rozbudzenie zainteresowań pracą w Wojsku Polskim przy wskazaniu na 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej prezentując jej możliwości, oraz wymagania wobec potencjalnego przyszłego żołnierza.

Członkowie Sekcji oraz uczestnicy z innych organizacji paramilitarnych takich jak „Kompania Nigdy Już” z warszawy i „Stowarzyszenie Paramilitarne 24” z kraśnika, których udało się zaprosić do udziału dzięki portalowi Weekend Warriors. Uczestnicy imprezy zostali ugoszczeni przez dowództwo 25 Brygady Kawalerii Powietrznej dzięki uprzejmości Generała Sokołowskiego, w jednostce na Glinniku, gdzie szczególnie na swój trud pragniemy podziękować pułkownikowi Miturze oraz kapitanowi Liburskiemu za troskliwą opiekę i zaangażowanie, bez których trudno sobie wyobrazić realizacje takiego przedsięwzięcia.

Uczestnicy mieli okazję w trakcie trwania Obozu przejść testy sprawnościowe kwalifikujące do służby wojskowej, szereg zajęć szkoleniowych testujących przydatność w późniejszej służbie wojskowej.

Pierwszą tematyką były zajęcia wysokościowe i alpinistyczne, gdzie uczestnicy mieli okazję pierwszy raz przetestować swój lęk wysokości, weterani naszej akcji wykonywali zjazdy na linie alpinistycznej w pełnym wyposażeniu bojowym.

W drugim dniu uczestnicy rozpoczęli zgłębianie techniki walki w zamkniętych pomieszczeniach i na krótkich dystansach, ucząc się dobywać broni i strzelać z replik airsoftowych na krótkich dystansach z wykorzystaniem specjalnie zbudowanego toru symulującego pomieszczenie na zasadach stosowanych w IPSC. Następnie trening działania zespołu szturmowego w warunkach walki MOUT jako ćwiczenia zgrywającego zespoły do późniejszych wspólnych treningów. 

Trzeciego dnia organizatorzy zrealizowali rzadko poruszane zagadnienie ochrony VIPa , jego konwojowanie i organizację pierścieni ochronnych oraz szczególnie ważne dla przyszłych żołnierz wojsk powietrzno-desantowych trening desantu techniką z przyziemienia  z wykorzystaniem atrapy śmigłowca Mi-8, zwracając szczególną uwagę warunki bezpieczeństwa pracy ze śmigłowcem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wiedza ta okazała się niezbędna już dnia czwartego, gdy uczestnicy przeprowadzali szkolenie desantowe z wykorzystaniem prawdziwego śmigłowca typu PZL-W3 „Sokół” techniką z przyziemieniem. Dla wielu było to szczególne i niepowtarzalne przeżycie prawdziwego desantu „bojowego” w pełnym taktycznym wyposażeniu, które zapamiętają na wiele długich lat i możliwe zdeterminuje niektórych uczestników do ukierunkowania swojego życia właśnie w stronę służby w wojskach powietrzno-desantowych.

Następnie zostało zrealizowane szkolenie z desantowania metodą z wykorzystaniem grubej liny na atrapie przystosowanej do takiego treningu, te unikalne zajęcia mamy nadzieję wspomogą uczestników o późniejsze staranie się o służbę w wybranej przez siebie jednostce.

Tego samego dnia uczestnicy również rozpoczęli zajęcia z zakresu ratownictwa na polu walki zwanej czerwona taktyką. Zagadnienia z zakresu ewakuacji rannych pod ostrzałem przydały się już dnia następnego kiedy to realizowane były zajęcia taktyczne na Zintegrowanym Ośrodku Szkolenia Taktycznego „Floryda” , gdzie uczestnicy wykonywali podstawowe manewry taktyczne stosowane przez drużynę piechoty z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki i poznanych wcześniej technik ewakuacji przy symulowanych odniesionych strat własnych. W ramach odpoczynku uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił na pozorowanym polu minowym starając sie wykryć miny o różnym charakterze.

Szósty dzień był dniem niebieskim, uczestnicy mieli okazję przeprowadzać desant z łodzi motorowej na plażę zalewu sulejowskiego oraz bezpośrednio do wody. Wykorzystanie pływających środków transportu wymaga doboru specjalnych technik i ekwipunku, zajęcia te dają wiele do myślenia i wzbogacają doświadczenie praktyczne uczestników Obozu.

Nadeszła pora na przygotowanie się do ostatecznej próby sił wszystkich uczestników, wymarsz w teren w celu sprawdzenia wyekwipowania i zdolności przetrwania samodzielnie w terenie przygodnym.

Następnego dnia z okazji Święta 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, uczestnicy mieli nie codzienną okazję do zapoznania się z pełnymi możliwościami Brygady, wystawione zostało wyposażenie, broń indywidualna, śmigłowce i rosomak, wrażenie robił rozbity szpital polowy z salami opatrunkowymi i operacyjnymi. Ponad wszystkim w powietrzu można było obserwować pokazy lotnicze śmigłowców, popisy akrobatyczne wojskowych pilotów i pokaz sprawności bojowej pododdziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, takiej imprezy Glinnik nie pamiętał juz od wielu lat.

Po jej zakończeniu nasi uczestnicy przystąpili do ostatecznej próby. Działając we własnych zespołach zostali wywiezieni do lasu, gdzie mieli zadanie zorganizować bazę przejściową z której musieli realizować wyznaczone im wcześniej zadania. Kluczowymi celami było odnalezienie zrzutu żywności w określonym czasie, bez którego całą noc siedzieli by głodni, oraz powrót do miejsca zakwaterowania.

Po zakończeniu tego zadania uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa i spokojnie mogli rozjechać sie do swoich domów. Dla nich morderczy tydzień już się zakończył,  wszyscy mieli okazję przeżyć wojskową przygodę, sprawdzić samych siebie, walczyć z własnymi słabościami.

Organizatorzy wszystkim bardzo dziękują za wytrwałość i determinację w realizacji czasem tak trudnych i wymagających zadań, nieprzespanych nocy, wyjątkową wewnętrzną dyscyplinę. Każdy, kto przeżył ten tydzień, ma powód do dumy. Mamy nadzieję, że doświadczenia które zostały przekazane pokierują krokami wielu z nich drogą przyszłej kariery wojskowej, ku chwale naszej ojczyzny.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  11

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zakończenie I Rajdu Weterana

Na terenie 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen broni Tadeusza Buka w Siedlcach odbyło się zakończenie I Motocyklowego Rajdu Weterana. Wśród uczestników znaleźli się również żandarmi weterani z...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl