Izraelska wyważeniówka SAN w Polsce

 Redakcja  /  23-08-2018
Izraelska wyważeniówka SAN w Polsce
Izraelska wyważeniówka SAN w Polsce SAN

Funkcjonariusze zajmujący się na co dzień zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, a także niektórzy żołnierze, mogą podczas służby zetknąć się z sytuacjami, kiedy konieczne jest dotarcie w miejsca, do których dostęp jest bardzo ograniczony. Niezależnie od tego czy będzie to dostanie się do uwięzionego w gruzowisku poszkodowanego, uwolnienie współtowarzyszy z uszkodzonego pojazdu, usunięcie barykady w więzieniu czy też wejście do pomieszczenia, w którym ukrywają się przestępcy. Konieczne jest wówczas użycie specjalistycznych, sprawdzonych, prostych i szybkich w użyciu narzędzi.

Na świecie jest kilku renomowanych producentów tego rodzaju sprzętu. Jednym z nich jest SAN Ltd., mający w swojej ofercie zestaw wyważeniowy. W Polsce dostępny jest w ofercie spółki CENZIN będącej częścią PGZ SA. Firma SAN Ltd., wywodząca się z Izraela, funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat i dzięki doświadczeniu swoich pracowników - głównie byłych operatorów oraz instruktorów sił specjalnych, tworzy narzędzia będące odpowiedzią na bieżące potrzeby profesjonalnych użytkowników.

Elementy zestawu SAN

Zestaw produkcji SAN Ltd. to kompletny pakiet narzędzi hydraulicznych, bazujący na unikatowej w swojej kategorii, miniaturowej jednostce centralnej, wytwarzającej ciśnienie do 620 Bar, zasilanej akumulatorami litowymi, charakteryzującymi się dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania. Ich pojemność pozwala, po pełnym naładowaniu, uzyskać energię umożliwiającą wykonanie 30 pełnych cykli użycia narzędzi. W praktyce możliwa jest o wiele dłuższa praca, gdyż pojedyncze użycie praktycznie nigdy nie jest związane z wykonaniem pełnego cyklu kompresji. Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji tych zestawów w różnego rodzaju służbach pokazuje, że zestaw zawierający dwie baterie pozwolił na otwarcie nawet ponad stu par drzwi. Oznacza to możliwość dotarcia do uwięzionych osób, nawet w wysokim bloku mieszkalnym czy hotelu. Sama jednostka centralna ma masę zaledwie 5,8 kg i z łatwością mieści się w małym plecaku o wymiarach 20x30x15 cm, zaś jej obudowa pozwala na dość brutalne traktowanie (jak to zwykle podczas akcji), skutecznie chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych.

Nie mniej istotnym elementem zestawu są końcówki robocze (narzędzia), z wykorzystaniem których operator może pokonać niemal każdą napotkaną przeszkodę. Pierwszą z nich i rekomendowaną w większości scenariuszy jest urządzenie wyważające tzw. „door breaker”. Z jego wykorzystaniem możliwe jest otwarcie każdego typu drzwi – bez znaczenia, czy są to wodoszczelne drzwi okrętowe, drzwi do schronu czy też klasyczne drzwi drewniane, ponieważ ciśnienie robocze wynosi ponad 500 Bar oraz siła działania szczęk do 6,2 ton. Pozwala to na dostanie się do wnętrza każdego typu pomieszczeń. Dzięki unikatowej konstrukcji narzędzia możliwe jest otwieranie drzwi zarówno w kierunku do operatora, jak i od niego. Istnieje także możliwość otwierania drzwi bezprzylgowych. Narzędzie umożliwia rozparcie lub też uniesienie przedmiotu, na który oddziałuje operator, do 260 mm. Dowiedz się więcej >>

Drugim narzędziem, które pozwala przede wszystkim penetrować wąskie przestrzenie, jest rozpierak. Minimalna średnica otworu, która jest wymagana do jego zastosowania to zaledwie 4 mm, a zakres działania w podstawowej wersji narzędzia dochodzi do 82 mm. Podobnie jak w przypadku poprzedniej końcówki, możliwe jest wygenerowanie nacisku do 6,2 ton. Narzędzie to, oprócz klasycznych zastosowań taktycznych świetnie sprawdzi się także w działaniach typowo ratunkowych, kiedy konieczne jest dostanie się do wnętrza pojazdu, który uległ wypadkowi.

Kolejnym narzędziem stanowiącym element zestawu są nożyce hydrauliczne, często zwane nożycami (albo szczękami) życia. Z ich wykorzystaniem możliwe jest przecięcie prętów stalowych o średnicy nawet 18 mm, z siłą nacisku do 23 ton. Aby zapewnić możliwie wysoką precyzję cięcia oraz zagwarantować bezpieczeństwo ratowanym osobom i operatorowi, ostrza nożyc wyprofilowane są tak, aby nie ześlizgiwały się z materiału, który przecinają.

Akcesoryjnym narzędziem jest przecinak gilotynowy mogący przecinać stalowe pręty o średnicy do 25 mm lub płaskowniki o wymiarach do 25 x 36 mm, z siłą nacisku wynoszącą do 15,5 ton.

Producent, tworząc nowe rozwiązania dzięki stałej współpracy z operatorami z całego świata oraz bieżącemu dostosowywaniu produktów do konkretnych potrzeb użytkowników końcowych, wkrótce rozszerzy ofertę końcówek roboczych. Dzięki polskiemu dystrybutorowi trafią one do rąk polskich służb krótko po światowej premierze.      

Wyważeniówka od SAN

Zaprezentowane końcówki ważą od 4,1 do 4,5 kg, co jak na profesjonalne narzędzie pozwalające na pokonanie niemal każdej przeszkody waży niewiele i operator może dość swobodnie pracować każdym narzędziem. Wszystkie elementy zestawu cechuje prostota konstrukcji, umożliwiająca wymianę nawet najdrobniejszych elementów z wykorzystaniem podstawowych narzędzi warsztatowych. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest to, że wszystkie końcówki zaprojektowano w taki sposób, aby wraz z jednostką centralną mogły być zestawem w pełni mobilnym, przenoszonym przez jednego operatora – masa całości to jedynie 12 kg.

Zalety zestawu SANWyważeniówka od SAN

Podstawową cechą zestawu jest uniwersalność oraz szybkość obsługi. Jednostka centralna łączona jest z końcówkami z wykorzystaniem szybkozłącza umożliwiającego wymianę narzędzi w kilka sekund, dzięki czemu operator może błyskawicznie zmieniać funkcjonalność urządzenia w zależności od rozwoju sytuacji.

Kolejną ważna cechą zestawu jest bardzo ciche działanie podczas pracy. Przy pełnej prędkości, umieszczona w wytłumionym plecaku pompa, wytwarza dźwięk o natężeniu zaledwie 60 dB. Dzięki temu zestaw jest  niemal niesłyszalny dla otoczenia, a to w połączeniu z szybkością działania i wysoką mobilnością czyni zestaw SAN szczególnie przydatnym do działań, w których kluczowym jest element zaskoczenia.

Istotną cechą zestawu ważną w tego typu działaniach jest również bezpieczeństwo operatora. Dzięki unikatowej konstrukcji końcówek możliwe jest prowadzenie akcji bez konieczności wchodzenia w światło drzwi lub innego otworu, który jest forsowany. W przypadku otwarcia ognia ze strony osób znajdujących się po drugiej stronie przeszkody operator może pozostać w bezpiecznej pozycji.

Cechy zestawu takie jak mobilność, szybkość działania oraz łatwość wykorzystania zostały docenione przez siły zbrojne, policję, strażwięzienną oraz straż pożarną Izraela oraz innych państw świata.

Aby uzyskać więcej informacji na temat systemu, zachęcamy do odwiedzin stoiska E14 na targach MSPO.

Odwiedź nasz sklep i wybierz sprzęt dla siebie >>

 

CENZIN sp. z o.o.

Czerniakowska 81/83
00-957 Warszawa

tel.  +48 22 43 44 133


sklep.cenzin.com

 

[cenzin,grupa pgz,cenzin na mspo,mspo 2018,san,system san,rozpierak,nożyce hydrauliczne,docieranie do trudnych miejsc,urządzenia wyważające,door breaker]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

jaki obrac kierunek


wybieram »

 


Z tą latarką trafisz w każdy cel  - testuj » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
latarka na broń kamera cylindryczna

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Latarki czołowe dla profesjonalistów » Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Z jakiego oświetlenia korzytsać w niekonwencjonalnych warunkach »

profesjonalne oświetlenie


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Taktyczny wygląd - praktyczne rozwiązania »
spodnie taktyczne

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć »

latarka czołowa


wybieram »

 


Dlaczego Twój pies powinien mieć taktyczne akcesoria » Bądź elegancki i praktyczny w upalne dni »
taktyczne akcesoria dla psa

 


 

Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl