Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Najkrótszą drogą do Ojczyzny

Tomasz Jasionek | 2015-11-30
Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Powstanie formacji Cichociemnych wiązało się z potrzebą zorganizowania skutecznego systemu komunikacji między polskimi władzami na uchodźctwie we Francji (potem w Wielkiej Brytanii) a tworzącymi w okupowanej Polsce organizacjami konspiracyjnych ze Służbą Zwycięstwu Polski/Armią Krajową na czele.

Zobacz także

Ryszard M. Zając Antykomunistyczna Polska

Antykomunistyczna Polska Antykomunistyczna Polska

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski...

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski wybór: albo ujawnić się i wstąpić do armii Berlinga, poddać się potulnie planom Moskwy, albo walczyć dalej w tzw. drugiej konspiracji, przeciwko nowym władzom przemocą sowietyzowanej Polski… Tekst: Ryszard M. Zając Zdjęcia: elitadywersji.org

Ryszard M. Zając Prymusi „szkoły szpiegów”

Prymusi „szkoły szpiegów” Prymusi „szkoły szpiegów”

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera –...

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera – V-1 i V-2. Cichociemni w wywiadzie także mieli znaczący udział w wywiadowczej robocie oraz spore sukcesy…

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Zadanie utrzymania łączności z krajem należało do zadań Sztabu Naczelnego Wodza we Francji. Początkowo łączność utrzymywana była za pomocą lądowych szlaków kurierskich. Skomplikowanie całego procesu, konieczność przekraczania granic wielu państw (w tym okupowanych przez Niemców) czy też czas podróży nie zapewniały szybkiej komunikacji. Problemy te spowodowały, że zaczęto poszukiwać innych rozwiązań. Bezpośrednie łączność radiowej między okupowaną Polską a Sztabem NW ze względu na odległość między Warszawą a Paryżem/Londynem była zbyt duża. Dla Sił Zbrojnych w kraju kluczowe znaczenie miało też pozyskanie oficerów różnych rodzajów broni posiadających specjalistyczne wyszkolenie. Znaczna część polskiej kadry dowódczej w wyniku działań wojennych podczas kampanii wrześniowej zginęła lub znalazła się w niemieckich i sowieckich obozach jenieckich. Istotne znaczenie dla rozwoju polskiego podziemia miało także pozyskanie środków finansowych oraz sprzętu bojowego.

Remedium na te bolączki mogło okazać się zorganizowanie stałej łączności lotniczej z okupowanym krajem. 28 listopada 1940 r. gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz gen. Józefowi Zającowi, Dowódcy Lotnictwa, w którym nakazywał zorganizować do dyspozycji gen. Sosnkowskiego stałą tajną komunikację lotniczą z głównymi miastami okupowanego kraju. Do tego celu miały posłużyć samoloty polskiego LOT-u lub maszyny dostarczone przez aliantów. Wobec braku pomocy ze strony sojuszników zachodnich, którzy priorytetowo traktowali tworzenie jednostek bombowych i myśliwskich, rozkaz nie został wykonany.

Mimo tych niepowodzeń zalety przerzutu ludzi i sprzętu na spadochronach doceniali dwaj młodzi oficerowie dyplomowani WP: kpt. Jan Górski oraz doświadczony „hubalczyk” kpt. Maciej Kalenkiewicz, którzy znaleźli się we Francji w grudniu 1939 r. W swoich działaniach zyskali sojusznika w postaci osoby kpt. dypl. Jana Jaźwińskiego. Wokół tych trzech myślących nieszablonowo jak na owe czasy oficerów gromadziło się coraz większe grono zwolenników przerzutu ludzi i sprzętu drogą lotniczą zwanych od pseudonimu kpt. J. Górskiego „chomikami”.

W grudniu 1939 r., a następnie w styczniu i lutym 1940 r. kapitanowie Górski i Kalenkeiwicz złożyli na ręce Naczelnego Wodza projekty nawiązania łączności z okupowanym krajem drogą lotniczą, w załączniku podając nazwiska 16 „chomików” - kandydatów do skoku. W dniu 21 lutego 1940 r. gen. Sosnkowski zwrócił się w tej sprawie do gen. Zająca, prosząc o umożliwienie im szkolenia desantowego oraz możliwości oddania skoku.

Na początku maja 1940 r. Kalenkiewicz i Górski zostali przeniesieni do Biura do Spraw Krajowych gen. Sosnkowskiego, gdzie kontynuowali prace nad koncepcją użycia lotnictwa dla łączności i transportu wojsk drogą powietrzną do okupowanego kraju oraz do wsparcia powstania i utworzenia jednostek wojsk powietrzno-desantowych. Ich zadanie było utrudnione z powodu małego polskiego doświadczenia w desantowaniu spadochroniarzy (przed wojną zagadnieniem tym zajmował się w ograniczonym zakresie głownie założony wiosną 1939 r. Wojskowy Ośrodek Spadochronowy w Bydgoszczy), Kalenkiewicz i Górski byli więc zmuszeni do oparcia się na materiałach wywiadowczych dotyczących organizacji niemieckich wojsk spadochronowych (oprócz ZSRR był to jedyny kraj, który posiadał praktyczną wiedzę na temat użycia tego rodzaju formacji).

W lipcu 1940 r., już po upadku Francji, kapitanowie Górski i Kalenkiewicz skończyli swoje prace studyjne i przystąpili do kolejnych działań, jak się miało okazać później coraz skuteczniejszych. Pod koniec sierpnia 1940 r. kpt. Kalenkiewicz został wezwany przez gen. Tadeusz Klimeckiego w celu przygotowania nowej komórki sztabowej, która miała zająć się zagadnieniem wojsk spadochronowych. Dzięki pomocy córki gen. W. Sikorskiego 20 września kpt. Kalenkiewicz zdołał przekonać Naczelnego Wodza do wydania rozkazu formowania pierwszej polskiej jednostki spadochronowej i pilnego podjęcie lotów do kraju. W październiku 1940 r. rozpoczął pracę w Oddziale III (operacyjnym) nowopowstały pięcioosobowy specjalny wydział studiów i szkolenia wojsk spadochronowych. Przyszli skoczkowie mieli być oficerami łącznikowymi jednocześnie przeszkolonymi do zadań bieżących w okupowanej Polsce. Transport skoczków miała zapewnić sformowana w tym celu polska eskadra specjalnego przeznaczenia, wyposażona w samoloty przystosowane do nocnych operacji desantowych.

Istotne znaczenia dla zorganizowania lotów do kraju miała łączność radiowa prowadzona przy pomocy pośrednich baz w Budapeszcie i Bukareszcie, z czasem uzyskując kontakt bezpośredni między Polską a Wielką Brytanią. Wreszcie 28 października 1940 r. rozpoczął się pierwszy polski kurs spadochronowy w brytyjskim ośrodku Central Landing School w Ringway, niedaleko Manchesteru. Dwutygodniowy kurs ukończyło 12 polskich oficerów. 17 stycznia 1941 r. Naczelny Wódz podjął decyzję o rozpoczęciu szkolenia spadochronowego oraz utworzeniu własnych ośrodków treningowych. Przy 4. Brygadzie Kadrowej Strzelców jednostce powstały Ośrodek Wyszkolenia Ziemnego w Largo House, przygotowujący żołnierzy do wykonania skoku ze spadochronem, a także pierwsza w Wielkiej Brytanii wieża spadochronowa. Wreszcie rozkazem NW z 7 sierpnia 1941 r. ośrodek w Largo House oraz Ośrodek Wyszkolenia Powietrznego w Ringway tworzyły razem Centrum Wyszkolenia Spadochronowego, podległe bezpośrednio dowódcy I Korpusu Polskiego, a gospodarczo podporządkowane dowódcy 4. BKS. Idea dotarcia najkrótszą drogą do Ojczyzny zaczęła nabierać realnych kształtów.

Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej powstała w celu zachowania  pamięci o Cichociemnych oraz pielęgnowania polskiego wysiłku zbrojnego. Szczegółowe informacje o działalności są dostępne na stronie: www.fundacjacichociemnych.pl.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Tomasz Jasionek Szóstka, czyli Specjalny

Szóstka, czyli Specjalny Szóstka, czyli Specjalny

Utrzymanie łączności z okupowanym krajem było jednym z najważniejszych zadań Sztabu Naczelnego Wodza. W tym celu już 29 czerwca 1940 r. przy Sztabie NW powstał Oddział VI, inaczej Samodzielny Wydział Krajowy...

Utrzymanie łączności z okupowanym krajem było jednym z najważniejszych zadań Sztabu Naczelnego Wodza. W tym celu już 29 czerwca 1940 r. przy Sztabie NW powstał Oddział VI, inaczej Samodzielny Wydział Krajowy przemianowany później na Oddział Specjalny.

Tomasz Jasionek Operacja lotnicza „Adolphus”

Operacja lotnicza „Adolphus” Operacja lotnicza „Adolphus”

Zbliża się 75. rocznicą pierwszego zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej do okupowanej Polski. Operacja lotnicza "Adolphus" przeprowadzona w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. rozpoczęła chwalebną...

Zbliża się 75. rocznicą pierwszego zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej do okupowanej Polski. Operacja lotnicza "Adolphus" przeprowadzona w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. rozpoczęła chwalebną kartę historii polskiej wojskowości. W najbliższych tygodniach na naszym portalu znajdziecie kolejne odcinki prezentujące historię Cichociemnych, przygotowane przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Redakcja news 83. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych

83. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych 83. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni, czyli polscy żołnierze elitarnej jednostki do zadań specjalnych szkolonej w Wielkiej Brytanii. Na spadochronach...

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, na teren okupowanej Polski zostali zrzuceni pierwsi cichociemni, czyli polscy żołnierze elitarnej jednostki do zadań specjalnych szkolonej w Wielkiej Brytanii. Na spadochronach wylądowali w okolicach wsi Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim.

Redakcja X Bieg Cichociemnych 2023

X Bieg Cichociemnych 2023 X Bieg Cichociemnych 2023

Jubileuszowa edycja Biegu Cichociemnych, dedykowanego Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej, przejdzie do historii jako najcięższa z dotychczasowych. Wszyscy uczestnicy biegu musieli zmierzyć się...

Jubileuszowa edycja Biegu Cichociemnych, dedykowanego Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej, przejdzie do historii jako najcięższa z dotychczasowych. Wszyscy uczestnicy biegu musieli zmierzyć się z wyjątkowo trudną trasą, niezależnie od wybranego dystansu.

Redakcja X Bieg Cichociemnych

X Bieg Cichociemnych X Bieg Cichociemnych

W dniu 17 czerwca 2023 roku w Sochaczewie odbędzie się jubileuszowa X edycja Biegu Cichociemnych 2023. Celem imprezy jest popularyzacja biegania i promowanie zdrowego stylu życia w Polsce oraz upamiętnienie...

W dniu 17 czerwca 2023 roku w Sochaczewie odbędzie się jubileuszowa X edycja Biegu Cichociemnych 2023. Celem imprezy jest popularyzacja biegania i promowanie zdrowego stylu życia w Polsce oraz upamiętnienie "Cichociemnych - elity polskiej dywersji".

Redakcja VI Bieg Cichociemnych 2019

VI Bieg Cichociemnych 2019 VI Bieg Cichociemnych 2019

Już 16 czerwca w Sochaczewie odbędzie się VI edycja najciekawszego biegu przeszkodowego na Mazowszu "Bieg Cichociemnych". W tym roku bieg dedykowany jest pamięci Cichociemnych Spadochroniarzy AK i po raz...

Już 16 czerwca w Sochaczewie odbędzie się VI edycja najciekawszego biegu przeszkodowego na Mazowszu "Bieg Cichociemnych". W tym roku bieg dedykowany jest pamięci Cichociemnych Spadochroniarzy AK i po raz pierwszy rozegrany zostanie na trzech dystansach: ok. 5 km, ok. 10 km oraz ok. 14 km. Bieg został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Redakcja Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO

Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO Jubileuszowy koncert z okazji 98. urodzin CICHOCIEMNEGO mjr. Aleksandra TARNAWSKIEGO

W czwartek 17 stycznia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie (w pobliżu Częstochowy/Lublińca) odbędzie się unikalny koncert urodzinowy ostatniego żyjącego Cichociemnego mjr. Aleksandra...

W czwartek 17 stycznia w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie (w pobliżu Częstochowy/Lublińca) odbędzie się unikalny koncert urodzinowy ostatniego żyjącego Cichociemnego mjr. Aleksandra Tarnawskiego ps. „Upłaz”, „Wierch”.

Redakcja 73. rocznica operacji Weller 12

73. rocznica operacji Weller 12 73. rocznica operacji Weller 12

W nocy 16 na 17 kwietnia 1944 roku z Bazy Lotniczej w Brindisi wystartował przeznaczony do operacji Weller12 samolot bombowy Handley Page Halifax B. Mk VI oznakowany JP- 181 „C”. Nad podwarszawska Baniochą,...

W nocy 16 na 17 kwietnia 1944 roku z Bazy Lotniczej w Brindisi wystartował przeznaczony do operacji Weller12 samolot bombowy Handley Page Halifax B. Mk VI oznakowany JP- 181 „C”. Nad podwarszawska Baniochą, nad placówką odbiorczą o kryptonimie "Kanapa" dokonał on zrzutu Cichociemnych wraz z materiałami wojennymi. 10 października odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą operacji. Wziął w nich udział jeden z uczestników, dowódca zrzutu - ppor. Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz”.

Redakcja Dreamliner Cichociemnych

Dreamliner Cichociemnych Dreamliner Cichociemnych

W minioną sobotę, 10 czerwca, na Lotnisku Okęcie wylądował Boeing 787 Dreamliner we flocie Polskich Linii Lotniczych LOT ze Znakiem Cichociemnych na kadłubie. Inicjatorem projektu, upamiętniającego w ten...

W minioną sobotę, 10 czerwca, na Lotnisku Okęcie wylądował Boeing 787 Dreamliner we flocie Polskich Linii Lotniczych LOT ze Znakiem Cichociemnych na kadłubie. Inicjatorem projektu, upamiętniającego w ten szczególny sposób bohaterskich żołnierzy, jest Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Odbyła się również konferencja prasowa, której uczestnicy mogli z bliska obejrzeć samolot i jego wyjątkowe oznaczenie wraz z wnętrzem maszyny.

Redakcja "Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych

"Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych "Weller 2. Kołaków'44" - 73. rocznica zrzutu żołnierzy Cichociemnych

Pamięć o bohaterach można uczcić na wiele sposobów - także poprzez sport. Dlatego, 29 kwietnia br. w Kołakowie, w ramach obchodów 73. rocznicy zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski w operacji "Weller...

Pamięć o bohaterach można uczcić na wiele sposobów - także poprzez sport. Dlatego, 29 kwietnia br. w Kołakowie, w ramach obchodów 73. rocznicy zrzutu Cichociemnych do okupowanej Polski w operacji "Weller 2", obok oficjalnych obchodów odbędzie się Nocny Bieg Terenowo-Przełajowy "Weller 2. Kołaków'44".

Redakcja news Operacja Weller 7 - 73. rocznica zrzutu Cichociemnych

Operacja Weller 7 - 73. rocznica zrzutu Cichociemnych Operacja Weller 7 - 73. rocznica zrzutu Cichociemnych

Miniony 2016 rok okrzyknięto rokiem "Cichociemnych" - nie bez powodu, bo 75 lat wcześniej, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r., pod Dębowcem, odbył się pierwszy zrzut spadochronowy Cichociemnych. Choć 2016...

Miniony 2016 rok okrzyknięto rokiem "Cichociemnych" - nie bez powodu, bo 75 lat wcześniej, w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r., pod Dębowcem, odbył się pierwszy zrzut spadochronowy Cichociemnych. Choć 2016 już za nami, to nie oznacza to, że obchody kolejnych rocznic są mniej ważne. Historia i pamięć są nadal kultywowane. Przykładem tego są organizowane po raz kolejny obchody rocznicy operacji Weller 7 (8-9 kwietnia 1944 r.), które w tym roku odbędą się 23 kwietnia w Grabowie nad Pilicą.

Redakcja Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie

Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie Wystawa JW GROM Cichociemni 1990-2015 w nowej odsłonie

Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305,...

Od 14 września w Muzeum Powstania Warszawskiego można zwiedzać nową edycję wystawy "Jest w Polsce taka siła. JW GROM_Cichociemni 1990–2015". Ekspozycja jest poświęcona elitarnej Jednostce Wojskowej 2305, czyli Grupie Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM), która obchodziła w ubiegłym roku 25-lecie swojego powstania, w tym tradycjom Cichociemnych, których tradycje kultywuje.

Tomasz Jasionek Skok w objęcia „Syreny”

Skok w objęcia „Syreny” Skok w objęcia „Syreny”

Aby operacje przerzutu Cichociemnych i zaopatrzenia dla Polskiego Państwa Podziemnego zakończyły się sukcesem należało zorganizować sprawnie działający system ich odbioru. W celu zapobieżenia dokonywania...

Aby operacje przerzutu Cichociemnych i zaopatrzenia dla Polskiego Państwa Podziemnego zakończyły się sukcesem należało zorganizować sprawnie działający system ich odbioru. W celu zapobieżenia dokonywania skoków „na dziko”, które zwiększały ryzyko strat w ludziach i sprzęcie jesienią 1941 r. zorganizowano specjalną komórkę Oddziału V Komendy Głównej ZWZ-AK, zwaną najczęściej „Syreną”.

Tomasz Jasionek Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach

Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach Ci wspaniali mężczyźni w swych latających maszynach

Charakter transportu Cichociemnych i zrzucanego z nimi sprzętu wymagał stworzenia systemu transportu lotniczego. Udowodnił to eksperymentalny lot do kraju wykonany w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r.

Charakter transportu Cichociemnych i zrzucanego z nimi sprzętu wymagał stworzenia systemu transportu lotniczego. Udowodnił to eksperymentalny lot do kraju wykonany w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r.

Tomasz Jasionek Kuźnia Bohaterów, czyli jak szkolono Cichociemnych

Kuźnia Bohaterów, czyli jak szkolono Cichociemnych Kuźnia Bohaterów, czyli jak szkolono Cichociemnych

Cichociemnym się nie rodziło, nim się zostawało. Jednak aby tego dokonać należało przejść specjalistyczne szkolenie, które w całości kończył jedynie co czwarty kandydat. Początkowo było ukierunkowane na...

Cichociemnym się nie rodziło, nim się zostawało. Jednak aby tego dokonać należało przejść specjalistyczne szkolenie, które w całości kończył jedynie co czwarty kandydat. Początkowo było ukierunkowane na potrzeby okupowanej ojczyzny z czasem wypracowano jednak w miarę jednolity system.

Krzysztof Mątecki XI edycja Biegu Cichociemnych

XI edycja Biegu Cichociemnych XI edycja Biegu Cichociemnych

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom...

W dniu 22 czerwca 2024 roku w Sochaczewie odbędzie się XI edycja Biegu Cichociemnych, który dedykowany jest Cichociemnym Spadochroniarzom Armii Krajowej. Jednym z celów imprezy jest umożliwienie zawodnikom uczestnictwa w imprezie biegowej z elementami szkolenia wojsk specjalnych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym redakcji SPECIAL OPS.

Ryszard M. Zając Antykomunistyczna Polska

Antykomunistyczna Polska Antykomunistyczna Polska

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski...

W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski wybór: albo ujawnić się i wstąpić do armii Berlinga, poddać się potulnie planom Moskwy, albo walczyć dalej w tzw. drugiej konspiracji, przeciwko nowym władzom przemocą sowietyzowanej Polski… Tekst: Ryszard M. Zając Zdjęcia: elitadywersji.org

e-wydanie: SPECIAL OPS 4/2023

e-wydanie: SPECIAL OPS 4/2023 e-wydanie: SPECIAL OPS 4/2023

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Ryszard M. Zając Prymusi „szkoły szpiegów”

Prymusi „szkoły szpiegów” Prymusi „szkoły szpiegów”

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera –...

Polski wywiad przed wybuchem II wojny światowej oraz w jej trakcie niewątpliwie był najlepszy ze wszystkich. Niedowiarkom wystarczy przypomnieć złamanie „Enigmy” oraz wytropienie tajnej broni Hitlera – V-1 i V-2. Cichociemni w wywiadzie także mieli znaczący udział w wywiadowczej robocie oraz spore sukcesy…

e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023

e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023 e-wydanie: SPECIAL OPS 3/2023

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Ryszard M. Zając CICHOCIEMNI Łączność na „szóstkę”

CICHOCIEMNI Łączność na „szóstkę” CICHOCIEMNI Łączność na „szóstkę”

Pod koniec czerwca 1940 r. w okupowanej Polsce utworzono Komendę Główną ZWZ/AK. Dla walki Polaków z okupantami oraz dla sprawnego funkcjonowania wojskowej konspiracji Polskiego Państwa Podziemnego kluczowa...

Pod koniec czerwca 1940 r. w okupowanej Polsce utworzono Komendę Główną ZWZ/AK. Dla walki Polaków z okupantami oraz dla sprawnego funkcjonowania wojskowej konspiracji Polskiego Państwa Podziemnego kluczowa była dobra łączność pomiędzy Komendą AK w Warszawie a Naczelnym Wodzem w Londynie. To było zadanie dla Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza.

e-wydanie: SPECIAL OPS 2/2023

e-wydanie: SPECIAL OPS 2/2023 e-wydanie: SPECIAL OPS 2/2023

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Krzysztof Mątecki news Święto JW GROM!

Święto JW GROM! Święto JW GROM!

W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM. Decyzję o utworzeniu formacji podjął w dniu 13 lipca 1990 roku rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszym Dowódcą Jednostki Wojskowej...

W dniu 13 czerwca obchodzone jest Święto Jednostki Wojskowej GROM. Decyzję o utworzeniu formacji podjął w dniu 13 lipca 1990 roku rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszym Dowódcą Jednostki Wojskowej GROM został podpułkownik (późniejszy gen. bryg.) Sławomir Petelicki.

Ryszard M. Zając Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego,...

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż” - przysięgali cichociemni, legendarni spadochroniarze...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.