I Ty możesz mieć SPECIAL OPS nr 3/2016

wystarczy założyć konto w portalu special-ops.pl

Ewolucja systemu pododdziałów AT Policji

Zdjęcia: BOA KGP, Andrzej Krugler, Mateusz J. Multarzyński

Wzrost zagrożeń terrorystycznych w Europie i zaplanowane na ten rok w naszym kraju wydarzenia wysokiego ryzyka - Szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – skłaniają do głębszego pochylenia się nad problematyką działań kontrterrorystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem polskich uwarunkowań. Zapraszamy do lektury cyklu artykułów prezentujących związane z tym zagadnienia, który otwiera tekst o tworzonym na wypadek kryzysu Centralnym Odwodzie Antyterrorystycznym Komendanta Głównego Policji.

The increase in the level of the terrorist threat in Europe as well as the planned high-risk events in our country: the NATO Summit in Warsaw and the World Youth Day in Cracow, lead one to a deeper analysis of counter-terrorist activities, especially in various Polish conditions. The article devoted to the Central Anti-Terrorist Reserve of the National Police Headquarters opens a series of articles presenting numerous related issues.

Zdjęcia: BOA KGP, Andrzej Krugler, Mateusz J. Multarzyński

Od wielu lat trwa dyskusja, czy w polskiej Policji istnieje system jednostek antyterrorystycznych, czy też funkcjonuje wiele niezależnych, niezwiązanych żadnymi więzami organizacyjnymi podmiotów. W Ustawie z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (DzU z 1990 r. nr 30, poz. 179) wskazano, że w skład tej formacji wchodzą również wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne.

Na podstawie tego zapisu i Zarządzenia nr 6 Komendanta Głównego Policji z 3 sierpnia 1990 r. w sprawie organizacji oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych Policji powstało pierwszych 10 Kompanii AT. Od tamtego czasu liczba i sposób zorganizowania jednostek antyterrorystycznych Policji ulegała stałym zmianom, aby osiągnąć stan obecny, to jest 17 podmiotów o statusie pododdziału antyterrorystycznego:

 • Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP),
 • Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji (SPAP) w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu,
 • Sekcje Antyterrorystyczne (SAT) Komend Wojewódzkich Policji w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Opolu i Radomiu.

W latach 90. XX wieku stworzono system centralnego szkolenia taktycznego obejmującego wszystkich funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych Policji. Szkolenia te odbywały się cyklicznie na poligonie wędrzyńskim, gdzie policjanci spędzali długie godziny w ośrodku zurbanizowanym Nowy Mur.

Przedsięwzięcia te organizowane były przez KGP, a szkolenie odbywało się w formie obozów o kilku profilach. Pierwszy dotyczył policjantów nowo przyjętych do pododdziałów i obejmował podstawy taktyki antyterrorystycznej, drugi typ skierowany był natomiast do instruktorów i miał na celu ujednolicenie zasad taktyki oraz przygotowanie ich do prowadzenia zajęć w jednostkach macierzystych.

Wyposażanie pododdziałów realizowane było w głównej mierze w ramach zakupów centralnych, dzięki czemu było ono stopniowo ujednolicane w kraju.

Z biegiem czasu i wraz z zachodzącymi zmianami administracyjnymi, Komendy Wojewódzkie Policji uzyskiwały coraz większą samodzielność, a KGP coraz mniej ingerowała w ich funkcjonowanie, zgodnie z założeniem, że komendant wojewódzki jest całkowicie odpowiedzialny za to, co się dzieje na jego terenie. Rozwiązanie to doprowadziło do sytuacji, w której komendanci wojewódzcy zostali całkowicie obarczeni obowiązkiem finansowania i utrzymania podlegających im pododdziałów antyterrorystycznych, zarówno w obszarze szkolenia, jak i zaopatrzenia.

W efekcie KGP przestała organizować centralne szkolenia, oraz finansować centralnie zakupy wyposażenia dla pododdziałów.

Stan ten trwał przez kilkanaście lat, przez co doszło do znacznego zróżnicowania wyposażenia i wyszkolenia poszczególnych jednostek. Takie podejście do funkcjonowania polskiej policji doprowadziło do sytuacji, w której zaczęły występować utrudnienia wpływające negatywnie na sprawność i skuteczność jej działań bojowych. Najważniejsze z nich to:

 • brak jednolitego (lub chociażby kompatybilnego) podstawowego wyposażenia do działań bojowych we właściwych jednostkach i komórkach Policji,
 • brak jednolitego wyszkolenia, a co za tym idzie standardu taktycznego, w jakim pracują policjanci pionów bojowych,
 • brak określenia w skali kraju specjalizacji poszczególnych jednostek i komórek antyterrorystycznych,
 • brak możliwości finansowania centralnego szkoleń unifikacyjnych,
 • w przypadku działań wymagających użycia więcej niż jednej jednostki, lub komórki antyterrorystycznej konieczność każdorazowego podejmowania decyzji w tym zakresie osobiście przez Komendanta Głównego Policji, a co za tym idzie poważnie utrudnione zarządzanie siłami i środkami w skali dużych operacji (patrz: M. Stępiński, Koncepcja Centralnego Odwodu Antyterrorystycznego Komendanta Głównego Policji jako wkład Policji w realizację Planu zadań „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015–2019”, [w:] K. Jałoszyński, W. Zubrzycki, A. Babiński (red.), Policyjne siły specjalne w Polsce, WSPol Szczytno 2015),
 • niejednolity standard planowania, przygotowania i dowodzenia działaniami bojowymi, wynikający z braku szkoleń w tym zakresie,
 • brak wpływu dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP na przygotowanie poszczególnych jednostek i komórek do realizacji zadań bojowych (pomimo formalnie nałożonego na niego obowiązku koordynowania działań Policji w zakresie przygotowania do prowadzenia działań bojowych przez pododdziały antyterrorystyczne).

Czytaj też: „Zielone Berety” - in extremis >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
W celu uzyskania dostępu do pełnego tekstu
niniejszego artykułu wyślij SMS o treści:
AP.SP4ZL na nr 74068
Opłata za wysłanie SMS-a: 4 zł + VAT (4,92 zł brutto)
Serwis SMS obsługiwany przez Dotpay
Usługa dostępna jest w sieciach: T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Usługę Premium SMS obsługuje Dotpay.
Właścicielem portalu jest Grupa MEDIUM Sp. z o.o. S.K.A., z siedzibą w Warszawie, przy ul. Karczewskiej 18.
Zwrotnym sms-em otrzymasz Kod Dostępu, który wpisz w poniższe okienko. Kod będzie aktywny przez 24 godziny od pierwszego zalogowania.
Reklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 70,00 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 20,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś!
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2016

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega filozofia trzech warstw w sztuce przetrwania »


 


Czy Twoje okulary przejdą ekstremalny test? Włącz dźwięk, obejrzyj »


 


Ekwipunek na każdą okazję! Nie wahaj się z niego skorzystać » Celuj w rozwój - KURS INSTRUKTORA STRZELAŃ BOJOWYCH (trening z użyciem amunicji FX) »

 


Chcesz zostać specjalistą z zakresu kryminalistyki i toksykologii sądowej? Zapisz się dziś »


 


Jakie powinny być rękawice taktyczne » Poznaj specjalistów od techniki optoelektronicznej i laserowej »

 


Teraz możesz je mieć już za 99zł »


 


 

 Bogaty wybór akcesoriów oraz części strzelectwa » Chcesz zdiagnozować zagrożenie chemiczne? Dowiedz się, jak to zrobić »

 


Dowiedz się, do jakich zadań wykorzystasz tę kurtkę »


 Wykonana z wysokiej jakości oddychającego materiału softshell opartego na ePTFE, dodatkowo wyściełanego od wewnątrz (...) czytaj dalej »

 


Telefony do zadań specjalnych - czego możesz się po nich spodziewać » Co sprawia, że buty Magnum sprawdzają się w najgorszych warunkach »

 


Tu kupisz nową i używaną broń oraz akcesoria »

 

Jesteś graczem ASG? W tym miejscu znajdziesz wszystko co potrzebne do dobrej akcji »  Europejskie szkolenia antyterrorystyczne - jak się tam dostać »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

3/2017
SPECIAL OPS 3/2017
W miesięczniku m.in.:
 • - GUERRILLEROS MOE
 • - SOF DELTA CUP 2017
SITREP
Jak poinformował serwis Polskiej Agencji Prasowej - "Nauka w Polsce", gdyńska firma...
Paweł Piotrowski
Uginanie przedramienia w bok w pozycji leżącej ze sztangielką to mało popularne ale...
Michał Piekarski
Nie jest łatwo mówić o współczesnym terroryźmie i antyterroryźmie inaczej niż przez...
Paweł Piotrowski
Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).
SITREP
Ukraińscy projektanci-inżynierowie przedstawili wstępną koncepcję wojskowego...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Miasto – Masa – Masakra, czyli o współczesnych i przyszłych konfliktach

Awangarda Krakowska z Tadeuszem Peiperem na czele w swoim manifeście zdefiniowała metropolię w trzech słowach: miasto – masa – maszyna....wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl