Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rejon podwyższonego ryzyka - czy naprawdę muszę tam jechać?

Sebastian Miernik | 2012-02-11

Kontynuując temat swojego pierwszego wpisu, chciałbym napisać kilka zdań o konsekwencjach nieprzemyślanych, pochopnych, świadomych bądź nie, decyzji o wyjeździe w rejony o podwyższonym ryzyku. A skłonił mnie do tego jeden wpis na forum Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

Zobacz także

Sebastian Miernik Czy major Ponury był majorem?

Czy major Ponury był majorem? Czy major Ponury był majorem?

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany...

Wydawałoby się, że jest to pytanie nie na miejscu. każdy, kto interesuje się historią cichociemnych, partyzantki prowadzonej przez Armię Krajową, wie, że Jan Piwnik „Ponury” był majorem, został awansowany pośmiertnie.

Sebastian Miernik Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR) Target Reconnaissance Infrared Geolocating Rangefinder (TRIGR)

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Produkowany przez BAE Systems TRIGR jest laserowym lokalizatorem celu, zaprojektowany w celu dostarczania danych o celu dla wsparcia ogniowego i systemów C4I – dowodzenia, kontroli, komunikacji i wywiadu.

Sebastian Miernik Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

Komandosi – krótka historia początków alianckich jednostek specjalnych

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich...

W powszechnej opinii początki brytyjskich jednostek specjalnych to przede wszystkim historia SAS Davida Stirlinga, niektórzy znają jeszcze historię Long Range Desert Group (LRDG). Tymczasem historia brytyjskich wojsk specjalnych ma dużo więcej wątków niż się wielu wydaje. Skąd się wzięła nazwa komandosi?

Publikując notkę o porwaniach jakie miały miejsce w Mali w listopadzie 2011 r. nawet przez myśl mi nie przeszło, że porwanymi osobami mogli być moi znajomi. Jak się okazało niedawno, tak mogło się stać. Na forum KW Warszawa mój klubowy kolega ogłosił, że szuka chętnych na wyjazd wspinaczkowy w rejonie Hoggar w Algierii, wiosną 2012 r. Ze zdjęć, które zamieścił wyglądało to jak marzenie, sam bym tam pojechał się wspinać. Inny znajomy szybko zapytał, czy tam już bezpiecznie na co odpowiedziała mu właśnie znajoma, która była w Mali podczas porwań, które opisałem w notce. Na dodatek, była w miejscowości odległej o 12 km od tej, z której w tym samym czasie porwano 2 Francuzów.

O krok od porwania?

Jak pisze Justyna: „Wróciliśmy miesiąc temu z Mali a dokładnie z okolic Hombori (wyjazd wspinaczkowo – trampingowy). Przed wyjazdem sprawdzałam aktualne informacje o zagrożeniach, szukałam na mapie, w którym miejscu były porwania itp. Wszyscy, z którymi pisałam i rozmawiałam już na miejscu zapewniali, że jest tam bezpiecznie. Niestety okazało się inaczej. Porwano 12 km od naszej wioski 2 Francuzów i my też byliśmy zagrożeni".

Cały region Sahelu jest obecnie zagrożony. Z Libii wracają uzbrojeni Tuaregowie, którzy osiedlają się na północy Mali, niedaleko granicy algierskiej. Od 2003 porwali w sumie 50 turystów a obecnie przetrzymują ok. 10. W Algierii było porwanie 3 osób pod koniec października i według ostatnich informacji przetrzymywani są w Mali. Turyści porywani są też przez lokalną ludność i później sprzedawani al-Qaeda dla okupów. A Polska nie płaci okupów….”

Zapytałem koleżanki jak się przygotowywali do tego wyjazdu, niestety nie odpisała.

MSZ i inne służby

Mimo, że wiele z państw ostrzega przed podróżami do wybranych krajów, nie tylko tych, w których jest zwiększone zagrożenie terroryzmem, wojną domową, przestępczością zorganizowaną ale także chorobami, klęskami żywiołowymi, wciąż znajdują się osoby, które wbrew wszystkim ostrzeżeniom jadą w niebezpieczne miejsce, nie zważając na niebezpieczeństwa. Wszak co ma mi się stać? A jak już się stanie, od czego mamy MSZ, GROM i inne służby, które mają dbać o bezpieczeństwo obywateli naszego państwa.

Zaplanuj swój wyjazd

Ten wpis jest przede wszystkim dla osób, które przed wyjazdem chcą dowiedzieć się jak najwięcej o bezpieczeństwie w docelowym miejscu swojej podróży.

Najwięcej i najbardziej aktualne informacje są oczywiście na stronach zagranicznych ministerstw spraw zagranicznych, tematycznych portalach traktujących o terroryzmie, bezpieczeństwie, forach podróżniczych, gdzie swoje wrażenia z wyjazdów opisują podróżujący, najczęściej ci, którzy wrócili cało i bezpiecznie – raczej nikt niewiele osób chwali się, że przez swoją lekkomyślność o mało nie stracili życia – nie mam tu na myśli osób z różnych organizacji pozarządowych (i nie tylko) niosących pomoc w takich krajach jak Somalia, Afganistan i inne.

Na brytyjskiej stronie http://www.channel4.com/news/where-will-the-global-hotspots-of-2012-be znajduje się lista potencjalnych miejsc zapalnych. Ponieważ wyjazd planujemy często z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, warto zapoznać się z nimi już teraz. W zasadzie najbezpieczniejsza jest Europa, najwięcej potencjalnych miejsc konfliktów znajdziemy oczywiście w Afryce i Azji (obydwa te rejony są jeszcze podzielone) – tutaj przyczyn jest wiele, od Arabskiej Wiosny, przez państwa upadłe, konflikty na tle etnicznym i rasowym po potencjalne konflikty o skali międzynarodowej (Iran, Afganistan). Niespokojnie jest także w Ameryce Środkowej i Południowej, głównie ze względu na działania karteli narkotykowych i upadające państwa.

Polskie MSZ od kilkunastu już lat przygotowuje ciekawy poradnik „Polak za granicą”, wydawany w formie publikacji oraz internetowej (http://poradnik.poland.gov.pl/) – z oczywistych powodów aktualniejsza jest ta druga forma. Oprócz opisu krajów, znajdują się tam także porady, bardzo przydatne, przede wszystkim gdy jedziemy do krajów o podwyższonym stopniu ryzyka, do których wyjazd jest odradzany. Kolejna odsłona poradnika w wydaniu polskiego MSZ to http://www.msz.gov.pl/Ostrzezenia,dla,podrozujacych,14800.html – Ostrzeżenia dla podróżujących.

Bardzo ciekawe porady, opisy krajów, stale aktualizowane znajdują się na australijskiej stronie, przygotowanej i utrzymywanej przez tamtejszy MSZ – http://www.smartraveller.gov.au/ .

Te kilka przykładowych stron nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwości dokonania rozpoznania danego kraju czy regionu. Są to przykładowe źródła, które pokazują kierunek działań w tym zakresie. Każdy wyjazd w taki rejon powinien być bardzo poważnie przemyślany, zaplanowany. Jeśli już podejmujemy takie ryzyko, bądźmy świadomi także ograniczonych możliwości działań naszych służb dyplomatycznych w takich rejonach. Państwa, które kiedyś dysponowały koloniami (Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Portugalia), z oczywistych względów mają większe wpływy w wielu krajach na świecie i możliwości negocjacyjne niż Polska. Jeśli oczekujemy, że ktoś będzie nadstawiał za nas głowę to pewnie się nie myli, warto jednak się zastanowić czy na pewno jest to konieczne? Czasem lepiej odpuścić, wybrać inny, mniej egzotyczny cel, lub równie egzotyczny ale w innym miejscu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.