Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Jednostka Wojskowa NIL

im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

Powstała jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" jest jedną z 5 Jednostek Wojskowych podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych.

Oficjalnie powołana do życia 2 grudnia 2008 r., formowanie Jednostki rozpoczęto w 2009 r., 31 lipca 2009 r. Minister Obrony Narodowej nadał jednostce imię patrona - gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" oraz ustanowił doroczne Święto Jednostki w dniu 6 września.

Obecną nazwę Jednostka przyjęła 1 października 2011 roku i od tego dnia również przeformowano ją do nowego etatu.

Większość kadry stanowią żołnierze służący wcześniej w innych jednostkach Wojsk Specjalnych.

Jej podstawowym zadaniem jest realizacja zadań wsparcia informacyjnego, dowodzenia i zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez Wojska Specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym. Natomiast główne obszary działań JW NIL to:

 • Organizowanie i realizowanie przedsięwzięć związanych z systemem dowodzenia wojsk specjalnych;
 • Zabezpieczenie informacyjne operacji specjalnych poprzez wydzielenie elementów wsparcia dla zadaniowych zespołów bojowych oraz komponentów wojsk specjalnych;
 • Zabezpieczenie systemu dowodzenia i kierowania komponentów wojsk specjalnych w misjach i operacjach realizowanych w ramach kontyngentów i zobowiązań sojuszniczych;
 • Organizowanie systemu zabezpieczenia logistycznego na potrzeby funkcjonowania jednostek wojsk specjalnych oraz realizacji operacji specjalnych;
 • Zabezpieczenie finansowe i logistyczne jednostki oraz Dowództwa Wojsk Specjalnych; 
 • Realizowanie zakupów na potrzeby wojsk specjalnych.

Do dnia 2 stycznia 2013 roku jednostką dowodził płk Mariusz Skulimowski. Od 3 stycznia 2013 roku dowódcą jednostki jest ppłk Mirosław Krupa.

W dniu 4 września 2010 roku JWDiZWS otrzymała sztandar jednostki z rąk Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha ufundowany przez Bractwo Kurkowe.

Operacje bojowe

Afganistan
Z Zespołu Wsparcia Informacyjnego NIL, wydzielono do Afganistanu (od IX zmiany) Grupę Wsparcia Informacyjnego, której głównym jej zadaniem to wspieranie procesu decyzyjnego dowódców Zgrupowania Sił Specjalnych, w skład, którego wchodzą zespoły Task Force-49 (JW GROM) i Task Force-50 (JW Komandosów oraz kilku żołnierzy JW Formoza).

W miarę swoich możliwości GWI wspomaga także pozostałe elementy Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie oraz zespoły bojowe Alfa i Brawo. Ich działania polegają na dostarczaniu planistom możliwie jak największej ilości precyzyjnych, zweryfikowanych i aktualnych informacji – o bojownikach oraz współpracujących z nimi osobach, uzbrojeniu i wyposażeniu, miejscach dyslokacji, terenie potencjalnych działań itp.

GWI – trzy sekcje:
W ramach GWI działają w Afganistanie trzy sekcje:

 • Rozpoznania osobowego – HUMINT, odpowiedzialna za zbieranie informacji ze źródeł osobowych (od ludności, żołnierzy patrolujących teren, z punktów obserwacyjnych, od załóg maszyn rozpoznania lotniczego, informatorów, uchodźców). Sekcja rozpoznania osobowego ściśle współpracuje z przedstawicielami wszelkich służb specjalnych w Afganistanie: polskich (wywiadu i kontrwywiadu), afgańskich, amerykańskich, oraz innych państw koalicji (w zależności od potrzeb). 
 • Rozpoznania obrazowego – IMINT, zajmuje się pozyskiwaniem informacji za pomocą samolotów bezzałogowych typu ScanEagle i Fly Eye oraz przyrządów elektrooptycznych, które umożliwiają prowadzenie obserwacji dzienno-nocnej w podczerwieni i termowizji. Sekcja dostarcza także danych niezbędnych do zaplanowania akcji Zgrupowania Sił Specjalnych oraz dostarcza danych o bieżącej pozycji komandosów i miejscu przebywania poszukiwanych osób. 
 • Sekcja analizy danych zajmuje się wyłuskaniem najistotniejszych danych spośród dostarczonych przez inne sekcje i współpracujące źródła, w tym od swoich odpowiedników z amerykańskich sił specjalnych.

Szkolenie

Większość żołnierzy GWI odbyła szkolenie w różnych ośrodkach sił specjalnych państw NATO. Obsługi bezzałogowych samolotów uczyli się w Polsce i USA. Analitycy i żołnierze sekcji HUMINT szkolili się w Belgii oraz Niemczech oraz zdobywali wiedzę od analityków rozpoznania z amerykańskiej 10 Grupy Specjalnej.

Kryteria doboru

Do jednostki wciąż (stan na maj 2012 r.) trwa nabór na różne stanowiska, w tym dp Zespołu Wsparcia Informacyjnego. Kandydaci muszą spełnić wysokie wymagania. Oprócz zaliczenia selekcji, przechodzą różnego rodzaju testy specjalistyczne. Preferowani są kandydaci z umysłem analitycznym, łatwo nawiązujące kontakty z innymi ludźmi, odporne na stres.

Kandydaci na operatorów sekcji HUMINT muszą mieć za sobą wszechstronne wyszkolenie bojowe. Biorą udział w ćwiczeniach z innymi jednostkami specjalnymi, przygotowywani są do działań na wrogim terenie. W sekcji IMINT poszukuje się osób z predyspozycjami technicznymi. W naborze do każdej z sekcji podstawowym wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Komentarze

1
Kiona / 16-06-2015, 05:29
A few years ago I'd have to pay someone for this inmrafotion.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Staw czoła nowym wyzwaniom »
latarka czołowa

 


Jesień to nie koniec przygody! Rozpocznij wyprawę »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Nowy wymiar buta taktycznego - co powinienieś o nich wiedzieć »  Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »
latarka czołowa

 


Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Al-Bagdadi wyeliminowany

27 października 2019 r.. podczas amerykańskiej operacji specjalnej w Syrii zginął przywódca sunnickiej organizacji terrorystycznej ISIL (Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie), samozwańczy kalif...

Aktualny numer

5/2019
SPECIAL OPS 5/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - PARAMEDYK 2019
 • - PROJEKT „AFGAN”
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl