Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rocznica 11 września - droga do zwycięstwa

Michał Piekarski | 2011-09-23

Czy można pokonać przeciwnika nieregularnego? Czy można poradzić sobie z przeciwnikiem działającym niekonwencjonalnie i w sposób krańcowo odmienny od tego w jaki funkcjonuje współczesna armia i aparat policyjny? Jak dowodzi dekada „wojny z terroryzmem” - można.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Czy można pokonać przeciwnika nieregularnego? Czy można poradzić sobie z przeciwnikiem działającym niekonwencjonalnie i w sposób krańcowo odmienny od tego w jaki funkcjonuje współczesna armia i aparat policyjny? Jak dowodzi dekada „wojny z terroryzmem” - można.

Początkowe zmagania toczyły się ze zmiennym szczęściem. Z jednej strony czysto militarne fazy działań kończyły się sukcesami, udawało się też udaremniać zamachy, ale jednak do nich dochodziło. W Iraku sytuacja była niestabilna i siły amerykańskie ponosiły tam straty, co jakiś czas pacyfikując jakieś miasto – ale bez wyraźnego przełomu. W Afganistanie partyzantka talibska zaczynała swój powrót na arenę walk. A jednak konflikt iracki udało się wygrać i liczba ofiar spadała od 2007 roku a obecnie nie ma tam już bojowych sił amerykańskich. Natomiast w Europie i USA zamachy albo były udaremniane albo miały bardzo niewielką w porównaniu z poprzednimi latami, skalę. Mało tego – prawdopodobne jest, że zorganizowane zamachy ze strony Al-Kaidy są coraz mniejszym zagrożeniem, choć pozostają groźne jej odłamy, jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego.

Czy w grę wchodzi jakaś „tajna broń” CIA? Oczywiście że nie. Cały wysiłek państw i służb zachodnich, który tak spektakularnie zaowocował w maju, to szereg drobnych i cierpliwych kroków na różnych kierunkach walki z terroryzmem.

Od dawna było wiadome, że terroryzm nie jest zagrożeniem jednowymiarowym, i że do jego zwalczania nie wystarczą typowe środki. Jednak dopiero skala zamachów z 2001 roku doprowadziła do tego, że zaczęto je wypracowywać.

Przede wszystkim sięgnięto po podstawową zasadę. Hierarchia nie może walczyć z siecią. Jedynym wyjściem dla państwa demokratycznego jest usieciowienie własnych instytucji. Poniekąd miało to miejsce już w latach dziewięćdziesiątych, choćby wraz z rozwojem sieciocentrycznego pola walki. Ale problem jest szerszy niż tylko metody łączności i współdziałania.

Dość wspomnieć, że w samych Stanach Zjednoczonych kilkanaście organizacji zajmowało się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji wywiadowczych na temat terroryzmu. Dalszych kilkadziesiąt było w różnym stopniu zaangażowanych w różne elementy jego zwalczania. Samych definicji zjawiska – w oficjalnych dokumentach – było kilka. Każda z organizacji zajmowała się wycinkowo tą tematyką, żadna nie zajmowała się wyłącznie lub głównie terroryzmem.

Trzeba było szoku 11 września, aby doprowadzić do jednej z największych reform w historii amerykańskich i światowych służb specjalnych. Wcześniej, poszczególne służby współpracowały ze sobą, ale i rywalizowały. O budżet, o wpływy, o personel, tylko w ograniczonym stopniu dzieląc się informacjami. Taka jest praktyka typowej instytucji biurokratycznej, która dąży do centralizacji, do uzasadnienia swojego istnienia w pierwszej kolejności, zachowania dla siebie swojego potencjału.

Po 9/11 reguły gry uległy zmianie. Wdrożono niemałym kosztem rozwiązania, które miały maksymalnie ułatwić wymianę informacji. Tworzenie połączonych zespołów zadaniowych do spraw terroryzmu (Joint Terrorism Task Forces), centrów gromadzenia informacji (tzw fusion centers) jak również podobnych struktur w służbach działających za granicą, w tym na styku armii i wywiadu, dało istotne rezultaty. Nie było to nic nowego, po prostu na nowo odkrywano konieczność jak najbliższej współpracy i redukowania zbędnych barier. Każda ze służb i organizacji wnosi w tym systemie coś od siebie, swoje unikalne możliwości , kompetencje, doświadczenie , wiedzę, wreszcie zdobywane przez siebie informacje operacyjne, które mogą być łączone, porównywane z innymi i przekazywane innym użytkownikom.

Wybitnie pomogła w tym nowelizacja prawa, znana jako „Patriot Act”, która zniosła istniejący wcześniej prawny mur oddzielający operacje kontrwywiadowcze od policyjnych. Pomogła także wyraźna zmiana klimatu politycznego i zmiany organizacyjne, wdrażane już od roku 2001.

Same organizacje zostały w poważnym stopniu dofinansowane. Programy obliczone na setki milionów dolarów, nowe wyposażenie, a przede wszystkim nowe zastępy kadr, spowodowały wzrost jakościowy. Zwalczanie terroryzmu stało się zjawiskiem takim jak pół wieku wcześniej broń jądrowa. Tak jak kiedyś najlepsi specjaliści wojskowi i cywilni w obu supermocarstwach pracowali nad budową i użyciem broni nuklearnej, tak teraz zastępy ludzi były kierowane do pracy przy walce z terroryzmem. Nie może także dziwić fakt, że od kilku lat sukcesy przeważają nad porażkami – to jest czas wystarczający aby wyszukać i zwerbować nowych ludzi z odpowiednimi predyspozycjami, wyszkolić ich i...czekać na efekty.

Drugi z najważniejszych czynników to decentralizacja. Kolejną odkrywaną na nowo prawdą, było to, że najważniejsze rzeczy można wykryć i zareagować na najniższym szczeblu, gdyż wyżej przestają być widoczne, albo zauważalne. Wiele ataków udaremniono dzięki informacjom z najniższego szczebla – w tym od zwykłych obywateli którzy dostrzegli niepokojące sygnały i zaalarmowali policję. W sieci przeciwnika najważniejsi są ludzie, na których można oddziaływać, których można rozpoznawać i inwigilować, wreszcie których trzeba eliminować w ten czy inny sposób. I to oddziaływanie, czy to w postaci policyjnego patrolu który przerywa zamach (Fort Hood w 2009) , tajnej operacji z udziałem agenta pod przykryciem który dostarcza kilkuosobowej grupie nieaktywne substancje do produkcji bomby (Niemcy w 2007) , czy będzie to grupa specjalna która pozyskuje przychylność liderów plemiennych w Afganistanie lub naprowadza nalot na siedzibę lidera grupy terrorystycznej - to zawsze decyzje i wybory podjęte na niskim, czasem najniższym szczeblu, mają zasadnicze znaczenie, czasem równe z tymi które zapadają na szczeblu najwyższym.

 

To właśnie jest drugi element, którego użycie stało się kluczowe dla wypracowania mimo wszystko zwycięskiej pozycji Zachodu w tej wojnie. W przeciwieństwie do wojny konwencjonalnej – tutaj rolą wyższych szczebli jest tylko podejmowanie decyzji ogólnych, często bez możliwości wpływania na to co dzieje się na niższych szczeblach. O ile kiedyś zdarzało się że prezydenci wybierali cele do nalotów bombowych – tak teraz, de facto najważniejsze decyzje podejmowane są na szczeblu najniższym. Prezydent, generał, premier nie mogą z wielu powodów, wywierać bezpośredniego wpływu na bieg wydarzeń. I te czynniki muszą być brane pod uwagę, gdy mowa o użyciu w wojnie z terroryzmem sił specjalnych – które jak żadne inne są uzależnione od jak najlepszego rozpoznania, jak i od właściwego ulokowania ich w procesie decyzyjnym.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.