Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Michał Sitarski

Europoltech po raz czwarty Michał Sitarski

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Zobacz także

Redakcja Targi POLSECURE dla służb mundurowych startują za tydzień w Kielcach!

Targi POLSECURE dla służb mundurowych startują za tydzień w Kielcach! Targi POLSECURE dla służb mundurowych startują za tydzień w Kielcach!

Międzynarodowe Targi POLSECURE przez 3 lata stały się ważnym punktem w kalendarzu zarówno służb jak i firm oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem publicznym. Tegoroczna edycja wydarzenia, która...

Międzynarodowe Targi POLSECURE przez 3 lata stały się ważnym punktem w kalendarzu zarówno służb jak i firm oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem publicznym. Tegoroczna edycja wydarzenia, która odbędzie się od 23 do 25 kwietnia zgromadzi 140 wystawców z 13 krajów na powierzchni wystawienniczej ponad 5 000 m kw.

Redakcja Trzecia edycja targów POLSECURE

Trzecia edycja targów POLSECURE Trzecia edycja targów POLSECURE

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w czasie Targów Kielce odbędzie się trzecia edycja targów POLSECURE. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,...

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w czasie Targów Kielce odbędzie się trzecia edycja targów POLSECURE. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a partnerem strategicznym targów jest Grupa WB. Patronat medialny nad targami objęła redakcja SPECIAL OPS.

Redakcja MSPO 1999 – Polska członkiem NATO

MSPO 1999 – Polska członkiem NATO MSPO 1999 – Polska członkiem NATO

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji...

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji tych celów dobrze służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego” - Jerzy Buzek, premier Rządu RP. Po 25 latach od akcesji naszego kraju do sojuszu, obserwując rozwój MSPO można stwierdzić, że ówczesny szef rządu miał rację.

Europoltech to jedna z kilku w naszym kraju „branżowych” imprez wystawienniczo-targowych poświęconych formacjom mundurowym, a dokładniej – policji i formacjom o zbliżonym charakterze, ale również i straży pożarnej (ale raczej „gościnnie”, bo straż pożarna ma własne targi, nazwane Edura i organizowane w Kielcach). Liczba wystawców jest znacznie mniejsza, niż na MSPO, a prezentowany przez nich sprzęt – znacznie mniejszego kalibru.

Z uwagi na wielkość imprezy i liczbę wystawców z zagranicy trudno też porównać Europoltech do Milipolu, choć charakter obu wystaw jest zbliżony. To wszystko nie oznacza jednak, że jest to wystawa nudna, na której nic się nie dzieje, i na której trudno jest znaleźć coś ciekawego, tym bardziej że – w przeciwieństwie do MSPO – impreza organizowana jest w cyklu dwuletnim, co sprawia, że łatwiej jest na niej wychwycić nowości.

Podobnie było i w tym roku – podczas Europoltechu po raz pierwszy w kraju pokazano sprzęt, który swoją premierę miał na tegorocznych wystawach za granicą, ale nie zabrakło też kilku absolutnych nowości.

Cenrex

Po raz pierwszy w Polsce Cenrex, będący polskim przedstawicielem niemieckiej firmy Heckler&Koch, pokazał samopowtarzalne karabiny wyborowe HK G28DMR w obu wersjach – standardowej (ciężkiej) oraz patrolowej. Niewątpliwą niespodzianką i także polską premierą, było wystawienie rodziny karabinków HK 416A5, czyli kolejnej wersji coraz popularniejszej „czterystaszesnastki”, używanej między innymi przez JW Grom i JWK – był to najprawdopodobniej pierwszy publiczny pokaz karabinka z lufą o długości 419 mm. Cenrex stanął na wysokości zadania i jako pierwszy pokazał karabinki HK416A5 w aż trzech długościach luf – dotąd nawet podczas wystaw zagranicznych ekspozycje nowej broni z Oberndorfu były skromniejsze. Z kronikarskiego obowiązku dodać należy, że pokazane karabinki wykonane były w wersji „europejsko-konserwatywnej”, czyli czarnej, w odróżnieniu od przeznaczonej na rynek amerykański w kolorze flat dark earth (ziemisto-brązowym). Więcej o nowej broni z logo HK, w tym i o HK416A5, w osobnym artykule w tym numerze Special Ops.

FB Łucznik-Radom

Polski producent broni strzeleckiej pokazał kolejną wersję modelu (wydruk 3D z tworzywa sztucznego) nowego, polskiego pistoletu przeznaczonego dla wojska i służb mundurowych, który jest opracowywany wspólnie przez FB Łucznik-Radom i Wojskową Akademię Techniczną. Pistolet występować będzie (przynajmniej na razie) w kalibrze 9 mm × x19 PARA i będzie działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, zaś ryglowany będzie przez jej przekoszenie. Zgodnie z wymaganiami ewentualnego przyszłego gestora zastosowano kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem odkrytym. Broń będzie w pełni dostosowana do użycia przez strzelców lewo- i praworęcznych, dzięki zdublowaniu wszystkich manipulatorów. Pistolet nie będzie wyposażony w żadne bezpieczniki nastawne, a jedynie w automatyczne.

Broń ma strzelać amunicją 9 mm PARA, działać na zasadzie krótkiego odrzutu lufy i być ryglowana przez jej przekoszenie. Zaprezentowany model wydaje się bardzo kompaktowy i „przyjazny dla strzelca” – oprócz nowoczesnej, dopracowanej i ergonomicznej linii (przy jego projektowaniu uczestniczy także zespół konstruktorów pracujących nad MSBS-5,56) oferuje użytkownikowi także możliwość mocowania optoelektronicznych przyrządów celowniczych na szynie na tylnej części zamka, a także latarki lub wskaźnika laserowego na przedniej szynie szkieletu pod lufą.

Na stoisku FB Łucznik-Radom nie mogło także zabraknąć (choć to jednak nie jest wystawa związana bezpośrednio z wojskiem) akcentów nawiązujących do budzącego zrozumiałe emocje programu MSBS-5,56. Po raz pierwszy publicznie zademonstrowano prototyp nowego granatnika 40 mm, opracowywanego wraz z karabinkami. Broń ma bardzo oryginalny wygląd, nawiązujący do popularnego chwytu przedniego AFG firmy Magpul, a także nietypowy, jak na granatnik podwieszany (występujący także w wersji samodzielnej), układ konstrukcyjny – bull pup – ze spustem umieszczonym przy wylocie lufy. Taka konstrukcja sprzyja kontrolowaniu karabinka z granatnikiem oraz zapewnia możliwie optymalne ułożenie dłoni. Granatnik ma lufę odchylaną wyłącznie na lewą stronę, urządzenie spustowo-uderzeniowe typu DAO, przycisk otwierający lufę umieszczony w przedniej części kabłąka spustu oraz masę około 1 kg.

Prototyp przechodził już pierwsze strzelania, zaś strzelcy oceniają konstrukcję bardzo pozytywnie. Nie zabrakło także samych karabinków – publiczności pokazano strzelające egzemplarze z serii przedprototypowej, które właśnie kończą cykl badań. Na początku lipca kilka (kilkanaście?) karabinków ma trafić do JWK, gdzie przez kilka tygodni poddawane będą surowej ocenie komandosów. Ich uwagi posłużą konstruktorom do dopracowania broni przed wdrożeniem jej do produkcji seryjnej.

Ha3o

Zaskoczeniem była oferta firmy Ha3o, która zaprezentowała produkty... Revision. Okazało się, że znany producent osłon oczu i głowy zmienił dystrybutora i od tego roku została nim właśnie warszawska firma (wcześniej był to RWS Cetus). Także i w tym przypadku miała miejsce polska premiera, jaką było zaprezentowanie okularów Stingerhawk, pokazanych po raz pierwszy kilka tygodni wcześniej podczas IWA w Norymberdze. Eksponatem zwracającym największą uwagę na stoisku Ha3o był modułowy system ochrony głowy Batlskin, również produkcji Revision, w trzech wariantach oferujących różny poziom osłony.

Uzupełnieniem ekspozycji były wielorazowe, tworzywowe kajdanki, zamykane „klasycznym” kluczykiem od kajdanków stalowych. Działają podobnie, jak kajdanki jednorazowe, ale dzięki zamkowi nie ma konieczności ich rozcinania do zdjęcia – według producenta wytrzymują około 15 założeń.

UMO

Firma UMO zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce szerokokątne gogle noktowizyjne GPNVG-18 – podczas ubiegłorocznego MSPO na stoisku firmy prezentowany był jedynie model tych gogli. Szerzej o nich pisaliśmy w drugim numerze specjalnym Special Ops, poświęconym Dowództwu Wojsk Specjalnych.

Drugą ciekawostką z UMO była rodzina modułowych granatów niezabijających, przeznaczonych dla policji i służb porządkowych z firmy SAE Alsetex. W jej skład wchodzą granaty: z gazem łzawiącym (z trzema lub sześcioma kapsułami z gazem), „samobieżny” z gazem łzawiącym (po upadku przemieszcza się z dużą prędkością), gazowy z wcześniejszą aktywacją (wyrzut gazu następuje przed upadkiem), kinetyczny z pociskiem BLINIZ, obronny o niskiej prędkości, obronny o wysokiej prędkości, flash-bang oraz granat ćwiczebny.

Modułowość granatów dotyczy sposobu miotania. Każdy granat „modułowy” może być miotany na dwa sposoby – z granatnika kalibru 40×46 mm lub ręcznie. Przystosowanie granatu do sposobu miotania jest bardzo proste – wystarczy dokręcić do niego wykonaną z tworzywa sztucznego łuskę z ładunkiem miotającym albo ręczny zapalnik. Te ostatnie wykonywane są w kilku wariantach różniących się opóźnieniem działania, wynoszącym od 0 do 3 sekund (zapalnik ćwiczebny, niebieski, ma opóźnienie 7 sekund).

IMS Griffin

Na stoisku tej firmy królowały optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne, będące nowymi, zmodernizowanymi wersjami sprzętu już znajdującego się w ofercie IMS Griffin. Były to: JIM UC, z wyglądu identyczna jak starsza wersja, ale z kanałem termowizyjnym, w którym zastosowano niechłodzoną matrycę (lornetka jest teraz cichsza i gotowa do pracy zaraz po włączeniu), system precyzyjnego wskazywania celu STERNA, występujący w trzech konfiguracjach różniących się masą i możliwościami – J, M i V.

Nowością w ofercie IMS Griffin jest przyrząd obserwacyjny Moskito, który po modernizacji zyskał możliwość współpracy z przystawką termowizyjną TACS-M (również zmodyfikowaną – teraz może być używana także jako urządzenie samodzielne), w tej wersji instalowanej na górnej powierzchni lornetki tak, by projektowała ona obraz na obiektyw, dzięki czemu obserwator może oglądać obraz noktowizyjny, termowizyjny lub fusion (łączący oba typy).

Maskpol

Czołowy polski producent wyposażenia ochronnego przedstawił swój najnowszy produkt – trudnopalny policyjny kask ochronny KPO-1 (na rynki zagraniczne Anti Riot Helmet) z osłoną twarzy. Kask ma czerep wykonany z wielowarstwowego kompozytu aramidowego i włókna szklanego, który zapewnia ochronę przed przebiciem ostrymi przedmiotami – był testowany według normy stosowanej w Republice Czeskiej (na jej zamówienie został opracowany) i spełnia klasę TON III. Wizjer (osłona twarzy), wykonany z poliwęglanu o grubości około 5 mm spełnia tę samą normę odporności, co czerep.

Czerep jest odporny na działanie płomieni (EN 13087-7:2001 oraz E 397:1997) oraz substancji chemicznych (EN ISO 175), takich jak: 40% roztwór wodny wodorotlenku sodu, 65% roztwór kwasu azotowego, 30% roztwór kwasu siarkowego, 36% roztwór kwasu chlorowodorowego, toluen, benzyna oraz rozpuszczalniki do nitrocelulozowych wyrobów lakierniczych.

Kask wyposażony jest w nowoczesne wyposażenie wewnętrzne, które składa się z pięciu wkładek amortyzujących mocowanych do wnętrza czerepu taśmą samosczepną i zatrzaskami, obszytych niepalnym pokrowcem wykonanym z materiału Nomex Comfort.

Kask utrzymywany jest na głowie przez trzypunktowy pasek, regulowany dwustronnie, wyposażony w koszyczek obejmujący brodę (podczas używania maski przeciwgazowej zsuwa się go pod podbródek), zapinany szybkowyczepnym zatrzaskiem.

Helikon-Tex

Działająca od 30 lat firma, zaczynająca od kopiowania popularnych wzorów odzieży militarnej, w ostatnim czasie opracowała kilka własnych projektów, które cieszą się dużą popularnością. Helikon stale rozszerza swoją ofertę o własne wzory – by je jeszcze bardziej uatrakcyjnić, podjął współpracę ze znanymi firmami zajmującymi się projektowaniem i produkcją wzorów maskujących, jak A-TACS oraz Hyde Definition. Jest to słuszne posunięcie, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę zalew rynku odzieżą i wyposażeniem w kamuflażu Multicam, który, choć na początku „elitarny”, ostatnimi czasy mocno spowszedniał. Efektem tej współpracy jest seria mundurów polowych pokrytych kamuflażem A-TACS FG i AU oraz PenCott Badlands i Greenzone, którą zaprezentowano (po raz pierwszy w Polsce) podczas Europoltechu. Kolejną nowością był softshell Jackal, któremu w tym numerze poświęciliśmy oddzielny artykuł.

Specshop

Specshop pochwalił się nowością w ofercie – goglami Bolle X810, czyli następcą bardzo popularnych gogli X800 (zostały one opisane szerzej w poprzednim numerze Special Ops) Oprócz gogli zaprezentował także bogatą ofertę akcesoriów do broni firmy Strike Industires, pozwalających podnieść jej funkcjonalność, ale także niewątpliwie zwiększających „cool factor”.

Mactronic

Mactronic, znany producent latarek, zademonstrował całą gamę swoich produktów, od latarek EDC poczynając, przez oświetlenie taktyczne, na elektornicznych flarach kończąc. Jedną z „gwiazd” stoiska była latarka Explorer XP-G – średniej wielkości latarka diodowa o mocy 300 lumenów, której źródło światła stanowi dioda XP-G R5. Latarka zasilana jest z wbudowanego akumulatora (ma on możliwość ładowania z sieci elektrycznej, instalacji samochodowej i uchwytu-stacji dokującej). Uchwyt latarki, mocowany na ścianie, wyposażony jest w sześć diod, które w przypadku awarii sieci elektrycznej zaczynają świecić, ułatwiając odnalezienie latarki w ciemności. Explorer ma obudowę ze stopu aluminium, poliwęglanową, odporną na zadrapania soczewkę i spełnia normę IP65 wodoodporności. 

Reago

Firma Reago zaprezentowała system tarcz strzeleckich ATSR (Advanced Target Shooting Range) firmy Romtes Technologies. Jest to zestaw zaawansowanych, elektronicznie sterowanych tarcz, które można wykorzystywać do różnego rodzaju treningu, umożliwiający dowolne konfigurowanie i programowanie unikatowych, różnych dla każdego ćwiczącego sytuacji taktycznych. Co więcej – tarcze mają różne strefy trafień, zaś trafienia pocisków w nie są zliczane przez elektroniczny układ, rozróżniający miejsce ich uderzenia. Dzięki temu po zakończeniu strzelania możliwa jest ocena wyników i skuteczności szkolonego. Według producenta żywotność tarcz sięga 800 trafień.

Kaliber

Frima Kaliber to stały bywalec imprez targowo-wystawienniczych, więc nie mogło jej zabraknąć na Europoltechu. Jej oferta jest bardzo szeroka, co sprawia, że na każdej wystawie z jej udziałem można liczyć na premiery. Podobnie było i w tym roku – Kaliber, po raz pierwszy w Polsce, pokazał karabin wyborowy SAKO TRG M10 określany jako wielokalibrowy, modułowy karabin wyborowy. Broń opracowywano na potrzeby US SOCOM i charakteryzuje się ona modułową konstrukcją, pozwalającą uzyskać na bazie wspólnej komory zamkowej karabiny strzelające trzema rodzajami amunicji: 7,62 mm × 51, 7,62 mm × 67 (.300 Winchester Magnum) i 8,6 mm × 70 (.338 Lapua Magnum). Magazynki mieszczą odpowiednio: 11, 7 i 8 nabojów. Konwersję na poszczególne kalibry uzyskuje się poprzez wymianę lufy (jej demontaż ułatwia klucz umieszczony w rączce zamka), zamka i magazynka.

Charakterystyczny wygląd nadaje broni składana na prawą stronę, regulowana w wielu płaszczyznach, „ażurowa” kolba, którą można wyposażyć w dodatkową podpórkę mocowaną na dolnej szynie Picatinny. Łoże karabinu (w dwóch długościach) wyposażone jest w stałe, długie szyny Picatinny na górnej i dolnej powierzchni oraz miejsca do montażu krótkich odcinków szyn na bocznych ścianach.

W kilka tygodni po europejskiej premierze na IWA Kaliber zademonstrował pistolet Glock IV generacji w wersji przystosowanej do strzelania wyłącznie amunicją Simunition, wykonanej w kolorze niebieskim, oznaczającym broń treningową (a więc taką, z której nie da się odpalić bojowej amunicji).

Drugą polską premierą, także kilka tygodni po premierze europejskiej, był nowy plate carrier znanej firmy 5.11 nazwany Tac Tec, który swoją europejską premierę miał także na IWA 2013. Cechą charakterystyczną kamizelki jest, ostatnio bardzo popularny, szczątkowy cummerbund, podobny do zastosowanego w JPC firmy Crye Precision, choć w przypadku Tac Tec jest on elastyczny. Niewątpliwą ciekawostką jest uchwyt ewakuacyjny kamizelki – w przeciwieństwie do innych tego typu elementów nie jest on z nią zespolony na stałe, a po uchwyceniu wysuwa się na około 50 cm. Dzięki temu ratownik nie musi schylać się nisko, by móc wygodnie ciągnąć rannego.

Ekspozycję Kalibra uzupełniały bojowe tomahawki Gerber DownRange Tactical/Survival Tomahawk oraz CRKT Kangeet Hawk.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler TT Pathfinder

TT Pathfinder TT Pathfinder

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna...

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna marka popularnego producenta różnego sprzętu outdoorowego, niemieckiej Tatonki, od wielu lat znanej także na polskim rynku.

Zbigniew Lech Owczarski Smith Optics Elite

Smith Optics Elite Smith Optics Elite

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Zbigniew Lech Owczarski Powrót kątówki

Powrót kątówki Powrót kątówki

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer...

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer Hard Case Tactical Swivel Light.

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż...

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż kaburę z klapą zapinaną na metalowy grzybek - i wszystko wydawało się w miarę proste. Nawet słownik języka polskiego nie bardzo „nadąża” za liczbą sprzętu, w jaki możemy się wyposażyć, więc często posiłkujemy się angielskimi terminami. Tym razem w „Almanachu” spróbujemy pokrótce wyliczyć i nazwać różne...

Mateusz Kurmanow Hydration Wars (część 3)

Hydration Wars (część 3) Hydration Wars (część 3)

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków...

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków Camelbaka. Zajmiemy się natomiast tematem, który wydawać się może prozaiczny i znany aż zbyt dobrze – mniej lub bardziej klasycznymi manierkami.

Andrzej Krugler 3xSurefire

3xSurefire 3xSurefire

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS"...

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS" przybliżymy Czytelnikom trzy latarki tej amerykańskiej firmy, należące do jednego segmentu, ale różniące się szczegółami.

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Dea Fast

Dea Fast Dea Fast

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów...

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów islamskich z ugrupowania talibów. Warto jednak pamiętać, że naprzeciw sił koalicji antyterrorystycznej stoją oni ramię w ramię z tamtejszymi baronami narkotykowymi, a ich interesy i działania splatają się do tego stopnia, że obecnie nie sposób traktować którejkolwiek z tych sił odrębnie. Jeśli...

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą...

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą mitów, przekręconych opowieści z drugiej ręki i „rewelacji” rodem z serwisu YouTube. Nie ma co ukrywać, że materia jest delikatna - wielu użytkowników pyta się przy okazji targów lub pokazów sprzętu, czy kamizelki lub hełmy, które noszą, zapewniają im rzeczywistą ochronę – bo temat pozostaje w...

Jerzy Bielecki Ostre jak Nimravus

Ostre jak Nimravus Ostre jak Nimravus

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny...

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny projekt noża i wykonać go samodzielnie. Rozwiązanie to okazało się trafne i tak oto w 1979 roku powstała pierwsza firma Leo – Bali Song® Incorporation, która po nawiązaniu kooperacji z agentem w Japonii zmieniła nazwę na Pacif c Cutlery Corporation®.

Zbigniew Lech Owczarski Wielki pojedynek małych świateł

Wielki pojedynek małych świateł Wielki pojedynek małych świateł

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet...

W działaniach w terenie zabudowanym, a w szczególności podczas sprawdzania pomieszczeń, niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie – podstawowa jednostka broni, czy to karabinek, czy pistolet maszynowy, powinna być wyposażona w silne źródło światła, służące zarówno do sprawdzania drogi, identyfikacji celu lub jego oślepienia. Wraz z uzupełniającym je światłem podwieszonym pod bronią krótką powinno stanowić kompletny system – warto go jednak uzupełnić trzecim.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Mateusz Kurmanow Izraelskie hełmy RBH 303AU

Izraelskie hełmy RBH 303AU Izraelskie hełmy RBH 303AU

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów...

Ostatnie lata na stosunkowo ciasnym polskim rynku indywidualnych osłon balistycznych, przyniosły nieznany wcześniej rozwój oferty hełmów dostępnych dla potencjalnych użytkowników z MSWiA i wojska. Do producentów rodzimych, wśród których czołową pozycję zajmuje Maskpol SA, dołączyły konstrukcje światowych potentatów tej branży – amerykańskich koncernów MSA, Gentex i SDS (należącego do BAE Systems). Ofertę dodatkowo uzupełniają konstrukcje nowatorskie, choć raczej nieosiągalne ze względu na koszt –...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 cz.1

Milipol 2015 cz.1 Milipol 2015 cz.1

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015...

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015 roku.

Błażej Bierczyński, Jerzy Bielecki, Mateusz J. Multarzyński Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2) Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Mateusz J. Multarzyński Pro Defense 2016

Pro Defense 2016 Pro Defense 2016

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.