Blogi // Sebastian Miernik

 

Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Wpływ imigrantów na wybrane aspekty bezpieczeństwa państw europejskich

Sebastian Miernik  /  10-07-2012  /  1

Europa już dawno przestała być starym kontynentem w tradycyjnym rozumieniu tych słów a państwa europejskie powoli przestają być państwami narodowymi, które kształtowały swoją historię, tożsamość i wartości przez ostatnie kilkaset lat. Oprócz kolonializmu, wyłaniania się nowych państw w Afryce w sposób całkowicie nieuwzględniający kwestii kulturowych etnicznych, geograficznych i językowych, rozpadu Związku Radzieckiego, głębokich zmian gospodarczych i kulturowych w Azji, wojen etnicznych, zacieraniu się granic, wpływ na to ma stosunkowo duża otwartość państw europejskich, (ale jak długo tak będzie?).

Od kilku lat, głównie przy okazji wyborów w wybranych państwach (Francja, Dania, Norwegia, Szwecja), politycy rozpoczynają dyskusję o zamknięciu granic i przywróceniu kontroli ruchu granicznego. Zapewne wynika to z obaw przed niekontrolowaną falą imigrantów oraz nielegalnym przepływem towarów i przestępczością zorganizowaną. Ci, którzy boją się imigrantów, patrzą na nich tylko przez pryzmat zagrożenia, a postrzegając ich w ten sposób, nie da się stwarzać im warunków do godziwej pracy, nauki, przyjęcia przynajmniej części tradycyjnych wartości społeczeństw zachodnich. Spychanie ich na margines, zamykanie możliwości awansu społecznego powoduje, że wybrani buntują się, organizując demonstracje i wywołując zamieszki podsycane przez radykałów, zakładają gangi i mafie, często bardzo brutalne w swoich działaniach, niezwykle hermetyczne i wymuszające lojalność swoich członków (jak np. mafie azjatyckie w Polsce). Funkcjonariuszom policji i służb specjalnych jest niezwykle trudno je spenetrować, głównie ze względu na odmienny kolor skóry, pochodzenie, brak znajomości języka… To czyni je jeszcze groźniejszymi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Wydaje się, że podstawowe problemy, z jakimi boryka się Europa, a dotyczące imigrantów to ich niekontrolowany napływ, rodzący wiele konsekwencji, które opiszę w dalszej części oraz występowanie zorganizowanych grup przestępczych. To pierwsze zjawisko można postrzegać, jako wyzwanie dla starzejących się społeczeństw Europy, wymagający jednak długofalowej przemyślanej polityki, które można przekuć w szansę, to drugie zjawisko należy postrzegać bezwzględnie, jako zagrożenia.

Problem asymilacji

We Włoszech, które są jednym z celów imigrantów z Afryki (Arabska Wiosna Ludów spowodowała, że do śródziemnomorskich krajów Europy napłynęły ogromne fale uchodźców, szukających bezpieczeństwa i lepszego życia), Ameryki Południowej i Azji, powstają gangi złożone z młodocianych imigrantów z Ameryki Łacińskiej terroryzujące włoskie miast, które przyjmują sposoby i metody działania ze swoich macierzystych krajów. Według różnych szacunków, do grup o charakterze przestępczym należy około 4 tysięcy nastolatków, którzy przejmują zwyczaje z krajów swego pochodzenia. Gangi powstają głównie w zamożnej, północnej części Włoch. Są szczególnie aktywne w Mediolanie, Turynie, Genui, Bergamo, Wenecji, Padwie, ale także w Rzymie i Neapolu. Gangi są tworzone głównie przez imigrantów z Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Salwadoru i Dominikany, ale także z innych krajów. Gangi te, wg włoskich mediów mają wykazywać się wyjątkową bezwzględnością. Ich członkowie, uzbrojeni w kije bejsbolowe i noże, prowadzą wojny między sobą, atakują młodzież, pasażerów autobusów, napadają na przechodniów i kierowców samochodów. Kradzione auta wykorzystują do napadów na banki, co jest prawdziwą plagą we Włoszech.

Zobacz także: Rejon podwyższonego ryzyka - czy naprawdę muszę tam jechać?

Wg włoskich socjologów, którzy badali to zjawisko, wynika z ogromnych trudności z asymilacją w środowisku włoskich rówieśników. Włosi, jak każdy inny naród, szczególnie w trudnych czasach, najlepsze zawody zachowuje dla siebie. Imigranci albo nie mają szansy pracować wcale albo otrzymują najcięższe prace, które nie pozwalają na awans społeczny. Będąc we Włoszech widziałem b. dużo imigrantów z Azji środkowej, którzy pracowali w kuchni, na ulicy, jednak nie widziałem żadnego kelnera, ten zawód jest zarezerwowany dla Włochów…

Z problemem asymilacji i zamieszek od dawna nie może sobie poradzić Francja, do której napływają imigranci z jej dawnych kolonii, przede wszystkim z Czarnej Afryki krajów Maghrebu, ale także z innych części świata. Obrazy okresowych zamieszek w Paryżu i walk z policją od dawna pojawiały się w relacjach reporterów z tego państwa. Od jakiegoś czasu problem ten zaczął obejmować także inne miasta i departamenty Francji. Wg obserwatorów jedną z przyczyn tych wystąpień jest błędna polityka imigracyjna, która wciąż powoduje wykluczenie imigrantów ze społeczeństwa, dyskryminację, brak perspektyw na awans społeczny, biedę oraz bezrobocie.

Wystąpienia o podobnych, co we Francji podłożach miały miejsce w 2011 r. Wielkiej Brytanii. Bezpośrednia przyczyna była niemalże tożsama z tymi, które wywoływały zamieszki we Francji.

Zobacz także: Edukacja antyterrorystyczna w RP

Znaczny wpływ na występowanie zamieszek wśród imigrantów mają liderzy radykalnych środowisk, którzy wykorzystując te wydarzenia i społeczności do walki z władzą i cywilizacją europejską, nawołują do walki. Szczególnie podatni na te hasła są potomkowie imigrantów z Afryki Północnej, przez swoje rodziny wychowanych w kulturze muzułmańskiej, mających problemy z integracją z francuskim społeczeństwem, bez większych szans na awans społeczny. 

Azjatyckie mafie

Chcemy tego czy nie, państwa europejskie już dawno przestały być jednolite narodowościowo. Nawet kraje takie jak Polska posiadają coraz większy odsetek mieszkańców narodowości innej niż Polska. Na szczęście w naszym nie jest to jeszcze tak duży odsetek jak krajach zachodnich, a ci, którzy przybyli stosunkowo szybko otwierają własny biznes, bary, sklepy… Nie mają takich problemów jak ich koledzy np. z Francji. Dla naszych służb specjalnych jest to też taka ilość, którą można stosunkowo łatwo monitorować i kontrolować. Problemem jednak stają się mafie azjatyckie, opierające swą siłę na niezwykłej lojalności członków. Oficerowie służb specjalnych i policji podkreślają, że mafie te są niezwykle groźne gdyż trudno przeniknąć do ich środka, z uwagi na odmienny język, rysy i dużą hermetyczność azjatyckich społeczności. Jest to coraz większy problem nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej.

Zobacz także: Policja, wojsko i inne służby są niepotrzebne

Azjatyckie grupy przestępcze zajmują się nielegalnym importem towarów z Dalekiego Wschodu, na których nie tylko Polska, ale i Litwa, Łotwa, Czechy i Ukraina tracą ogromne sumy, przemytem ludzi oraz produkcją i dystrybucja narkotyków. Tworzą oni międzynarodowe grupy działające na terenie wielu państw. Służby specjalne, graniczne, policyjne i celne Unii Europejskiej i państw ościennych zacieśniają współpracę w celu jak najskuteczniejszej walki z tym rodzajem przestępczości.

Krótkie podsumowanie

Problemy, przed jakimi w ostatnich latach stawała i wciąć staje Europa (wojny na Bałkanach, kryzys euro, wewnętrzne tarcia wewnątrz Unii Europejskiej, brak spójnej i jednolitej polityki, szczególnie wobec Rosji i Ukrainy), powodują, że wiele z problemów zostaje zepchniętych na bok, a czasem się ich nie dostrzega lub szuka się rozwiązań siłowych, które nie mają prawa być skuteczne. Zadziwiające, że Francja, w której wybuchła rewolucja francuska i pierwsza uchwaliła konstytucję ignoruje problemy, które mają podobne podłoże i dotykają podobnych grup społecznych. Bez polityki imigracyjnej, spojrzenia na imigrantów nie tylko przez pryzmat zagrożenia, bez możliwości ich asymilacji i przejęcia przynajmniej części tradycyjnych wartości, Europa jest skazana na podziały na starzejące się, stosunkowo zamożne społeczeństwo zachodnie i biedne, bez jakichkolwiek perspektyw społeczeństwo imigrantów, o dużym potencjalne (nie tylko demograficznym) podatne na radykalne ruch.

Komentarze

1
ondraszek / 23-07-2012, 16:53
Bardzo ciekawy artykuł, autor porusza bardzo aktualny temat. Może w Polsce jeszcze nie jest to tak dobitnie widoczne, jednak problem będzie nas również dotyczył.
Pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Żołnierz wicemistrzem Europy 2020

Szeregowy Robert Baran wywalczył w Rzymie srebrny medal zapaśniczych mistrzostw Europy w stylu wolnym w najcięższej kategorii 125 kg.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Autor bloga
Sebastian Miernik

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl