Pobierz SPECIAL OPS nr 3/2016

Wystarczy, że założysz konto w portalu special-ops.pl »

USAF SOWT

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 6/2018  /  28-01-2019
Publikacja przedstawia rys historyczny Special Operations Weather Teams (SOWT), czyli Zespołów Pogodowych Operacji Specjalnych ze składu US Air Force, rolę i zadania we współczesnych warunkach bojowych.
Publikacja przedstawia rys historyczny Special Operations Weather Teams (SOWT), czyli Zespołów Pogodowych Operacji Specjalnych ze składu US Air Force, rolę i zadania we współczesnych warunkach bojowych. Zdjęcie: US Air Force

Jedni z najlepiej wyedukowanych w szeregach amerykańskich sił specjalnych, ale najmniej liczni i najmniej znani, mimo że od nich w dużej mierze zależy start i powodzenie większości operacji. Chociaż często wchodzą do akcji jako pierwsi i potrafią działać w najbardziej nieprzyjaznych miejscach na Ziemi, samodzielnie lub u boku innych słynnych formacji, zazwyczaj pozostają w cieniu Navy SEAL, „Zielonych Beretów”, Delty i Rangerów, ponieważ ich główna rola nie polega na strzelaniu lecz przede wszystkim na ocenianiu pogody i warunków środowiskowych, by dać innym komandosom sygnał: „go!/no go!”. Niedocenianie roli takich specjalistów już niejednokrotnie przypłacano jednak krwią żołnierzy, a nawet uszczerbkiem dla prestiżu narodowego.

Zdjęcia: US Air Force

Special Operations Weather Teams (SOWT), czyli Zespoły Pogodowe Operacji Specjalnych ze składu US Air Force, to profesjonalni meteorolodzy, w pełni wyszkoleni do uczestniczenia w działaniach bojowych ramię w ramię z innymi formacjami sił specjalnych, by zbierać i analizować najbardziej wiarygodne informacje o bieżących oraz przyszłych warunkach meteorologicznych, hydrograficznych, a nawet geologicznych w rejonie planowanych lub prowadzonych misji, służące jako rekomendacje na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Na ich podstawie dowódcy podejmują decyzje o czasie, trasach oraz rejonach przerzutu i wsparcia powietrznego, ewakuacji tą drogą itp. Wszystkie operacje sił specjalnych USA XXI wieku planowane są i prowadzone w ścisłej koordynacji ze Special Operations Weathermen, zwanymi od skrótowca ich nazwy „Sowtees”.

Pierwsi specjaliści od oceniania warunków pogodowych pod kątem działań militarnych pojawili się w amerykańskich siłach zbrojnych już podczas Wielkiej Wojny 1914–1918 r., czy też odnosząc się do bezpośredniego zaangażowania USA w Europie: 1917–1918. To dzięki nim na polach Francji wiadomo było, czy atak gazowy na przeciwnika nie zmieni się pod wpływem prądów powietrznych w zagrożenie dla własnych oddziałów, a ogień dalekosiężnej artylerii odniesie zamierzony skutek czy – choćby z powodu zmian ciśnienia i wiatru – nie będzie jedynie marnowaniem amunicji wywołującym groźny kontrostrzał.

Rozkwit w tej dziedzinie i początki związków z siłami powietrznymi oraz specjalnymi przypadają jednak na okres II wojny światowej. Amerykańska służba wywiadowcza OSS (Office of Strategic Services) wyszkoliła pierwszych 36 ochotników z 19. Weather Squadron w zakresie skoków spadochronowych, zaawansowanego posługiwania się bronią, walki wręcz, działań na terenie kontrolowanym przez wroga, ucieczek i unikania przeciwnika. Sześć takich trzyosobowych zespołów „guerilla weathermen” zrzucono do okupowanej Jugosławii z zadaniem zbierania informacji wywiadowczych dotyczących pogody w wyznaczonych rejonach, pod kątem warunków do udzielania partyzantom wsparcia uderzeniami lotnictwa alianckiego oraz wytyczania kanałów powietrznego przerzutu zaopatrzenia.

Kolejni, ze składu 10. Weather Squadron utworzonego w 1942 r. w indyjskim New Delhi, wykonywali podobne zadania pod auspicjami OSS na teatrze działań wojennych przeciwko Japończykom w Birmie i Chinach. Protoplaści dzisiejszych SOWT towarzyszyli również operacjom desantowym w Normandii i Holandii w 1944 r. Jeden skakał wraz ze spadochroniarzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej, drugi lądował w rzucie szybowcowym, lecz obaj zginęli, zanim zdołali zająć się swoimi zadaniami.

Czytaj też: UAV demonizowane >>>

Zaraz po wojnie tego typu nowatorskie oddziały rozwiązano i na renesans tak przydatnej specjalności trzeba było poczekać do czasu konfliktu w Indochinach. Amerykanie przygotowywali się do tajnych operacji w Laosie, przez którego terytorium siły północnowietnamskie zorganizowały ukryty szlak zaopatrzeniowy dla partyzantów w Wietnamie Południowym. Bombardowania utrudniała bardzo zmienna i niebezpieczna pogoda nad pokrytymi lasem tropikalnym górami, która blokowała ponad połowę planowanych lotów.

Wywodzący się z konwencjonalnej jednostki meteorologicznej kpt sił powietrznych Keith Grimes zaproponował wówczas wyszkolenie przez grupę podobnych mu śmiałków – w pierwszej kolejności wojowników, a w drugiej specjalistów od pogody – nawet tysiąca Laotańczyków, którzy z rozrzuconych po górach posterunków mogliby skrycie gromadzić i przekazywać szczegółowe dane na temat bieżących warunków meteo w swym rejonie. W 1963 r. powierzono mu więc eksperymentalny pięcioosobowy zespół nazwany Commando Combat Weather Team, który na wzór „Zielonych Beretów” z US Army Special Forces miał przenikać na teren działania przeciwnika i tam tworzyć z lokalnych ochotników tego rodzaju oddziały wspierające.

Do końca następnego roku wszyscy „pogodowi komandosi” przeszli szkolenie spadochronowe, surviwalowe, w zakresie łączności specjalnej i posługiwania się różnorodną bronią w warunkach walki partyzanckiej, uczyli się też języków obcych.

Od 1965 r. Grimes udając cywilnego naukowca, a następnie w grupie laotańskich najemników penetrował Góry Annamskie, wypatrując ze szczytów odpowiednich okien pogodowych, podczas których naprowadzał amerykańskie lotnictwo na przemieszczające się przez Laos lub odpoczywające tam w ukryciu siły północnowietnamskie. Dzięki niemu i założonym przezeń trzem stałym posterunkom do takich zadań zlikwidowano co najmniej 1200 żołnierzy wroga, a wkrótce podobne meteorologiczne siatki wywiadowcze komandosi Combat Weathermen zorganizowali w Tajlandii i Kambodży. Już w stopniu majora Grimes uczestniczył też w przygotowaniu słynnej operacji uwolnienia amerykańskich jeńców z obozu w Son Tay w 1970 r. To dzięki ustaleniom i analizom jego zespołu udało się wybrać najdogodniejszy termin przerzutu oddziału szturmowego „Zielonych Beretów” śmigłowcami w krótkiej przerwie między typowymi w tej części Azji załamaniami pogody, niosącymi ze sobą niebezpieczne tajfuny. Misja zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ zawiodły inne źródła wywiadowcze, w wyniku czego amerykańscy komandosi uderzyli na opuszczony już obóz, ale Grimes został odznaczony za wysiłek włożony w wytypowanie optymalnych warunków do przerzutu powietrznego odznaczeniem Legion of Merit.

W 1972 r., po wycofaniu z Wietnamu, amerykańska Air Weather Service dysponowała tylko 27 żołnierzami przeszkolonymi spadochronowo i do działań bojowych, z których większość przyporządkowano do XVIII Korpusu Powietrznodesantowego, 82. i 101. Dywizji Powietrznodesantowych, kilku do 7. Weather Squadron stacjonującego w Niemczech, a tylko ośmiu do 5. Weather Wing’s Detachment 75 w bazie sił powietrznych Eglin w Hurlburt Fields jako wsparcie USAF dla sił specjalnych wojsk lądowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[jednostki specjalne, Special Operations Weather Teams, SOWT, US Air Force]

Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji;
co tydzień otrzymasz bezpłatny newsletter informujący o nowych artykułach, wydarzeniach związanych z branżą militarną oraz o najnowszym numerze magazynu SPECIAL OPS;
będziesz miał możliwość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami;
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł pisać opinie i komentarze;
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Militarnej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 6/2018

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Znajdź kierunek, który chcesz realizować »

jaki obrac kierunek


wybieram »

 


Z tą latarką trafisz w każdy cel  - testuj » Bądź na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami szpiegowskimi »
latarka na broń kamera cylindryczna

 


Latarki stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne »

 


Latarki czołowe dla profesjonalistów » Z tym telefonem będziesz czuł się bezpiecznie »
latarki czołowe łączność dla wojska

 


Z jakiego oświetlenia korzytsać w niekonwencjonalnych warunkach »

profesjonalne oświetlenie


sprawdź »

 


Jaka odzież najlepiej do Ciebie pasuje » Poznaj ciekawe rozwiązania w systemach łączności dla wojska »
szkolenia bojowe łączność dla wojska

 


Zostań licencjonowanym Instruktorem strzelań! Weź udział w kursie »
kurs strzelecki

>

 


Zapoznaj się z nowymi rozwiązaniami dla wojsk i służb mundurowych » Na czym polega aktywna ochrona słuchu »
spodnie taktyczne

 


Buty bojowe, które nie zawiodą Cię w najtrudniejszej sytuacji »

buty bojowe


wybieram »

 


W prezencie rabat 20% na noże Böker » Taktyczny wygląd - praktyczne rozwiązania »
spodnie taktyczne

 


Nowa seria latarek czołowych - co  powinienieś o nich wiedzieć »

latarka czołowa


wybieram »

 


Dlaczego Twój pies powinien mieć taktyczne akcesoria » Bądź elegancki i praktyczny w upalne dni »
taktyczne akcesoria dla psa

 


 

Czym te 3 pary butów różnią się od siebie »
buty taktyczne buty taktyczne  buty taktyczne

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Odbyły się manewry Northern Coasts

18 września zakończyły się dwutygodniowe manewry morskie pk. Northern Coasts, które odbywały się na wodach Bałtyku. Wzięli w nich udział m.in. okręty i marynarze z 8 Flotylli Obrony...

Aktualny numer

4/2019
SPECIAL OPS 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - FUERZAS COMANDO 2019
  • - IBAMA GEF
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...

Przeczytaj także

KSIĘGARNIA MILITARNA POLECA:
Sortmund
Sortmund
Sortmund jest firmą specjalizującą się w dostawie umundurowania dla większości służb mundurowych w Polsce. Współpracujemy z wieloma uznanymi...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl