Blogi // Michał Piekarski

 

Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

„No Such Agency” i epopeja Snowdena

Michał Piekarski  /  26-06-2013  /  2
Gmach centrali NSA w bazie Fort Meade Fot. National Security Agency

Ujawnienie szeroko zakrojonej inwigilacji użytkowników niektórych sieci telefonicznych i usług internetowych, prowadzonych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego w ramach programu PRISM oraz losy osoby która ujawniła ten program, Edwarda Snowdena, są zdarzeniami, których szersze tło wymyka się pobieżnym ocenom.

 

Jak zwykle bywa w tego typu sprawach, dominuje przekaz emocjonalny, który tłumi znane fakty. Snowden stał się już dla jednych świętym, dla innych męczennikiem, emocjonalne komentarze mediów i polityków dotyczyły zarówno wymienianych w kontekście tej sprawy korporacji, jak i administracji Obamy.

Co wiadomo o tej sprawie? Wiadomo głównie tyle ile ujawnił Snowden oraz to co potwierdziły władze. Jest jasne, że program inwigilacji miał charakter rozbudowany, ale istniały podstawy prawne w postaci ustawy FISA (Foregin Intelligence Survelliance Act). Ustawa ta pochodzi z końca lat siedemdziesiątych, i reguluje zakres działalności prowadzonej na terenie Stanów Zjednoczonych przez służby specjalne. W skrócie, ustawa ta dotyczy kontroli operacyjnej (w formie inwigilacji elektronicznej) prowadzonej wobec zagranicznych służb wywiadowczych, organizacji terrorystycznych oraz osób działających na ich korzyść na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ustawa ta reguluje zakres inwigilacji, przypadki gdy możliwe jest jej prowadzenie bez nakazu sądu, procedury sądowej kontroli (istnieje odrębny, obradujący w trybie niejawnym sąd rozpatrujący wnioski o wydanie nakazu inwigilacji) i jako taka, ustawa jest odrębna od reguł rządzących typowo wewnętrznym, policyjnym postępowaniem, także obejmującym kontrolę operacyjną. Ustawa to była kilkakrotnie zmieniana, także przez głośną „ustawę patriotyczną” (PATRIOT Act) uchwaloną tuż po zamachach 11 września 2001 roku.

Oczywistym jest, że świat z czasów uchwalenia FISA jest inny niż po 11 września. Inaczej wyglądają międzynarodowe powiązania grup terrorystycznych (samą ustawę zresztą zmieniano z tego powodu) , nieco inaczej wygląda szpiegostwo, inaczej przepływają informacje, inne są możliwości ich pozyskiwania i analizowania. Nie może dziwić, że rządy, a zwłaszcza rząd amerykański dążą do pozyskiwania informacji z jak największej liczny dostępnych źródeł. Zarazem, gdy coraz trudniej wyznaczyć granicę pomiędzy tym co „wewnętrzne” i „zagraniczne”, także w zakresie zagrożeń, zwłaszcza gdy mowa o płynnych w swojej strukturze grupach terrorystycznych, zacierają się granice opisujące wcześniejsze metody walki z zagrożeniami takimi jak Al-Kaida, czy szerzej ruch islamskiego fundamentalizmu. Jak pokazują znane przykłady w działalność tą zaangażowani są także obywatele amerykańscy czy osoby na stałe osiadłe w Stanach Zjednoczonych, działający z inspiracji osób będących obywatelami państw obcych.

Wielokrotnie środki komunikacji, zwłaszcza internetowej, stwarzają problem w rozgraniczeniu geograficznego i legalnego statusu – jak bowiem traktować korespondencję elektroniczną pomiędzy nadawcami z przykładowo Nigerii i Pakistanu, a przechodzącą przez amerykański serwer? Takie przykłady można mnożyć. Kontrowersje i spory związane z PRISM nie są niczym nowym, takie problemy dotyczą nie współcześnie tylko inwigilacji elektronicznej, ale każdego innego obszaru bezpieczeństwa państwa, zwłaszcza w aspekcie walki z terrorystami, by przywołać choćby kontrowersje wobec obozu w bazie Guantanamo oraz ataków lotniczych z użyciem samolotów bezzałogowych.

National Security Agency, odpowiedzialna za rozpoznanie elektroniczne oraz ochronę kryptograficzną amerykańskich władz i sił zbrojnych od lat pięćdziesiątych była wykorzystywana do gromadzenia szerokiego zakresu informacji. Przez wiele lat jej istnienie było tajemnicą, do tego stopnia że jej skrót żartobliwie rozwijano jako „No Such Agency”. W świecie zimnej wojny, rywalizacji pomiędzy mocarstwami, znaczenie wywiadu elektronicznego było tak duże, że według niektórych ocen, budżet i stan zatrudnienia są większe niż w przypadku FBI i CIA razem wziętych.

Dodać trzeba, że obok zasobów tej agencji, narzędziami do inwigilacji elektronicznej, rozpoznania elektronicznego i zbliżonymi (w tym działań w cyberprzestrzeni) dysponują także poszczególne rodzaje sił zbrojnych oraz inne służby wywiadowcze, zwłaszcza FBI. To daje amerykańskiemu rządowi istniejący od dawna, potężny aparat rozpoznania i inwigilacji. Można sądzić że jest to aparat który w wielu wypadkach okazywał się skuteczny. Naiwnością byłoby sądzić, że rząd ten tego nie wykorzystuje, bo w końcu po to go stworzono – wobec czego nikogo choćby pobieżnie obeznanego z tymi zagadnieniami nie może dziwić że takie lub inne grupy, czy osoby były w ten sposób inwigilowane.

Oczywiście, w przypadku państwa demokratycznego w grę wchodzą także inne wartości, jak ochrona praw własnych obywateli. Ale także tutaj, sprawa Snowdena nie jest niczym nowym. Od lat zimnej wojny, kontrowersje związane z wykorzystaniem służb specjalnych do inwigilacji własnych obywateli, regularnie powracają. Mało kto pamięta, że pierwsze kontrowersje dotyczyły prowadzonego przez trzy dekady (1945 – 1975) programu Shamrock, w ramach którego monitorowana była korespondencja telegraficzna tysięcy osób, co stało się jednym z powodów uchwalenia ustawy FISA. Późniejsze spory dotyczyły już inwigilacji internetowej, a system nasłuchu ECHELON był trzynaście lat temu na tyle głośny, że stał się ulubionym wątkiem teorii spiskowych.

Wreszcie sama rola jaką odgrywa obecnie Edward Snowden jest wciąż niejasna. Mimo, że początkowo nazwany whistleblowerem, zaniepokojonym praktykami służb specjalnych, to jednak fakt szukania schronienia w pozostającym pod chińską jurysdykcją Hong Kongu, a następnie w Rosji, sugerują że gra ma wymiar mniej jednoznaczny a w jej tle są interesy mocarstw, także tych dużo mniej niż USA przywiązanych do wolności wypowiedzi i ich służb specjalnych. Trzeba przy tym pamiętać, że wcześniej szereg osób nagłaśniało problemy legalności działań amerykańskich służb, w tym zwłaszcza NSA, jednak poza Snowdenem, żadna nie zachowała się w sposób dający powód do podejrzeń o współpracę z obcymi wywiadami.

Reasumując, sprawa PRISM, mimo że głośna, wykorzystywana w grze politycznej na skalę międzynarodową, bulwersująca opinię publiczną, nie jest niczym nowym w dziejach służb specjalnych. Spory dotyczące granic inwigilacji, sprowadzające się do dylematy wolność kontra bezpieczeństwo, będą ciągnąć się dalej i być może nigdy nie zostanie wypracowany konsensus w tej materii.

Komentarze

2
Marcin / 13-09-2013, 13:42
Problem nie dotyczy inwigilacji terrorystów cyz obcych słuzb specjalnych (wiadomo sporo o bezczelności służb ZSRR na terenie USA w latach "zimnej wojny"). Kwestia jest następująca: skoro bronimy demokracji z jej wartosciami nie możemy przyswajac metod wręcz komunistycznych. Jeżeli na wszelki wyapdek gromadzisię odciski palców wjeżdżajacych do USA lub włącza sie je do paszportów to swiadczy to o bezradnosci służb. Ta chora logika idzie coraz dalej: już się słyszy w niektórych krajach, ze gotówka jest podejrzana, zaś kamery montuje sie dosłownie wszędzie. Służby, tj. dowolna instytucja zawsze znajdą uzasadnienie, natomiast obłąkane myślenie dotyka nas wszystkich. USA wykorzystywały swoją wiedzę dla promowania rodzimego biznesu za granicą (np. we Francji), zaś pomiędzy upadkiem ZSRR, a 11września wcale nie zmniejszono potencjału wywiadowczego (ponoć w nSA pracuje 43 tyś. osób). Terroryzm, zjawisko marginalne wobec innych form przestępczości stało się wygodnym pretekstem dla "służb" do powiększania swoich uprawnień, a dla uzasadnienia rozwija się propagandę, przy której komunistyczna to małe piwo. Światu bardziej grozi brak nadzoru na rynkami finansowymi, nadużywanie władzy i przestępczość zorganizowana na skalę międzynarodową. Wzorem dla Polski powinna być Wielka Brytania, gdzie zarówno "służby" i jak formacje specjalne są racjonalnie rozbudowane i wykorzystywane.
Feliks / 28-09-2013, 18:16
Wszyscy podniecają się tym co od lat wszyscy robią. Przecież każdy rząd przy zdrowym umyśle chce się zabezpieczyć i wiedzieć jak najwięcej o tym co w kraju i na świecie. Pozatym teraz to sami dajey służbom informacje bez pytania - wystarczy popatrzeć na FB :))
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
spodnie taktyczne

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć » Bądź elegancki i praktyczny w słotne dni »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

SGO organizuje selekcję do Formacji

Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl