Wpływ na to miał oczywiście również odpowiedni moment premiery oraz umiejętne działanie firmy Glock GmbH, która potrafiła doskonale promować swój sztandarowy produkt i wykorzystać jego rosnącą popularność do podbijania światowych rynków. Dziś to cała gama pistoletów w różnych kalibrach i wielkościach, reklamowana sloganem Glock Perfection. Czy rzeczywiście jest to broń perfekcyjna? Bynajmniej - wiele innych pistoletów przewyższa glocka w niektórych punktach, ale z wielu względów wciąż stanowi on najbardziej optymalne połączenie najistotniejszych cech użytkowych, dzięki czemu zdobył tak mocną pozycję także w siłach i służbach specjalnych.
Przeczytaj także: Latarka na broń STREAMLIGHT TLR-7 >>
W chwili powstania Glock był konstrukcją niemal rewolucyjną, zrywał bowiem w dużej mierze z obowiązującymi wówczas kanonami budowy większości pistoletów bojowych. I choć tak naprawdę nie był konstrukcyjnie pionierem, bo wykorzystywał znane wcześniej pomysły, to jego przemyślana, poprawnie zaprojektowana konstrukcja dała zadziwiająco udany efekt. Jednocześnie Glock nie miał istotnie słabych punktów i choć nie wszystkim spodobały się rozwiązania w nim zastosowane, to przy zrozumieniu koncepcji przyświecającej twórcom tej broni jej poprawność konstrukcyjna nie powinna budzić zastrzeżeń nawet tych, którzy nie gustują w pistoletach bezkurkowych.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
Przeczytaj także: Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International
Zapewne wielu zadawało sobie pytanie: w jaki sposób tak dobrze udało się to akurat Gastonowi Glockowi, człowiekowi nieposiadającemu w dodatku żadnego doświadczenia w tej dziedzinie? Amerykański znawca broni Patrick Sweeney zaskakująco, ale bardzo celnie, zauważył na łamach „The Gun Digest Book of the Glock” z 2008 r., że austriacki przedsiębiorca osiągnął tak dobry efekt właśnie dlatego, że nigdy wcześniej nie projektował pistoletów – zaczynał od czystej kartki papieru, z w pełni otwartym umysłem. Nie ograniczało go więc przywiązanie do wcześniejszych wyobrażeń i koncepcji, ani typowe dla wielu wytwórni broni myślenie przez pryzmat niechęci do tworzenia czegoś nowego, jeśli można zmodyfikować coś istniejącego, a nawet do wprowadzania radykalnych zmian w dotychczasowych produktach lub koniecznym do tego oprzyrządowaniu.
Przeczytaj także: IAR kbkm marines
Gaston Glock dysponował oczywiście przydatnym doświadczeniem, choć niezwiązanym bezpośrednio z bronią strzelecką. Z wykształcenia inżynier-mechanik i konstruktor sprzętu mechanicznego, praktykując w różnych firmach, np. przy produkcji ręcznych wiertarek, wspinał się powoli po niższych szczeblach technicznych, aż w latach 60. zaczął zarządzać niewielką wytwórnią chłodnic samochodowych pod Wiedniem. Równolegle do tego założył w 1963 r., wraz ze swą żoną Helgą, firmę Glock GmbH – w garażu obok swego domu w Deutsch-Wagram wytwarzał za pomocą używanej radzieckiej prasy do metalu niewielkie partie mosiężnych zawiasów i klamek do drzwi oraz okien, z czasem zaś zainteresował się tworzywami sztucznymi i zaczął również produkować wykonane z nich drobne elementy, takie jak prowadnice do szuflad, karnisze czy części do rolet okiennych.
Przeczytaj także: „Sześćdziesiątka” Komandosów
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Mimo tak skromnego zaplecza inżynier Glock okazał się na tyle przedsiębiorczy, że zdobył duże zamówienia austriackiej armii, najpierw na szybko zdobywające popularność polimerowe elementy wyposażenia osobistego (klamry pasów, sprzączki do oporządzenia z wysokiej wytrzymałości odmian nylonu DuPont), plastikowe części granatów ręcznych oraz skrzynki amunicyjne itp., a następnie noże i składane łopatki saperskie z uchwytami z tworzywa sztucznego oraz metalowe taśmy do km MG74. Garażowa wytwórnia zatrudniała już wtedy 38 osób, a solidność produktów i ich rozsądne ceny zapewniły firmie Glock GmbH mocną pozycję wśród wojskowych dostawców, z czym wiązały się też dobre kontakty w ministerstwie obrony.