Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Strzały w ciemnościach - termowizja

Mateusz Kurmanow  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Mateusz Kurmanow

Wraz z rozwojem i rosnącymi możliwościami kolejnych generacji urządzeń noktowizyjnych, ewolucji ulega także taktyka działania z ich użyciem – zmieniają się możliwości prowadzenia ognia z broni ręcznej, identyfikacji swój-obcy (IFF), oznaczania celów, aż po zaawansowane systemy transmisji danych taktycznych, obrazu czy odwzorowania sytuacji. Skok technologiczny i rozpowszechnienie indywidualnej noktowizji wśród komponentów bojowych sił regularnych sprawiły, że wszelkiego rodzaju noktowizory nie stanowią już domeny sił specjalnych – znikła też otoczka tajemniczości towarzysząca noktowizorom.

 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Na strzelnicy

Po zapoznaniu się z obsługą i podstawowymi funkcjami celowników Insight, mieliśmy okazję sprawdzić ich działanie – w pierwszej kolejności jako urządzeń obserwacyjnych, a następnie jako celowników mocowanych na karabinku z rodziny AR. Co ciekawe, dla udokumentowania tych prób użyliśmy samych celowników i ich funkcji zapisywania obrazu – chociaż rozdzielczość 320×240 pikseli jest nieco zbyt niska do zastosowania w druku, to w praktycznej obserwacji przez urządzenie termowizyjne sprawdza się dobrze.

Na początku sprawdziliśmy możliwości poruszania się w ciemnościach z wykorzystaniem WTM używanego doręcznie lub nahełmowo – próba wypadła zaskakująco dobrze i dla nikogo, kto jest przyzwyczajony do specyfi ki wykorzystania w tej roli noktowizora, „przejście” na termowizor nie będzie stanowiło problemu. Nie zaobserwowaliśmy problemów z postrzeganiem głębi, a większa czułość urządzenia i możliwość ustawienia kontrastu pozwalały zauważyć dużo więcej elementów otoczenia, często niewidocznych w innych urządzeniach – np. gorącego dymu z kominów pobliskiej elektrowni.

Statyczna obserwacja obiektów także wypadła bardzo dobrze – na mniejszych odległościach – w granicach 100 metrów – mogliśmy rozróżnić elementy ubioru, wyposażenia czy broni – a wysoka częstotliwość odświeżania obrazu (60 Hz) pozwalała na śledzenie dynamicznie poruszających się obiektów i osób, w tym strzelania z broni, lecących łusek itp. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż wartości odświeżania obrazu na poziomie 30 Hz nie sprawdzają się w działaniach dynamicznych – widok poprzez urządzenie „spóźnia się” w stosunku do czasu rzeczywistego. Celowo przeprowadziliśmy też test rozpoznania na odległości przekraczającej 500 m – i chociaż oczywiście przy ×2 powiększeniu trudno liczyć na rozróżnienie szczegółów, to wykrycie samochodu i stojącego obok niego człowieka nie było problemem – na większych dystansach była widoczna przewaga dedykowanych urządzeń, takich jak T2 i T3, które w połączeniu z odpowiednią lunetą zapewniłyby pewną identyfi kację celu nawet na dystansach przekraczających tę odległość. Warto tu zwrócić uwagę na specyficzny podział możliwości urządzeń termowizyjnych – rozróżnia się bowiem dystans wykrycia dużych obiektów – np. pojazdów, mniej więcej o połowę mniejszy dystans rozpoznania sylwetek ludzkich oraz odległość poprawnej identyfikacji człowieka – przy czym ta ostatnia to zwykle 20–30% maksymalnej odległości wykrycia.

W czasie prowadzenia ognia z karabinka kal. 5,56 z zamocowanym monookularem WTM – używanym jako podstawowy celownik z włączonym własnym krzyżem celowniczym, bez trudu udawało nam się trafiać w plastikowe butelki wypełnione ciepłą wodą z odległości kilkudziesięciu metrów podczas strzelania dynamicznego. Zakładając, że dla WTM deklarowana przez producenta odległość identyfi kacji człowieka to ok. 75–100 metrów, możemy przyjąć, że ten celownik termowizyjny stosowany samodzielnie bez trudu pozwoli na prowadzenie celnego ognia na tym dystansie. Bazując na własnej obserwacji, nie zauważyliśmy wpływu rozgrzania lufy i innych elementów broni na jakość odbieranego obrazu, niezależnie od intensywności ognia obraz na wyświetlaczu celownika pozostawał całkowicie czytelny.

Wypada wspomnieć jeszcze o jednej z ciekawszych funkcji celowników Insight, czyli możliwości przekazywania obrazu do urządzeń zewnętrznych w czasie rzeczywistym. Gniazda wideo znajdujące się w obudowie celowników pozwalają nie tyko na podłączenie ich do komputera i ściągnięcie zapisanych obrazów, ale także na przekazywanie obrazu termowizyjnego do wyświetlaczy lub noktowizorów nahełmowych, takich jak Dayviewer albo PVS-21 za pomocą modułów EHUD/CEHUD. Nie jest to oczywiście pełna „fuzja” możliwości urządzeń nokto- i termowizyjnych, będąca jak się zdaje obecnie świętym Graalem przemysłu optoelektronicznego, ale pozwala znacząco poszerzyć zakres możliwości obserwacyjnych pojedynczego operatora.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  13
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Rękawiczki taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
 rekawiczki taktyczne

 Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Szperając w ciemności - napewno Ci się przyda »
sprzęt do wspinaczki

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Wybierz najlepszy sprzęt dla Twojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl