Pobierz SPECIAL OPS nr 4/2019

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Aktywna ochrona

Andrzej Krugler  /  SPECIAL OPS 3/2011  /  08-06-2011
Aktywna ochrona
Aktywna ochrona Andrzej Krugler, US DoD
 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

Zabezpieczamy słuch

Jednym ze środków, które temu służą, są zatyczki – nazwijmy je – „półaktywne”. Są one pozbawione jakiejkolwiek elektroniki, ale pozwalają chronić nasz słuch, dwustopniowo dopasować tłumienie do natężenia hałasu oraz słyszeć głos ludzki przy zachowaniu poziomu ochrony wymaganego na przykład podczas strzelania. Odbywa się to wszystko dzięki wykorzystaniu zjawisk fizycznych związanych z rozchodzeniem się fali dźwiękowej. Otóż działanie zatyczek polega na zastosowaniu otwartego kanału o niewielkiej średnicy, przez który dźwięk dostaje się do ucha środkowego. Kanał ten możemy zakryć (na dwa sposoby, o czym poniżej), przez co odcinamy większe spektrum częstotliwości szkodliwych dźwięków. Jeżeli kanał otworzymy, to fala dźwiękowa będzie mogła przedostać się do wnętrza ucha, ale tylko otworem o bardzo małej średnicy. Na rynku możemy spotkać się z „półaktywnymi” zatyczkami trzech typów. Jeden z nich (3M/Peltor) jest „dwustronny” i składa się z dwóch, z pozoru jednakowych, zatyczek połączonych końcami. Jedna z nich jest brązowo-zielona, a druga żółta. Ciemniejsza jest nieprzelotowa i tłumi w większym stopniu, żółta ma wydrążony wewnątrz kanał, który umożliwia między innymi słyszenie mowy. Inną konstrukcją są zatyczki firmy Surefire, o anatomicznym kształcie, wypełniające dokładnie małżowinę uszną. W ich przypadku kanał zamykany jest koreczkiem przymocowanym do zatyczek. Jeszcze inne rozwiązanie to drugi model zatyczek 3M/Peltor, które wyposażone są w dyski zamykające kanał wewnętrzny – z wymienionych powyżej rozwiązań to jest chyba najprostsze w obsłudze.

Wszystkie „półaktywne” zatyczki są zdecydowanie lepsze od zwykłych korków dousznych, ale nie są pozbawione wad: ograniczają również naszą zdolność rozpoznawania otoczenia słuchem oraz praktycznie uniemożliwiają korzystanie ze środków łączności. Do zalet można zaliczyć niską cenę, niewielkie gabaryty oraz fakt, że nie kolidują z noszeniem dowolnego hełmu.

Najbardziej zaawansowaną formą ochrony słuchu są aktywne ochronniki wyposażone w elektroniczne układy, które wzmacniają dźwięki otoczenia pozwalając słyszeć lepiej niż „nieuzbrojonym” uchem, a jednocześnie powodują odcięcie dźwięków szkodliwych czy uciążliwych. Niektóre z nich, dzięki wyposażeniu w mikrofon oraz podłączenie do radiostacji, zapewniają również możliwość komunikacji radiowej. Na rynku dostępnych jest kilka modeli różnych producentów, których zasada działania i ogólna budowa są dość zbliżone.

MSA Sordin Supreme Pro IV Waterproof Headset

To ochronniki o klasycznej konstrukcji, składające się z dwóch nauszników przeciwhałasowych, zwanych czaszami tłumiącymi, które obejmują małżowiny uszne i przylegają do głowy miękkimi poduszkami uszczelniającymi oraz łączącego je elastycznego pałąka o regulowanej długości. Czasze, w miejscu kontaktu z głową, posiadają wspomnianą miękką wyściółkę lub opcjonalnie żelowe wypełnienie w osłonie z tworzywa sztucznego, która ściśle przylega do głowy tłumiąc niemal całkowicie dźwięki otoczenia. Wewnątrz nausznik wyłożony jest dodatkowo warstwą gąbki, również wpływającej pozytywnie na tłumienie dźwięków docierających do naszego ucha przez całą obudowę. Pod gąbką znajdują się głośniki, które połączone są z elektronicznym układem filtrująco-wzmacniającym. Układ ten znajduje się w lewej czaszy ochronnika. Ma on za zadanie wzmocnienie dźwięków przez nas pożądanych, a odcięcie szkodliwych. Zastosowano w nim filtr hałasów impulsowych, który kompresuje dźwięki przekraczające dopuszczalne „obciążenie” słuchu. W przypadku tych ochronników jest to 82 dB, czyli do naszego ucha docierają dźwięki o natężeniu poniżej wartości uznawanej za hałas. Układ działa, co zrozumiałe, bardzo szybko i nawet przy gwałtownych, krótkich dźwiękach skutecznie je odcina, chroniąc nasz słuch.

Dodatkowo wzmacnianie dźwięków pozwala słyszeć znacznie lepiej niż bez słuchawek, zwiększając świadomość sytuacyjną użytkownika – dźwięki o niskim poziomie głośności są wzmacniane. Elektronika ochronników zasilana jest z dwóch baterii AAA, które zapewniają nawet do 600 godzin nieprzerwanej pracy. Ochronniki posiadają układ, który wyłącza baterie po 4 godzinach w stanie spoczynku, kiedy nie są używane, oraz sygnalizuje niski poziom energii baterii. Jednym z ciekawszych parametrów technicznych jest automatyczne odcięcie i sygnał ostrzegawczy, gdy stan baterii pozwala na jej działanie przez jedynie 40 godzin. Gniazdo baterii umieszczone jest w prawej czaszy – z uwagi na szczupłość miejsca wymiana ogniw wymaga pewnej wprawy. W lewą czaszę wbudowano przyciski sterujące elektroniką. Środkowy z nich odpowiada za włączenie i wyłączenie ochronników, które jest sygnalizowane „piknięciem”. Pozostałe dwa przyciski służą do skokowej regulacji wzmocnienia – przedni je zmniejsza, tylni zwiększa. Z przodu obu czaszy umieszczone są mikrofony, które zbierają dźwięki z otoczenia i przekazują je do układu elektronicznego.

Zastosowane mikrofony pozwalają na zachowanie słyszenia stereoskopowego, to znaczy, że pozwalają nam na orientowanie się w otoczeniu za pomocą słuchu niemal tak samo, jak bez założonych ochronników. Do lewej czaszy doprowadzony jest przewód, który możemy podłączyć do przycisku PTT (Push-To-Talk), który umieszczamy na kamizelce (oporządzeniu). Połączony jest on z radiostacją osobistą (w zależności od modelu – z jedną lub dwoma) i umożliwia nam korzystanie z niej bez konieczności naciskania przycisku „nadawanie” umieszczonego na radiostacji, przejmując jego funkcję. Dźwięk z radiostacji przekazywany jest do układu elektronicznego ochronników, a stamtąd trafia (po wzmocnieniu na zadanym przez nas poziomie) do ucha. Oczywiście, jeżeli prowadzimy rozmowę radiową, a w tym samym momencie układ elektroniczny ochronników zarejestruje dźwięk szkodzący (potencjalnie) słuchowi, to ów dźwięk zostanie odcięty, ale nie będzie to miało wpływu na komunikację radiową, która nie zostanie przerwana. Komunikację głosową za pomocą radiostacji osobistej umożliwia nam mikrofon pałąkowy, który przymocowany jest do lewej czaszy. Posiada on osłonę, która redukuje szumy docierające do niego z otoczenia. Pałąk mikrofonu jest dość elastyczny, co daje nam możliwość ustawienia mikrofonu jak najbliżej ust, żeby zapewnić czytelność komunikacji. W przypadku, kiedy nie używamy mikrofonu, możemy odgiąć go do góry.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  10
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 3/2011

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie


Rękawiczki taktyczne - zachowaj czucie w najtrudniejszej sytuacji »
 rekawiczki taktyczne

 Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas ekstremalnych przygód »
sprzęt do wspinaczki

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » Nowa kurtka nowe możliwości »
latarka czołowa

 


Szperając w ciemności - napewno Ci się przyda »
sprzęt do wspinaczki

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Wybierz najlepszy sprzęt dla Twojego K9 »
pies w akcji ratunkowej

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Z nią nic nie umknie Twojej uwadze » Cieszą się popularnością na całym świecie! Dlaczego?
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl