Wyposażenie obowiązkowe

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5-6/2010  /  01-06-2010
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym.
Ze względu na wyższą cenę specjalistycznych typów broni wytłumionej, takich jak MP5SD, rozwiązaniem jest dokupienie do standardowych modeli tłumików dołączanych (w razie potrzeby), z których najlepsze praktycznie nie ustępują integralnym. Andrzej Krugler, Bogusław Politowski, US DoD, Ase Utra, UOU

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Minął cały wiek od opatentowania w 1909 r. przez Amerykanina Hirama Percy’ego Maxima (syna słynnego twórcy broni maszynowej Hirama Stevensa Maxima) oraz niemieckiego inżyniera P. Schauera pierwszych skutecznych tłumików dźwięku, które dały początek współczesnym konstrukcjom tego rodzaju specjalnych urządzeń wylotowych. Od tamtej pory powstało wiele tłumików przeznaczonych zarówno do konkretnych typów broni, jak i specjalistycznych wzorów broni wytłumionej. Poza najprostszą drogą wyposażania standardowych typów w dołączane tłumiki, na potrzeby sił specjalnych w konstrukcji wybranych modeli dokonywano zmian umożliwiających zaopatrzenie ich w bardziej efektywne tłumiki integralne (np. niemiecki pm HK MP5SD, brytyjski Sterling L34A1), a także opracowywano nowe specjalistyczne typy wyciszonej broni i amunicji do niej (np. rosyjskie karabinki WSS „Wintoriez” i AS „Wał”).

W Wojsku Polskim do niedawna w zasadzie jedynym szerzej wprowadzonym tłumikiem do broni strzeleckiej był, używany w pododdziałach specjalnych i rozpoznawczych, radziecki PBS-1 (ros. Pribor Biezszumnoj Strielby - dosłownie: przyrząd do bezszelestnego strzelania) z 1961 r., przeznaczony do nakręcania na wylot lufy 7,62-mm karabinków AK/AKM. Jego skuteczność ogranicza się tylko - jak to ujęto we wstępie jego instrukcji - do „przytłumienia” strzału, do poziomu zbliżonego do wystrzału z broni sportowej na amunicję bocznego zapłonu kalibru 5,6 mm. Wymaga to jednak korzystania ze specjalnej odmiany amunicji 7,62 × 39 mm wz. 43, noszącej oznaczenie US (ros. umienszienoj skorosti, oznaczona kolorem czarno-zielonym), o prędkości początkowej zmniejszonej do poddźwiękowej (ok. 310 m/s), dzięki mniejszej naważce ładunku prochowego i zastosowaniu cięższego pocisku o masie 12,6 g.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Ze względu na odmienną od zwykłej amunicji balistykę pocisków US, karabinek musi być przystrzeliwany przed użyciem z PBS-1, na czas strzelania z tłumikiem zaopatrzonym w specjalne ramię celownika ze zmienionymi nastawami, a skuteczny zasięg jego rażenia spada do 400 m. Skupienie pocisków na dystansie powyżej 100 m przy strzelaniu z PBS-1 oraz samą efektywność tłumienia przezeń huku trudno uznać za zadowalające. Wystrzał na otwartej przestrzeni z granicznej odległości 400 m był już faktycznie niesłyszalny, ale na mniejszym dystansie tłumik utrudnia jedynie przeciwnikowi dokładne określenie kierunku, z jakiego padł strzał.

W praktyce oznacza to, że użycie kbk AK z tłumikiem do np. skrytego zlikwidowania wartownika może przynieść właściwy efekt tylko przy strzelaniu ze sporej odległości, najlepiej pod „osłoną” innych głośnych dźwięków, jak chociażby natężonej pracy silników ciężkich pojazdów czy ognia broni ciężkiej. Minusem PBS-1 jest również zastosowanie w jego konstrukcji wymiennej przegrody podatnej w postaci gumowego krążka, hamującego przedostawanie się gazów prochowych z komory wstępnego rozprężania do komory przedniej tłumika. Przegroda ta szybko ulega zużyciu i choć jej wymianę zaleca się po około 200 strzałach, to już po 20-30 strzałach jakość tłumienia PBS-1 zaczyna coraz wyraźniej spadać. Oprócz tego spora masa tłumika równa 623 g, mocowanego na samym wylocie lufy, niekorzystnie zmienia wyważenie karabinka, pogarszając tym samym manewrowość.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5-6/2010