Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmierzch niemieckich oddziałów Fallschirmjäger. Afryka Północna

Jakub Grodzki | 2012-12-11
Niemiecki zwiad podczas walk w Afryce Północnej Fot. http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=698 

Niemiecki zwiad podczas walk w Afryce Północnej Fot. http://www.flamesofwar.com/hobby.aspx?art_id=698 

"No other trops in the world but German paratrops could have stood up such an ordeal and then gone on fighting with such ferocity". "Żadne inne oddziały na świecie z wyjątkiem niemieckich spadochroniarzy nie były wstanie (nie potrafiły) przejść przez taką gehennę, a potem pójść do walki z taką zaciekłością (okrucieństwem)". Marszałek Harold Alexander - słowa te wypowiedział podczas walk we Włoszech, po zakończeniu zmagań pod Monte Cassino. Słowa jednego z najlepszych dowódców brytyjskich z okresu II wojny światowej w pełni oddają to, kim byli w tym okresie niemieccy spadochroniarze.

Zobacz także

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

W połowie 1942 roku oddziały Fallschirmjäger rozpoczęły swoją kampanię afrykańską. Afrika Korps dowodzony przez Feldmarszałka Erwina Rommla otrzymał wsparcie w postaci Brygady Strzelców Spadochronowych generała majora Hermana Bernharda Ramcke'go. Wchodzący w skład Brygady 1. batalion z 3. FJR rozpoczął przygotowania do walk w Afryce w czerwcu 1942 roku. Najpierw został skierowany do Hilden Shein, gdzie żołnierze przeszli intensywne szkolenie szybowcowe, a następnie 23 czerwca postawiono żołnierzy w stan gotowości, anulowano wszelkie przepustki i wydano wyposażenie tropikalne. Wraz z początkiem lipca oddziały, wchodzące w skład Brygady Ramckeg'o skierowano do Pireusu i rozpoczęto przygotowania do przerzucenia w rejon Tobruku.

Przeczytaj także: Zmierzch niemieckich oddziałów Fallschirmjäger. Sycylia

Trzy bataliony strzelców z 3. FJR, dowodzone przez majorów Kroha, von der Heydte'a i Hübnera stanowiły liczącą się na tym froncie siłę 2000 żołnierzy dodatkowo wspartych oddziałami artylerii i przeciwpancernymi. Dodatkowo Brygadę Ramcke'go wzmocniono batalionem z 4. FJR. Przerzucone do Afryki Północnej oddziały generała Hermana Remcke'go już w swoim pierwszym zadaniu musiały udowodnić swoją wartość bojową. Dyslokacja do Afryki Północnej zakończyła się 12 sierpnia, jednak nie wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z planem. Sytuacja na froncie wymusiła wprowadzenie spadochroniarzy do walki. Wymagało to od żołnierzy sporej dozy improwizacji, gdyż nie dostarczono jeszcze z Grecji przynależnego Brygadzie sprzętu transportowego (ciężarówki i gleiskettenlastkraftwagen).

30 sierpnia 1942 roku starli się z osławionymi i zaprawionymi w bojach oddziałami 8 armii marszałka Bernarda Law Montgomery'ego. W trakcie ciężkich walk spadochroniarzom udało się osiągnąć postawione przed nimi zadanie i zatrzymać postęp wojsk brytyjskich. Jednak nie cieszyli się zbyt długo z osiągniętego sukcesu. 3 września ruszyła brytyjska ofensywa w Afryce Północnej, oddziały Remckego, broniące najtrudniejszych odcinków nie zdołały jednak powstrzymać natarcia. 23 października Brytyjczycy rozpoczęli decydujące natarcie, którego postęp doprowadził 2 listopada do realnej groźby oskrzydlenia i tym samym przełamania niemieckich pozycji. Erwin Rommel podjął decyzję odwrotu, by uniknąć rozbicia swoich oddziałów, najtrudniejsze zadanie przypadło wówczas oddziałom spadochroniarzy - mieli podjąć działania osłonowe i opóźniające. Osamotnieni żołnierze wiążąc walką Brytyjczyków połączyli się ostatecznie 7 listopada z głównymi siłami, choć jak się okazało nikt nie liczył na ich powrót, a Brygada Strzelców Spadochronowych została spisana na straty. Oddziały Fallschirmjäger raz jeszcze dowiodły swojej wartości bojowej. Sytuacja w Afryce Północnej zmieniła się diametralnie wraz z lądowaniem wojsk alianckich w Casablance, Oranie i Algierze (operacja Torch).

Utrzymanie zdobyczy afrykańskich wymagało od niemieckiego dowództwa wysłania wsparcia walczącym tan oddziałom. Wybór padł przede wszystkim na świeżo sformowany 5. Pułk Strzelców Spadochronowych pod dowództwem oberleutnanta Walthera Kocha. W ślad za tymi oddziałami do Tunezji skierowano również Brygadę Strzelców Spadochronowych generała Hermana Ramckeg'o. Pierwszym zadaniem, które przypadło oddziałom spadochroniarzy było opanowanie zajmowanego przez wojska francuskie podległe rządowi Vichy miasta Medjez el Bad i znajdującej się tam przeprawy mostowej. Natarcie, które rozpoczęto 19 listopada 1942 roku, już następnego dnia przyniosło pełen sukces. Francuzi, przekonani, że nacierają na nich znaczne siły niemieckie porzucili umocnienia bez walki. W gruncie rzeczy akcja była zaplanowana i przeprowadzona w sposób podobny do działań w Belgii - rajd niewielkich oddziałów szturmowych na kluczowe umocnienia.

Przeczytaj także: Zmierzch niemieckich oddziałów Fallschirmjäger. Afryka Północna

Było to jednak jedyne łatwe zadanie jakie przypadło niemieckim spadochroniarzom w tej kampanii. Wraz z końcem września alianci rozpoczęli natarcie z rejonu miejscowości Tebourba w kierunku Tunisu w celu ostatecznego zlikwidowania oddziałów Afrika Korps. W tym etapie walk, alianci w celu przyspieszenia postępu swoich wojsk przeprowadzili desant spadochronowy w dolinie rzeki Madjerda. Czoła tym oddziałom stawiła 1. kompania 5. Pułku Strzelców Spadochronowych. Niemieccy spadochroniarze jeszcze raz odnieśli zwycięstwo odrzucając aliantów w tym starciu, jednak okupili je dużymi stratami. Dalsze walki z niedobitkami Afrika Korps w Tunezji trwały do ich kapitulacji w Bizercie 12 maja 1943 roku.

W tych walkach oddziały Fallschirmjäger straciły 322 zabitych oraz większość wziętych do niewoli oddziałów z przerzuconego do Afryki 5. Pułku Strzelców Spadochronowych. Lepiej natomiast zakończyła się kampania Afrykańska do podkomendnych generała Ramckeg'o, którzy jeszcze przed zakończeniem walk w maju zostali stopniowo przerzuceni do Włoch. W czasie trwających z udziałem oddziałów Fallschirmjäger walk w Afryce 7. Dywizja Lotnicza przeszła reorganizację. Z jednej strony wymusiły to straty poniesione przede wszystkim na froncie wschodnim, z drugiej wprowadzono w życie zamiar powiększenia ich stanu liczebnego. Generał Herman Ramcke otrzymał dowodzenie nowo sformowanej 2. Dywizji Strzelców Spadochronowych składającej się z 2. FJR oraz świeżo sformowanych 6. i 7. FJR.

Przeczytaj także: Zmierzch oddziałów Fallschirmjäger

Równocześnie z utworzeniem nowej Dywizji, dotychczasową 7. DL przemianowano na 1. Dywizję Strzelców Spadochronowych (Fallschirmjäger Division - FJD) pod dowództwem generała Richarda Heidricha. Jej trzon stanowiły 1., 3. i 4 pułk strzelców spadochronowych. Dowództwo nad oboma dywizjami w ramach utworzonego korpusu powietrznodesantowego objął generał Kurt Student. Formowanie oddziałów powietrzno-desantowych nie przerwano wraz z tą reorganizacją, formowanie jednostek trwało praktycznie do końca wojny. Jednak sformowany w 1943 roku Korpus był praktycznie ostatnią jednostką, która składała się nie tylko z doświadczonych i zaprawionych w bojach spadochroniarzy. Rekruci przeszli pełny cykl szkolenia - łącznie ze skokami spadochronowymi. przyspieszenie i okrojenie cyklu szkoleniowego przełożyło się przede wszystkim na to, że nowo formowane jednostki desantowe były nimi jedynie z nazwy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.