Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Szóstka, czyli Specjalny

Tomasz Jasionek  /  06-12-2015
Fot. Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Utrzymanie łączności z okupowanym krajem było jednym z najważniejszych zadań Sztabu Naczelnego Wodza. W tym celu już 29 czerwca 1940 r. przy Sztabie NW powstał Oddział VI, inaczej Samodzielny Wydział Krajowy przemianowany później na Oddział Specjalny.

Oddział VI początkowo podlegał gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu, kierującego ramienia NW konspiracyjną pracą wojskową w okupowanej Polsce, ale ostatecznie został podporządkowany szefowi Sztabu NW. Z czasem Oddział VI stał się instytucją łącznikową NW z Komendantem Głównym Armii Krajowej. Zadanie to realizował utrzymując stałą łączność radiową i kurierską z Polską, co jednak często okazywało się niezwykle trudne i czasochłonne. Aby uskutecznić komunikację, a dodatkowo umożliwić przerzut zaopatrzenia dla AK, pojawiła się idea przerzutu wyszkolonych ludzi i sprzętu na spadochronach. Do zadań Oddziału należało też wspomaganie władz cywilnych w łączności z Delegaturą Rządu na Kraj. W tym celu obok Cichociemnych szkolono emisariuszy i kurierów politycznych, których następnie przerzucano do kraju wraz z materiałami propagandowymi i pieniędzmi z budżetu cywilnego. Dodatkowo „Szóstka” pośredniczyła pomiędzy KG AK, a rozgłośnią BBC przy nadawaniu haseł radiowych dla komórek i oddziałów zarówno w Polsce jak i w obozach jenieckich.

Pierwszym szefem Oddziału VI mianowano pułkownika Józefa Smoleńskiego. Podległą mu organizację oparto na wykształconych z biegiem czasu 9 wydziałach zajmujących się między innymi: całokształtem związanym z lotniczymi operacjami przerzutowymi, łącznością radiową i lądową, wyszkoleniem skoczków, kwestiami finansowymi, personalnymi oraz szyfrowaniem i deszyfrowaniem korespondencji. W terenie do dyspozycji Oddziału Specjalnego były: Głowna Baza Przerzutowa w Brindisi, stacje wyczekiwania dla skoczków lecących do Polski, komórki organizacyjne kursów wyszkoleniowych dla Cichociemnych, bazy i placówki łączności lądowej.

Łączność z okupowaną Polską odbywała się z pomocą utworzonego 22 lipca 1940 r. brytyjskiego Special Operations Executive, które według Winstona Churchilla miało „podpalić Europę”. Do najważniejszych zadań SOE należało wspieranie ruchu oporu na terenach okupowanych przez Niemców i ich sojuszników poprzez koordynację działań nieregularnych, dywersji, sabotażu, działań specjalnych oraz szkolenie zajmujących się tym agentów. Wśród 15 sekcji krajowych SOE, których działalność polegała na wsparciu ruchu oporu w poszczególnych państwach, była także sekcja polska (utworzona jako pierwsza) z kapitanem Haroldem Perkinsem na czele. Mimo dużej zależności od Brytyjczyków Polacy sami dokonywali naboru emisariuszy, kurierów oraz spadochroniarzy. Mieli też własne szyfry oraz ośrodki łączności.

W okresie działalności Oddziału VI (lata 1940 – 1945) na szkolenie przyjęto łącznie 2413 kandydatów, wśród których większość stanowili oficerowie i podoficerowie. Szkolenie ukończyło 605 z nich. Do skoku skierowano 579, z których ostatecznie do kraju poleciało 316 Cichociemnych oraz 29 kurierów politycznych. Oprócz tego zrzucono jednego skoczka węgierskiego przeszkolonego przez Oddział VI. Do Polski wysłano też ok. 670 ton wyposażenia wojskowego oraz zabierane przez Cichociemnych i kurierów środki finansowe przeznaczone dla AK - łącznie ponad 26 mln dolarów w papierach i złocie, ponad 1,7 mln funtów brytyjskich w złocie i prawie 3,6 mln marek niemieckich.

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej powstała w celu zachowania pamięci o Cichociemnych oraz pielęgnowania polskiego wysiłku zbrojnego. Szczegółowe informacje o działalności są dostępne na stronie: www.fundacjacichociemnych.pl.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  3

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
spodnie taktyczne

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć » Bądź elegancki i praktyczny w słotne dni »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

SGO organizuje selekcję do Formacji

Formacja SGO, która działa od 2010 roku, to grupa pasjonatów policyjnych i wojskowych jednostek specjalnych. Mają swoje oddziały już w sześciu regionach Polski i stale się rozwijają. Przykładem...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl