Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Special Air Service

Brytyjska wojskowa jednostka specjalna sformowana w Afryce 1 lipca 1941 roku z inicjatywy kapitana Davida Stirlinga, jako jednostka rozpoznawczo – dywersyjna. Początkowo mająca być jednostką spadochronową, zasłynęła w czasie kampanii afrykańskiej rajdami lądowymi na lotniska i infrastrukturę logistyczną przeciwnika, prowadzonymi z użyciem samochodów terenowych. Następnie komandosi SAS brali udział w walkach we Włoszech, Francji i Niemczech, prowadząc działania rozpoznawcze i dywersyjne.

Formacja rozrosła się do dwóch pułków brytyjskich (1 i 2), pododdziału wodnego (Special Boat Section) oraz jednostek francuskich i belgijskich. Mimo odniesienia licznych sukcesów, w roku 1945 brytyjskie jednostki SAS zostały rozwiązane, a sojusznicze przekazane do ich macierzystych armii. W roku 1947 sformowano nową jednostkę SAS – 21 Pułk, jednak miała ona  charakter sił rezerwy. W 1950 roku część żołnierzy z tej jednostki trafiła na Malaje, gdzie na potrzeby działań przeciw komunistycznej partyzantce sformowano z weteranów SAS i innych jednostek specjalnych oraz żołnierzy z Nowej Zelandii i Rodezji pododdział „Malajskich zwiadowców”, w roku 1952 oficjalnie przemianowany na 22 Pułk SAS. Po zakończeniu kampanii malajskiej 22 SAS pozostał w czynnej służbie jako jednostka dywersyjno – rozpoznawcza. W tej roli wystąpił podczas konfliktów na Bornego (1963 – 1965) i w Omanie (1970 - 1972). W roku 1959 do sił SAS dołączył kolejny rezerwowy pułk o numerze 23.

Od końca lat sześćdziesiątych 22 SAS brał udział w operacjach w Irlandii Północnej, wykonując zadania rozpoznawcze i ofensywne przeciwko terrorystom Tymczasowej IRA. W toku tych operacji prawdopodobnie operatorzy zapuszczali się także na teren Republiki Irlandii. Wiadomo o szeregu udanych operacji w Ulsterze wymierzonych w terrorystów, w tym o zasadzce w Loughgall w 1987, w wyniku której zlikwidowano całą ośmioosobową grupę terrorystów usiłujących zaatakować posterunek policji.

Po zamachu w Monachium w 1972 SAS otrzymał zadanie przygotowania się do operacji ratowania zakładników. Rolę tą pełnią rotacyjnie poszczególne kompanie 22 Pułku. 30 kwietnia 1980 roku operatorzy pułku odbili w spektakularnej operacji ambasadę Iranu w Londynie, uwalniając 21 zakładników. Komandosi wspomagali także niemiecką GSG-9 w operacji kontrterrorystycznej w Somalii w roku 1977 oraz służby policyjne w tłumieniu buntu w więzieniu Peterhead w 1987. W roku 1982 duże siły 22 Pułku brały udział w wojnie falklandzkiej, prowadząc rozpoznanie na korzyść sił konwencjonalnych. Komandosi zaatakowali także jedną z wysuniętych argentyńskich baz lotniczych na wyspie Pebble, niszcząc jedenaście samolotów. Podobne zadania żołnierze SAS wykonywali w czasie operacji „Pustynna Burza”, koncentrując swój wysiłek na rozpoznaniu i niszczeniu wyrzutni irackich pocisków balistycznych, zarówno poprzez piesze patrole (w tym pechowy Bravo Two Zero) oraz zmotoryzowane.

Komandosi 22 pułku oraz byli żołnierze tej jednostki brali udział w działaniach podczas wojen bałkańskich w latach dziewięćdziesiątych, w tym naprowadzając lotnictwo NATO na pozycje wojsk serbskich w Bośni. W roku 2000  miała miejsce kolejna operacja odbicia zakładników, tym razem w Sierra Leone. Komandosi SAS wraz z SBS i żołnierzami wojsk powietrzno-desantowych utratowali sześciu żołnierzy brytyjskich z sił pokojowych, uprowadzonych przez jedno z ugrupowań rebelianckich. Od momentu rozpoczęcia wojny z terroryzmem po zamachach 11 września 2001 roku, siły specjalne zostały użyte na dużą  skalę do operacji w Afganistanie. Brytyjscy komandosi wykonywali i wykonują szereg zadań związanych z rozpoznawaniem i niszczeniem ugrupowań talibów, Al-Kaidy oraz innych wrogich grup. Brali między innymi udział w walce o rejon Tora Bora w 2002 roku. Do Afganistanu kierowano także żołnierzy jednostek rezerwy.  

Od roku 2003 SAS prowadził działania w Iraku wraz z innymi elementami sił specjalnych, głównie w zgrupowaniu „Task Force Black”, zajmując się zwalczaniem grup rebelianckich i terrorystycznych. Prawdopodobnie siły jednostki były zaangażowane także w operację w Libii w roku 2011 oraz w inne działania. SAS udziela także pomocy szkoleniowej sojuszniczym jednostkom specjalnym, w tym odegrał istotną rolę w szkoleniu polskiej jednostki GROM. SAS był także wzorem dla wielu jednostek specjalnych, z których część używa lub używała tej nazwy (jednostki SAS w Australii, Nowej Zelandii, Rodezji). Pułki SAS dzielą się na kompanie (szwadrony) bojowe i pododdziały wsparcia. 22 Pułk ma cztery szwadrony, pozostałe trzy. Każdy z tych pododdziałów dzieli się na cztery plutony szesnastoosobowe, dzielące się na cztery zespoły czteroosobowe – choć podobnie jak w przypadku innych jednostek specjalnych, nie jest to żelazną regułą i siły mogą być komponowane w zależności od potrzeb (np. patrol Bravo Two Zero liczył osiem osób). Poszczególne plutony mają dodatkowe specjalizacje: w zakresie działań na pojazdach, w górach, w desancie morskim i powietrznym.

Nabór realizowany jest spośród żołnierzy brytyjskich sił zbrojnych, pierwotnie w drodze selekcji organizowanej przez jednostki, obecnie centralnej. Jej zasadniczym elementem jest kilkutygodniowy wymagający test sprawności fizycznej prowadzony w górach Walii, w tym marsze na długim dystansie, w trudnym terenie. Kolejnymi etapami szkolenia, których zaliczenie jest niezbędne to szkolenie w walce w dżungli oraz SERE (Survival, Evansion , Resistance, Escape), które ma na celu przygotować kandydatów do uniknięcia schwytania przez przeciwnika, przetrwania i ucieczki z niewoli. Selekcja SAS stała się modelem dla wielu formacji i jednostek specjalnych. Selekcja do jednostek rezerwy realizowana jest w nieco innym trybie. Ukończenie selekcji daje prawo do noszenia wyróżniającego nakrycia głowy jakim jest beżowy (piaskowy) beret . Podczas działań , używane jest głównie umundurowanie brytyjskie, a w działaniach kontrterrorystycznych ciemne kombinezony.

Używana jest duża grama broni. Do niedawna standardową bronią krótką były Browningi HP (L9A1), zastąpione przez rodzinę pistoletów SIG-Sauer. Spośród broni długiej podstawą są karabinki rodziny AR15, w tym kanadyjskiej produkcji L119A1 (Colt Canada L8 SFW), broń maszynowa rodziny FN Minimi oraz karabiny wyborowe Accuracy International i Barret.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
spodnie taktyczne

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć » Bądź elegancki i praktyczny w słotne dni »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Projekt Wojownik w grodzie Kopernika

Przez dwa dni, 15 i 16 października br., wojskowi weterani misji poza granicami kraju, instruktorzy sportów walki i przedstawicielka rodzin żołnierzy poległych trenowali mieszane sztuki walki w...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl