Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

Sebastian Miernik | 2012-11-05

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG).
Tymczasem historia brytyjskich wojsk specjalnych ma dużo więcej wątków niż się wielu wydaje. Skąd się wzięła nazwa komandosi?

Zobacz także

Sebastian Miernik Czy major Ponury był majorem?

Czy major Ponury był majorem? Czy major Ponury był majorem?

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.

Sebastian Miernik Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR) Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Sebastian Miernik Nagroda Defeder dla Lubawy – znak nowych czasów?

Nagroda Defeder dla Lubawy – znak nowych czasów?

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli...

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przyznawana jest nagroda Defender. Ideą przewodnią konkursu jest nagrodzenie produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Nagroda przyznawana jest w 14 kategoriach.

Commando - to portugalskie słowo oznaczające rozkaz. Obecne znaczenie tego słowa pochodzi od burskich partyzanckich oddziałów konnych o charakterze milicyjnym walczących z armią brytyjską podczas tzw. wojen burskich na przełomie XIX i XX wieku zadających przeciwnikowi duże straty. Oddziały te nazywane były kommando. Podobnie, Commando,  nazywali swoje oddziały Brytyjczycy tworzone podczas II wojny światowej służące do wykonywania śmiałych akcji na terenach okupowanych przez wroga przy użyciu niewielkich środków. Zadania te miały mieć także wydźwięk czysto propagandowy. Jednostki komandosów powstają z początkiem II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. 18 czerwca 1939 roku powstaje raport mówiący o możliwości tworzenia oddziałów partyzanckich wspierających działania regularnych sił wojskowych. Skoordynowanie działań partyzantów oraz głównych sił wojskowych może przynieść daleko idące korzyści – tak twierdził twórca raportu mjr Holland z Brytyjskiego Sztabu Generalnego. Raport przypadł do gustu jego przełożonym, którzy awansowali go do stopnia pułkownika i pozwolili wcielać w życie zawarte tam idee. W kwietniu 1940 roku zaczyna tworzyć 10 samodzielnych kompanii partyzanckich zwanych „Independent Companies” lub „Guerilla Companies”. Zwano je także „Special Infantry Companies” – czyli specjalne kompanie piechoty. Na dowódcę tej formacji zostaje powołany ppłk Colin Gubbins – późniejszy twórca SOE (Special Operations Executive).

Żołnierzami kompanii samodzielnych zostawali tylko ochotnicy rekrutowani z brytyjskiej armii terytorialnej. Zostały one sformowane w kwietniu 1940 roku i liczyły po 21 oficerów oraz 268 podoficerów i żołnierzy każdy. Uzbrojenie w tym czasie stanowiła tylko lekka broń: kbk Lee-Enfield No 4 oraz rkm-y „Bren” stanowiące broń zespołową. Żeby podnieść wartość bojową samodzielnych kompanii w jej skład zostali włączeni eksperci do walki w górach. Zostali oni ściągnięci w liczbie 20  z Indii. Mieli oni za zadanie uczyć komandosów taktyki walki w górach. W maju 1940 r. kompanie 1 – 5 zostają wysłane do Norwegii w celu niszczenia niemieckich linii komunikacyjnych oraz połączeń ze Szwecją. Jednakże sytuacja zmusza ich do działań, jako piechota w ramach sił brytyjskich. W końcu maja kompanie zostają ewakuowane do Wielkiej Brytanii. Jednocześnie w Imperialnym Sztabie Generalnym ppłk Dudley Clarke przedstawia propozycję wykorzystania małych, szybkich, dobrze wyszkolonych oddziałów i wyposażonych w lekką broń do działań na terenach opanowanych przez Niemców. Taktyka „uderz i uciekaj” znana była sztabowcom z historii wcześniejszych wojen. Pomysł ten dociera do premiera Winstona Churchilla i przypadł mu do gustu, także ze względu na propagandowy wydźwięk takich operacji. W nocy z 2 na 3 czerwca 1940 r. trzej oficerowie angielscy z sekcji płk Hollanda Limitery Intelligence Research dokonuje dywersji na francuskim wybrzeżu. Po dopłynięciu trawlerem Royal Navy w pobliżu francuskiego wybrzeża docierają następnie w okolice Boulogne i Etaples. W Harfluer podpalają 200 ton zapasów niemieckiego paliwa i szczęśliwie wracają do Wielkiej Brytanii 10 czerwca. 8 czerwca 1940 r. Churchill podpisuje zgodę na tworzenia specjalnych oddziałów szturmowych zwanych „Leopardami” i wyraża zgodę na to, żeby nowo tworzone oddziały nosiły nazwę „Commando”. Warunkami, jakie jednak postawił było to, że nowo powstające oddziały nie osłabią wojsk przeznaczonych do obrony kraju i będą używać jak najmniej broni ciężkiej. Kandydaci do służby w oddziałach komandosów musieli posiadać: przeszkolenie wojskowe, dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, umiejętność pływania, odporność na chorobę morską. Latem 1940 r. utworzono „Commanda”: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 liczące po około 500 osób. Początkowo brak wypracowanych metod szkoleniowych zastępowano zdobywaniem doświadczenia w walce oraz w drodze eksperymentów. Brakowało także odpowiedniego sprzętu pływającego a także broni (posiadano 40 szt. pistoletów maszynowych „Thompson”). Brak koordynacji między poszczególnymi rodzajami wojsk wymusił utworzenie Combined Operation Headquarters (Kwatery Głównej Operacji Połączonych). Miała za zadanie usprawnienie działań między rodzajami wojsk i poprawienie skuteczności działań komandosów.

Początki brytyjskich jednostek specjalnych nie były wcale łatwe (mogą to powiedzieć chyba wszyscy, którzy tworzyli jednostki specjalne, w jakimkolwiek kraju). Braki sprzętu, braki odpowiedniego programu szkoleniowego, nie zawsze odpowiednie decyzje, co do przeznaczenia żołnierzy powodowały duże straty kadrowe w czasie akcji. Na początku tworzenia jednostek filmem szkoleniowym był film opowiadający o oddziale myśliwych i traperów walczących z Indianami i Francuzami w Ameryce Północnej w połowie XVII w. Film ten nosił nazwę „Rogers Ranwers”. Czasami komandosów dołączano do jednostek piechoty ażeby uzupełnić stany kadrowe, jak to miało miejsce z komandosami wysłanymi do Norwegii. Nie zawsze potrafiono wykorzystać ich umiejętności i zdolność bojową. Nie wszyscy wyżsi rangą oficerowie patrzyli przychylnym okiem na komandosów. W ich obronie wystąpił sam premier Churchill pisząc list do Anthony Edena, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, w dniu 25 VIII 1940r., w którym bronił nowo powstałe jednostki.

Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla komandosów (Combined Training Center) powstaje w październiku1940 r. w Szkocji w miejscowości Achnacarry. Jednocześnie opracowany zostaje jednolity plan szkoleniowy dopracowane zostaje wyposażenie. W trakcie morderczego treningu stawiano na doskonałą sprawność fizyczną, psychikę, znajomość sprzętu własnego i nieprzyjaciela, umiejętność strzelania z każdej pozycji z naciskiem na strzelanie z biodra, umiejętność przetrwania w terenie, walkę wręcz, żeglarstwo, wspinaczkę, lądowanie pod ogniem nieprzyjaciela i wiele innych specjalistycznych umiejętności. 

Udane operacje w wykonaniu komandosów w Europie powodują, że powołuje się te specjalne formacje także na innych frontach działań wojennych. Już w lipcu 1940 r. Brytyjskie Ministerstwo Wojny wydaje polecenie Kwaterze Głównej Sił Lądowych na Środkowym Wschodzie stworzenia oddziałów komandosów. Komandosi działają na wszystkich frontach drugiej wojny światowej począwszy od Europy poprzez Afrykę, Bliski i Daleki Wschód. 

Polacy także mieli swój wkład w działalności jednostek specjalnych typu Commando. Ale o tym będzie inny artykuł.

Wkład wojsk specjalnych w zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej był duży, nie był to udział tak wielki jak w kolejnych wojnach ale trzeba

Tylko o części akcji w wykonaniu brytyjskich (i nie tylko) komandosów możemy przeczytać w dostępnej w Polsce literaturze. Jedną z nich jest książka Marcina Królikowskiego – „Komandosi” wydana przez Wydawnictwo Lampart w 1994 roku. Wszystkich, których interesuje ta tematyka zachęcam do przeczytania wymienionej pozycji – na allegro można ją nabyć w dosyć przystępnej cenie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.