Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

601.Skupina speciálních sil

Motto: DUM SPIRO SPERO
601.Skupina speciálních sil jest jednostką bezpośrednio podległą Ministrowi Obrony Narodowej Republiki Czeskiej, funkcjonującą w strukturach Wywiadu Wojskowego. Jednostka jest jedyną w swoim rodzaju siłą w Armii Czeskiej, dzięki jej unikalnym zdolnościom znacząco przyczynia się do zwiększenia  bezpieczeństwa i obronności Republiki Czeskiej.

Historia

Historia jednostki  sięga października 1952 kiedy została sformowana jako brygada spadochronowa. W 1960 r. została przeniesiona z miejscowości Presov we wschodniej Słowacji do miejscowości Prostejov już jako 22 Brygada Spadochronowa. W 1969 roku, 22 Pułku Spadochroniarzy został stworzony wskutek reorganizacji i przeniesienia z 7 Pułku Spadochroniarzy w Holesov i 1 oraz 4 Kompanii Spadochronowej i Rozpoznania Rekonesans w Chrudim. Do 1969 roku pułk był szkolony zgodnie z radzieckimi metodami do masowych operacji spadochronowych z przeznaczeniem do zdobywania i obrony ważnych obiektów wojskowych do czasu przybycia głównych sił.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Od 1969 roku pułk spadochronowy był zorganizowany w jeden spadochronowy batalion rozpoznawczy i dwie spadochronowe kompanie rozpoznawcze. W 1976 roku zostały rozwiązane jednostki szkolone do masowych operacji spadochronowych i pułk zaczął skupiać się na szkolenia małych grup zwiadowczych, które zostały przeszkolone do przeprowadzenia rozpoznania i dywersji na tyłach wroga.

W 1988 roku jednostka została zreorganizowana do 22 Brygady Spadochronowej i jej struktura organizacyjna była dalej rozwijana.

W 1995 roku zostaje utworzona 6 Brygada Specjalna, której organizację oparto o standardy obowiązujące w armiach NATO. W 2001 r. wskutek zbliżania się do standardów NATO brygada została przeformowana w 6. skupina speciálních sil. Wraz z reformą Sił Zbrojnych jednostka została przeorganizowana w 601. skupinu speciálních sil.

Przeznaczenie

Główne zadania jednostki to:

  • Rozpoznanie specjalne w celu zapewnienia informacji o strategicznym znaczeniu. 
  • Działania ofensywne – prowadzone w celu  zniszczenia lub uszkodzenia obiektów o strategicznym znaczeniu. Działania mogą być prowadzone w formie pułapek, zasadzek lub  poprzez precyzyjne wskazanie celów.
  • Działania szczególne –- w tej grupie znajduje się cały przekrój zadań zleconych przez najwyższe dowództwo Czeskich Sił Zbrojnych (np. misje ratunkowe).

Jednostka korzysta ze wszystkich sposobów dostania się w rejon działania, operuje z ziemi, powietrza i wody, wykorzystując umiejętność nurkowania, lub wykonywania skoków spadochronowych z dużej wysokości (ok. 10 km) zarówno przy pomocy skoków z wysokim otwarciem spadochronu (HAHO) jak i niskim otwarciem (HALO).

Organizacja

Jednostka składa się z dowództwa i sztabu, 3 zespołów (centrów) bojowych (szkoleniowego, rozpoznania, zadań specjalnych) oraz zespołu dowodzenia i wsparcia.

Oprócz operatorów oddziałów bojowych w jednostce są żołnierze o specjalnościach snajperów, nurków, specjalistów ds. materiałów wybuchowych i specjaliści technicznych środków rozpoznania. Stanowią uzupełnienie grup bojowych, tworzonych na podstawie każdego konkretnego zadania "ad hoc".

Z uwagi na fakt, że zadania są wykonywane przez małe zespoły operacyjne, każdy członek grupy bojowej jest w stanie wykonywać co najmniej dwie funkcje (np. zastępca dowódcy jest także medykiem).

Misje zagraniczne

Jednostka realizowała zadania w ramach wielu misji zagranicznych. Pierwsza zagraniczna misja to udział w Pustynnej Burzy w Arabii Saudyjskiej w 1990 roku. W kolejnych latach, członkowie jednostek zaangażowani byli w działania w byłej Jugosławii w misjach IFOR, SFOR i KFOR.

W 2004 została skierowana do udziału w operacji Enduring Freedom w Afganistanie, która była pierwszymi działaniami bojowymi Armii Republiki Czeskiej od zakończenia II wojny światowej. Jednostka wykonywała zadania bojowe w ramach  operacji Enduring Freedom jeszcze w latach 2006, 2008 i 2009. Jej działania zostały wysoko ocenione przez najwyższych przedstawicieli państwa, armii i koalicyjnych partnerów.

Spis operacji zagranicznych, w których brała udział 601.Skupina speciálních sil:
2010 - Ochrona czeskiej ambasady w Kabulu - Afganistan
2008 - 2009 - Operacja Enduring Freedom - Afganistan
2006 - Operacja Enduring Freedom - Afganistan
2004 - IZ SFOR, Irak
2004 - MNF (I), Irak
2004 - Operacja Enduring Freedom w Afganistanie
2003 - Operacja Enduring Freedom, Kuwejt, Irak
2002 - ISAF w Afganistanie
1999 - 2006 - KFOR, była Jugosławii
1996 - 2001 - SFOR, była Jugosławii
1996 - IFOR, była Jugosławii
1990 - Arabia Saudyjska, Kuwejt

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie tłumika krok po kroku »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co powinienieś o nich wiedzieć » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Selekcja do JW Formoza

W zeszłym tygodniu Jednostka Wojskowa Formoza obchodziła swoje święto. Obecnie ogłosiła nabór do jednostki na stanowiska operatorów zespołów bojowych oraz komórek zabezpieczających.

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl