Rozwiązania MBDA dla polskich programów obronnych

 Redakcja  /  03-09-2018
Pocisk CAMM
Pocisk CAMM fot. MBDA

Posiadając 45 produktów użytkowanych operacyjnie i kolejnych 15, nad którymi prowadzone są prace rozwojowe, MBDA jest jedyną europejską grupą mającą zdolności do projektowania i produkowania pocisków i systemów rakietowych spełniających wszystkie obecne i przyszłe wymagania operacyjne trzech rodzajów sił zbrojnych (wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2017 r. obroty MBDA wyniosły 3,1 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 16,8 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych.

 

 Dzięki tak szerokiej gamie produktów, MBDA może dzisiaj zaprezentować wybór rozwiązań spełniających wymagania polskich programów modernizacyjnych, takich jak NAREW, ORKA, MIECZNIK/ŚLĄZAK/CZAPLA, KRUK, i GRYF. MBDA jest zaangażowana, pośrednio lub bezpośrednio, w każdy z tych programów zakupowych poprzez swoje pociski i systemy rakietowe opracowane i produkowane w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoszech. MBDA blisko współpracuje z międzynarodowymi producentami platform oraz z polskim przemysłem, aby zaoferować Polsce najbardziej skuteczne odpowiedzi na zagrożenia, z jakimi dzisiaj stykają się polskie Siły Zbrojne.

Grupa MBDA zademonstrowała zdolność do łączenia najlepszych umiejętności w całej Europie, w efekcie czego została wybrana jako lider serii wielonarodowych programów strategicznych, takich jak rodzina systemów obrony powietrznej opartych na pociskach CAMM dla Wielkiej Brytanii i Włoch (dla lądowych i morskich systemów obrony powietrznej) – prezentowanych podczas tegorocznego MSPO.

Wiodąca rola w zakresie najnowocześniejszych technologii oznacza nie tylko korzyść dla MBDA w pomyślnym opracowywaniu i wytwarzaniu nowych produktów, ale także zagwarantowanie nabywcom, że innowacje mogą być wdrożone w istniejących produktach w trakcie ich eksploatacji, aby sprostać stale zmieniającym się specyfikacjom wynikającym z coraz bardziej złożonych scenariuszy operacyjnych. Takie połączenie sprawia, że MBDA jest najlepszym partnerem w sektorze obronności dla wielu krajów na całym świecie.

OBRONA POWIETRZNA

MBDA jest kluczowym graczem w dziedzinie obrony powietrznej, proponując szeroką gamę systemów obejmujących całe spektrum zagrożeń, od samolotów bojowych do bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Najnowszym produktem w katalogu MBDA jest rodzina systemów obrony powietrznej opartych na pociskach modułowych CAMM. Są one uzbrojeniem fregat rakietowych Typ 23 Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii) i zastępują naziemne systemy obrony powietrznej Rapier British Army (Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii).

 Niezwykle mobilny system obrony powietrznej CAMM ma wiele zalet. Na szczególną uwagę zasługuje technologia zimnego startu - odpalania z wyrzutni pionowej, która zapewnia minimalną sygnaturę odpalenia i umożliwia rozmieszczenie wyrzutni w obszarach zurbanizowanych. Ten niskokosztowy system, mający zdolność do zwalczania celów w pełnej sferze (360°), o zasięgu od 1 km do ponad 25 km, już cieszy się zainteresowaniem nabywców z całego świata. Te same zalety ma także CAMM-ER (Extended Range, o wydłużonym zasięgu). Pocisk ten został skonstruowany, aby zapewnić interoperacyjność z szeroką gamą istniejących i przyszłych elementów kierowania i dowodzenia naziemnych systemów obrony powietrznej i innych rodzajów uzbrojenia ziemia-powietrze, wspierając zintegrowaną strukturę warstwowej obrony powietrznej. CAMM i CAMM-ER, rozmieszczone jako elementy naziemnego systemu modułowej obrony powietrznej EMADS, dają wiele przewag wysokomobilnym systemom obrony powietrznej obszarów zurbanizowanych.

PRZEWAGA NA MORZU

Manewrujący pocisk przeciwokrętowy NCM jest ponownie prezentowany podczas MSPO. Ten nowy system uzbrojenia jest proponowany dla okrętów podwodnych DCNS Scorpène w ramach programu ORKA. NCM zapewnia zdolność do wykonywania uderzeń dalekiego zasięgu z okrętów podwodnych, które, jeżeli to konieczne, mogą zająć pozycję w obszarze działania, będąc całkowicie niewykrywalne przez długi czas i demonstrować swoją obecność w kilku obszarach działania jednocześnie. Wynikają z tego jasne konsekwencje strategiczne i przekaz dla potencjalnego przeciwnika podczas eskalacji konfliktu. Może to być też środek ostrzegawczy / zapobiegawczy w obliczu zagrożenia agresją. Operacje mogą obejmować także ochronę przed proliferacją zagrożeń oraz projekcję siły. Co szczególnie ważne, NCM może zapewnić zdolność do uderzenia niespodziewanego i uderzenia jako pierwszy, przy minimalnych stratach pobocznych. Odpalenie pocisku z okrętu podwodnego daje opcję ukradkowego, niespodziewanego ataku, przy jednoczesnym uniknięciu potencjalnego odwetu.

Przeciwokrętowy kierowany pocisk rakietowy Marte MK2 także jest prezentowany podczas tegorocznego MSPO. Marte MK2 jest pociskiem przeciwokrętowym średniego zasięgu, który może być odpalany z powietrza (z samolotu i śmigłowca) oraz z pokładu okrętu, zaprojektowanym do spełnienia wymagań operacyjnych podczas skomplikowanych scenariuszy działań bojowych na wodach przybrzeżnych i pełnym morzu. Dzięki małym gabarytom, małej masie i elastycznej konfiguracji, pocisk może być przenoszony przez wiele statków powietrznych. Marte MK2/S może być przenoszony przez morski samolot patrolowy C295, który zamówiły polskie Siły Zbrojne.

DZIAŁANIA NA LĄDZIE

Brimstone jest unikatowym, precyzyjnym pociskiem powietrze-powierzchnia, używanym obecnie operacyjnie nad Syrią i Irakiem przez RAF (siły powietrzne Wielkiej Brytanii). Zademonstrowano już zdolność do przenoszenia go przez pojazdy, jednostki nawodne, samoloty odrzutowe i bezzałogowe statki powietrzne. Brimstone jest w pełni wielozadaniowym pociskiem dla różnych nosicieli, charakteryzującym się bardzo dużym prawdopodobieństwem zniszczenia celu jednym strzałem. Jest on używany do zwalczania celów szybko poruszających się i manewrujących, jak zademonstrowano podczas ostatnich prób odpalania go z Eurofightera Typhoona, AH-64 Apache i bezzałogowca Reaper. Odnotowano wtedy bezpośrednie trafienia celów poruszających się z prędkością ok. 110 km/h i dowiedziono, że jest idealny do użycia podczas operacji w środowisku, w którym istnieje duże ryzyko strat pobocznych. Brimstone może być też odpalany z pojazdów, co pokazuje jego zdolność do szybkiego, inteligentnego i niskokosztowego zwalczania dużych formacji nieprzyjacielskich wozów pancernych, nawet w warunkach pogorszonych zdolności wywiadu, rozpoznania i namierzania celów, oraz w każdych warunkach atmosferycznych.

MMP jest pociskiem najnowszej (piątej) generacji, zaprojektowanym do walki na lądzie dla piechoty, oraz do zintegrowania z wozami bojowymi. Przystosowany do działań sieciocentrycznych, zdolny do działania w trybie „odpal i zapomnij” oraz z możliwością ingerencji operatora, MMP może odbierać dane o celu z innych źródeł, podczas scenariuszy ostrzału pośredniego. Konstrukcja MMP ma możliwość potencjalnego rozwoju niezbędnego w przyszłości dla rodziny pocisków przeznaczonych do walki na lądzie. Unikatową zdolnością MMP jest głowica bojowa o programowanej skuteczności działania, umożliwiająca skuteczne użycie tego samego pocisku zarówno przeciwko czołgom podstawowym najnowszej generacji, jak i infrastrukturze.

Enforcer to odpowiedź MBDA na zapotrzebowanie na lekką broń precyzyjną typu stand-off dla piechoty i sił specjalnych, za przystępną cenę. Jednorazowy, lekki ręczny granatnik Enforcer, może być używany do zwalczania różnorodnych celów, w tym nieruchomych lekko opancerzonych i ruchomych, a także znajdujących się w ukryciu. Jego zasięg jest większy niż zasięg innych typów dostępnego obecnie uzbrojenia piechoty.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

MBDA na MSPO

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska MBDA (hala E, nr 17)

Źródło: materiały prasowe

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » -15% na wszystkie produkty! Ustrzel okazję »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Nowy wymiar buta taktycznego - co powinienieś o nich wiedzieć »  Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »
latarka czołowa

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Funkcjonariusze SG doskonalili posługiwanie się bronią

W dniach 13 - 17 stycznia br. instruktorzy z Zakładu Zabezpieczenia Działań przeprowadzili kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną w trakcie wykonywania zadań służbowych”.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl