I Ty możesz mieć SPECIAL OPS nr 3/2016

wystarczy założyć konto w portalu special-ops.pl

Zawodnik wagi ciężkiej

Mateusz  Fijołek  /  SPECIAL OPS 4/2017  /  12-10-2017
NoteStar NB1502 dzięki zastosowaniu silnej konfiguracji pozwala na uruchamianie praktycznie dowolnego dostępnego na rynku oprogramowania.
NoteStar NB1502 dzięki zastosowaniu silnej konfiguracji pozwala na uruchamianie praktycznie dowolnego dostępnego na rynku oprogramowania. Zdjęcie: Mateusz Fijołek

Laptop to z założenia urządzenie mobilne, choć w większości wypadków oznacza to, że możemy zabrać komputer z pracy do domu, usiąść z nim na kanapie albo popracować w pociągu. Jednak gdy zachodzi konieczność pracy w naprawdę trudnych warunkach, na budowie czy wojskowym poligonie, a stawką jest nie tylko bezpieczeństwo sprzętu, lecz także danych, standardowe laptopy oddają pole sprzętowi klasy Ultra Rugged. Jednym z jej przedstawicieli jest laptop NoteStar NB1502, z którym mieliśmy okazję spędzić kilka dni.

Laptops are considered mobile devices, but generally it means that we can take our computer from work back home, sit with it on a couch or work on a train. However, when there is a need to work in really difficult conditions, at the building site or military range, and the price is not only the safety of the equipment, but also the data, standard laptops step back to make way for the Ultra Rugged class computers. One of them is the NoteStar NB1502 laptop that I had a chance to spend a few days with.

Zdjęcia: Mateusz Fijołek

Poznajmy się…

Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Już biorąc NoteStar do ręki czujemy, że nie mamy do czynienia z zabawką. Wygodna gumowana rączka sprawdzi się, nawet jeśli mamy duże dłonie albo używamy rękawic.

Wygodny i stabilny uchwyt przyda się, bo sprzęt waży około 6,5 kg – nie jest to piórko i jak na 15-calowego notebooka to bardzo dużo, ale gdy spojrzymy na deklaracje producenta, jesteśmy w stanie to zrozumieć.

Laptop ma wojskowe certyfikaty MIL-STD-810G, MIL-STD-461F, a także klasę szczelności na poziomie IP65.

Najbardziej wymagający klienci mogą zamówić również wersję zabezpieczoną przed podsłuchem elektromagnetycznym, spełniającą rygorystyczne normy TEMPEST, co z pewnością ucieszy instytucje rządowe i wojsko.

Wygląd i wykonanie

 • Obudowa jest solidna i estetyczna, chociaż przy zagłębieniu się w detale wykończenia widzimy, że jest to sprzęt, który przede wszystkim ma działać, a nie wyglądać.
 • Gumowe zabezpieczenia na krawędziach i usztywniające przetłoczenia sprawiają, że komputer robi wrażenie muskularnego.
 • Korpus wykonany jest ze stopów metali lekkich o bardzo przyjemnej w dotyku matowej powłoce rozpraszającej światło, niestety dość łatwo ulega zarysowaniom.
  — Mimo krótkiego czasu, jaki miałem na zapoznanie się z tym sprzętem, i używaniem go w niezbyt wymagających warunkach, udało mi się go zupełnie nieświadomie w kilku miejscach zarysować.
  — Obudowa otwiera się po przyciśnięciu zatrzasku – jest to dobre rozwiązanie, wygodne, a jednocześnie skutecznie chroniące przed przypadkowym otworzeniem.
  — Po otwarciu naszym oczom ukazuje się ekran, nad którym umieszczono kamerę, a na dole po prawej stronie czytnik linii papilarnych.
  — Standardowo w korpusie mieści się włącznik, niewielka klawiatura, touchpad, kontrolki i mikrofon.
 • Wszystkie porty I/O są chronione metalowymi klapkami z uszczelnieniem i zamknięciem, które uniemożliwia przypadkowe otwarcie. Przy zamykaniu należy jednak zwrócić uwagę, by po dociśnięciu klapki przesunąć zatrzask do góry. Pewnie można by to lepiej rozwiązać, ale po przyzwyczajeniu nie sprawia to wielkiego problemu.
  Spodobało mi się, że wszystkie klapki można szybko i bez problemu wymienić, gdyby któraś uległa uszkodzeniu, ponieważ śruby mocujące zawiasy są na wierzchu. Wystarczy śrubokręt, by dokonać wymiany zawiasu lub klapki.
 • Korpus obudowy pełni również funkcję pasywnego chłodzenia, jest szczelny, nie ma otworów wentylacyjnych, które prowadziłyby do elektroniki i bezpośrednio odprowadza ciepło z procesora i elementów płyty głównej.
  W obudowie zamontowany jest również wodoodporny wentylator, jednak jego rola sprowadza się do chłodzenia elementów obudowy. Przyznam, że przy tego typu chłodzeniu spodziewałem się dużo większych temperatur na spodzie obudowy, ale zostałem pozytywnie zaskoczony. Niemiło zachowywał się natomiast wentylator, piszczał, świszczał i koniecznie chciał zwrócić na siebie uwagę. O ile w terenie to nie przeszkadzało, to w pomieszczeniach trzeba się było do tego przyzwyczajać. Możliwe, że akurat trafiłem na taki egzemplarz.

Komunikacja i złącza

 • Komputer standardowo wyposażony jest w kilka portów.
 • Na pokładzie znajdziemy aż dwa porty LAN RJ-45 pracujące z prędkością 10/100/1000M oraz dwa porty COM RS-232/422/485, których typ możemy ustawić w biosie.
 • Dodatkowo, jeśli zrezygnujemy z napędu optycznego, istnieje możliwość rozszerzenia konfiguracji o kolejne dwa porty COM, dodatkowe złacze PCI-E x1, moduł HDD lub porty USB.
 • Nie mogło oczywiście zabraknąć łączności bezprzewodowej, karta WLAN pracuje w standardzie 802.11a/g/n, Bluetooth, a także modemu 4G.
 • Moduł GPS nie występuje w standardowej konfiguracji, ale istnieje możliwość doinstalowania go za dodatkową opłatą. Za to w standardzie znajdziemy tu jeszcze duży wybór portów ułatwiających codzienną pracę – cztery USB, z czego dwa pracują w standardzie 3.0, port HDMI, VGA, line-out, a także wejście mikrofonowe.
 • Jak na laptop przystało, nie zabrakło również czytnika kart SD, slotu ExpressCard, a także czytnika Smart Card.
 • W dolnej części obudowy znajdziemy również złącze do stacji dokującej. Na pochwałę zasługuje zastosowane gniazdo zasilające z blokadą wysunięcia, co świetnie zabezpiecza przed przypadkowym rozłączeniem zasilania. Warto też zwrócić uwagę, że dodatkowy dysk twardy oraz akumulator są umieszczone pod klapkami podobnymi jak wszystkie łącza, co pozwala na łatwą i szybką wymianę.

Ekran

Matryca to zdecydowanie mocna strona NoteStara – dobry kontrast, równomierne podświetlenie ekranu i duże kąty widzenia sprawiają, że pracuje się na nim przyjemnie zarówno w nocy, jak i przy dużym nasłonecznieniu.

 • Producent deklaruje, że matryca wykonana jest w technologii Sunlight-Readable i trzeba przyznać, że w słońcu sprawuje się wyśmienicie.
 • Duża gęstość (1920x1080) pozwoliła uzyskać na ekranie 15,6-calowym zadowalającą przestrzeń roboczą.
 • Matryca jest błyszcząca i raczej należy unikać dotykania jej palcami.
 • Pokrywa otwiera się z wyraźnym oporem, trzyma się sztywno i nie powinna opadać podczas pracy od wibracji i lekkich wstrząsów.
 • Skoro jesteśmy przy ekranie, warto wspomnieć od razu o kamerze. Kamerka o rozdzielczości 2.0MP jest poprawna, ale nie zachwyca, pozwoli zidentyfikować rozmówcę podczas rozmowy na komunikatorze nawet w słabym oświetleniu, jest płasko wkomponowana w obudowę, działa i w zasadzie tyle.

Czytaj też: Ironclad EXO Tactical Pro >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
W celu uzyskania dostępu do pełnego tekstu
niniejszego artykułu wyślij SMS o treści:
AP.SP4ZL na nr 74068
Opłata za wysłanie SMS-a: 4 zł + VAT (4,92 zł brutto)
Serwis SMS obsługiwany przez Dotpay
Usługa dostępna jest w sieciach: T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Usługę Premium SMS obsługuje Dotpay.
Właścicielem portalu jest Grupa MEDIUM Sp. z o.o. S.K.A., z siedzibą w Warszawie, przy ul. Karczewskiej 18.
Zwrotnym sms-em otrzymasz Kod Dostępu, który wpisz w poniższe okienko. Kod będzie aktywny przez 24 godziny od pierwszego zalogowania.
Reklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 70,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 18,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 

  Bądź przygotowany! Zapisz się na kurs strzelań » Proste i uniwersalne - czy widziałeś już te plecaki?

Jaki celownik termowizyjny sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach »

Urządzenie wyświetla w polu widzenia pozycję GPS operatora. Ponadto posiada wbudowany cyfrowy kompas (...) czytam więcej »


 

Bądź przygotowany! Wybierz szkolenie » Poznaj najnowsze sposoby detekcji i identyfikacji narkotyków, dopalaczy i materiałów wybuchowych »
szkolenia bojowe detekcja gazu

 


Zobacz co nowego w radiotelefonii i systemach łączności dla wojska »


 

Z tą latrką czołową - nie martwisz się o baterie » Dobry kamuflaż to podstawa! Gdzie kupisz farby maskujące »
latarka czołowa farby kamuflujące

 


Gdzie ubierzesz się taktycznie od stóp do głów » W czym poruszać się po terenie zurbanizowanym »
buty taktyczne buty taktyczne

 


Będziesz walczyć o przetrwanie? Co musisz ze sobą mieć »


 


 Jak szybkie odpinanie plecaka sprawdza się w trudnych sytuacjach » Uwielbiasz sport ekstramalny? Jaki telefon do Ciebie pasuje »

 


 Wypróbuj odzież na miarę Twoich potrzeb!


Do produkcji używamy możliwie najwyższej jakości materiałów, by oferta w pełni zaspokajała oczekiwania klientów (...) czytam więcej »


 

Jak obserwować z kilku kilometrów »  Poznaj cechy charakterystyczne dobrych butów taktycznych »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Zawody użyteczno-bojowe w Toruniu

W dniach 18-21 maja 2018 roku w ramach Zgrupowania Wojsk Rakietowych i Artylerii w Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyły się zawody użyteczno – bojowe pododdziałów...

Aktualny numer

2/2018
SPECIAL OPS 2/2018
W miesięczniku m.in.:
 • - Czarne Berety
 • - ROK Army Special Forces
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Sebastian Cybulski
Bandyci, dezerterzy z innych armii, zakochani, czy życiowi nieudacznicy. Legia...
SITREP
Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (Millî İstihbarat Teşkilatı - MİT) otrzyma w...

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl