Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Fallschirmjäger Division

Jakub Grodzki | 2013-05-10
Żołnierze oddziałów Fallschirmjäger na pozycjach w Normandii Fot. www.flamesofwar.com 

Żołnierze oddziałów Fallschirmjäger na pozycjach w Normandii Fot. www.flamesofwar.com 

Oddziały Falschirmjäger stworzone w ramach Luftwaffe oraz dywizje piechoty określane mianem „Luftlande” odegrały w początkowym okresie II wojny światowej znaczącą rolę. Działania podejmowane przez te związki taktyczne przyspieszyły postęp sił lądowych i nie jeden raz przesądzały o wyniku bitwy czy kampanii. Także w okresie następującym po zwycięskiej, jednak okupionej wysokimi stratami, operacji „Merkury” oddziały Fallschirmjäger oraz „Luftlande”  pokazały dobitnie swoją wartość bojową. Kończąc i zarazem podsumowując charakterystykę niemieckich oddziałów powietrznodesantowych przedstawiam zbiorcze zestawienie wszystkich najważniejszych związków taktycznych i oddziałów.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Dziwić może pojawienie się w tym gronie 500/600 batalionu SS, który de facto nie odegrał znaczącej roli w toku II wojny światowej. Jednak obecność w tym gronie spadochroniarzy z SS jest poniekąd uzasadniona poprzez operacje, które oddział ten przeprowadził i udowodnił tym samym swoją przydatność i wartość. Zestawienie jednostek powietrznodesantowych, wzbogacone krótkim przedstawieniem szlaku bojowego, oficerów dowodzących oraz wchodzących w ich skład oddziałów i pododdziałów należy dodatkowo uzupełnić krótkim komentarzem.

W trakcie blisko 6 letniego okresu II wojny światowej, w ramach niemieckiej armii utworzono 13 dywizji Fallschirmjäger (Luftwaffe) oraz 2 dywizje „Luftlande” (Wehrmacht).   Tym samym całość wojsk powietrznodesantowych stanowiła niebagatelną siłę ponad 250 tys. żołnierzy (dane szacunkowe na podstawie liczebności niemieckich dywizji w przededniu wybuchu II wojny światowej). Jednak, o ile statystycznie całokształt tych wojsk przedstawiał się imponująco, rzecz miała się całkowicie odmiennie jeśli chodzi o wartość bojową poszczególnych dywizji. Należy mieć również świadomość, że odtwarzanie zniszczonych związków taktycznych oraz powoływanie do życia nowych, nie zawsze zwieńczone było sukcesem i kończyło się zyskaniem pełnego stanu osobowego, o czym będzie wspomniane dalej. Pełną wartość bojową i zdolność realizowania przeznaczonych „specjalnym” dywizjom zadań posiadały przede wszystkim 1 Fallschirmjäger Division oraz 22 Dywizja Piechoty „Luftlande”. Oddziały te formowane jeszcze w okresie poprzedzającym wojnę miały czas na odpowiednie wyszkolenie i zostały w pełni wyposażone w sprzęt i uzbrojenie. W przypadku oddziałów formowanych w trakcie wojny stopniowo łagodzono kryteria naboru oraz obniżano poziom szkolenia. Warto w tym momencie wspomnieć, że formowanie nowych jednostek odbywało się zwykle na bazie oddziałów wydzielonych i oddelegowanych z istniejących formacji (dotyczy to przede wszystkim oddziałów Fallschirmjäger), co wpływało niejako na podniesienie wartości bojowej. Jednak, praktycznie od 1943 r. oddziały powietrznodesantowe były takie jedynie z nazwy. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku 91 DP „Luftlande”, której żołnierze odebrali jedynie krótkie przeszkolenie w zakresie transportu drogą lotniczą. Abstrahując od zdolności poszczególnych dywizji do faktycznego desantu   spadochronowego, wszystkie związki taktyczne określane wspólnym mianem Fallschirmjäger pokazały w trakcie licznych kampanii swoją wysoką wartość i nie na darmo określano je mianem „strażaków Hitlera”.

1. Dywizja Spadochronowa – 1 Fallschirmjäger Division
Utworzona w październiku 1938 roku jako 7. Dywizja Lotnicza, w kwietniu 1943 roku przemianowana na 1. Falschirmjäger Division. Żołnierze tej dywizji uczestniczyli w większości kampanii II wojny światowej oraz takich operacjach: Fall Weiß, Fall Weserübungen, Fall Gelb, Fall Seelöwe, Fall Marita, Fall Merkury, Fall Barbarossa. W końcowym okresie wojny spadochroniarze wykazali swoją wysoką wartość bojową między innymi w trakcie obrony Sycylii podczas alianckiej operacji Husky oraz w trakcie walk na półwyspie apenińskim, gdzie oddziały 1. FJD poddały się ostatecznie wojskom amerykańskim 2 maja 1945 r.

Dowódcy:
Generalleutnant Kurt Student - od momentu utworzenia 9 września 1938 r.
Generalleutnant Richard Putzier - od 16 maja 1940 r.Generalleutnant Wilhelm Sussman - od 1 października 1940 r. Generalmajor Alfred Sturm - od 20 maja 1940 r.
Generalleutnant Erich Petersen - od 1 października 1941 r.General Richard Heidrich - od 1 sierpnia 1942 r.Generalmajor Hans Korte - od 4 stycznia 1944 r.
General Richard Heidrich - od 21 lutego 1944 r.
Generalmajor Karl Lothar Schulz - od 18 listopada 1944 r.

W tym czasie 1.  Falschirmjäger Division. z rozrosła się z pierwotnego stanu - 1. Falschirmjäger Regiment (3 bataliony) i 2. Falschirmjäger Regiment (2 bataliony) do 1.,2. i 3. Falschirmjäger Regiment oraz pięciu batalionów wsparcia (artylerii, przeciwpancernego, przeciwlotniczego, karabinów maszynowych, pionierów) w maju 1941 roku do ostatecznego stanu, który uzyskała w kwietniu 1943 r. W ostatecznej formie 1. Falschirmjäger Division składała się z 4 pułków strzelców spadochronowych, regimentu artylerii spadochronowej - 2 bataliony, batalionu ppanc., batalionu pionierów, batalionu karabinów maszynowych i jednostek łączności.

2. Dywizja Spadochronowa  - 2 FJD.
2. Falschirmjäger Division została utworzona w styczniu 1943 roku w wyniku reorganizacji 7. Dywizji Lotniczej. Jej trzon stanowili skierowani do tej Dywizji weterani z 1. FJD, dołączono również do nich inne oddziały spadochronowe, które w toku walk na froncie wschodnim poniosły duże straty i postanowiono ich nie odtwarzać. W maju 1943 r. Dywizja nadal była w fazie tworzenia, kiedy przeniesiono ją do Avinion we Francji. Następnie została włączona do 11 Korpusu Lotniczego wraz z 1. FJD. We wrześniu 1943 r. żołnierzy z 2 FJD. skierowano do Włoch, gdzie między innymi zabezpieczali wybrzeże niedaleko ujścia Tybru. Następnie przerzucono cały związek taktyczny do Rzymu z zadaniem rozbrajania armii włoskiej. Wraz z październikiem 1943 r. spadochroniarze z 2 FJD. trafili na front wschodni tocząc na nim walki do połowy grudnia w rejonie Kijowa, a następnie zostali przerzuceni drogą lotniczą w okolice Kirovogradu, gdzie uczestniczyli w przeprowadzonej ofensywie. W styczniu 1944 roku 2 FJD. przeszła w tym rejonie do obrony, następnie od marca znajdowała się w odwrocie, który zakończył się wraz ze stabilizacją frontu na Bugu. Dwa miesiące później 2. FJD uczestniczyła w akcji wymierzonej przeciw radzieckiemu przyczółkowi nad Dniestrem. Wraz z końcem maja dywizja została stopniowo wycofana z frontu i skierowana do Niemiec na uzupełnienie i odpoczynek. Krótki okres wytchnienia zakończył się wraz z nowym zadaniem – obsadzenia odcinka obrony na wale atlantyckim, na którym wraz z rozpoczęciem inwazji dywizja związała się walką z lądującymi oddziałami alianckimi. Szlak bojowy oddziały 2. FJD zakończyły w Breście, broniąc się w nim do momentu kapitulacji miasta 20 września 1944 roku. Wcześniej, w lipcu 6. Pułk Strzelców Spadochronowych wchodzący w skład 2. FJD. został zniszczony w kotle pod Falaise.

2. FJD składała się pierwotnie z 2., 6. i 7. pułków strzelców spadochronowych oraz batalionów (artylerii, niszczycieli czołgów /ppanc., pionierów, łączności i medycznego). Wraz z reorganizacją w maju 1944 roku, kiedy to odtworzono zniszczony 6. pułk przydzielono Dywizji dodatkowo bataliony (karabinów maszynowych, moździerzy i artylerii p-lot.).

Pierwszym dowódcą 2. FJD od lutego 1943 r. był Generalmajor Herman Bernhard Ramcke. Następnie na krótko dowództwo nad dywizją objął Generalmajor Hans Kroch (11 sierpnia 1944 r. – 15 września 1944 r.). Następnie, aż do momentu poddania się 2. FJD w Breście dowodził nią Generalleutnant Walther Lackner.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.