Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

MU-3M/MT

miniaturowy monokular noktowizyjny
Michał Sitarski  /  SPECIAL OPS 6/2012  /  16-01-2013
Michał Sitarski

O konieczności używania przyrządów umożliwiających widzenie w nocy (lub w niesprzyjających warunkach, np. zadymienia) we współczesnych działaniach zbrojnych nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Aby zrozumieć, jak dużą wagę przywiązuje się obecnie do wyposażenia żołnierzy w taki sprzęt, wystarczy spojrzeć na hełmy używane w nowoczesnych armiach – praktycznie każdy jest wyposażony w montaż do ramienia noktowizora. Stosowane są montaże mocowane taśmami (starsze wersje, mniej stabilne, są coraz rzadsze) oraz przykręcane bezpośrednio do czerepu hełmu (Dowiedz się jak zmieniły się noktowizory). Co więcej – część modeli hełmów dostarczanych jest od razu z montażami mocowanymi fabrycznie, a niektóre kaski używane w siłach specjalnych mają montaże stanowiące integralną część czerepu. To wszystko pokazuje, że obecnie nowoczesne armie traktują noktowizję jako coś oczywistego, co otrzymuje na wyposażenie, podobnie jak broń osobistą, każdy żołnierz.

Przeczytaj także: Inforce WML

Podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce również w Siłach Zbrojnych RP – o ile w jednostkach podległych DWS noktowizory już od lat nie są niczym wyjątkowym, o tyle w większości jednostek Wojsk Lądowych do niedawna stanowiły one rzadkość. Sytuację odmieniła misja w Afganistanie, gdzie wyposażenie żołnierzy w sprzęt noktowizyjny jest podstawą do prowadzenia skutecznych działań przeciw rebeliantom, niedysponującym noktowizorami bądź dysponującym ich ograniczoną liczbą, głównie zdobycznymi. O ile jednak jednostki specjalne bazują przede wszystkim na produktach sprowadzanych z zagranicy, o tyle pozostali użytkownicy takiego sprzętu w SZ RP (a także inne formacje uzbrojone niepodlegające Ministerstwu Obrony Narodowej) wykorzystują sprzęt krajowy, produkowany przez Przemysłowe Centrum Optyki (PCO – obecnie Bumar Żołnierz S.A.). W większości są to monokulary noktowizyjne MU-3 i MU-3 M. Przyjrzyjmy się bliżej temu ostatniemu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W MU-3 M, czyli Monokular Uniwersalny – 3 Modernizowany, stanowi rozwojową wersję poprzedniego „hitu” Bumar Żołnierz S.A. (wówczas jeszcze PCO) – MU-3. W stosunku do niego różni się przede wszystkim mniejszą masą i wymiarami. Od swojego poprzednika jest krótszy o 15 mm i lżejszy aż o 110 g, co – biorąc pod uwagę masę MU-3, wynoszącą około 360 g – jest bardzo wyraźnym, bo aż 30-procentowym jej obniżeniem. Mogłoby się wydawać, że „urwanie” 110 g to niewiele, ale w przypadku urządzenia noszonego na głowie ma to bardzo duże znaczenie dla użytkownika, gdyż w odczuwalny sposób wpływa na zmęczenie mięśni karku. Poza tym należy pamiętać, że obecnie, przy bardzo dużym obciążeniu żołnierza wszelkiego rodzaju sprzętem (broń, amunicja, środki ochrony balistycznej, środki łączności, żywność, woda, itd.) walczy się o każdy gram masy wyposażenia, bo suma oszczędności „masowych”, uwzględniając wszystkie jego elementy, potrafi zaskoczyć. Oprócz gabarytów i masy zmieniona została także obudowa urządzenia (obecnie jest bardziej zwarta) oraz sposób jego włączania i sterowania poszczególnymi funkcjami (dawniej było to czteropołożeniowe pokrętło, obecnie dwa przyciski o dwóch funkcjach każdy).

Przeczytaj także: Pomocnik i skrzydłowy

W MU-3 M zastosowany został wzmacniacz obrazu XR-5 z systemem autogatingu (autobramkowania). Zabezpiecza on urządzenie przed uszkodzeniem wzmacniacza w przypadku skierowania go na intensywne źródło światła. Ma to szczególne znaczenie w przypadku używania na przykład granatów hukowo-błyskowych czy też operowania w miejscach, w których można spodziewać się zróżnicowanego oświetlenia – od jego braku, przez światło dzienne, po silne światło sztuczne, czym charakteryzują się niektóre działania prowadzone np. w terenie zurbanizowanym. Dzięki temu MU-3 M można bez obawy włączać nawet w słoneczny dzień, choć wówczas należy pamiętać o zastosowaniu przysłony lub filtra zabezpieczającego wzmacniacz obrazu przed zdegradowaniem (oba elementy znajdują się w zestawie z monokularem).

Praca MU-3 M oparta jest na zasadzie optoelektronicznego wzmocnienia światła szczątkowego odbitego od obserwowanego obiektu przy naturalnym poziomie oświetlenia – obraz jest wzmacniany przez pasywny wzmacniacz, zatem urządzenie, jako pracujące bez zewnętrznego źródła światła, zaliczane jest do kategorii pasywnych i znacznie utrudnia wykrycie posługującego się nim żołnierza. Z jego pomocą możliwe jest prowadzenie obserwacji obiektów w zakresie od 0,25 m do ∞.

Przeczytaj także: Plan B czyli go-bag od Hazard4

W przypadku całkowitego braku oświetlenia (np. wnętrza zaciemnionych budynków, piwnice, podziemia, itp.) można wykorzystać wbudowany w MU-3 M oświetlacz podczerwony. Umożliwia on pracę w dwóch trybach – niskiego (low) i wysokiego (high) poziomu oświetlenia. Przełączenia pomiędzy nimi dokonuje się przyciskiem z oznaczeniem IR – krótkie naciśnięcie włącza tryb Low, długie (3 s) – tryb High. Oświetlacz ma zasięg do 12 m, zaś o jego uruchomieniu powiadamia świecąca na zielono dioda w polu widzenia monokularu. Druga, czerwona, dioda informuje o spadku napięcia zasilającego poniżej 1,05 V. Przy używaniu oświetlacza należy pamiętać, że stanowi on źródło światła widocznego w podczerwonych przyrządach obserwacyjnych, zatem może demaskować pozycję użytkownika.

Zasilanie MU-3 M stanowi jedna bateria AA (1,2, 1,5 lub 3,6 V) lub CR123A, której gniazdo znajduje się w obudowie monokularu i jest jednocześnie podstawą przycisków sterujących oraz obudową oświetlacza IR. Same przyciski powinny być nieco „wyraźniejsze” – operowanie nimi gołą dłonią nie stanowi problemu, ale ciężko je wyczuć poprzez rękawiczkę taktyczną, o zimowej nie wspominając.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Z jakiego oświetlenia korzytsać w niekonwencjonalnych warunkach »

profesjonalne oświetlenie


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Trenuj precyzję strzału z najlepszymi! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Podpowiadamy - gdzie kupisz sprawdzony zasobnik energii » Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
zasobnik energii łączność dla wojska

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Strzelanie sytuacyjne kawalerzystów z 25. BKPow.

Na początku sierpnia na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyły się strzelania sytuacyjne żołnierzy z 7. batalionu wchodzącego w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz...

Aktualny numer

3/2019
SPECIAL OPS 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Służba kontrterrorystyczna
  • - Tactical Prison Rescue 2019
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl