I Ty możesz mieć SPECIAL OPS nr 3/2016

wystarczy założyć konto w portalu special-ops.pl

Rękawice taktyczne, czyli bojowa galanteria

Przegląd rękawic taktycznych
 Redakcja  /  02-10-2017
Rękawice taktyczne muszą zapewniać wygodę podczas codziennej służby, tzn. że nie mogą np. utrudniać obsługi broni.
Rękawice taktyczne muszą zapewniać wygodę podczas codziennej służby, tzn. że nie mogą np. utrudniać obsługi broni. Fot. Mechanix Wear

Rękawice taktyczne stały się częścią umundurowania i wyposażenia żołnierzy czy funkcjonariuszy w takim samym stopniu, jak inne elementy odzieży „roboczej”. Służba w siłach zbrojnych czy różnych instytucjach porządku publicznego to zdecydowanie „sport kontaktowy”, który wymaga wszechstronnej ochrony. Dłonie, jako ta część ciała, która w największym stopniu służy do owego kontaktu, muszą być odpowiednio zabezpieczone, jak i ułatwiać wykonywanie zadań.

W dużym stopniu rękawice taktyczne, czego przykładem jest jedna ze sztandarowych ich marek, a mianowicie Mechanix, mają swoje korzenie w sektorze odzieży i akcesoriów przeznaczonych dla fachowców budowlanych, mechaników samochodowych, czyli ludzi trudniących się "robotą fizyczną". Oczywistym jest, że między rękawicami taktycznymi a typowymi rękawicami z Castoramy istnieje ogromna przepaść, choć założenie i idea ich istnienia jest wspólna. Jest to zapewnienie dłoniom i nadgarstkom i niekiedy również części przedramienia, odpowiedniej ochrony, przy jednoczesnych walorach użytkowych, jak np. lepszy i stabilniejszych chwyt.

Przejdź go przeglądu rękawic taktycznych i znajdź coś dla siebie >>

 Zmieniać rękawiczki jak zadania, czyli komu jaka rękawiczka jest "na rękę"

Rękawice taktyczne, podobnie jak hełmy, gogle czy wszelkie inne elementy wyposażenia służb, zapewniają różny poziom ochrony w zależności od potrzeb. Mają też różne przeznaczenie, dlatego na początek warto się zastanowić, do czego faktycznie owe rękawice będą nam potrzebne. Innego modelu będzie potrzebował pasjonat strzelectwa podczas regularnych wypadów na strzelnicę, inne funkcjonariusz policji czy służby więziennej, dokonujący przeszukania zatrzymanych przestępców czy osadzonych więźniów, a jeszcze innych żołnierz, który musi się liczyć np. z zagrożeniem poparzenia w wyniku eksplozji.

Patrzeć sobie na ręce, czyli co w rękawicach taktycznych widać na pierwszy rzut oka

Jeżeli zależy nam na dopasowaniu rękawiczek taktycznych do naszego munduru czy maskowania, oczywistym jest, że wybierzemy model najbardziej odpowiadający potrzebom wizualnym. Rękawice znajdziemy w wersji czarnej, coyote brown, kamuflażu MultiCam czy woodland oraz kilku innych, w zależności od marki/producenta. Wygląd zewnętrzny (kolor) to jednak dopiero początek.

Rękawice taktyczne występują w różnych rozmiarach, nie zawsze jednolitych między markami. Warto więc osobiście przymierzyć danym model lub dokładnie sprawdzić rozmiarówkę podaną przez producenta lub dystrybutora. Dopasowanie rękawiczki do dłoni to podstawa naszego komfortu, ale i „wyciśnięcia” wszystkiego, co najlepsze z produktu. Zbytni luz wpłynie na zdolność trzymania broni czy narzędzi (np. wyważeniowych), jak i pracę dłoni z przełącznikami. To samo dotyczy zbyt ciasnych rękawic, które będę mocno ograniczać zakres ruchu palców.

W tym temacie warto zwrócić uwagę na zapięcie rękawicy taktycznej przy nadgarstku – czy np. bazujące na rzepie Velcro, zapewnia dodatkową stabilizację dłoni w rękawicy, czy rzep nie odczepia się łatwo, czy nie zahacza o inne elementy mankietu obok zapięcia i czy to zapięcie można regulować. Należy tu również wspomnieć, iż rękawice taktyczne mogą sięgać do nadgarstka, inne wychodzić za niego. Obie wersje mają swoje plusy i minusy. W pierwszym wypadku m.in. swobodniejszy dostęp do zegarka czy noszonej na przedramieniu elektroniki oraz większa wentylacja, w drugim jest to dodatkowa ochrona i większy obszar maskowania.

Wrogowie nie zapadają w sen zimowy - sprawdź rękawicet taktyczne marki Arc'teryx >>

Skóra, w której pracuję, czyli konstrukcja rękawic taktycznych

Ogromnie istotny jest dobór materiałów i krój rękawic taktycznych, który zapewnia (bądź nie) dobry chwyt dłoni – w tym m.in. możliwość utrzymania broni bez negatywnego wpływu na czynności obsługowe. Z innego materiału będzie wykonana część rękawicy otulająca wewnętrzną część dłoni (np. ze skóry licowej, syntetycznej miękkiej skóry – mieszaniny nylonu i poliestru), z innego wierzchnia (np. z rozciągliwej tkaniny kevlarowej, kombinacji poliestru, neoprenu i spandexu).  Dodatkowe wzmocnienia i szwy powinny znaleźć się w miejscach narażonych w największym stopniu na przetarcia. Z drugiej strony – szwy nie powinny powodować dyskomfortu, np. wbijając się pod paznokieć przy mocniejszym „wejściu” dłoni w rękawicę.

Zbyt grube rękawice taktyczne mogę skrócić nasz chwyt. Jest to zmorą np. pracowników budowlanych, nie czujących w grubych rękawicach roboczych swoich narzędzi, czy entuzjastów sportów siłowych, którzy w przypadku większych ciężarów muszą niekiedy wybierać między silnym i stabilnym, nieskróconym chwytem sztangi/hantelki a uczuciem wbijania się "żelastwa" w dłoń.

Oczywiście, w przypadku rękawic taktycznych przeznaczonych do użytkowania w niskich temperaturach, możemy mieć do czynienia z grubszymi, izolującymi przed chłodem powłokami. Tym bardziej, jeśli nasza potrzeba jest wybitnie sezonowa (zimowa), taką rękawicę taktyczną należy przymierzyć osobiście, najlepiej z bronią. Z drugiej strony należy pamiętać, szczególnie w przypadku działań w wyższych temperaturach, że materiał zastosowany w rękawicy powinien zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, a więc zapobiegać poceniu się dłoni.

Jak ręką odjął, czyli m.in. przed czym chronią rękawice taktyczne

Rękawica taktyczna ma jednak chronić nie tylko przez niskimi temperaturami, ale przede wszystkim przez urazami mechanicznymi/fizycznymi. Jej wykończenie (szwy), jak i materiał powinny zabezpieczać dłoń przed uderzeniami, otarciami, rozcięciami. Dodatkowo, jeśli przyjdzie nam używać rękawic taktycznych także w kontakcie z ogniem, należy wybrać model z materiału trudnopalnego i wytrzymującego kontakt z wysoką temperaturą oraz płomieniem czy podmuchem eksplozji. W przypadku wspomnianych funkcjonariuszy policji czy służby więziennej, ale również żandarmerii wojskowej, czyli służb najczęściej dokonujących zatrzymań i przeszukania, istotnym aspektem jest ochrona dłoni przed ukłuciami igłami. To oferują np. dodane włókna aramidowe, które ograniczą „penetrację” powierzchni rękawicy w przypadku bezpośredniego kontaktu z ostrzem igły. Pamiętajmy jednak, że nie jest to absolutna ochrona w 100% - rękawice taktyczne tego rodzaju w żadnym wypadku nie zwalniają z konieczności zachowania ostrożności.

Przeczytaj o rękawicach taktycznych Mechanix M-Pact 3 >>

Przybijanie piątki, czyli przydatne dodatki w rękawicach taktycznych

Jeżeli w naszych rękawiczkach będziemy chcieli pracować z urządzeniami elektronicznymi bazującymi na ekranie dotykowym, warto wybrać model, w którym końcówki palców lub przynajmniej wykończenie palca wskazującego wykonane jest z materiału zapewniającego kontakt w przyciskami na ekranie i swobodną pracę na nim. Generalnie jednak, rękawice nie powinny nam utrudniać manipulowania drobniejszymi elementami, z którymi możemy zetknąć się podczas służby. Jeśli chcemy przekonać się, jak sprawdza się rozważany przez nas model, możemy wykonać prosty test – jeżeli uda nam się podnieść w rękawic taktycznej jednogroszową monetę z płaskiej powierzchni, jest dobrze.

Przydatnym elementem przy rękawicach taktycznych będą tasiemki/pętelki przy mankietach, pozwalające na przypięcie ich do karabińczyka tak, by się nie zgubiły, kiedy nie musimy ich akurat nosić. Równie użyteczne będą wstawki materiałowe z frotte w okolicach kciuka, umożliwiające wytarcie potu z czoła czy przetarcie zaparowanych/zachlapanych gogli. Knykcie mogą być dodatkowo osłonięte wstawkami z tworzywa, kompensującego uderzenia, a jednocześnie - niczym "wszyty kastet" zapewniającego silniejszy (bardziej bolesny dla przeciwnika czy zwiększający penetrację) cios.

Biorąc pod uwagę multum czynności, jakie wykonujemy rękoma, warto dokładnie przemyśleć zakup rękawic taktycznych pod kątem ich zastosowania przez nas (zakresu użytkowania, a więc i wymaganych właściwości), jak i konstrukcji i dopasowania do dłoni.

 

[ rękawice taktyczne, przegląd rękawic taktycznych, ochrona dłoni, rękawice bojowe, rękawice patrolowe, rękawice na strzelnicę, jak wybrać rękawice taktyczne, rękawice strzeleckie ]

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Już 13 marca odbędzie się pokaz sprzętu DETEKCYJNEGO! Liczba miejsc ograniczona »

sprzęt do detekcji

 


Doświadcz nowego rodzaju treningów taktycznych »

szkolenia taktyczne phantom


 

I już nie martwisz się o baterie » Dobry kamuflaż to podstawa! Gdzie kupisz farby maskujące »
latarka czołowa farby kamuflujące

 


Gdzie ubierzesz się taktycznie od stóp do głów »


 

Ekwipunek na każdą okazję! Nie wahaj się z niego skorzystać » Jak szybkie odpinanie plecaka sprawdza się w trudnych sytuacjach »

 


Bądź przygotowany! Zapisz się na kurs strzelań »


 

Chcesz się doszkolić? Szukasz intensywnych wrażeń? Zapisz sie do SCAT » Jakie linie odzieżowe do Ciebie pasują? Wybierz »

 

Jaki smatrfon sprawdzi się w terenie »

smartfon do zadan specjalnych
 

 Czeka Cię wyprawa w nieznane? Ta latarka może okazać się niezastąpiona » Uwielbiasz sport ekstramalny? Jaki telefon do Ciebie pasuje »

 


 Wypróbuj odzież na miarę Twoich potrzeb!


Do produkcji używamy możliwie najwyższej jakości materiałów, by oferta w pełni zaspokajała oczekiwania klientów (...) czytaj dalej »

 


Chcesz zdiagnozować zagrożenie chemiczne? Dowiedz się, jak to zrobić » Poznaj cechy charakterystyczne dobrych butów taktycznych »

 


Gdzie ubierzesz się taktycznie od stóp do głów »


 


Jak obserwować z kilku kilometrów » Szykujesz się na wyprawę w nieznane? Dowiedz się jak się do niej przygotować »


Księgarnia Militarna Poleca ORGANIZACJA I FUNKCJONOWANIE POLICJI


Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie Ostatni Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego pseudonim "Upłaz" Drogi cichociemnych
pozdrowcie-gory-swietokrzyskie ostatni-historia-cichociemnego antyterrorystyczne-formacje-policji
Opowieść Cezarego Chlebowskiego o Janie Piwniku „Ponurym” i jego żołnierzach (...)
zobacz więcej »
Było ich 316. Elita wyszkolona do zadań specjalnych. Został jeden. Po latach opowiada jak było naprawdę (...)
zobacz więcej »
Terminem "cichociemni" określano żołnierzy polskich szkolonych do zadań specjalnych i przerzuconych drogą lotniczą d (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2017
SPECIAL OPS 6/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - OMEGA - ostatnia opcja!
  • - BARRETT MRAD
SITREP
Turecka Narodowa Organizacja Wywiadowcza (Millî İstihbarat Teşkilatı - MİT) otrzyma w...
Dariusz Materniak
W sobotę, 30 grudnia wieczorem, funkcjonariusze jednostki specjalnej ukraińskiej...
Michał Piekarski
W dniu 28 listopada, podniesiona zostanie bandera Marynarki Wojennej na niszczycielu...
Sebastian Cybulski
Na początku dzisiejszego wpisu chciałbym Was wszystkich przeprosić za przerwę w...
Dariusz Materniak
W dniach 15-16 listopada 2017 roku w Warszawie odbyła się konferencja na temat...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl