Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Obrona nieterytorialna

Michał Piekarski | 2015-12-29
Fot. US DoD

Fot. US DoD

Płynące z kręgów politycznych zapowiedzi odbudowania sil obrony terytorialnej i pojawiające się w mediach specjalistycznych opinie dotyczące tych zamierzeń nie mogą zostać przemilczane. Należy jednak, podobnie jak do każdego aspektu bezpieczeństwa państwa, problem ten rozważyć w sposób racjonalny i uwzględniający wszystkie istotne czynniki.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Cały szereg argumentów wysuwanych na rzecz konieczności budowy, lub odbudowy terytorialnego komponentu Sił Zbrojnych, daje się zamknąć w jednym zdaniu. Siły obrony terytorialnej, o jakich się marzy, mają być wielozadaniowymi formacjami (czy wręcz całym Rodzajem Sił Zbrojnych), które będą w razie potrzeby pomagać ludności cywilnej podczas klęsk żywiołowych lub awarii technicznych, podczas wojny będą bronić określonego terytorium, a w razie zajęcia tego obszaru przez agresora, przejść do działań nieregularnych. Dodatkowym argumentem jest znaczna, choć trudna do jednoznacznego określenia liczebność członków różnych organizacji paramilitarnych i proobronnych różnego rodzaju. Podkreśla się także pewne historyczne przykłady istnienia lub użycia takowych formacji w innych państwach i podczas konfliktów zbrojnych.

Należy jednak zauważyć, szanując pasję i poświęcenie wielu członków paramilitarnych drużyn harcerskich, organizacji strzeleckich czy innych grup, z szeregów których wyszło już wielu czynie służących żołnierzy i funkcjonariuszy, to taka działalność jest czymś odrębnym niż stosunek służby, o czy wielu piszących o tematyce obrony terytorialnej zapomina i bezrefleksyjnie przenosi doświadczenia z działalności stowarzyszeń na funkcjonowanie specyficznej instytucji, jaką jest wojsko.

Co gorsza, w organizacjach paramilitarnych widoczne jest często zjawisko „komandoszenia” a więc przyjmowania za punkt odniesienia jednostek Wojsk Specjalnych, co można by uznać za środowiskowy koloryt, gdyby nie patologiczne sytuacje - które się niestety zdarzają. Przykładem są głoszone przez niektóre osoby z tych środowisk, fantazje o oddolnym tworzeniu jednostek specjalnych, pododdziałów przeznaczonych do ratowania zakładników czy dywersji podwodnej. Niestety takie, ośmieszające całe środowisko w oczach osób z zewnątrz przypadki się zdarzają. Zdarzają się także niepokojące przypadki, w których działania organizacji paramilitarnych, lub ich członków pokrywają się z aktywnością polityczną, i to jest o wiele bardziej niepokojący niż indywidualne czy grupowe sny o potędze, gdyż prowadzi do postrzegania tych organizacji jak zmilitaryzowanych bojówek partyjnych, tymczasem naśladowanie Sił Zbrojnych powinno w pierwszym rzędzie uwzględniać zasadę apolityczności i neutralności światopoglądowej, gdyż jest to fundament rzetelnej pracy i służby.

Za szczególnie kontrowersyjny należy uznać cały postulat podejmowania przez pododdziały obrony terytorialnej działalności partyzanckiej. Ze strategicznego punktu widzenia, należy bowiem dążyć za wszelką cenę do uniemożliwienia wkroczenia sił lądowych przeciwnika na własne terytorium, także poprzez prowadzenie działań specjalnych na jego terytorium. Przeniesienie walki na zaplecze przeciwnika, obezwładnienie – choćby czasowe, dające czas na wypracowanie rozwiązań politycznych – jest bowiem kluczowe w dzisiejszej wojnie konwencjonalnej, zwłaszcza na europejskim teatrze działań wojennych. Wojska lądowe są używane dopiero w sprzyjających warunkach. Logiczną konsekwencją jest więc założenie, że ewentualne działania partyzanckie mogłyby być prowadzone tylko w sytuacji gdyby Polska utraciłaby zdolność do prowadzenia działań konwencjonalnych – a więc militarnej i politycznej katastrofy.

Przywoływanie w kontekście skuteczności działań nieregularnych konfliktów w Afganistanie czy w Iraku również należy uznać za bezrefleksyjne przenoszenie obcych doświadczeń na warunki Polski. Trzeba bowiem pamiętać, że konflikty w zachodniej i środkowej Azji nie miały i nie mają charakteru porównywalnego z hipotetyczną wojną konwencjonalną w Europie, są to starcia zachodzące w obrębie tamtejszych społeczeństw, na linii wyznaniowej i plemiennej, ujawnione po zewnętrznej interwencji (Irak) lub przez nią wzmocnione (Afganistan). Co więcej, oprócz odmiennej sytuacji społecznej, odmienna była także sytuacja militarna i globalna. Można uznać za dowód skuteczności działań partyzanckich walkę mudżahedinów z wspomagającym rządowe siły afgańskie ograniczonym kontyngentem radzieckim w latach 1979 – 89, ale należało by do równania dopisać oprócz dostaw lekkiej broni przeciwpancernej, przeciwlotniczej i artyleryjskiej także zagranicznych ochotników i instruktorów, obfite wsparcie finansowe i bezpieczne zaplecze w Pakistanie, wreszcie brak społecznej akceptacji dla ponoszenia ofiar w imię (dosłownie) bankrutującej ideologii. W dużej mierze te same lub podobne czynniki, złożyły się też na obraz konfliktu afgańskiego w ostatnich latach. Przypadek Ukrainy zaś w ogóle nie powinien być nawet brany pod uwagę w kontekście sił obrony terytorialnej. Bataliony ochotnicze, złożone w znacznej części z ochotników z zachodniej Ukrainy, walczyły na wschodzie, daleko od macierzystego terytorium. Sam zaś konflikt również ma charakter rozrywającej istniejące państwo wojny domowej, wspomaganej z zewnątrz. Nie jest więc właściwym przykładem w rozważaniach o obronie Polski przed obcą inwazją.

Można oczywiście odwołać się do przykładu tworzonych w czasie Zimnej Wojny sieci stay – behind takich jak włoska „Gladio”. W przeciwieństwie do polskich koncepcji obrony terytorialnej, te siatki, tworzone przez służby specjalne, były bardzo dobrze zakonspirowane i nieaktywne w czasie pokoju. W dominujących w Polsce koncepcjach, siły terytorialne mają działać jawnie i następnie, w razie porażki, przejść do konspiracji. Agresor będzie mógł już w czasie pokoju bardzo łatwo zidentyfikować osoby, mogące podjąć taką działalność i w czasie wojny je zneutralizować. Taki pomysł, jest po prostu skazywaniem niedoszłych partyzantów na szybkie wykrycie przez przeciwnika. Jedynym racjonalnym sposobem stworzenia jakieś uśpionej sieci konspiracyjnej, jest wykorzystanie w tym celu potencjału służb i sił specjalnych, także rezerwistów Wojsk Specjalnych, pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad, zapewniających ochronę tych osób i planów ich użycia w czasie wojny. Nie należy także spodziewać się, aby były to działania masowe, przeciwnie, z uwagi na skalę problemów, można wręcz spodziewać się ograniczenia ich zadań do prowadzenia rozpoznania i udzielania pomocy w prowadzeniu operacji specjalnych przez etatowe jednostki.

Z tych samych powodów, trudno uznać za realne współcześnie wykorzystanie pododdziałów obrony terytorialnej do działań przeciwdywersyjnych, innych niż najprostsze działania wartownicze czy ochronne. Jak wykazują współczesne konflikty, zadania i rola sił specjalnych jest inna niż w przeszłości, choćby z uwagi na postęp techniczny i przemiany społeczne. Wykrycie i neutralizacja obcych grup dywersyjnych czy terrorystycznych, to współcześnie także zadanie służb specjalnych. Mało prawdopodobne, aby – jak w czasie II wojny światowej – grupy dywersyjne kryły się w lesie i nadawały meldunki przez radiostacje, będą to raczej dobrze przygotowani i zaopatrzeni w bardzo dobrze przygotowaną legendę i stosowne dokumenty ludzie ukrywający się w centrum lub na anonimowych przedmieściach dużego miasta, którzy nie będą się przekradać na teren elektrowni czy bazy paliwowej by tam podłożyć ładunki wybuchowe ale wykorzystają precyzyjne środki rażenia, być może nawet specjalnie zmodyfikowane na potrzeby tego zadania. Ponownie bowiem daje o sobie znać prymat jakości (precyzji działania) nad ilością i umiejętności politycznego wykorzystania (także w czasie kryzysu) efektów działań niekonwencjonalnych.

Te czynniki oznaczają, że przynajmniej w kontekście współczesnej wiedzy o działaniach niekonwencjonalnych i doświadczeń z niedawnych konfliktów, dominujące obecnie w Polsce koncepcje obrony państwa, są niestety nieadekwatne do możliwych potrzeb i przyszłych scenariuszy potencjalnego konfliktu w naszej części Europy, a obejmującego Polskę. 

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Iluzja siły

Iluzja siły Iluzja siły

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Michał Piekarski Następny 11 września?

Następny 11 września? Następny 11 września?

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?

Michał Piekarski Asymetria zagrożenia

Asymetria zagrożenia Asymetria zagrożenia

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.

Michał Piekarski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.

Michał Piekarski Polityka i „political fiction”

Polityka i „political fiction” Polityka i „political fiction”

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...

Michał Piekarski Czarny scenariusz

Czarny scenariusz Czarny scenariusz

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.

Michał Piekarski Cyberterroryzm i cyberwojna

Cyberterroryzm i cyberwojna Cyberterroryzm i cyberwojna

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.

Michał Piekarski Siły specjalne a obrona terytorialna

Siły specjalne a obrona terytorialna Siły specjalne a obrona terytorialna

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.

Michał Piekarski Zagrożenie ze Wschodu?

Zagrożenie ze Wschodu? Zagrożenie ze Wschodu?

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Michał Piekarski Morze i niepodległość

Morze i niepodległość Morze i niepodległość

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.

Michał Piekarski Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1 Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Michał Piekarski Przyszłość Marynarki Wojennej

Przyszłość Marynarki Wojennej Przyszłość Marynarki Wojennej

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.

Michał Piekarski Śmigłowce i komandosi

Śmigłowce i komandosi Śmigłowce i komandosi

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.

Michał Piekarski Pobór i powszechna obrona

Pobór i powszechna obrona Pobór i powszechna obrona

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Michał Piekarski Rok 2013 – podsumowanie

Rok 2013 – podsumowanie Rok 2013 – podsumowanie

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Michał Piekarski Rok 2014 – prognoza

Rok 2014 – prognoza Rok 2014 – prognoza

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.

Michał Piekarski Pustynna Burza

Pustynna Burza Pustynna Burza

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.

Michał Piekarski Polscy dżihadyści?

Polscy dżihadyści? Polscy dżihadyści?

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.

Michał Piekarski Ile wolno w walce z terrorystami?

Ile wolno w walce z terrorystami? Ile wolno w walce z terrorystami?

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Michał Piekarski Wojna atomowa, Polska i agenci

Wojna atomowa, Polska i agenci Wojna atomowa, Polska i agenci

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.

Michał Piekarski Lekkie wsparcie lotnicze?

Lekkie wsparcie lotnicze? Lekkie wsparcie lotnicze?

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.

Michał Piekarski Nowa doktryna w założeniach

Nowa doktryna w założeniach Nowa doktryna w założeniach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.