Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

PRIMOSOLE BRIDGE - część II.

Jakub Grodzki | 2012-12-14
Królewskie wojska inżynieryjne w trakcie napraw zdobytego mostu Primosole na rzece Simeto. Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:PrimosoleBridgeNA_005123.jpg

Królewskie wojska inżynieryjne w trakcie napraw zdobytego mostu Primosole na rzece Simeto. Fot. http://en.wikipedia.org/wiki/File:PrimosoleBridgeNA_005123.jpg

W trakcie walka na Sycylii, niezmiernie istotne dla pomyślnego przeprowadzenia całej kampanii było zdobycie mostów Primosole i Malati. Uchwycenie nietkniętych przepraw pozwoliło 8. Armii na kontynuowanie natarcia w kierunku strategicznego portu – Messyna. Właśnie batalia o mosty, zwłaszcza Primosole należała do najbardziej zaciekłych walk, w trakcie których starły się brytyjskie i niemieckie oddziały powietrznodesantowe w okresie pomiędzy 13 i 16 lipca 1943 roku.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

O 9:00 (14 lipca) Brytyjczykom udało się nawiązać kontakt radiowy z krążownikiem HMS Newfoundland i uzyskać wsparcie jego 6-calowej artylerii, która powstrzymała kolejne kontrataki FJB. W tym czasie na północnym brzegu Simeto Niemcy zorganizowali grupę bojową pod dowództwem kpt. Franza Strangenberga. Pod jego komendą znalazło się ok. 350 żołnierzy (elementy 1 Signal Batalion Fallschirmjäger, baterii przeciwlotniczy i baterii ppanc.). Około godziny 14:00 oddziały Strangenbergera podjęły pierwszy atak na pozycje brytyjskie, jednak dopiero podciągnięcie dział 88 mm, które skutecznie wsparły natarcie doprowadziło do zamierzonego efektu.

Oddziałom niemieckim udało się przebić nad brzeg rzeki i zdobyć dwa bunkry na północnym przyczółku mostowym. Postęp natarcia niemieckiego wraz z brakiem amunicji w 1. BS zadecydował o rozkazie wycofania się na południowy brzeg około godziny 17:00. Pozwoliło to Niemcom podciągnąć 88 i zniszczyć pozostałe dwa bunkry. Brygadier Lathbury nie widząc dalszej szansy obrony podjął decyzję o wycofaniu się na ok 1200 metrów w kierunku południowym od mostu. Późnym popołudniem brytyjskie siły stopniały do 180 zdolnych do walki żołnierzy bez większych zapasów amunicji. W tej sytuacji brygadier Lathbury wydał kolejny rozkaz odwrotu, około godziny 18:30 jego oddział ruszył w kierunku pozycji 2. BS.

Nie lepiej wiodło się idącym z odsieczą oddziałom XIII Korpusu. O świcie 14 lipca szpica 50.Northumbrian DP przeszła zaledwie 16 kilometrów i pozostawało jej jeszcze 24 km do Primasole. Jako pierwsze w okolice mostu dotarły około godziny 17:00 5. bat. East Yorkshire Regiment oraz cześć 69. BP - około godziny 17:00 jednak nie połączyły się jeszcze z oddziałami spadochroniarzy. W tym momencie został również powstrzymany postęp podążających za nimi jednostek pancernych, które utknęły w miejscowości Carlisle i ruszyły dopiero o godzinie 19:00. W przypadku 44. RTR, problem z kontynuacją marszu wynikał między innymi z braku dostatecznej osłony piechoty, poprzez co w ciasnych uliczkach miasta czołgi stawały się łatwym łupem niemieckiej piechoty. Podobne problemy miały główne siły 50. Northumbrian, który utknął w Lentini - miasto było w gruzach, a ruch piechoty utrudniały zamaskowane gniazda MG i snajperzy pozostawieni tam jako oddziały osłonowe.

Nawet po opanowaniu tej miejscowości postęp głównych sił przebijających się do rzeki Simento był utrudniony. Transportujące piechotę oddziały grzęzły w wąskich zaułkach miasteczka. Piechota, która ruszyła dalej w kierunku mostu Primosole, dotarła tam pieszo. 6.BPz 50 NLI wraz z kilkoma czołgami dotarł ostatecznie wieczorem na odległość 1600 m od wzgórz przy moście, tam jednak oddziały te zatrzymały się mimo zalecanego pośpiechu. Według innych źródeł jako pierwszy do broniących się w okolicy mostu Primosole spadochroniarzy dotarł 9. batalion Durham Light Infantry ze 151 Infantry Brigade (50.NDP - Northumbrian Infantry Division) wsparty w ciągu nocy pozostałymi oddziałami 151 IB. Jednostki te, wraz ze wspierającymi je czołgami 4. RTR nie przystąpiły jednak do natychmiastowego ataku na utracony most, odwlekając go do świtu 15 lipca.

Świadomi znaczenia mostu i zbliżających się brytyjskich posiłków Niemcy przystąpili do wzmocnienia obrony przerzucając w rejon mostu odziały z 1. FJR (batalion strzelców spadochronowych, batalion pionierów oraz batalion artylerii). Niemieccy saperzy przystąpili również do wznoszenia dodatkowych umocnień - większe na północnym brzegu i mniejsze na południowym. Broniący mostu niemieccy strzelcy spadochronowi - weterani z Krety i frontu wschodniego mieli doskonałe pozycje. Podejście do ich pozycji od strony południowej stanowiły pozbawiony jakichkolwiek osłon teren z widocznością do 1000 metrów. Po drugiej stronie rzeki rozciągały się natomiast gęste winnice i gaje oliwne sięgające na 400 metrów od rzeki, umożliwiające doskonałe zamaskowanie stanowisk ogniowych.

Rankiem, 15 lipca o godzinie 7:30 kompanie 9. batalionu DLI ruszyły do szturmu na pozycje niemieckie. Z całego batalionu do umocnień przy moście dotarło tylko kilka plutonów, pozostałą część batalionu została powstrzymana i rozbita celnym ogniem MG. Jednak pomimo wysokich strat część piechoty brytyjskiej przebiła się przez most i uchwyciła przyczółek na drugim brzegu rzeki, gdzie natarcie ostatecznie wytraciło impet. Niemcy dążąc do neutralizacji przyczółku wyprowadzili kilka kontruderzeń, z których część kończyła się nawet walką na bagnety. Ostatecznie wykrwawione reszki 9 bat. DLI wycofały się na pozycje wyjściowe nie uzyskawszy uprzednio żadnego wsparcia.

Kolejny atak siłami 8. batalionu DLI został przeprowadzony w nocy z 15 na 16 lipca. Istotną rolę w tym natarciu odegrał ppłk. Alastair Pearson dowódca 1. batalionu spadochronowego z 1. Brygady Spadochronowej,  który wraz z dwoma kompaniami (A i D) miał dokonać przeprawy w górę rzeki od mostu i następnie przeprowadzić atak ze skrzydła skoordynowany z działaniami pozostałych oddziałów z 8. batalionu. Planowano jednoczesne uderzenie na oba przedmościa by w ten sposób uzyskać nad nim pełną kontrolę. Atak poprzedzony był przygotowaniem artyleryjskim, po czym kompanie ppłk. Pearsona rozpoczęły o godzinie 2:10 przeprawę przez Simeto. Działania na drugim brzegu utrudnione były gęstymi zaroślami oraz panującą ciemnością, pomimo to obie kompanie wykonały swoje zadanie i pod ciężkim ogniem MG dotarły do mostu by zabezpieczyć drogę pozostałym kompaniom 8. batalionu DLI, które poprowadził płk Robert Peisley Lidwill (po zakończeniu walk został odznaczony za działania podczas walk o most Primosole Distinguished Service Order).

Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem podczas tego natarcia. Kompanie, które ponownie uchwyciły przyczółek po północnej stronie mostu nie miały możliwości nawiązać kontaktu z pozostałymi oddziałami ze względu na brak sprzętu do łączności radiowej. W tej sytuacji Pearson zdecydował się na szaleńczy krok i wysłał łącznika na południową cześć mostu zdobycznym rowerem.

W tym czasie został również wzmocniony odział szturmowy poprzez przeprawienie przez rzekę kolejnych oddziałów (kompania B z 6. batalionu pod dowództwem kpt. Reggie Atkinsona oraz kompania A z 9. batalionu kpt. Hudsona). W położonych na północnym brzegu rzeki winnicach rozgorała zacięta walka pomiędzy Brytyjczykami a niemieckimi spadochroniarzami. W toku ciężkich, nocnych walk udało się umocnić przyczółek i zneutralizować większość znajdujących się w jego zasięgu niemieckich punktów oporu. Jednak koszt tego sukcesu był ogromy. Z kompani A przy życiu pozostało zaledwie 7 zdolnych do walki żołnierzy, który otrzymali od kpt. Hudsona rozkaz przedostania się na drugi brzeg rzeki do własnych oddziałów, sam zaś dostał się do niemieckiej niewoli. Około 6:00 niemieccy spadochroniarze wsparci czołgami rozpoczęli kontratak, dążąc do likwidacji znajdujących się na północnym brzegu oddziałów brytyjskich. Działania te zakończyły się jednak fiaskiem, przede wszystkim dzięki skutecznemu ostrzałowi brytyjskich dział przeciwpancernych.

Wraz z powstrzymaniem niemieckich spadochroniarzy do walki włączyły się pozostałe kompanie z 6. i 9. batalionu, za którymi do natarcia ruszyły brytyjskie Shermany, którym udało się przebić na drugi brzeg rzeki. Natarcie czołgów umożliwiły oddziały saperskie, które pod ogniem wroga usunęły z mostu zapory i przeszkody. Jednak wsparcie szwadronu shermanów z 44. RTR nie na wiele się zdało. Na północnym brzegu maszyny były jedna po drugiej niszczone przez niemieckie 88. Batalia o most, która miała miejsce 15 lipca kosztowała niemieckich spadochroniarzy 300 rannych, poległych i zaginionych. Trzy brytyjskie bataliony straciły tego dnia blisko 500 żołnierzy. Podobny scenariusz miał miejsce 16 i 17 lipca.

Straty 44 RTR podczas walk o most Primosole wyniosły 25 czołgów i były największe w czasie walk Regimentu na Sycylii. Sytuacja na przeprawie przez rzekę Simento odwróciła się jeszcze 18 lipca, kiedy to podczas dobrze przeprowadzonego i skoordynowanego natarcia udało się niemieckim spadochroniarzom przejąć inicjatywę i sam most. Jednak nie na długo. Następnego dnia - 19 lipca dokładne przygotowanie artyleryjskie Brytyjczyków oraz precyzyjnie przeprowadzony atak piechoty wspartej czołgami usunął ostatecznie Niemców z przeprawy na rzece Simento i otworzył Brytyjczykom drogę w głąb Sycylii.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.