Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Peltor ComTac IV

Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 4/2012  /  28-08-2012
Andrzej Krugler

Od kilku lat można zauważyć duże rozpowszechnienie w wojsku i służbach mundurowych aktywnych ochronników słuchu z funkcją łączności radiowej. Można je podzielić na dwie kategorie – z pełną muszlą chroniącą ucho oraz douszne, pozbawione muszli. Jedne i drugie mają swoje wady i zalety. W ubiegłym roku firma Peltor zaprezentowała swój najnowszy produkt, będący próbą połączenia cech obu tych kategorii.

 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Budowa

Bazą Peltor ComTac IV jest standardowy dla tej fi rmy pałąk, do którego przymocowane są nowatorskie „półmuszle” w kształcie podkowy. Obejmują one jedynie powierzchnię wokół małżowiny usznej, ale nie zakrywają jej samej. Eliminuje to najpoważniejszą wadę „pełnych” ochronników słuchu, jaką jest ogrzewanie ucha, zwłaszcza w cieplejszych dniach, co prowadzi do wydzielania potu oraz szybkiego zmęczenia użytkownika. Wykonane są one z tworzywa sztucznego, zaś od strony głowy podklejone pianką zwiększającą komfort noszenia i zmniejszającą pocenie się skóry głowy. Pianki w razie zużycia można łatwo odkleić i zastąpić nowymi – do zestawu dołączona jest para zapasowych podkładek, a w ofercie firmy są dostępne pianki osobno. Na lewej „podkowie” umieszczony jest panel sterowania w postaci dwóch przycisków pokrytych gumą, służących do włączania i wyłączania zestawu, a także do regulacji wzmocnienia.

W przypadku braku detekcji dźwięków układ samoczynnie wyłącza się po dwóch godzinach, co pozwala zaoszczędzić baterie. Na obu „podkowach” znajdują się jeszcze po dwa gniazda – jedno z nich służy do podłączenia mikrofonu (można go montować na prawej lub lewej stronie, w zależności od preferencji użytkownika), a drugie służy do podłączenia głośników.

W górnej części „podków” umieszczono również gniazda baterii, które zamykane są klapkami z elastycznego tworzywa sztucznego, dzięki czemu zapewniona jest ochrona gniazda baterii przed zanieczyszczeniem czy zamoknięciem – ComTac IV nie jest zestawem wodoodpornym, ale bryzgoszczelnym, można go używać np. podczas deszczu, ale nie nadaje się do prowadzenia operacji „z wody” połączonych z nurkowaniem. Z lewej „podkowy” wyprowadzony jest również przewód służący do podłączania zewnętrznych środków łączności radiowej, przy czym zestaw jest „kompatybilny w dół”, czyli pozwala na używanie starszych wersji adapterów do podłączenia radiostacji.

Głośniki w Peltor ComTac IV mają postać korków dousznych, zbliżonych budową do zatyczek „półaktywnych” tej fi rmy E-A-R Combat Arms. Zakończone są one wkładką, która może mieć postać znaną z zatyczek „półaktywnych” lub też piankowego stożka. Pierwsze są wielorazowego użytku (można je myć), zaś drugie są wkładkami jednorazowymi, przydatnymi na przykład przy używaniu jednego zestawu przez kilka osób – w zestawie znajduje się kilka par takich wkładek, a w przypadku ich zużycia można dokupić nowe, oferowane w paczkach po 50 kompletów. Na razie nie ma w ofercie Peltora wkładek dopasowywanych indywidualnie, jak ma to miejsce w przypadku „dousznych” aktywnych ochronników słuchu.

Z zestawem ComTac IV możliwe jest użycie wszystkich trzech typów mikrofonów oferowanych przez Peltora – „klasycznego” mikrofonu pałąkowego (boom type microphone), mikrofonu na elastycznym wysięgniku (tzw. gooseneck – gęsia szyja) oraz mikrofonu krtaniowego (laryngofonu).

Mechanicznie ComTac IV niczym nie równi się od poprzednich zestawów serii i można go bez problemu składać w poręczną „paczkę”, dzięki czemu zajmuje w transporcie mało miejsca. Kompletny zestaw ochronników Peltor ComTac IV ma masę 238 g.

ComTac IV produkowany jest w pięciu wersjach, różniących się wyprowadzeniem do podłączenia zewnętrzych środków łączności: standard wired J11, NATO wired, 2×Downlead NATO, NATO wired J11 oraz Stereo Connected J11. Ochronniki słuchu dostępne są w kolorze zielonym z czarnym wykończeniem pałąka łączącego „półmuszle”.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  9
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 4/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Buty stworzone do misji specjalnych! Co sprawia, że są wyjątkowe »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie tłumika krok po kroku »

profesjonalna nauka


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Nowa seria latarek czołowych - co powinienieś o nich wiedzieć » Jak sprawić by natura była wyzwaniem, a nie przeszkodą »
latarka czołowa

 


Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wojska Specjalne nie zawiodły

14 listopada br. zakończyło się ćwiczenie pk. Trident Jupiter-19 (TRJU-19) w ramach którego Sojusznicze Dowództwo Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component Command, SOCC)...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl