Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

Projekt „AFGAN”

Relacja ze szkolenia ratownictwa medycznego w Wojskowym Instytucie Medycznym w ramach trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznych i technicznych"
Relacja ze szkolenia ratownictwa medycznego w Wojskowym Instytucie Medycznym w ramach trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznych i technicznych" Zdjęcie: Ania „Ruda” Lichota

Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Projekt skierowany jest do żołnierzy, personelu medycznego SZ RP oraz podmiotów nadzorowanych przez MON. Miałam przyjemność być obserwatorem już III jego edycji. Czym jest wspomniany projekt? Do kogo skierowany oraz kiedy się rozpoczął?

Program szkolenia III edycji w oparciu o badania i wnioski dotyczące zgonów możliwych do uniknięcia na polu walki opracowali Szymon Rokicki oraz Paweł Wiktorzak, a konsultowany był przez Adama Machowicza (współtwórcę programów poprzednich edycji). Miało to tym bardziej szczery wymiar, ponieważ ojcowie programu byli również instruktorami podczas trwania dwudniowych zajęć.

Wielokrotnie miałam do czynienia ze szkoleniami (drogimi i popularnymi) przeznaczonymi dla medyków. Jednakże tworzyli je ludzie na co dzień niepracujący w roli ratownika medycznego, a co za tym idzie, nie do końca znający jakże różną specyfikę ich pracy. Dlatego też obce mogły im być problemy oraz trudności, z jakimi ratownik medyczny boryka się na pierwszej linii w codziennej pracy.

Tutaj było inaczej! Wiedza i doświadczenie instruktorów były bardzo widoczne podczas wszystkich symulacji medycznych. Począwszy od urazów i sytuacji spotykanych niezwykle rzadko, takich, które nawet ciężko sobie wyobrazić, a skończywszy na tak wydawać by się mogło mało ważnych drobiazgach jak brak pojedynczego sprzętu medycznego – istotnego w danym momencie do ratowania ludzkiego życia.

Dzień pierwszy

Jadąc na wspomniane szkolenie, założyłam sobie obiektywizm. Chciałam skupić się na moich – również jako medyka – odczuciach, a nie na opiniach innych.

Pierwszy dzień składał się z wykładu, na którym zostały omówione m.in. zagadnienia i forma szkolenia. Po wykładzie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli rotacyjnie w dwóch warsztatach. Instruktorem jednego z nich był Szymon. Jego warsztaty dotyczyły oceny oddechu poszkodowanego, metod tlenoterapii biernej oraz czynnej i podstaw respiroterapii. Każdy uczestnik mógł przećwiczyć działanie na sprzęcie medycznym, który u niego w pracy nie zawsze jest dostępny, bądź doskonalić technikę posługiwania się sprzętem, który już zna i z którego korzysta. Szymon często podkreślał znaczenie kapnometrii/kapnografii, jako ważnego parametru, niestety wielokrotnie pomijanego na innych szkoleniach. Ciekawostką była dla mnie możliwość wideolaryngoskopii za pomocą laryngoskopu AirTraq oraz intubacja wspomagana bronchofiberoskopem.

Dlaczego tak istotne było przypomnienie uczestnikom zagadnień dotyczących dróg oddechowych? Przecież mogłoby się wydawać, że to podstawa zawodu ratownika.

Jak wynika z badań, niedrożność dróg oddechowych jest trzecią z najczęstszych przyczyn zgonów możliwych do uniknięcia na polu walki. Dlatego umiejętność prawidłowej wentylacji poszkodowanego, walki z hipoksją, zrozumienie fizjologii oddychania, są kluczowe do sprawowania opieki nad poszkodowanym – a te właśnie umiejętności mieli rozwijać uczestnicy w kolejnym dniu. Jednocześnie w drugiej sali szkoleniowej Paweł omawiał inną przyczynę najczęstszych zgonów żołnierzy na polu walki – masywne krwotoki, które zabijają również każdego dnia cywili przy dużych urazach.

Warsztaty poświęcone kontroli krwawień miały na celu podniesienie świadomości uczestników na ich temat. Najbardziej narażonym na krwawienia miejscem u żołnierzy są kończyny, dlatego kursanci podczas warsztatów przypominali sobie podstawowe zasady używania opasek uciskowych akredytowanych przez Komitet TCCC (Tactical Combat Casualty Care) oraz plusy i minusy nowych opasek rekomendowanych przez TCCC. Dodatkowo podczas warsztatów omawiane były miejsca trudno dostępne dla opaski i trudne do zatamowania, takie jak doły pachowe czy pachwiny.

Czytaj też: UAE SWAT Challenge >>>

Myślę, że uczestnicy – bo ja na pewno – zobaczyli kilka medycznych sprzętów, których nie używa się i nie widzi na co dzień, a które świetnie spełniałyby swoje ratunkowe funkcje. Takim urządzeniem był m.in. SJT (Sam Junctioan Tourniquet), czyli biodrowa opaska uciskowa do tamowania krwotoków i unieruchamiania miednicy.

Kolejnym tematem była stabilizacja miednicy za pomocą akredytowanych przez TCCC pasów stabilizujących (T-POD, PelvicSLing) czy metod improwizowanych. Przybliżone zostały również hemostatyki oraz procedura wound packingu przećwiczona na trenażerze, która ukazała dzięki „biofitbackowi”, że to nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Wbrew pozorom okazało się, że wiedza lubi być ulotna i czasem proste pytania wywoływały na salach ciszę.

Jak to możliwe? Bardzo często osoby, które pracują w zawodzie medycznym, potrafią sprawnie działać na całym dostępnym sprzęcie i ze stałym zespołem. Natomiast gdy przychodzi moment, w którym należy wydawać jasne i skuteczne instrukcje w stresującej sytuacji, może to sprawiać trudność. Faktem jest, że nie każdy z nas ma wrodzony talent dydaktyczny, ale nie w tym rzecz... Drogie koleżanki i koledzy ratownicy – czy potrafimy precyzyjnie wyjaśnić komuś innemu, w jaki sposób może nam pomóc ratować komuś życie?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 


[ratownictwo medyczne, trening i szkolenie, projekt afgan, poprawa bezpieczeństwa żołnierzy, ochrona żołnierzy]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2019

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Latarki czołowe - czym mogą Cię zaskoczyć » -15% na wszystkie produkty! Ustrzel okazję »
latarka czołowa

 


Zadbaj o swoją broń na 6 różnych sposobów »

 


Jaki sprzęt do wspinaczki stosują profesjonaliści
»
Nowe ubranie, nowa przygoda! Bądź przygotowany »
latarki czołowe

 


Czyszczenie broni krok po kroku »

czyszczenie broni


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Odkryj tajniki współczesnej komunikacji wojskowej »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

 


Jak nie stracić czucia podczas akcji » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
rękawice taktyczne kamera cylindryczna

 


Nowy wymiar buta taktycznego - co powinienieś o nich wiedzieć »  Z nią nic nie umknie Twojej uwadze »
latarka czołowa

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wizyta robocza JW AGAT w JRS Kowalewko

W minionym tygodniu przedstawiciele Jednostki Wojskowej AGAT gościli w Jednostce Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku w celu nawiązania współpracy przy realizacji planowanych ćwiczeń jednostki.

Aktualny numer

6/2019
SPECIAL OPS 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - NGSW - NOWA GENERACJA;
  • - Bieszczadzki WZD,
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl