Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Biuro Operacji Antyterrorystycznych

Polska, policyjna jednostka kontrterrorystyczna, utworzona decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 28 lutego 1976 roku jako Wydział Zabezpieczenia Komendy Stołecznej Milicji. W roku 1990 przemianowana na Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji, a w roku 2000 – Samodzielny Pododdziały Antyterrorystyczny KSP. W lutym roku 2003 przeniesiona w struktury Centralnego Biura Śledczego (jako Zarząd Bojowy i Zarząd Zabezpieczenia Bojowego), a od czerwca  tego roku do roku 2004 funkcjonująca jako Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

W latach 2004 – 2008 funkcjonowała w ramach Biura Głównego Sztabu Policji, jako Zarząd Operacji Antyterrorystycznych, aby od roku 2008 powrócić do poprzedniej  rangi i nazwy.

Pierwszym dowódcą i twórcą jednostki był płk. Edward Misztal.

Jednostka od początku swojego istnienia miała charakter centralnej jednostki kontrterrorystycznej, wykorzystywanej do rozwiązywania najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji kryzysowych, wsparcia służb kryminalnych w zatrzymywaniu szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wzmacniania ochrony VIP-ów. W tym charakterze działała na obszarze całego kraju. Pełniła także rolę jednostki taktycznej stołecznych struktur policyjnych.

W latach osiemdziesiątych w jej strukturze znajdował się pion odpowiedzialny za ochronę samolotów PLL „Lot” (skymarschalls), a w latach 1990 – 2003 sekcja minersko – pirotechniczna, odpowiedzialna za neutralizację urządzeń wybuchowych. W latach 2000 – 2003 podporządkowany był jej także pluton AT z lotniska Okęcie.

Przeczytaj artykuł 35 lat BOA >>

Obecnie zasadnicze zadania BOA , to zgodnie z regulaminem Komendy Głównej Policji,  „przeciwdziałanie terroryzmowi i jego fizyczne zwalczanie” oraz „organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie działań Policji w tym zakresie”.  W szczególności jest to  „prowadzenie działań bojowych oraz rozpoznawczych, zmierzających do likwidowania zamachów terrorystycznych, a także przeciwdziałanie zdarzeniom o takim charakterze, w tym działań o szczególnym stopniu skomplikowania oraz w środowisku narażonym na działanie czynnika chemicznego, biologicznego, promieniowania jonizującego, nuklearnego i materiału wybuchowego” i „prowadzenie działań wymagających użycia specjalistycznych sił i środków lub stosowania specjalnej taktyki”.

Biuro wspomaga także działania ochronne , w tym prowadzone przez Biuro Ochrony Rządu oraz wspomaga w zakresie swoich możliwości inne piony policji.

W praktyce oznacza to przede wszystkim dokonywanie zatrzymań wysokiego ryzyka, odbijanie zakładników, zapewnienie grup wsparcia taktycznego dla formacji ochronnych podczas ważnych wizyt państwowych oraz wzmacnianie konwojów transportujących szczególnie niebezpiecznych przestępców. BOA może także brać udział w działaniach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych oraz wykonywać prace podwodne.

W skład biura wchodzi jego dowództwo (kierownictwo), dwa Wydziały Bojowe, Wydział Szkoleniowo-Bojowy, Wydział Wsparcia Operacyjnego, Wydział Wsparcia Technicznego oraz inne komórki zabezpieczenia.

BOA odpowiedzialne jest formalnie za koordynowanie wyszkolenia policyjnych jednostek antyterrorystycznych, współpracując w zakresie szkolenia z licznymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi, w tym z JW 2305. W ciągu ostatnich kilku lat istotnie zwiększono nacisk na działania wodne oraz w warunkach zagrożenia bronią masowego rażenia.

Biuro jest także jedyną polską jednostką obecną w platformie współpracy europejskich jednostek kontrterrorystycznych „ATLAS” („SPECIAL-OPS” 7/8 2010), w tej roli występując między innymi w 2009 roku jako organizator dużych ćwiczeń międzynarodowych, podczas których ćwiczono rozwiązywanie dużej sytuacji zakładniczej.

Poza działalnością  szkoleniową, operatorzy BOA biorą udział w licznych operacjach, przede wszystkim wymierzonych w zorganizowane grupy przestępcze. Funkcjonariusze jednostki byli od wczesnych lat dziewięćdziesiątych wykorzystywani do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych gangsterów, wspomagając policyjne służby kryminalne i  zwalczania przestępczości zorganizowanej. Między innymi w roku 1995 brali udział w likwidacji ówcześnie największej w Europie wytwórni narkotyków syntetycznych, pod koniec lat dziewięćdziesiątych brali udział w rozbijaniu dużych zorganizowanych grup przestępczych, jak również w głośnych realizacjach po roku 2000, w tym w tragicznej operacji w Magdalence 6 marca 2003 roku, w wyniku której zginęli dwaj policjanci jednostki (nadkomisarz Marian Szczucki i podkomisarz Dariusz Marciniak) – ale także dwaj przestępcy odpowiedzialni za śmierć policjanta w Parolach w roku 2002.

Sekcja minersko – pirotechniczna podczas swojej obecności w strukturach Wydziału AT KSP przeprowadziła wiele interwencji,  podczas których wykrywano i neutralizowano bomby. Podczas jednej z nich, 24 kwietnia 1996 roku, w wyniku detonacji urządzenia wybuchowego podłozonego na stacji benzynowej w Warszawie, śmierć poniósł starszy aspirant  Piotr Molak.

Obecnie BOA dysponuje dużą ilością nowoczesnego wyposażenia i uzbrojenia, w tym pistoletami Glock 17, pistoletami maszynowymi HK MP5A3 i MP5SD6, karabinkami rodziny G36 i HK416, karabinami wyborowymi TRG 21 na nabój 7,62x51 oraz TRG 42 na nabój .338 Lapua Magnum.

BOA dysponuje także pojazdami opancerzonymi Dzik-AT produkcji AMZ Kutno. Używane jest kilka rodzajów umundurowania, w tym w kamuflażu UCP i Multicam oraz jednobarwne oliwkowozielone, a także oporządzenie produkcji NFM.

Nabór prowadzony jest spośród funkcjonariuszy Policji w służbie stałej.

Zobacz więcej artykułów o BOA >

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie tłumika krok po kroku »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co powinienieś o nich wiedzieć » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne nie zawiodły

14 listopada br. zakończyło się ćwiczenie pk. Trident Jupiter-19 (TRJU-19) w ramach którego Sojusznicze Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component Command, SOCC)...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl