Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Future Forces Forum 2016 - relacja

FUTURE FORCES Exhibition

FUTURE FORCES Exhibition

Zaledwie półtora miesiąca po zakończeniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, nim umilkły echa targowych prezentacji i premier produktowych, uwaga firm z sektora obronnego i bezpieczeństwa przeniosła się z Kielc do Pragi. To tam, w dniach 17–21 października 2016 r. , odbyło się FUTURE FORCES FORUM – cykl konferencji i seminariów połączonych z targami – FUTURE FORCES Exhibition, zrealizowaną w trakcie trzech dni (19-21 października) w PVA EXPO PRAHA. W imprezie, jako patron medialny, uczestniczyła również redakcja „SPECIAL OPS”.

It has been only a month and a half since the International Defence Industry Exhibtion, before the echo of the trade fair presentations and products' premieres faded, when the attention of the companies from the defence and security industry has been refocused from Kielce in Poland to Prague. There, between 17th and 21st October 2016, the FUTURE FORCES FORUM was organized - a cycle of conferences and seminars with the trade fair - FUTURE FORCES Exhibition, that took place during three days (19th-21st October) in PVA EXPO PRAHA. SPECIAL OPS team, as the media patron, was there too.

Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński, PVA EXPO PRAHA

Zobacz także

Redakcja Trzecia edycja targów POLSECURE

Trzecia edycja targów POLSECURE Trzecia edycja targów POLSECURE

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w czasie Targów Kielce odbędzie się trzecia edycja targów POLSECURE. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,...

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w czasie Targów Kielce odbędzie się trzecia edycja targów POLSECURE. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a partnerem strategicznym targów jest Grupa WB. Patronat medialny nad targami objęła redakcja SPECIAL OPS.

Redakcja MSPO 1999 – Polska członkiem NATO

MSPO 1999 – Polska członkiem NATO MSPO 1999 – Polska członkiem NATO

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji...

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji tych celów dobrze służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego” - Jerzy Buzek, premier Rządu RP. Po 25 latach od akcesji naszego kraju do sojuszu, obserwując rozwój MSPO można stwierdzić, że ówczesny szef rządu miał rację.

Redakcja Euro Target Show 2024!

Euro Target Show 2024! Euro Target Show 2024!

W dniach od 22 do 24 marca 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Euro Target Show. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa,...

W dniach od 22 do 24 marca 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Euro Target Show. Będzie to początek nowego sezonu spotkań dla wszystkich pasjonatów strzelectwa, survivalu, militariów oraz łowiectwa.

Spotkania ekspertów odbywające się w formie konferencji i seminariów dotyczyły szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności, a także zagadnień powiązanych. Wśród poruszanych tematów znalazły się:

  • zagrożenia CBRN,
  • cyberterroryzm oraz narzędzia ich zwalczania,
  • medycyna pola walki,
  • zarządzanie sytuacjami kryzysowymi,
  • logistyka i interoperacyjność służb,
  • ochrona kluczowej infrastruktury,
  • osiągnięcia w dziedzinie robotyki, geoprzestrzeni czy meteorologii na rzecz bezpieczeństwa.

Omawiano je w ramach 15 grup roboczych i zespołów specjalistów, złożonych z ponad 300 ekspertów z uniwersytetów i organizacji międzynarodowych.

Obejrzyj galerię zdjęć: Future Forces Forum 2016 

Podczas FUTURE FORCES Exhibition na powierzchni blisko 5800 m2 169 wystawców z 25 krajów przedstawiło swoją ofertę obejmującą ponad 210 marek, w ogromnym stopniu odpowiadającą problematyce poruszanej w części konferencyjnej.

Obok producentów, dystrybutorów i usługodawców, zaprezentowały się również czeskie służby (wojsko, policja, służba więzienna, służba celna, straż pożarna naszego południowego sąsiada) oraz formacje zagraniczne (swoje stoisko miało m.in. węgierskie Ministerstwo Obrony).

Statycznym ekspozycjom towarzyszyły dynamiczne pokazy możliwości służb – m.in. czeskich policjantów z praskiej jednostki AT (Zásahova Jednotka Krajského ředitelství hlavního města Prahy), dokonujących zatrzymania przestępców i ewakuacji rannych helikopterem.

Wydarzenie odwiedziło blisko 7700 gości z 59 krajów, ponad 1200 członków oficjalnych delegacji, także wojskowych, z niemal każdego zakątka świata (m.in. z USA, Brazylii, Grecji, Niemiec, Jordanii, Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Szwecji czy Polski).

Tradycyjnie, zapraszamy do subiektywnego przeglądu produktów (w tym nowości), które zwróciły naszą uwagę podczas praskich targów. Słowem: CZECH IT OUT!

Czytaj też: Najciekawsze wydarzenia roku 2017 - szkolenia, biegi, targi, selekcje, święta jednostek >>>

KARRIMOR SF

Karrimor SF zaprezentował tradycyjnie przekrojowo swoje plecaki i torby, które tworzy w ramach segmentu SF Rucksacks.

Obok tych standardowych wojskowych czy hydracyjnych, już używanych, znalazły się trzy pozycje będące w fazie testów, które zasłużyły na wyróżnienie z asortymentu „wyspiarzy”.

SNIGELDESIGN
Umundurowanie taktyczne SnigelDesign AB Plecaki SnigelDesign AB

W Pradze swoje stoisko miała również mało znana u nas firma, będąca jednym z najbardziej cenionych europejskich producentów osobistego wyposażenia i umundurowania taktycznego – SnigelDesign AB z dzielnicy Farsta w stolicy Szwecji.
Założona na początku lat 90. przez byłego spadochroniarza tamtejszej armii Henrika Magnussona, stała się z czasem ważnym dostawcą tego rodzaju profesjonalnych rzeczy dla skandynawskich wojskowych i policyjnych jednostek specjalnych oraz kolejnych odbiorców m.in. z Belgii (DSU), Francji i Włoch.
Wśród jej klientów znalazła się nawet jedna z głównych narodowych jednostek kontrterrorystycznych USA, FBI HRT.
Oferta tej szwedzkiej spółki obejmuje specjalistyczne mundury, rozbudowane systemy nowoczesnych kamizelek modułowych i innego oporządzenia zaprojektowanego tak, by konfigurować je w zależności od warunków działania oraz potrzeb użytkowników, kamizelki operacyjne do skrytego noszenia przez funkcjonariuszy działających po cywilnemu, różne typy plecaków, w tym medycznych, stroje i inne wyposażenie snajperskie itd.

Warto wspomnieć, że SnigelDesign AB miała także, choć znacznie skromniejsze, swoje stoisko na tegorocznym MSPO, debiutując zarówno w Kielcach, jak i naszym kraju w ogóle.

Produkty oznaczone logiem ślimaka (szwedz. snigel) to głęboko przemyślane, systemowe projekty, cechujące się wysoką jakością wykonania, mogące stanowić interesującą alternatywę dla tych, które obecnie są dostępne na polskim rynku.

Plecak KARRIMOR SF Karrimor SF plecak

Pierwszy to przeznaczona do transportu elektroniki torba, dostępna do obejrzenia na stoisku w kamuflażu coyote brown i MultiCam®, którą przenosić można na dwa sposoby: jak typową „torbę na laptopa” przewieszaną przez ramię lub jako plecak. Ten drugi wariant jest dostępny po odpowiednim przełożeniu nakładki znajdującej się na „tyle torby”, pod którą zostały schowane szelki plecaka. Jest to więc torbo-plecak, co rozszerza możliwości jego zastosowania i zbliża do wyposażenia przeznaczonego do działań typu low-profile (oczywiście, przy odpowiednim kolorze wykończenia). Dostęp do wnętrza jest możliwy z kilku stron, więc przy zmianie sposobu noszenia raczej nie stracimy nic z funkcjonalności czy wygody. Kolejna propozycja Karrimora to plecak przeznaczony do przenoszenia elektroniki służącej zagłuszaniu wszelkich urządzeń odpalających „ajdiki”. Z uwagi na bardzo duże zużycie energii i tym samym nagrzewanie się tego typu sprzętu, nie wspominając o wysokich temperaturach, w których sprzęt ten może być używany, znaczną część wykończenia plecaka stanowi wytrzymała, przewiewna siatka. Umożliwia to swobodną cyrkulację powietrza i tym samym chłodzenie. Boczne kieszenie, w których można schować np. zapasowe akumulatory, są zamocowane na masywnych ekspresach. Istnieje możliwość dołączenia do plecaka dodatkowych ładownic w systemie Molle.

I wreszcie trzecia nowość – lekki plecak, również stworzony z myślą o transporcie elektroniki, która jest niezbędna w działaniu, choćby urządzeń w ramach systemów łączności. W środku plecaka znajdziemy komory i liczne kieszenie do schowania laptopa, toughbooka, tableta itp. W górnej części plecaka znajduje się zapinana na rzepy kwadratowa klapka, która nie tylko umożliwia szybki dostęp do mniejszych urządzeń bez otwierania całości, ale również wyprowadzenie anten czy kabli (podobnym celom służą analogicznie rozmieszczone po bokach prostokątne klapki). Chłodzenie włączonych i przenoszonych urządzeń w plecaku umożliwia wykończenie z perforowanego materiału. Transportowi zapasowych baterii może służyć mała kieszeń znajdująca się na dole frontu plecaka.

Czytaj też: MSPO 2016 cz.1 >>>

REVISION
Nerv Centr – system mobilnego zasilania

Znana przede wszystkim z rozwiązań w zakresie ochrony głowy i oczu firma Revision (której dystrybutorem w Polsce jest spółka Ha3o) na swoim stoisku zaprezentowała nowość – Nerv Centr – system mobilnego zasilania do praktycznie wszelkiej elektroniki znajdującej się na wyposażeniu żołnierza.

Dostępne są dwie wersje: Nerv Centr Solopack i Nerv Centr Sharepack, bazujące na akumulatorze litowo-jonowym.

Pierwszy, w pełni załadowany, może dostarczać energii przez okres do 12 godzin, w zależności od zapotrzebowania mocy ładowanego urządzenia. Jego zaletą jest niewielka waga (550 g) i fakt, iż mieści się w kieszeni na magazynek do M4. Jest także dostępny z osobną ładownicą, którą można mocować w systemie Molle i Malice do innych elementów oporządzenia, np. kamizelki taktycznej (w taki sposób, by nie ograniczać dostępu i możliwości ładowania w trakcie prowadzenia działań) i może być zasilany przy użyciu większości dostępnych ładowarek. Solopack jest kompatybilny z systemami używanymi przez siły zbrojne USA – NettWarrior i SMBus v1.1. Stan dostępnej energii jest widoczny po wciśnięciu przycisku na diodowej skali procentowej.

Sharepack ma zaś dwa wyjścia zasilające, dzięki czemu może jednocześnie zasilać potrzebujące energii urządzenie i samemu być ładowanym (także za pośrednictwem baterii słonecznych lub zasilania w samochodzie dzięki wejściu USB) – przystosowano go do działania operacyjnego w czasie do 72 godzin. Wyświetlacz LCD informuje o stanie energii i pozostającym czasie działania przy danym stopniu wydatkowania. Kompatybilny z systemem NettWarrior, Sharepack jest lekki (waży 1125kg), może być przenoszony m.in. na kamizelce balistycznej dzięki mocowaniu w systemie Molle.

Wzmocniona obudowa obu urządzeń pozwala na stosowanie ich w trudnych warunkach i zanurzenie ich na głębokości do 1 metra (zgodnie z MIL-STF-810 Method 512.6).

THE POWER WALK

Współczesne pole walki najeżone jest elektroniką, a docelowa efektywność żołnierza i sukces misji zależą bardzo często od sprawności urządzeń elektronicznych (optoelektroniki, nawigacji, komunikacji, systemów celowania). Jakkolwiek wszelkie banki energii potrafią uratować sytuację, tak kilkudniowe operacje, podczas których nie ma możliwości podładowania sprzętu potrafią zweryfikować znaczenie terminu „energooszczędny” czy „wydajny energetycznie”.

I tu wkracza (dosłownie!) kanadyjska firma Bionic Power. Coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało na egzoszkielet, okazało się urządzeniem produkującym energię, a zakładanym na kończyny dolne (od kostek po górną część ud).

„Kinetyczny żniwiarz energii”, jako określono Power Walk, oparty na konstrukcji egzoszkieletu, w swej idei przypomina rowerowe dynamo. Umożliwia wytworzenie podczas chodzenia 10–12 W energii elektrycznej do zasilenia urządzeń lub naładowania akumulatorów. Producent twierdzi, iż w takcie godzinnego marszu można wyprodukować energię do pełnego podładowania czterech smartfonów.

Power walk - kinetyczny żniwiarz energii Power Walk egzoszkielet dynamo

Konstrukcja jest lekka, elastyczna, nie wpływa negatywnie na zakres ruchu żołnierza, jego prędkość czy zwinność, a wręcz – jak twierdził przedstawiciel firmy na targach, zmniejsza zmęczenie mięśni i prawdopodobieństwo urazu np. przy schodzeniu ze zboczy, działając częściowo jako stabilizator. Mikroprocesory wbudowane w konstrukcję analizują sposób chodzenia – prędkość oraz sam ruch dolnych kończyn, a więc i rodzaj terenu (górzysty, płaski, nierówny, podbieg itd.), by wyprodukować jak najwięcej energii przy jak najmniejszym wysiłku.

Z pewnością „żniwiarz energii” zredukuje wagę wyposażenia żołnierza (72-godzinna misja wymaga baterii o średniej wadze 7–10 kg) przez sam fakt, iż zapasowe baterie nie będą już potrzebne w tak dużej liczbie. Skrócony zostanie łańcuch logistyczny, zmniejszy się również uzależnienie powodzenia zadania i czasu na wykonanie zadania od źródeł energii. Na razie produkt znajduje się w fazie testów w U.S. Army, USMC. Sprawdza go również kanadyjskie Ministerstwo Obrony.

Czytaj też: Future Forces Forum 2016 >>>

BULLET CRUSHER
Urządzenie do rozładowywania broni Bullet Crusher

Czeska firma Dependable Solutions zaprezentowała produkt umożliwiający sprawdzenie i rozładowanie broni w bezpiecznych warunkach, a więc rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest broń i mogą powstać zacięcia – od strzelnic, przez magazyny broni po ośrodki badawcze zlokalizowane w miejscach, gdzie wyjście w teren może odbywać się tylko z bronią palną, mającą służyć do obrony przez dzikimi zwierzami (np. w stacjach badawczych).

„Bullet Crusher” (Vybíjecí Zařízení, czyli dosłownie urządzenie to rozładowywania) to masywna, choć stosunkowo niewielka „tuba” pozwalająca – w przypadku wystrzału, na defragmentację oraz zatrzymanie wszystkich typów amunicji małokalibrowej używanej w państwach NATO, w tym tej z rdzeniem stalowym, pocisków o energii 120 J/mm2.

„Tuba” znajduje się na trójnożnej podstawie, dzięki której może być mocowana do stałego, np. betonowego czy ceglanego, podłoża, stabilnego stołu, jak i tylnych drzwi czy podłogi w pojeździe, którym poruszają się służby. Dostępna jest również wersja na stojaku – trójnogu.

Materiał, z którego wykonano „Bullet Crushera” (w tym wykończenie z wysokiej jakości gumy) oraz specjalna konstrukcja otworów umożliwiające odprowadzanie gazów prochowych po wystrzale, redukują poziom hałasu oraz zabezpieczają przed urazami wywołanymi przez odłamki czy szkodliwe podmuchy.

Dostępne są dwa warianty „rozładowywarki”: BC-01 i BC-02. Pierwszy, o wadze około 11 kg, powstał z myślą o sprawdzaniu broni strzelającej amunicją do .338 LM czy .458 WM, o energii nieprzekraczającej 11 000 J. Drugi, cięższy o około 1 kg, to wersja do stosowania z amunicją o energii większej niż 11 000 J, w tym używaną w karabinach antysprzętowych, typu Barrett M82 czy, czyli np. .50 BMG o energii dochodzącej do 18 000 J.

Jak twierdzi producent, w zamyśle „Bullet Crusher” ma być długoterminowym, prostym w obsłudze rozwiązaniem, niewymagającym serwisowania. W tym wypadku jednak, BC-01, mimo określonych parametrów dotyczących sprawdzanej w nim broni, w największym stopniu polecany jest do rozładowywania broni na amunicję pistoletową. Po wystrzale z amunicją karabinową powinien być oddany do serwisu, a im większa energia naboju, tym bardziej powinniśmy skłonić się ku BC-02, o czym też wyraźnie informuje Dependable Solutions.

CORDURA®

Wystawa Future Forces była również miejscem prezentacji nowych produktów marki Cordura® należącej do firmy INVISTA (dawnej DuPont Textiles and Interiors), jednego z największych na świecie producentów półproduktów chemicznych, polimerów i włókien (nylon, poliester, elastyn).

SDN Cordura Cordura NYCO Tactical

W portfolio INVISTA można znaleźć m.in. takie marki, jak: Lycra®, Coolmax®, STAINMASTER® i ANTRON®.

Należąca od 2004 r. do Koch Industries, Inc. INVISTA działa w ponad 20 krajach i zatrudnia około 10 000 pracowników.

Na stoisku marki Cordura® można było więc zobaczyć kilka nowości: technologię barwionej przędzy nylonowej – SDN (Solution Dyed Nylon) dostępnej w sześciu kolorach spełniających wymagania dotyczące widzialności w podczerwieni (IR). Powstały z niej materiał charakteryzuje się zdolnościami odbijania bliskiej i średniej podczerwieni (fal elektromagnetycznych) NIR/SWIR (Near- and Shortwawe Infrared), jak i odpornością na blaknięcie i degradację wytrzymałości pod wpływem promieniowania UV. SDN Cordura nadaje się do zastosowania w takich produktach, jak oporządzenie indywidualne (kamizelki taktyczne, pokrowce kamizelek zintegrowanych, ładownice), buty, nakolanniki i nałokietniki itp.

Kolejnym produktem był materiał przeznaczony do szycia mundurów – Cordura NYCO Tactical. Ta lekka tkanina stanowi mieszankę włókien INVISTA T420 oraz bawełny i spełnia wymagania norm US Mil-Spec przy zachowaniu niższej masy oraz wysokiej trwałości. Może być stosowana do szycia odzieży taktycznej, czy kompletów mundurowych, jak BDU, DCU, ACU, czy FR ACU.

Do produkcji trudnopalnego oporządzenia, plecaków, czy butów może być za to wykorzystany materiał nylonowy FR-Coated Cordura spełniający stosowne normy DIN EN ISO w zakresie odporności i ochrony przed płomieniem i wysoką temperaturą.

W Pradze można było również zobaczyć bluzy (combat shirts) i polary wykonane z lekkiej, trwałej i komfortowej tkaniny Cordura® Baselayer oraz z charakteryzującej się właściwościami termoregulacyjnymi Cordura® Combat Wool, będącej połączeniem wełny Merino z nylonowymi włóknami.

Na stoisku marki Cordura® prezentowane były ww. materiały w różnych zastosowaniach i różnych wzorach kamuflaży.

Czytaj też: Targi SOFIC >>>

LUVO
Karabin LUVO LUVO Arms Broń samopowtarzalna

Największa z trzech czeskich firm oferujących własne wersje amerykańskiego kbk AR-15, LUVO Praha s.r.o. zaprezentowała duży wybór takiej broni na rynek cywilny i dla klientów wojskowo-policyjnych, w tym sił specjalnych.

Marka LUVO Arms pojawiła się 10 lat temu, gdy nowa spółka przejęła pozostałości zakładów ČZ Strojirna w Strakonicach, początkowo proponując konwersje broni serii AR-15 do amunicji bocznego zapłonu .22 LR oraz pochodne pistoletu ČZ-75 na polimerowym szkielecie (ČZ TT). Od 2010 r. specjalizuje się w „klonach” AR, samodzielnie produkując wszystkie główne części do nich, łącznie z lufami, w calowym zwymiarowaniu – od zewnętrznych producentów pochodzą jedynie magazynki oraz różne chwyty i kolby (Magpul, Oberland Arms).

Pierwsze były samopowtarzalne 5,56 mm kbk LA-15, a następnie karabiny LA-10 i LA-11 na nabój 7,62x51 mm, w tym wyborowe LA-110 SASS oraz 5,56 mm kbk samoczynno-samopowtarzalne LA-16 oraz pistolety maszynowe.

Wśród broni sygnowanej na lewej ściance gniazda magazynka herbowym lwem Czech są zarówno odmiany z podawaniem gazów bezpośrednio na suwadło z zamkiem, jak i z mechanizmem tłokowym, w imponującym wyborze: od subkbk z lufami od 7,5 cala do snajperskich z lufami 20- i 24-calowymi, w bardzo szerokim zakresie kalibrów, w tym nietypowych (.22 LR, 9 mm Luger, .40 S&W, .45 ACP, 5,56 mm NATO/.223 Rem, .300 AAC Blackout, 6,8 mm SPC, 6,5×55 mm, 7,5 mm Swiss, 7,62×39 mm wz. 43, .308 Win, .338 Federal oraz na własny nabój 5,56x23 mm/.224 Luvo), część w typowo bojowym wykonaniu i osprzęcie, m.in. z łożami KeyMod.

Wszystkie cechuje wysoka jakość wykonania z dokładnym spasowaniem części. Ostatnio w ofercie Luvo pojawiły się kbk z bardzo udanym podwieszanym granatnikiem ML40 austriackiej firmy Madritsch Weapon Technology, który w przypadku dużych zamówień takiej broni będzie również produkowany na licencji w Strakonicach jako GL40.

ACLIMA

Na stoisku norweskiej firmy Aclima nowością była kurtka Terry Wool Jacket, wyeksponowana na manekinie wraz z bielizną termiczną WoolNet, podobną na pierwszy rzut oka do prezentowanej podczas targów Enforce Tac & IWA w Norymberdze odzieży serii CoolNet (SPECIAL OPS 2/2016).

WoolNet to połączenie wełny merino (91%), poliamidu (7%) i elastyny (2%) w formie siateczki, która nie tylko jest przewiewna (zapewnia skórze właściwe oddychanie i odprowadzanie wilgoci), ale również oferuje właściwości termoizolacyjne w niskich temperaturach i odporność na nieprzyjemne zapachy. Polecana do wszelkich aktywności wymagających wysiłku, jest lekka (120 g/m2), a jednocześnie wytrzymała – miejsca narażone na przetarcia, takie jak ramiona, biodra, łokcie i kolana, są wzmocnione dodatkową warstwą chroniącą przed otarciami i rozdarciem. Całość jest elastyczna i nie ogranicza ruchów. Włókna pokryto też specjalnym środkiem, który sprawia, że materiał nie „gryzie” i nie kurczy się podczas prania.

Terry Wool Jacket to rozwiązanie proponowane jako pośrednia warstwa izolacyjna (ewentualnie wierzchnia) do użytkowania w warunkach niskich temperatur przy dużym wysiłku. Powstała więc z myślą o jednostkach wojska i policji działających zimą lub operujących w regionach, których klimat wymaga zastosowania odzieży termicznej.

Terry Wool Jacket, podobnie jak bieliznę WoolNet, wykonano łącząc wełnę z merynosów (65%) i włókna poliamidowe, zwiększając tym samym wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tym sposobem materiał jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny od typowej wełny czy nawet samej merino, która obecnie stanowi podstawę dla ogromnej części wysokiej jakości odzieży termicznej. Jest grubszy, a jednocześnie lekki (400 g/m2, a waga kurtki w rozmiarze M to zaledwie 610 g), miękki, nie podrażnia skóry (nie „drapie”) i oferuje doskonałą izolację.

Co więcej, pomijając większą odporność materiału na nieprzyjemne zapachy powstające w trakcie intensywnego użytkowania i przy dużym wysiłku, plusem jest także jego konserwacja – kurtkę można prać nawet w 40 stopniach bez obawy przed „zbiegnięciem” się materiału.

Sama funkcja termoizolacyjna, poza właściwościami wełny z merynosów, bazuje także na fakcie, iż konstrukcja włókien merino-poliamidowych tworzy mikroprzestrzenie (struktura pętelkowa), w których zatrzymuje się powietrze, dodatkowo zabezpieczające przed wyziębieniem, a także zwiększająca oddychalność.

Dostępny kolor to ciemnozielony melanż. Kurtka, zapinana na ekspres, ma przy mankietach otwory stabilizujące rękawy i zabezpieczające przed ich podwijaniem się podczas intensywnego użytkowania czy zdejmowania i zakładania kolejnych warstw odzieży.

Czytaj też: Za mundurem… zaopatrzenie sznurem >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler TT Pathfinder

TT Pathfinder TT Pathfinder

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna...

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna marka popularnego producenta różnego sprzętu outdoorowego, niemieckiej Tatonki, od wielu lat znanej także na polskim rynku.

Zbigniew Lech Owczarski Smith Optics Elite

Smith Optics Elite Smith Optics Elite

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Zbigniew Lech Owczarski Powrót kątówki

Powrót kątówki Powrót kątówki

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer...

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer Hard Case Tactical Swivel Light.

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż...

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż kaburę z klapą zapinaną na metalowy grzybek - i wszystko wydawało się w miarę proste. Nawet słownik języka polskiego nie bardzo „nadąża” za liczbą sprzętu, w jaki możemy się wyposażyć, więc często posiłkujemy się angielskimi terminami. Tym razem w „Almanachu” spróbujemy pokrótce wyliczyć i nazwać różne...

Mateusz Kurmanow Hydration Wars (część 3)

Hydration Wars (część 3) Hydration Wars (część 3)

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków...

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków Camelbaka. Zajmiemy się natomiast tematem, który wydawać się może prozaiczny i znany aż zbyt dobrze – mniej lub bardziej klasycznymi manierkami.

Andrzej Krugler 3xSurefire

3xSurefire 3xSurefire

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS"...

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS" przybliżymy Czytelnikom trzy latarki tej amerykańskiej firmy, należące do jednego segmentu, ale różniące się szczegółami.

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Dea Fast

Dea Fast Dea Fast

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów...

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów islamskich z ugrupowania talibów. Warto jednak pamiętać, że naprzeciw sił koalicji antyterrorystycznej stoją oni ramię w ramię z tamtejszymi baronami narkotykowymi, a ich interesy i działania splatają się do tego stopnia, że obecnie nie sposób traktować którejkolwiek z tych sił odrębnie. Jeśli...

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą...

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą mitów, przekręconych opowieści z drugiej ręki i „rewelacji” rodem z serwisu YouTube. Nie ma co ukrywać, że materia jest delikatna - wielu użytkowników pyta się przy okazji targów lub pokazów sprzętu, czy kamizelki lub hełmy, które noszą, zapewniają im rzeczywistą ochronę – bo temat pozostaje w...

Jerzy Bielecki Ostre jak Nimravus

Ostre jak Nimravus Ostre jak Nimravus

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny...

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny projekt noża i wykonać go samodzielnie. Rozwiązanie to okazało się trafne i tak oto w 1979 roku powstała pierwsza firma Leo – Bali Song® Incorporation, która po nawiązaniu kooperacji z agentem w Japonii zmieniła nazwę na Pacif c Cutlery Corporation®.

Zbigniew Lech Owczarski Wielki pojedynek małych świateł

Wielki pojedynek małych świateł Wielki pojedynek małych świateł

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet...

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet maszynowy, powinna być wyposażona w silne źródło światła, służące zarówno do sprawdzania drogi, identyfikacji celu lub jego oślepienia. Wraz z uzupełniającym je światłem podwieszonym pod bronią krótką powinno stanowić kompletny system – warto go jednak uzupełnić trzecim.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 cz.1

Milipol 2015 cz.1 Milipol 2015 cz.1

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015...

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015 roku.

Błażej Bierczyński, Jerzy Bielecki, Mateusz J. Multarzyński Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2) Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Wybrane dla Ciebie

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne » Jak sprawić, by niewidoczne stało się widoczne »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.