Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kurtka VERTX SMOCK

Bartosz Szołucha

Bartosz Szołucha

Kurtki typu smock są charakterystycznym elementem wyposażenia, nieodłącznie kojarzącym się z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii (i innych krajów Commonwealthu). Smocki towarzyszą brytyjskim żołnierzom oddziałów spadochronowych i specjalnych od czasów II wojny światowej; zmieniały się materiały i kamuflaż, jednak krój modyfi kowany był nieznacznie – zawsze była to stosunkowa długa, obszerna kurtka z kapturem i znaczną liczbą kieszeni, które pozwalały bez problemów przenosić kompletne wyposażenie survivalowe, umożliwiające przeżycie w sytuacji odłączenia się od sił własnych.

Zobacz także

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Przez lata stanowiły symbol przynależności do elity wojsk Jej Królewskiej Mości i pożądany obiekt wymiany wśród członków oddziałów innych państw szkolących się z SAS czy Royal Marines. Jako że smocki regulaminowe, choć i tak będące jednym z najlepszych modeli umundurowania, nie zawsze spełniały wymagania użytkowników, naturalnie rozwinął się rynek produktów firm komercyjnych, które oferowały wiele wariacji na temat klasycznej kurtki – z tych najbardziej znanych warto wymienić firmy Arktis oraz SASS.

Dopiero od niedawna smocki stały się standardowym wyposażeniem wszystkich brytyjskich żołnierzy, a najnowsza ich wersja, zupełnie odmieniona, pojawiła się wraz z wprowadzeniem systemu wyposażenia Personal Clothing System (PCS), który od lutego 2011 roku zastępuje wcześniejsze umundurowanie Combat Soldier 95. Również na świecie od kilku lat smocki przeżywają swoisty renesans i stają się coraz bardziej popularne i zauważalne w wyposażeniu oddziałów specjalnych i rozpoznawczych w Niemczech, Francji czy krajach skandynawskich. Ostatnio moda na smocki dotarła również do Stanów Zjednoczonych, gdzie w końcu zauważono unikalne cechy tej odzieży, co objawiło się kilkoma nowym projektami, zrywającymi z tradycyjnym podejściem nie tylko do kroju, ale również materiałów.

Pierwszym szerzej zademonstrowanym nowoczesnym „amerykańskim” smockiem jest Vertx Smock amerykańskiej marki Vertx, która szybko znalazła uznanie wśród licznych użytkowników, wprowadzając do oferty bardzo popularne spodnie, łączące wysoką jakość projektu oraz ostatecznego produktu, jak i rozsądną cenę. W 2011 roku przedstawiciele marki Vertx zaprezentowali swoje podejście do klasycznej kurtki smock, którą opisujemy bardziej szczegółowo.

KONSTRUKCJA

Tak jak klasyczny smock, Vertx Smock charakteryzuje się dość obszernym krojem, jednak z możliwością dość dobrego dopasowania za pomocą elastycznych ściągaczy w dole oraz na wysokości pasa, ze znaczną liczbą kieszeni, których jest łącznie dziesięć. Kurtka zapinana jest solidnym, dwubiegowym zamkiem kostkowym firmy YKK, dodatkowo krytym patką chroniącą przed przedostawaniem się wiatru i wody do wnętrza, zapinaną rzepami oraz napami – na obu końcach. W miejscu wszycia anatomicznie profi lowanych rękawów, zakończonych patkami umożliwiającymi dopasowanie ich do dłoni, znajdują się długie dwubiegowe zamki służące do wentylacji korpusu, szczególnie podczas dużego wysiłku. Co ciekawe, zdecydowano się na wszycie w rejonie pach miękkiej siatki, a nie zostawienie dużych, niezabezpieczonych otworów.

Do bardzo wysokiego kołnierza, który ma za zadanie osłaniać szyję użytkownika przed podmuchami wiatru, za pomocą trzech guzików można dołączyć regulowany kaptur z daszkiem, który zapewnia bardzo dobrą ochronę przed deszczem. Jego wnętrze jest wyściełane miękką dzianiną polarową, zwiększającą komfort termiczny. Jeśli nie istnieje potrzeba noszenia kaptura, można go odłączyć i zwinąć do kieszeni.

Wspominane wcześniej kieszenie są rozmieszczone następująco – podstawowe to dwie duże, zapinane pionowymi zamkami błyskawicznymi znajdującymi się obok głównego zamka kurtki, „napoleońskie” kieszenie piersiowe o ciekawej konstrukcji z mieszkami, które pozwalają na pewne zwiększenie możliwości transportowych. Kieszenie te dają naprawdę duże możliwości, ponieważ ich kształt zbliżony jest do wielokąta o wymiarach 25×33×18×35 cm. Wewnątrz nich znajdują się proste organizery, pozwalające na ustabilizowanie przedmiotów wielkości portfela, telefonu czy magazynka z amunicją. Nieco poniżej znajdują się dwie kieszenie transportowe, zapinane „kanadyjskimi” guzikami na taśmie, kryte dodatkowo patkami zabezpieczającymi – niestety, patki są aż dwie (jedna z guzikami, a druga ją kryjąca), co nieco komplikuje konstrukcję, a na dodatek jest to element dość sztywny i odstający.

Dodatkowo, pomimo zastosowania dużych guzików, które łatwo powinno dać się zapiąć dłonią w rękawicach, dziurki, przez które przechodzą, są dość wąskie, przez co zapinanie staje się niewygodne i trwa długo, aczkolwiek jest możliwe. Wnętrze dolnych kieszeni jest wyściełane materiałem polarowym, dzięki czemu mogą służyć do ogrzewania zziębniętych dłoni. Na rękawach znajdują się kolejne dwie kieszenie zapinane pionowymi zamkami błyskawicznymi – dzięki częściowo wpuszczonej konstrukcji, nawet przy wypełnieniu nie odstają i nie powodują zaczepiania. Ich wymiary wewnętrzne to około 24×18 cm.

Niezwykle oryginalne są natomiast dwie kieszenie boczne, kryte klapami, znajdujące się tuż obok dolnych kieszeni cargo – przeznaczone są bowiem do przenoszenia magazynków do M4/M16, ale dzięki konstrukcji z niewielkim przeszyciem w dolnej ich części, zmieszczą się tam również magazynki do G3, kbk AK oraz wz. 96 Beryl. W dolnej części pleców naszyte zostały dwie dość duże kieszenie transportowe, poucher pockets, z dodatkowymi organizerami wszytymi w ich wnętrzu – ich krawędzie są ukośnie ścięte, dzięki czemu dostęp do nich jest możliwy bez zbędnych akrobacji.

Na kieszeniach naramiennych zostały naszyte duże fragmenty taśmy rzep, służące do mocowania naszywek identyfikacyjnych.

MATERIAŁY

Oprócz praktycznego kroju, zdecydowano się na całkowite odejście od dotychczas stosowanych materiałów – niemal wszystkie znane kurtki smock szyte były z materiałów mundurowych, grubszych lub lżejszych, natomiast w Vertx Smock zdecydowano się na użycie nowoczesnego laminatu soft shell Delta 40D o gramaturze 170 g/m2, wyprodukowanego przez Schneider Mills i barwionego przez Duro Industries, w najbardziej popularnym obecnie kamufl ażu – Crye Precision Multicam, o całkowicie matowej, nawet po zamoczeniu, powierzchni, o dość szorstkim wykończeniu. Nylonowy materiał zewnętrzny ma strukturę typu micro-ripstop o bardzo drobnej kratce zapobiegającej rozdzieraniu się materiału. Do jego wewnętrznej strony przyklejono poliestrową siatkę pochłaniającą wilgoć i transportującą ją ku górze, z dala od ciała, ale także – dzięki właściwościom bakteriostatycznym – zapobiegającą rozwojowi bakterii – mikroby pojawiają się na materiale, ale ich rozwój jest hamowany i nie przekracza pewnego poziomu.

Splot włókien tworzących materiał zewnętrzny pozwolił zachować pewien stopień rozciągliwości w dwóch kierunkach – nie jest on wybitnie elastyczny, ale dzięki temu zapewnia większą odporność na przetarcia. Materiał został pokryty opartą na nanocząsteczkach powłoką Schoeller® NanoSphere®, powodującą perlenie się kropel wody na jego powierzchni, a także chroniącą w pewnym stopniu przed brudem (większość zabrudzeń można zmyć czystą wodą) oraz jest wykończony w technologii redukującej odbiciepromieniowania podczerwonego, dzięki czemu wzór maskujący widoczny jest w trakcie obserwacji przez urządzenia noktowizyjne.

Delta 40D to materiał niemal całkowicie wiatroszczelny, niestety kosztem obniżonej paroprzepuszczalności – jego zasada działania polega raczej na magazynowaniu ciepłego powietrza uchodzącego z ciała użytkownika: po założeniu kurtki, w trakcie wysiłku fizycznego, dość szybko zaczyna się odczuwać wzrost temperatury, więc jest to odzież przeznaczona do użycia raczej w chłodniejszym klimacie. Podwyższona temperatura powoduje ogrzanie materiału i przyspieszenie procesu parowania. Na łokciach naszyto łaty z lekkiej Cordury 330D, zwiększające odporność na przedarcie w tych wrażliwych miejscach – są na tyle dobrze wkomponowane, że trudno je zauważyć na pierwszy rzut oka.

Oprócz opisywanego smocka w kamuflażu Multicam, w przygotowaniu są także wersje w jednolitych kolorach – czarnym oraz piaskowym, jednak do ich produkcji użyte zostaną innego typu materiały, co może również pozytywnie wpłynąć na cenę końcową produktu, która obecnie jest dość wysoka – należy jednak mieć na uwadze, że wynika ona z dość skomplikowanej konstrukcji i użycia stosunkowo drogich materiałów.

Co ciekawe, kurtki Vertx Smock weszły już na wyposażenie jednego z policyjnych oddziałów specjalnych w Polsce.

ZDANIEM UŻYTKOWNIKA

Kurtkę Vertx Smock nosi się naprawdę dobrze. Jest to świetna kurtka polowa zaprojektowana po to, by w terenie zapewnić użytkownikowi ochronę przede wszystkim przed wiatrem i w pewnym stopniu przed deszczem.

Zastosowany materiał Delta 40D świetnie sprawdza się w tej roli – bardzo dobrze oddycha, a jego „wodoodporność” to około jedna godzina lekkiego deszczu. Po tym czasie zaczyna przemakać, jednak na tak lekki materiał jest to wynik naprawdę dobry – zupełnie nieosiągalny dla materiałów ze splotu bawełny i nylonu. Nie nasiąka wodą i bardzo szybko schnie.

Krój kurtki jest dość luźny, pozwala nosić pod spodem wiele warstw odzieży, włącznie z bardzo obszernymi kurtkami puchowymi – używałem jej wraz z kurtką PCU L7 i nie czułem żadnego ograniczenia swobody ruchów. Kolejnym ciekawym elementem tej parki jest jej kaptur. Są zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania, jednak ja uważam, że kaptur w takiej kurtce powinien być. Szczególnie taki, gdyż zaprojektowany jest doskonale – jego krój i ściągacze pozwalają świetnie dopasować go do głowy, nic nie zasłania widoku ani nie spada na oczy.

Dla zwiększenia komfortu użytkownika w wyższych temperaturach bądź przy intensywnym wysiłku, projektanci zastosowali długie rozsuwane wywietrzniki pod pachami, sięgające od dolnych żeber do połowy ramienia, przy czym podszyte są one siatką tak, aby po rozsunięciu zachowywać krój kurtki i uniknąć dostawania się pod spód niepożądanych przedmiotów.

Jak większość smocków, kurtka Vertx ma mnóstwo kieszeni pozwalających przenosić użytkownikowi naprawdę pokaźne ilości osobistego wyposażenia. Kieszenie na rękawach są na tyle duże, że spokojnie w każdej z nich zmieszczą się po dwa opatrunki osobiste, nawet wielkości Olaesa 6’’. W mojej opinii najważniejszymi kieszeniami, z których użytkownik będzie korzystał najczęściej, są kieszenie „napoleońskie”, znajdujące się z przodu kurtki. Są naprawdę pojemne – zaczynają się na wysokości ściągacza w pasie, a górna ich krawędź sięga niemal kołnierza. Wewnątrz znajdują się wszyte dodatkowe kieszonki na magazynki do AR, co jest pomysłem dyskusyjnym, jednak rozwiązanie to dobrze sprawdza się w roli organizera, tak by mniejsze przedmioty nie przemieszczały się swobodnie wewnątrz. Dwie tylne kieszenie zapinane są na klapki wraz z rzepem i są na tyle obszerne, by zmieścić w nich dodatkową cienką bluzę polarową czy MRE.

Niestety Vertx Smock ma również parę niedociągnięć. W trakcie użytkowania w moim egzemplarzu urwał się dolny ściągacz z gumki rurowej – był przyszyty bardzo słabo. Kolejnym minusem są suwaki zastosowane w kieszeniach na ramionach. W przypadku przenoszenia tam przedmiotów takich jak np. telefon komórkowy i niezamknięciu zamka do końca, potrafi się ona otworzyć i niestety trzeba na to uważać. Źle wszyty jest również zamek błyskawiczny kieszeni piersiowych, u dołu pozostawiono małą szczelinę, przez którą mogą, choć mi się to nie zdarzyło, wypaść drobne przedmioty przenoszone wewnątrz. Dodatkowo, w szczelinę tę całkiem często, szczególnie przy wyjmowaniu takich większych przedmiotów, jak np. złożona mapa, potrafi zsunąć się zamek suwaka, a wtedy trzeba, dość denerwująco, stamtąd go wydłubywać. Następnym niedopracowanym elementem są klapki przednich, dolnych kieszeni. Zastosowano tam aż cztery warstwy materiału, przez co całość niezbyt estetycznie odstaje i dodatkowo, przez za małe otwory na guziki, ciężko tę kieszeń zamknąć jedną ręką.

Pomimo tych niedociągnięć uważam, że mogę polecić tę kurtkę każdemu, kto potrzebuje odzieży tego typu. Oceniam ją na solidną czwórkę z plusem. Podstawowym czynnikiem, który prawdopodobnie sprawi, że nie zobaczymy smocków Vertx w szerszym użyciu, jest, niestety, cena.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Bartosz Szołucha Nowości Crye Precision

Nowości Crye Precision Nowości Crye Precision

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable...

Firmy Crye Precision nie trzeba chyba przedstawiać - cechą charakterystyczną niemal wszystkich jej produktów są innowacje. Przedstawiamy dwie tegoroczne nowości prosto z Bostonu – lekką kamizelkę Jumpable Plate Carrier oraz kolejne wcielenie mundurów serii Combat - model G3.

Bartosz Szołucha Plastik fantastik

Plastik fantastik Plastik fantastik

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili...

Na rynku sporadycznie pojawiają się produkty zaskakujące swoją banalną prostotą i uniwersalnością – aż chce się czasem spytać, „dlaczego nikt wcześniej tego nie wymyślił?”. Projektanci ITW Nexus wymyślili całą serię takich drobnych gadżetów, które śmiało można nazwać rewolucyjnymi.

Bartosz Szołucha Pająki Magnum

Pająki Magnum Pająki Magnum

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest...

Hi-Tec Sports, prekursor w branży „butów taktycznych”, czyli lekkich zamienników dla typowych wojskowych butów, które niezbyt nadawały się do dynamicznych działań, choćby w terenie zabudowanym, znany jest w Polsce jako producent niezwykle popularnych „magnumów ”, butów, które w ciągu kilku lat stały się wręcz synonimem dla tego rodzaju obuwia.

Andrzej Krugler Arc'Teryx Knee Caps

Arc'Teryx Knee Caps Arc'Teryx Knee Caps

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą...

Ciało ludzkie jest zbudowane tak, że większość jego zasadniczych organów jest dobrze chroniona, czy to szkieletem, czy warstwą mięśni. Niestety, niektóre jego elementy są pokryte jedynie cienką warstwą skóry, a przez to wrażliwe na bolesne urazy, zagrażające ich poprawnemu funkcjonowaniu. Należą do nich stawy łokciowe i kolanowe.

Bartosz Szołucha Massif Mountain Gear

Massif Mountain Gear Massif Mountain Gear

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach,...

Odzież trudnopalna staje się światowym standardem w wyposażeniu żołnierzy działających w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, a także funkcjonariuszy jednostek specjalnych policji, działających w miejscach, gdzie może wystąpić zagrożenie wybuchem lub pożarem. Nieustanne prace badawcze nad zaawansowanymi materiałami, z których szyte są mundury polowe, podnoszą poziom bezpieczeństwa użytkowników, bez obniżania komfortu niezbędnego podczas długotrwałych operacji w skrajnych temperaturach. Producentem...

Bartosz Szołucha W poszukiwaniu goglowego Graala

W poszukiwaniu goglowego Graala W poszukiwaniu goglowego Graala

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń...

Duże znaczenie wysokiej jakości środków ochrony oczu było już niejednokrotnie poruszane na łamach czasopisma „SPECIAL OPS”. Poza oczywistym faktem unikania dzięki nim trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń oczu, nie mniej ważna dla operatorów jednostek specjalnych jest ochrona przed wyłączeniem ich z akcji z błahego i niekoniecznie wywołującego poważne urazy powodu. Może to być dostanie się do oczu pyłu czy pryśnięcie piasku, samo w sobie niegroźne, ale skutkujące wyeliminowaniem operatora na krótki...

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Adam Dubiel TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur TRU Xtreme - Ekstremalnie wyposażony mundur

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się...

Działania zbrojne w Iraku i Afganistanie, którymi w ostatniej dekadzie żyje cały militarny świat, przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju umundurowania bojowego. Producenci uniformów prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort noszenia ich produktów i byłyby w stanie zaspokoić każdą potrzebę użytkowników, a nawet wyprzedzać ich najbardziej wymyślne zachcianki. Efektem tego swoistego wyścigu żołnierskiej mody są poszukiwania i realizacje ciekawych pomysłów,...

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler Aktywna ochrona

Aktywna ochrona Aktywna ochrona

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona,...

Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, które ułatwiają mu orientację w przestrzeni, i jednym z zasadniczych, jeśli chodzi o porozumiewanie się. Dlatego niezmiernie ważna jest jego ochrona, o którą szczególnie trzeba zadbać m.in. podczas działań wojskowych czy policyjnych grup specjalnych, w czasie których huk wystrzałów, użycie granatów oszałamiających czy materiałów wybuchowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jak to jednak zrobić przy konieczności zapewnienia jednocześnie...

Andrzej Krugler Mały gigant

Mały gigant Mały gigant

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego...

Możliwość wykorzystania okien jako dodatkowych punktów wejścia do szturmowanego pomieszczenia może stać się czynnikiem wpływającym na uzyskanie zaskoczenia i przewagi taktycznej, potrzebnych do skutecznego rozstrzygnięcia szturmu. Aby dostać się do otworów okiennych na wyższych kondygnacjach, niezbędne jest wykorzystanie technik linowych lub hydraulicznych ramp montowanych na pojazdach („SPECIAL OPS” 7/8 (5) 2010), jednak do tych na parterze lub pierwszym piętrze można z powodzeniem użyć tradycyjnych...

Adam Dubiel Lekki pancerz do wielu misji

Lekki pancerz do wielu misji Lekki pancerz do wielu misji

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę...

Coraz częściej za konstruowanie żołnierskiego ekwipunku biorą się ci, którzy o jego funkcjonalności mogą powiedzieć najwięcej, czyli użytkownicy z wojska i innych formacji uzbrojonych. Zazwyczaj tę drogę realizowania poza służbą swojego potencjału płynącego z wiedzy i doświadczenia bojowego wybierają żołnierze z jednostek elitarnych, gdzie świadomość znaczenia wyposażenia jest najwyższa. Bywa, że projektują wzory dla swoich kolegów po fachu, a ci niekiedy formułują specyficzne wymagania. W ten sposób...

Andrzej Krugler TT Pathfinder

TT Pathfinder TT Pathfinder

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna...

Produkty marki Tasmanian Tiger gościły już w przeszłości na łamach „SPECIAL OPS” – opisywaliśmy lekką kurtkę softshell Nevada oraz nieco mniejszy z rodziny plecaków TT, Raid Mk2. Tasmański tygrys to militarna marka popularnego producenta różnego sprzętu outdoorowego, niemieckiej Tatonki, od wielu lat znanej także na polskim rynku.

Zbigniew Lech Owczarski Smith Optics Elite

Smith Optics Elite Smith Optics Elite

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

W kolejnym już odcinku przeglądu środków ochrony oczu, prezentujemy wciąż mało znaną nowość na rynku – gogle oraz okulary ochronne marki Elite Division amerykańskiej firmy Smith Optics.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Zbigniew Lech Owczarski Powrót kątówki

Powrót kątówki Powrót kątówki

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer...

Solidne i niezawodne źródło światła to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, zarówno do walki, jak i w terenie. Szanowni Państwo, oto godny następca klasycznej amerykańskiej kątówki Fultona – Energizer Hard Case Tactical Swivel Light.

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 2.)

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż...

Różnorodność typów oporządzenia w dzisiejszych czasach może przyprawiać o zawrót głowy – dwadzieścia lat temu żołnierz zwykle miał do dyspozycji prosty pas z szelkami, a policjant skórzany pas i takąż kaburę z klapą zapinaną na metalowy grzybek - i wszystko wydawało się w miarę proste. Nawet słownik języka polskiego nie bardzo „nadąża” za liczbą sprzętu, w jaki możemy się wyposażyć, więc często posiłkujemy się angielskimi terminami. Tym razem w „Almanachu” spróbujemy pokrótce wyliczyć i nazwać różne...

Mateusz Kurmanow Hydration Wars (część 3)

Hydration Wars (część 3) Hydration Wars (część 3)

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków...

Po przerwie powracamy z trzecią częścią „hydracyjnego” cyklu – tym razem nie będzie ona poświęcona produktom konkretnej firmy, jak to miało miejsce w przypadku opisów systemów hydracyjnych Source czy plecaków Camelbaka. Zajmiemy się natomiast tematem, który wydawać się może prozaiczny i znany aż zbyt dobrze – mniej lub bardziej klasycznymi manierkami.

Andrzej Krugler 3xSurefire

3xSurefire 3xSurefire

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS"...

Firma Surefire znana jest wielu osobom i kojarzona z latarkami taktycznymi, choć zajmuje się również produkcją np. tłumików dźwięku, płomienia czy noży i ochronników słuchu. W tym numerze "SPECIAL OPS" przybliżymy Czytelnikom trzy latarki tej amerykańskiej firmy, należące do jednego segmentu, ale różniące się szczegółami.

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Dea Fast

Dea Fast Dea Fast

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów...

W kontekście wydarzeń ostatnich lat, związanych z tzw. globalną wojną z terroryzmem (GWOT), Afganistan nieodmiennie postrzegany jest przede wszystkim jako matecznik terrorystów i skrajnych fundamentalistów islamskich z ugrupowania talibów. Warto jednak pamiętać, że naprzeciw sił koalicji antyterrorystycznej stoją oni ramię w ramię z tamtejszymi baronami narkotykowymi, a ich interesy i działania splatają się do tego stopnia, że obecnie nie sposób traktować którejkolwiek z tych sił odrębnie. Jeśli...

Mateusz Kurmanow Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.) Almanach osłon balistycznych, oporządzenia i umundurowania (część 1.)

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą...

Ten cykl tematycznie powiązanych notatek, informacji i ciekawostek ma w założeniu dostarczyć Czytelnikowi podstawowych informacji dotyczących dziedziny, która w świecie „taktycznym” nader często jest ofiarą mitów, przekręconych opowieści z drugiej ręki i „rewelacji” rodem z serwisu YouTube. Nie ma co ukrywać, że materia jest delikatna - wielu użytkowników pyta się przy okazji targów lub pokazów sprzętu, czy kamizelki lub hełmy, które noszą, zapewniają im rzeczywistą ochronę – bo temat pozostaje w...

Jerzy Bielecki Ostre jak Nimravus

Ostre jak Nimravus Ostre jak Nimravus

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny...

Historia Benchmade zaczyna się w 1978 roku, kiedy to Leo Des Asis zapragnął posiadać nóż typu balisong knife. Nie mogąc jednak dostać egzemplarza, który by go satysfakcjonował, postanowił stworzyć własny projekt noża i wykonać go samodzielnie. Rozwiązanie to okazało się trafne i tak oto w 1979 roku powstała pierwsza firma Leo – Bali Song® Incorporation, która po nawiązaniu kooperacji z agentem w Japonii zmieniła nazwę na Pacif c Cutlery Corporation®.

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.