Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rocznica 9/11 - wywiad z Marcinem Kosskiem

Michał Piekarski | 2011-09-05

Dziś publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

- Na ile ważnym elementem zwalczania terroryzmu są operacje informacyjne? Jaka jest ich relacja do najbardziej medialnego, bo fizycznego zwalczania?

-Operacje informacyjne mają wielowymiarowy charakter, mogą być prowadzone zarówno w wymiarze defensywnym oraz ofensywnym, pośrednim lub bezpośrednim. Skala ich zastosowania jest zdecydowanie szersza. Stąd w działaniach antyterrorystycznych od zawsze miały i mają nadal charakter wiodący choć mniej znany, ponieważ prowadzone są w sposób niedostępny dla ich wychwycenia przez media. Relację pomiędzy prowadzeniem specoperacji informacyjnych a prowadzeniem klasycznych działań antyterrorystycznych ciężko określić w sposób wyraźny. Oba procesy mają zindywidualizowaną mentalność operacyjną, wymagają zupełnie innych cech od osób je realizujących, nawet gdy przyświeca im ten sam cel.

- Czy z perspektywy działań psychologicznych, "nowy" terroryzm („Al-Kaida 2.0„, „terroryzm sieciowy“, "opór bez wodza" ) stanowi nową jakość?

- Chętnie posłuchałbym odpowiedzi na to pytanie od bardziej kompetentnej osoby ode mnie w przedmiocie badań nad terroryzmem. Ja wiem, że akcja powoduje reakcję, więc trudno byłoby stwierdzić, że w kontekście psychologicznym zmienność akcji nie powoduje zmiennej w reakcji. Jedyne co pozostaje niezmienne w tej układance to konstrukcja psychiczna człowieka. Ale jednocześnie nie wiem czy nowe oblicza terroryzmu przytoczone w pytaniu stanowią nową jakość ponieważ nie cechują się niczym, czego wcześniej by nie zakładano w analizach zagrożeń terrorystycznych. W tym wypadku warto również wziąć pod uwagę fakt, iż terroryzm to rodzaj walki i wcale nie musi być celem sam w sobie. Często organizacje terrorystyczne nie wiedzą kto jest rzeczywistym beneficjentem ich działań. Można przecież prowadzić ofensywne operacje wywiadowcze wykorzystując do tego grę ideologią danej komórki terrorystycznej, dozbrajając ją, udzielając wsparcia logistycznego oraz osłony politycznej. W tym miejscu warto byłoby określić granicę pomiędzy tym co potocznie określane jest jako organizacja terrorystyczna i tak rozumianymi aktami terroru, a prowadzeniem operacji wywiadowczych przez dane państwo przy pomocy kontrolowanych organizacji terrorystycznych. Z tego też powodu walka z terroryzmem nie może mieć końca i będzie miała charakter raczej trwały o zmiennym natężeniu, bo póki trwa ma polityczny sens.

- Czy Twoim zdaniem, działania przeciwterrorystyczne powinny stanowić lustrzane odbicie działań terrorystycznych - vide Izrael lub likwidacja Jandarbijewa?

- Jeśli mamy na myśli kontekst fizycznych operacji bezpośrednich to uważam, że ma to sens. W sensie operacyjnym aktywność taka wymaga określonych zdolności i możliwości operacyjnych danej służby. Najważniejsze w tym wypadku jest jednak podejście ideologiczne danego kraju w zakresie ochrony wewnętrznej jak i na zewnątrz. Silne ideologicznie kraje, o jasno określonej tożsamości narodowej bardzo pryncypialnie stosują takie metody i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W tak rozumowanej polityce działań antyterrorystycznych aktywność taka zasługuje na uznanie a nie potępienie.

- Jakie z Twojej perspektywy są najpoważniejsze dylematy i wyzwania związane z rolą HUMINT w działaniach przeciwko terrorystom?

- Globalizacja i wszechobecny konsumpcjonizm redukuje czynnik ludzki do minimum w bardzo wielu obszarach aktywności człowieka. Ta tendencja powoduje, że w wykonaniu ludzkim jakość ustępuje i nadal będzie ustępować prędkości. Procesor człowieka ma określoną prędkość i jakość działania jest w zasadzie przyporządkowana osi czasu. Maszyny dlatego pokonują w tym względzie człowieka, ponieważ oś czasu jest im najzwyczajniej obca. Błąd człowieka (wynikający z przymusu w dialektyce teraźniejszości) polegający na próbie dostosowania się do stale rosnącej prędkości maszyn, to założenie z góry skazane na porażkę. Mówię o tym dlatego, ponieważ wiele organizacji wywiadowczych zachłysnęło się możliwościami prowadzenia działań informacyjnych przy pomocy środków elektronicznych. Człowiek nie jest w stanie właściwie przetworzyć takiego ogromu informacji, i stąd wiele dość spektakularnych wpadek w tym względzie (WTC, czy ostatnie wydarzenia w Norwegii). W działaniach wywiadowczych człowiek jest i będzie czynnikiem najistotniejszym, a ograniczanie jego roli wynikające z przytoczonej na wstępie tendencji jest bardzo ryzykowne, choć zapewne stanowi duże ułatwienie. O wiele łatwiej jest przecież kupić sprzęt do prowadzenia wywiadu elektronicznego niż znaleźć kandydatów o określonych predyspozycjach psychicznych i wykształcić ich w zakresie psychologicznych działań specjalnych, bez których prowadzenie Humint jest bezcelowe. Rola Humint będzie się zwiększać wprost proporcjonalnie do postępu technicznego w rozwoju urządzeń służących do komunikacji. Postęp technologiczny jest tu bowiem zbieżny z możliwościami kontroli operacyjnej procesów komunikacyjnych, co spowoduje powrót do naturalnych metod komunikacji (rozmowy bezpośrednie lub prowadzone przez kurierów – pomijające urządzenia elektroniczne). Ta tendencja wymusi aktywizowanie roli Humint, i w tym kontekście maszyny przegrają z inteligencją człowieka, zajmą właściwą dla nich rolę, dopełniającą wiedzę i możliwości człowieka, a nie na odwrót.

- Czy w tym aspekcie, można mówić o swoistej "agenturze wpływu"  działającej na kierunku zwalczania terrorystów, czy jest to tylko gromadzenie informacji?

Prowadzenie agentury wpływu to niewielka część metod prowadzenia aktywności wywiadowczej wewnątrz organizacji terrorystycznych, nie nastawiona jednak z definicji na poszerzanie zasobów informacyjnych, a raczej na inspirowanie do określonych działań, wpływanie na ocenę reaktywną, etc.

- Wracając do zwalczania bezpośredniego, jakie znaczenie ma oddziaływanie psychologiczne w kierunku motywacji operatorów - czy to już nie jest forma psychomanipulacji w kierunku....potocznie mówiąc "żywego robota do likwidowania"?

- Nie zaobserwowałem przez prawie 20 lat mojej aktywności zawodowej, aby operatorów trzeba było motywować do realizowania stawianych im zadań. Ludzie ci, już na etapie decyzji o przyjęciu do formacji antyterrorystycznych cechują się odpowiednim stopniem motywacji. Zastosowanie specjalistycznych technik psychologicznych w procesach treningów taktyczno – bojowych ma oczywiście bardzo duże znaczenie, ale raczej w udoskonaleniu zdolności adaptacyjnych w warunkach operacyjnych.

- Czy w obszarze psychologicznej walki z terrorystami , znaczenie może mieć płeć?  Zarówno terrorystów, jak i ich zwalczających?  

- Oczywiście, że tak. Warto jednak mieć na uwadze, że płeć fizyczna nie zawsze tożsama jest z płcią psychiczną, a współcześnie jest to coraz wyraźniejsza tendencja. Kobiety już od dłuższego czasu wykazują się szczególną aktywnością w obszarach dotychczas zarezerwowanych dla mężczyzn. Wykorzystywanie kobiet do zamachów samobójczych można wskazać za przykład tej specyficznej ewolucji. Co do uczestnictwa kobiet w operacjach antyterrorystycznych, to ich zastosowanie widzę jedynie w takich działaniach o charakterze informacyjnym. W grupach bojowych jednostek AT ich udział jest z wielu względów wykluczony.

- Czy w Polsce dostrzega się problem psychologicznego aspektu działań antyterrorystycznych?

- Nie. Z wielu powodów. Przede wszystkim nie ma w Polsce kierunku studiów psychologicznych o jej ofensywnym charakterze. Przyjęta etyka zawodowa nie zezwala na wykorzystywanie wiedzy psychologicznej ze szkodą dla człowieka i programy nauk akademickich są regulowane zgodnie z tą zasadą. To zrozumiałe w sensie akademickim, ale w sensie nauk operacyjnych to bardzo duża strata, ponieważ klasyczne studia akademickie z psychologii w żadnym stopniu nie przygotowują do pracy w tego typu strukturach, powiem więcej – raczej przeszkodą jest ich etyczny wymiar w zderzeniu z rzeczywistością, wobec której trzeba reagować. Aż się prosi o utworzenie tego typu kierunków zamkniętych. Analizując polską scenę polityczną, medialną, etc. można dojść do wniosku, że inne kraje są bardzo aktywne na naszym terenie w stosowaniu technik psychologii ofensywnej. Tak rozumowana dywersja intelektualna jest również działaniem terrorystycznym prowadzonym na naszym terenie, wymierzonym bezpośrednio w państwo polskie. Tarcza zabezpieczająca Polskę przed specoperacjami psychologicznymi (również forma działań terrorystycznych) wymierzonymi w ideologiczne korzenie polskości niestety nie istnieje.

- Czy po dekadzie  wojny z terroryzmem, szeregu szkoleń w wielu częściach świata, w których miałeś swój udział - czy sądzisz że jesteśmy przygotowani na ewentualną konfrontację? Zarówno z fundamentalistami islamskimi i samotnikami pokroju sprawcy zajść w Norwegii?

Bardzo bym tego sobie życzył, jednak póki co, najdoskonalej prezentujemy się w spektakularnych pogrzebach.Marcin Kossek - Dyrektor Generalny ATPS Ltd ( www.atps.pl ), profesor Katedry Psychologii Praktycznej MKA w Kijowie, doktor nauk psychologicznych.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.