Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji

Polskie, policyjne jednostki kontrterrorystyczne, utworzone decyzją Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej z dnia 1.03.1978 roku jako Plutony Specjalne Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej. Początkowo sformowano siedem pododdziałów, stacjonujących w następujących miastach: Szczecin, Gdańsk, Poznań, Łódź, Wrocław, Katowice, Kraków.

Etatowo liczyły one po 25 osób i były podporządkowane dowódcom macierzystych jednostek ZOMO. W latach 1980 – 85 istniały także drużyny specjalne w pozostałych 39 województwach, rozwiązane z racji nieefektywności działania pojedynczych drużyn. Dwie z nich – w Białymstoku i Rzeszowie – rozwinięto do wielkości plutonu.

W roku 1988 wszystkie plutony zostały powiększone i przemianowane na kompanie specjalne, a w roku 1990 wraz z przekształceniem ZOMO w Oddziały Prewencji Policji, stały się Kompaniami Antyterrorystycznymi (KAT).

W roku 2000 zostały wydzielone ze struktur Oddziałów Prewencji i zostały podporządkowane bezpośrednio komendantom wojewódzkim policji, jako Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji (SPAP). W roku 2003 utworzono także sześć Sekcji Antyterrorystycznych w tych komendach wojewódzkich, które nie posiadały własnego SPAP. Sekcje AT mają mniejsze stany etatowe i nie są jednostkami samodzielnymi. Powstały one na bazie wcześniej istniejących nieetatowych grup specjalnych.

Od początku ich istnienia ich podstawowym zadaniem jest wspieranie działań innych pionów Policji oraz służb pozapolicyjnych w sytuacjach wymagających użycia szczególnych sił i metod działania. Obecnie przepisy policyjne wskazują, że w szczególności zadaniem SPAP jest „fizyczne zwalczanie terroryzmu poprzez prowadzenie działań rozpoznawczych oraz bojowych przy użyciu taktyki antyterrorystycznej, zmierzających do likwidowania zamachów terrorystycznych”, prowadzenie działań minersko-pirotechnicznych, a także  wykonywanie innych zadań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków lub specjalnej taktyki działania.

W praktyce oznacza to przede wszystkim zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych osób na zlecenie komórek służby kryminalnej, Centralnego Biura Śledczego i innych służb i organów, wspieranie działań pościgowych, wzmacnianie ochrony  ważnych osób, wspieranie służb konwojowych i policji sądowej podczas konwojów i rozpraw z udziałem szczególnie niebezpiecznych przestępców.

Policyjni antyterroryści byli i są wykorzystywani także do wspomagania oddziałów prewencji podczas tłumienia zamieszek, do wydobywania spod wody zwłok i dowodów rzeczowych,  a także innych zadań, w których istotne okazują się możliwości sprzętowe i wyszkolenie operatorów – w tym  akcji ratowniczych podczas klęsk żywiołowych.

Wchodzący w skład pododdziałów pirotechnicy odpowiedzialni są przede wszystkim za rozbrajanie samodziałowych urządzeń wybuchowych. Instruktorzy często angażowani są także do szkolenia policjantów innych jednostek policji oraz funkcjonariuszy i żołnierzy innych służb i formacji.  

Pododdziały od momentu rozwinięcia ich w kompanie antyterrorystyczne liczyły około pięćdziesięciu funkcjonariuszy, podzielonych na dowództwo, pluton szturmowy, pluton taktyczno – szkolny (złożony z instruktorów) i zespół minersko – pirotechniczny. Po przeformowaniu ich w SPAP zasadniczo struktura ta została zachowana, choć należy odnotować spadek liczebności etatowej części jednostek w ostatnich latach oraz fakt, że struktura, w zależności od potrzeb, często nie jest traktowana sztywno, i podczas działań bojowych do grup szturmowych włącza się instruktorów, a szkolenie prowadzą także policjanci plutonów szturmowych, posiadający odpowiednią wiedzę i uprawnienia.  

Policjanci pododdziałów antyterrorystycznych w ciągu wielu lat brali udział w licznych działaniach, w tym zatrzymaniach członków zorganizowanych grup przestępczych, oraz rozwiązywali sytuacje zakładnicze. Na uwagę zasługuje zwłaszcza odbicie zakładników w sądzie w Jeleniej Górze, 13 marca 2000 roku przez policjantów wrocławskiego pododdziału, obezwładnienie w roku 2007 strażnika więziennego   w Sieradzu przez łódzki SPAP, czy akcja ratownicza krakowskich antyterrorystów podczas powodzi w roku 1997, podczas której zatrzymali oni zerwaną z cum barkę, grożącą uderzeniem w most na Wiśle.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych, standardowym umundurowaniem KAT były charakterystyczne szaro – czarne kombinezony (AT1), od roku 2000 zastępowane przez kombinezony  AT2 w kolorze czarnym. W ostatnich latach niektóre pododdziały  wprowadziły do użycia inne wzory mundurów. Używane jest oporządzenie pochodzące od różnych producentów, obecnie głównie modułowe. W zespołach minersko – pirotechnicznych wykorzystywane są m.in. roboty saperskie oraz kombinezony podchodzeniowe EOD-7.

Podstawowym typem broni krótkiej w pododziałach AT są pistolety Glock 17 i 19 (wcześniej CZ85B oraz rewolwery Astra i Gward na nabój .38 Spc), z  pistoletów maszynowych używa się HK MP5A3, HK UMP9 oraz rodzimych „Glauberytów” w kilku wersjach. W części jednostek były używane także izraelskie UZI

Podstawowym typem broni wsparcia są karabinki rodziny AK (AKM, AKMS, AKMŁ i ), czasami poddane modernizacji oraz w niektórych jednostkach – karabinki G36. Podstawowym typem strzelb są amerykańskie strzelby powtarzalne (pump-action)  Mossberg 500 kalibru 12 (wcześniej używano także  radzieckich Iż-27 oraz niemieckich Imperatorów), a wśród broni wyborowej standardem są fińskie karabiny TRG-21 i TRG-22 na nabój 7,62x51mm.

Stosowane są także inne rodzaje  uzbrojenia, w tym paralizatory Taser X26, karabiny maszynowe PK, wyrzutnie granatów łzawiących RWGŁ-3, stosowane także do miotania siatek obezwładniających (zestaw SZO-84) oraz granaty hukowo – błyskowe produkcji czeskiej i niemieckiej.  

Nabór prowadzony jest spośród funkcjonariuszy Policji  w służbie stałej, przechodzących szereg testów badających ich sprawność psychofizyczną i przydatność do służby.

Zobacz też galerię zdjęć Święto policji >

Komentarze

2
Amat / 16-06-2015, 05:11
marykate :)Dokladnie. Solidna pomylka! Ale juz nic sie z tym nie zrobi.Ala i ja :)))) tak wiem, ale jssetemy kolezankami i obie po tej imprezie uznalysmy nasz ubior "jednojajowy" :p
Mala / 20-06-2015, 19:08
Jezu ludzie ogranijcie się!Nie mogę tego czytać;/Jestem pewna że najbardziej o urodzie Alice udzielają się Ci,ktf3rzy wyglądają jak Kwazimodo.....
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
spodnie taktyczne

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć » Bądź elegancki i praktyczny w słotne dni »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Projekt Wojownik w grodzie Kopernika

Przez dwa dni, 15 i 16 października br., wojskowi weterani misji poza granicami kraju, instruktorzy sportów walki i przedstawicielka rodzin żołnierzy poległych trenowali mieszane sztuki walki w...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl