Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rok 2013 – podsumowanie

Michał Piekarski | 2013-12-30
Fot. USAF

Fot. USAF

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niewątpliwie, pod względem nagłośnienia, mijający rok został zdominowany przez wydarzenia w Syrii oraz sprawę Snowdena. W ich cieniu pozostawały inne, mniej widoczne problemy, choć również zasługujące na uwagę.

Mijający rok był bowiem przede wszystkim kolejnym rokiem „długiej wojny” Zachodu, a także Rosji, z terroryzmem islamskich fundamentalistów. Oprócz trwającego konfliktu w Afganistanie jak również nasilającej się przemocy w Iraku, trzy aspekty zasługują na szczególną uwagę.

Po pierwsze, kontynent afrykański. Zarówno konflikt w Mali, który doprowadził do interwencji koalicji pod przywództwem Francji, jak również wydarzenia w Algierii, Kenii, Libii oraz innych państwach podkreślają że obszar niestabilności powiększał się. Celami zamachów bywali często cudzoziemcy. W szczególności ataki w In Amenas i Nairobi wykazały, że operujące w Afryce siatki islamskich fundamentalistów są zdolne do przeprowadzenia wyrafinowanych i skutecznych zamachów, na skalę nie notowaną wcześniej.

Po drugie, wydarzenia w Bostonie jak również niedawne zamachy w Rosji wskazują, że także terytoria państw wysoko rozwiniętych są wciąż celami terrorystów. W szczególności, zamach w Bostonie i następujące po nim wydarzenia wskazały, że mimo rozbudowanych środków bezpieczeństwa, aktywnie działających służb policyjnych, którym udało się zapobiec licznym atakom na terytorium amerykańskim, prędzej czy później dojdzie do udanego ataku. Jest to zagadnienie wręcz czysto statystyczne, im więcej prób zamachów, tym większa jest szansa że w końcu komuś się uda.

Trzecim obszarem jest samo zjawisko terroryzmu islamskich fundamentalistów i jego oblicze taktyczne. Mijający rok był kolejnym, który potwierdził fałszywość głoszonych kilka lat temu tez o zmierzchu innych form terroryzmu niż zamachy bombowe. Atak w In Amenas był złożoną sytuacją zakładniczą, w dodatku zaistniałą na obszarze strategicznej instalacji przemysłowej. Atak na centrum handlowe Westgate był typowym „atakiem fedainów” który okazał się ponad siły kenijskich służb bezpieczeństwa i prawdopodobnie taka sytuacja przerosłaby niejedno europejskie państwo.

Wreszcie wydarzenia w Bostonie, choć rozpoczęte zamachem bombowym, przerodziły się w sytuację odmienną, a raczej ciąg wydarzeń, w tym w sytuację zakładniczą. Zakres podjętych działań i zaangażowane wówczas siły i środki są ilustracją problemów przed jakimi staje współczesne państwo z rozbudowanymi siłami bezpieczeństwa, gdy zagrożeniem są sprawcy działający samotnie, niemal bez żadnego zaplecza, wysoce zdeterminowani i mobilni.

W ścisłym związku z walką z terrorystami pozostaje spór o zakres możliwych do zastosowania środków. W roku 2013 ten spór dotyczył przede wszystkim inwigilacji elektronicznej, w związku ze sprawą Snowdena. Mimo sensacyjnej otoczki nadanej tej sprawie przez media, należy jednak pamiętać o zasadniczych faktach.

Program inwigilacji prowadzony przez National Security Agency nie jest niczym nowym, a w przeszłości ujawniano już podobne systemy inwigilacji. Faktem jest także to że szereg państw prowadzi w mniejszym lub większym stopniu rozbudowane podobne programy, również mniej lub bardziej legalne. Wreszcie problem tego co wolno czynić służbom specjalnym w ramach walki z terrorystami dotyczy wielu problemów, nie tylko monitorowania łączności elektronicznej.

Jednym słowem, „rewelacje” Snowdena i jego ucieczka do Rosji nie są niczym jakościowo nowym, ani powodem do nadzwyczajnych sporów, gdyż dotyczy zjawisk już ogólnie znanych i nowe fakty, jak nazwy programów czy informacje o tym kto i kiedy był podsłuchiwany, niewiele wnoszą do sprawy, a wręcz mogą utrudnić rzeczową dyskusję.

Problematyczna stała się także dyskusja o sytuacji w Syrii, jak również w innych państwach które swego czasu ogarnęła „arabska wiosna”. Mijający rok obfitował w wydarzenia wskazujące, że sytuacja w tym regionie destabilizuje się coraz bardziej. Próżnię polityczną po obalonych lub poważnie osłabionych świeckich dyktaturach wypełniają nie umiarkowane ugrupowania prozachodnie, ale agresywne, dobrze finansowane i co ważniejsze będące nadawcami atrakcyjnego przekazu ideologicznego sieci islamskich fundamentalistów.

Te wszystkie problemy i zagrożenia podkreślały także w mijającym roku że rola szczególnych narzędzi jakie mają do dyspozycji współczesne państwa, jakimi są służby i siły specjalne, nie maleje. Można było wielokrotnie dostrzec przypadki ich wykorzystania w całym spektrum zadań – od walki z terrorystami, w tym ratowania zakładników, poprzez mniej spektakularne działania rozpoznawcze i szkoleniowe. Widoczna była także znaczna rola sił morskich w polityce współczesnych państw, w tym w wymiarze ochrony morskich szlaków komunikacyjnych.

W Polsce ważnymi wydarzeniami były międzynarodowe ćwiczenia „Cobra-13” oraz „Steadfast Jazz 2013”. Działalność Wojsk Specjalnych była doceniana zarówno w Polsce, jak również przez sojuszników.

Pododdziały Wojsk Specjalnych prowadziły w dalszym ciągu aktywne działania bojowe w Afganistanie. Niestety w ich trakcie polegli żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM (major Krzysztof Woźniak) oraz Jednostki Wojskowej Komandosów (starszy chorąży sztabowy Mirosław Łucki).

Wyraźne są jednak także trendy odwrotne. Polityczne gesty i zapowiedzi, także reformy przygotowywane w roku 2013, a które mają wejść w życie w roku 2014 podkreślają że w polskiej kulturze bezpieczeństwa dominuje konwencjonalne, wręcz archaiczne postrzeganie zagadnień bezpieczeństwa.

W mijającym roku nie uczyniono bowiem szczególnych postępów w zakresie uporządkowania i integracji systemu bezpieczeństwa państwa adaptującego go do współczesnych zagrożeń. System przeciwterrorystyczny państwa w dalszym ciągu ma charakter fragmentaryczny, reformy jeśli są wprowadzane w życie dotyczą głównie zmian kadrowych, nie mają zaś charakteru jakościowej modernizacji.

Przyjęto nową ustawę regulującą zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, jednak bez zapisów regulujących niektóre aspekty działań jednostek specjalnych (zwłaszcza użycia broni przez strzelców wyborowych) których wprowadzenie postulowano od lat.

Wciąż wyraźne pozostawały problemy związane z bezpieczeństwem morskim państwa, gdzie widoczny był stan niepokojącego kryzysu, zarówno w sferze percepcji tych problemów przez ośrodki decyzyjne, jak również stanu sił morskich. Dowództwo Marynarki Wojennej uległo rozformowaniu, i może być decyzja odczytywana przez opinię publiczną jako równoznaczna z likwidacją Marynarki Wojennej w ogóle.

Szereg procesów i zjawisk obserwowanych w roku 2013 daje podstawę do prognozowania biegu wydarzeń w roku przyszłym. Prognoza ta będzie tematem pierwszego w roku 2014 wpisu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.