Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Zasięg rośnie (część 2)

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Zasięg rośnie
Zasięg rośnie Andrzej Krugler, US DoD, Austrian DoD, Remington, Archiwum autora

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Dowództwo Operacji Specjalnych sformułowało już zasadnicze oczekiwania, co do nowego karabinu dla snajperów z podległych mu jednostek, w dokumencie z 16 maja 2008 roku, ale dopiero po przygotowaniu jeszcze dokładniejszej specyfi kacji, ponad pół roku później, pojawiło się oficjalne zaproszenie (Solicitation No. H92222-09-PSR), do zgłaszania się w okresie od 13 lutego do 3 marca 2009 roku firm zainteresowanych udziałem w konkursie na nową broń wyborową dla US SOCOM.

Ma ona zastąpić w arsenale sił specjalnych używane obecnie powtarzalne karabiny snajperskie na standardowy nabój 7,62×51 mm NATO oraz 7,62×67 mm Winchester Magnum (M40, M24, Mk 13 – wszystkie bazujące na popularnym M700 fi rmy Remington), a także, choć zapewne nie całkowicie, antysprzętowe ciężkie karabiny wyborowe kalibru 12,7 mm.

Zachowując gabaryty typowe dla tych pierwszych, PSR winien przede wszystkim zwiększyć możliwości precyzyjnego likwidowania celów żywych z dotychczasowych 800–1200 m do co najmniej 1500 m i chronionych osłonami balistycznymi klasy III NIJ do 750 m, a przy użyciu specjalnej amunicji zapewnić na podobnych dystansach również skuteczne rażenie sprzętu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Warto zauważyć, że w amerykańskich planach nie ma mowy o rezygnacji z samopowtarzalnych M110 SASS na nabój 7,62 mm NATO (w innych przewiduje się ewentualnie zastępowanie ich przez podobną wersję karabinu FN SCAR-H), które nadal będą odgrywały rolę uniwersalnej broni wyborowej do strzelania na dystansie do 800–1000 m, przydatnej zwłaszcza w szczególnie dynamicznych działaniach („SPECIAL OPS” nr 11/12 (1) i 3/4 (3) 2010).

Nowy karabin służyłby zaś, zgodnie z nazwą, do precyzyjnego strzelania snajperskiego nawet na znacznie większą odległość i to mocniejszą amunicją. Raporty z działań w Afganistanie potwierdziły bowiem konieczność wyposażenia snajperów w typ karabinu, którym mogliby razić także cele znajdujące się poza zasięgiem skutecznym standardowych środków strzeleckich małego i średniego kalibru własnych pododdziałów oraz pozostając poza zasięgiem takiej broni przeciwnika, a także likwidować wrogów chroniących się za osłonami powstrzymującymi pociski kalibru 5,56 i 7,62 mm.

Talibowie często wykorzystują w działaniach obronnych osłony terenowe, okopy, lekkie umocnienia z ziemi,  drewna i gruzu oraz prowadzą ogień z zabarykadowanych stanowisk w budynkach wiejskich compoudów i zza otaczających je murów. Otwierają go z dużych odległości, co pozwala im ignorować nieskuteczny ostrzał z lekkiej broni strzeleckiej, która nie zapewnia wówczas ani wystarczającej celności, ani przebijalności.

Snajperzy - SPECIAL 
OPS EXTRA - Wydanie specjalne 1/2016
SNAJPERZY
SPECIAL OPS EXTRA

Wydanie specjalne 1/2016
Wydawca: Grupa MEDIUM
Rok: 2016
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Jeszcze większe wyzwanie stanowią prowadzone w takich uwarunkowaniach działania antysnajperskie, gdy pojedynczy przeciwnik szachuje w terenie całe pododdziały. Pewnym rozwiązaniem w wyżej podanych sytuacjach było korzystanie z ciężkich karabinów wyborowych dalekiego zasięgu na nabój .50 Browning, ale ze względu na dużą masę i wymiary takiej broni oraz używanej do niej amunicji uznano je za zbyt nieporęczne, jak na przenośną broń wyborową do likwidowania celów żywych (ang. soft target interdiction – anti-personnel).

Założenia taktyczno-techniczne (Draft Performance Specification) stawiane w programie PSR nie wskazały konkretnego rodzaju zasadniczej amunicji do nowego karabinu dla snajperów US SOCOM, a nawet jej kalibru, określają jednak, że ma on strzelać komercyjnie produkowanym nabojem „non-wildcat”, spełniającym standardy międzynarodowych organizacji SAAMI (Small Arms and Ammunition Manufacturers’ Institute) lub CIP (Commission Internationale Permanente pour l’Epreuve des Armes a Feu Portatives) i dostępnym na żądanie w pełnej wyborze odmian niezbędnych siłom specjalnym, w tym z pociskami przeciwpancernymi, smugowymi i poddźwiękowymi.

Wildcat to używane w USA określenie eksperymentalnej amunicji o specjalnym wykonaniu, bez sprecyzowanych i zatwierdzonych przez wspomniane instytucje parametrów, zapewniających bezpieczeństwo stosowania, z reguły nieosiągalnej w szerokim handlu. Zawarte na wstępie specyfikacji PSR zastrzeżenie oznacza więc, że w konkursie nie mogą wziąć udziału karabiny strzelające np. specjalnym nabojem .408 CheyTac o rewelacyjnych osiągach – zarejestrowanym, ale jak dotąd nieusankcjonowanym przez SAAMI i CIP.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » -15% na wszystkie produkty! Ustrzel okazję »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Nowy wymiar buta taktycznego - co powinienieś o nich wiedzieć »  Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »
latarka czołowa

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Funkcjonariusze SG doskonalili posługiwanie się bronią

W dniach 13 - 17 stycznia br. instruktorzy z Zakładu Zabezpieczenia Działań przeprowadzili kurs doskonalący pt. „Posługiwanie się bronią palną w trakcie wykonywania zadań służbowych”.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl