Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Siły zbrojne a terroryzm – konferencja

Redakcja | 2017-04-09
Otwarcie konferencji "Siły zbrojne a terroryzm". Fot. WSOWL
 

Otwarcie konferencji "Siły zbrojne a terroryzm". Fot. WSOWL


 

W dniach 5-6 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu odbyła się trzecia już konferencja poświęcona roli Sił Zbrojnych w działaniach przeciwterrorystycznych zorganizowana przez Wydział Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL, przy współpracy z innymi instytucjami, w tym Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Jednostką Wojskową GROM i Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu

Zobacz także

Krzysztof Mątecki XI edycja Biegu Cichociemnych

XI edycja Biegu Cichociemnych XI edycja Biegu Cichociemnych

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom...

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom uczestnictwa w imprezie biegowej z elementami szkolenia wojsk specjalnych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym redakcji SPECIAL OPS.

Krzysztof Mątecki 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa 10-lecie Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja...

W dniach od 25 do 26 kwietnia 2024 roku Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa organizuje międzynarodową konferencję „Weterani są wśród nas – systemy wsparcia w Polsce i na świecie”. Konferencja odbędzie się z okazji jubileuszu 10-lecia działalności Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Anna Grabowska-Siwiec W Warszawie odbył się II Kongres AT

W Warszawie odbył się II Kongres AT W Warszawie odbył się II Kongres AT

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach...

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach terrorystycznych warto i trzeba rozmawiać. Kongres zgromadził przedstawicieli wielu ośrodków naukowych, jak na przykład: Akademia Policji w Szczytnie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Uniwersytet Warszawski, Akademia Pożarnicza,...

Podobnie jak w poprzednim roku, uczestnikami konferencji było liczne grono specjalistów ze służb mundurowych, w tym licznie reprezentowane były jednostki specjalne wojska i policji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego  oraz cywilni badacze zajmujący się zagadnieniami terroryzmu i bezpieczeństwa państwa. Obrady były otwarte dla publiczności złożonej z licznych studentów cywilnych oraz podchorążych WSOWL.

Porządek pierwszego dnia obrad wyznaczały sesje podczas których w formie prezentacji i referatów przedstawiane były różnorodne aspekty współczesnych zagrożeń terrorystycznych, jak również działań Sił Zbrojnych podejmowanych w celu zapobiegania i reagowania na zamachy terrorystyczne. Szczególnie interesujące były wystąpienia nawiązujące do najnowszych problemów i trendów, jak również prezentacje specjalistów - praktyków.

Zobacz także: Dżihad w Internecie

Generał dywizji Piotr Patalong przedstawił najważniejsze kwestie związane ze zdolnościami kontrterrorystycznymi Wojsk Specjalnych, wskazując na trzy ważne obszary w których wspierają one służby policyjne, w szczególności w zakresie morskich działań kontrterrorystycznych, rozpoznania (zarówno osobowego, obrazowego i elektronicznego) oraz przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia. Reprezentujący Żandarmerię Wojskową gen. bryg. dr Robert Jędrychowski przedstawił rolę tej formacji w działaniach antyterrorystycznych, w interesujący sposób przedstawiając praktyczne konsekwencje obecnych rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, ppłk Michał Strzelecki omówił rolę dowodzonej przez siebie jednostki w zadaniach przeciwterrorystycznych, wskazując że zadania te nie ograniczają się tylko do najbardziej medialnych akcji bezpośrednich i obejmują inne rodzaje działań specjalnych,w tym wsparcie militarne, przejawiające się m.in. we współpracy JWK z policyjnymi pododdziałami antyterrorystycznymi.

Wywodzący się z Jednostki Wojskowej GROM płk dr Jarosław Jabłoński omówił system sieciowego wsparcia operacji przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia, z czym korespondował referat płk rez. dr hab. inż. Mariana Żubera dotyczący zagrożenia użyciem tej broni przez terrorystów Radca prawny JW GROM omówił rolę i zadania tej jednostki w systemie antyterrorystycznym, w sposób oczywisty zwracają szczególną uwagę na kwestie prawne.


Przeczytaj również: Rok 2016 – podsumowanie

Spośród wystąpień cywilnych naukowców, godne odnotowania były prezentacje dr Karoliny Wojtasik z Uniwersytetu Śląskiego, która przedstawiła materiały propagandowe i instrukcje dokonywania zamachów terrorystycznych dostępne w Internecie, oraz dr Michała Piekarskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który omówił morskie aspekty potencjalnej „wojny hybrydowej” na Bałtyku i płynące z nich wnioski dla rozwoju sił zbrojnych.

Drugi dzień konferencji został podzielony na panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczył współczesnego terroryzmu i związanych z nim wyzwań, a wypowiadali się w nim przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Wyższej Szkoły Policji, Służby Wywiadu Wojskowego i Straży Granicznej. W sposób oczywisty treść panelu skupiła się na pracy służb mundurowych i specjalnych. W tym miejscu warto wspomnieć interesujące i uzupełnione materiałem filmowym wystąpienie kpt. SG Janusza Czecha z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej dotyczące zadań tej służby, także tych wykonywanych poza granicami Polski.

Kolejny panel dotyczył wprowadzonej w zeszłym roku ustawy antyterrorystycznej. Oprócz byłego naczelnika warszawskiej jednostki antyterrorystycznej, prof. dr hab. Kuby Jałoszyńskiego zasiedli w nim żołnierze i funkcjonariusze Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Był to jeden z najciekawszych punktów konferencji, gdyż pozwolił on zapoznać się z szerokim spektrum opinii i już zgromadzonych praktycznych doświadczeń, zwłaszcza dotyczących wprowadzonych w ustawie zasad specjalnego użycia broni.

Interesujący był także ostatni panel, choć skomasowano w nim dwa, wcześniej planowane do oddzielnego omówienia zagadnienia: wnioski i doświadczenia z zabezpieczenia antyterrorystycznego zeszłorocznych imprez: szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży oraz rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w działaniach przeciwterrorystycznych. Dyskusja, w której nabardziej aktywny udział wzięli gen. broni dr Marek Tomaszycki, gen dyw. Piotr Patalong i płk Maciej Klisz, szef sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej, dostarczyła widowni wiele zagadnień do przemyślenia. Godne uwagi było zwłaszcza przypomnienie przez gen. Tomaszyckiego, do niedawna Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że wojska obrony terytorialnej nie są niczym nowym, obecnie istnieją w formie skadrowanych jednostek. Z dyskusji można było odnieść wrażenie, że tworząc nowe siły OT zapomniano o starych i już przewidzianych do rozwinięcia na czas wojny strukturach. Sceptycyzm panelistów wzbudził także planowany sposób i czas szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Niestety, te sprawy zepchnęły w cień inne zagadnienia, które miały zostać omówione w tym panelu, zwłaszcza wnioski z działań podczas Światowych Dni Młodzieży, które były ściślej związane z tematyką konferencji niż problemy wciąż pozostających w zalążku Wojsk Obrony Terytorialnej, choć zarówno przedstawiciele wojska, jak i podkom. Mariusz Olechnowicz z BOA KGP zdołali omówić niektóre z zagadnień, zwłaszcza dotyczące współpracy służb i jednostek, którą oceniono bardzo wysoko.

Choć wśród wygłoszonych referatów znalazło się kilka takich, które prezentowane zagadnienia możnaby omówić w dokładniejszy sposób, w porównaniu z poprzednim rokiem konferencja była lepsza merytorycznie, więcej czasu poświęcono na opinie i wystąpienia praktyków, co jest słusznym kierunkiem w orgniazacji wydarzenia.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego...

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódcy Brygad OT, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz żołnierze.

Redakcja On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych...

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych praktyk, pokazów i testów sprzęt u oraz technik ratunkowych organizowana przez Life Guard Gdynia, AMW i Polską Federację Ratownictwa Wodnego oraz Morską Bazę Mechelinki.

Redakcja Ekstremalna strzelnica Navala

Ekstremalna strzelnica Navala Ekstremalna strzelnica Navala

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

Redakcja 11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości 11 listopada - Święto Niepodległości

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego...

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Redakcja 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na...

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

Redakcja Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała...

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Redakcja Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.

Redakcja Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran" Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie...

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie poświęcone jest polskim weteranom o raz rodzinom poległych polskich weteranów.

Redakcja Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były...

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Redakcja Magdalenka. Pamiętamy!

Magdalenka. Pamiętamy! Magdalenka. Pamiętamy!

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

Redakcja news 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.

Redakcja 22 lata w NATO

22 lata w NATO 22 lata w NATO

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał...

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Redakcja news Stulecie Sako

Stulecie Sako Stulecie Sako

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy...

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy nie zapomnieli o podstawach. Korzystają z najlepszej technologii i najnowszych innowacji, ale niektóre detale i części nadal wykonują ręcznie. Firma Sako wymaga doskonałości - zwłaszcza od siebie.

Redakcja news 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

Redakcja 25 lat temu zginął Piotr Molak

25 lat temu zginął Piotr Molak 25 lat temu zginął Piotr Molak

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość...

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość poświęcona stołecznemu pirotechnikowi.

Radosław Tyślewicz SOF Delta CUP po raz VII

SOF Delta CUP po raz VII SOF Delta CUP po raz VII

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

Redakcja Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy...

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy się bezpieczniejsi” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 maja 2021 r. w Senacie inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Redakcja Święto OSŻW w Warszawie

Święto OSŻW w Warszawie Święto OSŻW w Warszawie

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Redakcja Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych" Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Redakcja Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych...

Dziś obchodzimy święto Wojska Specjalne, ustanowione w celu upamiętnienia podpisania przez Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego Ustawy z dnia 24 maja 2007 roku powołującej nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Wojska Specjalne.

Redakcja The Murph Challenge Poland 2021

The Murph Challenge Poland 2021 The Murph Challenge Poland 2021

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację...

Przed nami druga edycja organizowana w Polsce bardzo ważnego w świecie sportu i militarnym wydarzenia jakim będzie „The Murph Challenge Poland 2021". W tym roku szykuje się wiele nowości! Za organizację wydarzenia odpowiada były operator Jednostki Wojskowej AGAT - mjr rez. Wojciech "Zachar" Zacharków.

Redakcja news VIII Bieg Cichociemnych

VIII Bieg Cichociemnych VIII Bieg Cichociemnych

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Już 19 czerwca 2021 r. w Sochaczewie odbędzie się po raz ósmy Bieg Cichociemnych. Jak co roku na uczestników czekać będzie trasa wytyczona korytem i dorzeczem naszej pięknej rzeki Bzury.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.