Lady Gaga, reporter i wszyscy ludzie generała

 Redakcja  /  24-05-2017
Michael Hastings "Wszyscy Ludzie Generała"
Michael Hastings "Wszyscy Ludzie Generała" Społeczny Instytut Wydawniczy Znak sp. z o.o.

Właśnie ukazuje się jedna z najciekawszych i najgłośniejszych książek o amerykańskich elitach władzy i wojska – "Wszyscy ludzie generała" Michaela Hastingsa. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć Amerykę prezydenta Trumpa.

W czerwcu 2010 roku na okład­ce miesięcznika „The Rolling Sto­ne” królowała Lady Gaga, której piersi zasłaniały dwa karabiny maszynowe wsparte na czymś, co trudno nazwać stanikiem. Ten numer stał się wydarze­niem w Waszyngtonie – jego egzemplarze krążyły po biur­kach Białego Domu i Pentago­nu. To poruszenie nie wynikało jednak z fascynacji wdziękami piosenkarki. Amerykańską elitą wstrząsnął reportaż Michaela Hastingsa poświęcony genera­łowi Stanleyowi McChrystalowi, głównodowodzącemu amery­kańskich i sojuszniczych wojsk w Afganistanie. Zdumiony pre­zydent Barack Obama przeczy­tał, że McChrystal, którego sam przecież mianował dowódcą, raczej nie ma o nim najlepszego zdania. Łatwo się domyślić, że prezydent nie krył swojej iryta­cji. Biały Dom wezwał generała, który natychmiast z dowódcy największej na świecie lądowej operacji militarnej stał się emerytowanym wojskowym.

Z LADY GAGĄ W WANNIE

Michael Hastings był reporterem, który widział już wiele. Jako korespondent „Newsweeka” z okupowa­nego przez Amerykanów Iraku doświadczył wojny w najokrutniejszy sposób – w ataku na konwój pod Bagdadem zginęła jego narzeczona. W 2010 roku udało mu się "wkręcić" w najbliższe otoczenie gene­rała Stanleya McChrystala, głównodowodzącego sprzymierzony siłami zbrojnymi w Afganistanie. Hastings zaproponował, że napisze o nim tekst do „The Rolling Stone”, co generał przyjął w typowy dla siebie sposób.

– Nie obchodzi mnie jakiś tam artykuł – oznajmił McChrystal. – Po prostu dajcie mnie na okładkę.

Reportera zatkało, ale wydusił odpowiedź: „Waha­my się między panem a Lady Gagą, sir”.

– Umieśćcie mnie w takim razie z Lady Gagą w wannie w kształcie serca. Do tego dorzućcie może trochę płatków róż.

Hastings już wiedział, że nie będzie się nudził z generałem i jego ludźmi.

Książka jest już dostępna w sprzedaży >>

ROCKSTAR RUSZA W TRASĘ

Pobyt z ekipą McChrystala przypominał tournée z sza­loną rockową kapelą, które wiodło poprzez europejskie stolice do najbardziej niebezpiecznych rejonów świata. Hastings trafił na patrol w samym sercu Afganistanu i do hotelowego baru, gdzie przy jednym stole popijali woj­skowi, szpiedzy i luksusowe prostytutki. Na czele ekipy stał on: Big Stan, Papież, Rockstar. Takie ksywy, nadawa­ne przez zafascynowanych nim żołnierzy, charyzma­tyczny generał przyjmował jako wyraz najwyższego uznania. „Chłopaki uwielbiają Stana McChrystala – opo­wiadał jeden wojskowych. – Siedzisz w jakiejś dziurze w Iraku i nagle obok ciebie ktoś klęka. Myślisz sobie, co to za jeden, do kurwy nędzy? A to jebany Stan McChry­stal we własnej osobie”.

Dziennikarz dość szybko odkrył, że choć generał do­brze czuł się wśród mundurowych, to nie przepadał za cywilną władzą, a szczególnie za swoim szefem – pre­zydentem USA, który poświęcił na spotkanie z nim led­wie dziesięć minut! Generał odebrał to jako zniewagę i był po prostu obrażony na gospodarza Białego Domu. A do tego jako głównodowodzący McChrystal musiał spotykać się z przedstawicielami innych państw NATO, co też niespecjalnie go cieszyło.

– Wolałbym dostać od was wszystkich ostry wpierdol, niż iść na tę kolację – powiedział w Paryżu do swoich ludzi. – Niestety, nikt w tym pokoju nie dałby mi rady.

Kiedy Hastings zapytał ludzi generała, z kim właści­wie ma być ta kolacja, usłyszał: „Z jakimś francuskim ministrem. To podobno jakiś pieprzony gej”.

MIKE FLYNN – SZCZUR NA KWASIE U PUTINA

Takich incydentów było więcej. Równie barwni, jak ge­nerał, byli jego ludzie. Wśród nich Mike Flynn zwany „szczurem na kwasie” – gwiazdor wojskowego wywia­du, który z trudem potrafił utrzymać język za zębami i nie wygadać tych wszystkich tajemnic, których był chodzącą skarbnicą.

„Gdy ze mną rozmawiał – pisze o nim Hastings – nie­mal widziałem, jak w jego głowie sypały się iskry, gdy dochodziło do spięcia pomiędzy krążącymi w zwojach mózgowych jawnymi i poufnymi informacjami”.

Cały problem w tym, że Flynn miał często gościć u rosyjskiego ambasadora w Waszyngtonie, a na gali z okazji jubileuszu telewizji Russia Today siedział zaraz obok prezydenta Władimira Putina.

Kup książkę >>

ZNAJDZIEMY CIĘ I ZABIJEMY

Generał Stanley McChrystal po odejściu z armii doskonale radzi sobie jako doradca biznesowy, a w 2013 roku ukazała się jego autobiografia.

Mike Flynn został nominowany przez prezyden­ta Trumpa doradcą ds. bezpieczeństwa narodo­wego. Po trzech tygodniach podał się do dymisji z powodu niejasnych kontaktów z Rosjanami. Jest najkrócej urzędującym doradcą prezydenta w dziejach Ameryki.

Michael Hastings zginął 18 czerwca 2013 roku w wypadku samochodowym. Dzień wcześniej rozmawiał z dziennikarką WikiLeaks oraz wysłał do przyjaciół i współpracowników maila, że wy­daje mu się, że jest na celowniku FBI. Pośmiertnie uhonorowano go Norman Mailer Prize za wybitne osiągnięcia dziennikarskie.

"Wszyscy ludzie generała" pozostają jedną z naj­lepszych książek ostatnich lat o kulisach amery­kańskiej władzy i wojskowych elit. Na maj 2017 roku Netflix zapowiedział premierę filmu War Ma­chine na podstawie książki. W rolę McChrystala wcielił się Brad Pitt.

Lady Gaga znalazła się ponownie na okładce „The Rolling Stone” w czerwcu 2011 roku. Wciąż jest jedną z największych i najbardziej rozpozna­walnych gwiazd XXI wieku.

EPILOG: MAKE AMERICA GREAT AGAIN

Hastings obserwował to wszystko z coraz większym zdumieniem i równie szybko rosnącą fascynacją. Wy­znał w końcu ludziom generała, że napisze w swo­im reportażu prawdę, ale część rzeczy może im nie przypaść do gustu. „Jeśli nie spodoba nam się to, co napiszesz, znajdziemy cię i zabijemy. C. dopadnie cię i zajebie” – usłyszał w czasie popijawy z wojskowymi.

Po publikacji tekstu w „The Rolling Stone” generał McChrystal został natychmiast zdymisjonowany. Artykuł Hastingsa przerodził się w książkę "Wszy­scy ludzie generała", która podbiła listy bestsellerów USA i została uznana za jedną z najlepszych książek roku oraz najlepszą książką o amerykańskiej inter­wencji w Afganistanie.

„Ekscytująca i olśniewająca”, „trzeba przeczytać”, „do­wód na to, że prawdziwe dziennikarstwo nie umar­ło”, „reportaż światowej klasy” – to tylko niektóre określenia, jakie pojawiały się w pełnych zachwytu recenzjach. „The New York Times” nazwał ją „impo­nującym dziennikarskim wyczynem”, a portal Daily Beast „przejmującą kroniką świata, który zmierza do szaleństwa”. W Michaelu Hastingsie dostrzeżono jed­nego z najlepszych reporterów swojego pokolenia, który znalazł się w panteonie najlepszych amerykań­skich dziennikarzy. Swoją klasę szybko potwierdził tekstem Panic 2012 o kulisach kampanii wyborczej prezydenta Obamy.

Przejmująca kronika świata, który zmierza do szaleństwa -  „The Daily Beast”

"Wszyscy ludzie generała" to szokujący obraz elity amerykańskiej armii, której przyjrzał się jeden z najzdolniejszych reporterów młodego pokolenia.

Generał McChrystal przez współpracowników nazywany był Gwiazdą Rocka, Papieżem, Big Stanem. Kierował operacją wojskową w Afganistanie, prowadząc pełne ekscesów życie, a jego wielkim marzeniem było zostanie celebrytą. Otoczył się ludźmi odjazdowymi, zuchwałymi i bezczelnymi, którzy ponad wszystko kochali władzę i dobrą zabawę. Michael Hastings jeździł z nimi na niebezpieczne patrole i chodził do hotelowych barów, gdzie przy jednym stole popijali wojskowi, szpiedzy i luksusowe prostytutki. Obraz ekipy generała, który Hastings przedstawił w tej książce, wstrząsnął Białym Domem i doprowadził do jednej z najbardziej spektakularnych dymisji w dziejach USA.

Rzeczywistość dopisała do tej historii zaskakujące zakończenie: dziś ludzie McChrystala są ludźmi prezydenta Donalda Trumpa. Dzięki tej książce poznasz Mike’a Flynna, prezydenckiego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego zdymisjonowanego za podejrzane kontakty z Rosją.

Sam Michael Hastings krótko po wydaniu książki zginął w wypadku, którego okoliczności budzą kontrowersje. Pośmiertnie uhonorowano go Norman Mailer Prize za „wybitne dziennikarstwo”.

Na podstawie książki NETFLIX zrealizował film WAR MACHINE – w rolach głównych Brad Pitt i Tilda Swinton.


Premiera książki odbyła się 26 KWIETNIA 2017  Książka jest dostępna w sprzedaży >>

 

Kontakt w sprawie książki:

Edyta Kobiela-Chodzyńska

kobiela@znak.com.pl

tel. (12) 61 99 522

 

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

jaki obrac kierunek


wybieram »

 


Z tą latarką trafisz w każdy cel  - testuj » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
latarka na broń kamera cylindryczna

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Latarki czołowe dla profesjonalistów » Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Z jakiego oświetlenia korzytsać w niekonwencjonalnych warunkach »

profesjonalne oświetlenie


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Taktyczny wygląd - praktyczne rozwiązania »
spodnie taktyczne

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć »

latarka czołowa


wybieram »

 


Dlaczego Twój pies powinien mieć taktyczne akcesoria » Bądź elegancki i praktyczny w upalne dni »
taktyczne akcesoria dla psa

 


 

Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Kalendarium

PNWTŚRCZWPTSOBND
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl